dbmakler.pl

Portla finansowy

Finanse

Jak odkładać na emeryturę efektywnie i sprawnie?

Wizja emerytury bywa stresująca dla bardzo wielu osób. Dlaczego? Ponieważ każdy zdaje sobie sprawę z tego, że wtedy co miesiąc otrzymuje się dużo mniej pieniędzy na życie niż w czasie pracy zawodowej. Dla wielu Polaków oznacza to zatem kwotę, która ledwo będzie starczała na zapewnienie codziennych potrzeb. Czy trzeba jednak poddawać się temu marazmowi? Zdecydowanie nie. Lepiej podjąć jakieś działania, dzięki którym na emeryturę uda się dodatkowo odłożyć.

Jak odkładać na emeryturę?

Współcześnie każdy człowiek pracujący na umowę o pracę, a także na umowę zlecenie, ma odprowadzane składki na ubezpieczenie emerytalne. Niestety jeżeli ma się pensję najniższą z możliwych, nie są to zbyt duże kwoty. Oznacza to, że nawet po bardzo wielu latach pracy, w przyszłości otrzyma się emeryturę minimalną. Obecnie jest to około 1000 zł. Chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć, że taka kwota nie wystarcza na to, aby godnie żyć. Jak zatem zabezpieczyć się na przyszłość. Jedną z możliwości jest podpisanie specjalnej umowy z towarzystwami ubezpieczeniowymi, w ramach której można co miesiąc odprowadzać konkretną kwotę właśnie na emeryturę. Dobrze zrobić to już mniej więcej wtedy, gdy ma się około 30 lat.

Dlaczego? Bo wtedy przez kolejne 25 lub 30 lat, z miesiąca na miesiąc uda się uskładać naprawdę pokaźną kwotę. Ile można odkładać? Wszystko zależy od tego, na co zdecyduje się konkretny człowiek. Niektórzy odkładają dosłownie 100 zł, inni decyduję się na kwotę nawet kilkuset złotych. Generalnie warto jednak postawić na większą sumę, tak by to odkładanie miało jakiś większy sens. Dla bardzo wielu rodzin przykładowo 200 czy 300 zł w skali miesiąca, które są odłożone teraz z myślą o emeryturze, nie stanowi dużego obciążenia finansowego. Natomiast za kilkadziesiąt lat ta kwota zgromadzona na indywidualnym koncie, będzie stanowiła poważną poduszkę finansową.

Odkładanie do skarpety

Czy współcześnie można w ogóle kogokolwiek namawiać do tego, aby na emeryturę odkładał do tak zwanej skarpety? Zdecydowanie nie warto. Jeżeli wybierze się usługę jakiegoś towarzystwa ubezpieczeniowego, można liczyć na to, że odkładane przez nas pieniądze będą inwestowane. To inwestowanie to może być na przykład dosyć agresywna gra na giełdzie, kiedy istnieje większe ryzyko straty pieniędzy, ale również można więcej zyskać. Są też fundusze bezpieczne i stabilne, które nie dają tak dużej stopy zwrotu, ale nie gwarantują również straty. Jeśli odkładamy pieniądze do przysłowiowej skarpety, niestety tracimy bardzo dużo. Chodzi tutaj o inflację, która sprawia, że z roku na rok pieniądz ma mniejszą wartość.