dbmakler.pl

Portla finansowy

Finanse

Jak wyjść z problemów finansowych? Cenne porady

Pracujemy nie tylko po to, aby spełniać się zawodowo, ale w celu zarobienia pieniędzy. Każdy musi przecież utrzymać siebie lub rodzinę. Dopóki starcza nam na wszystkie potrzeby, a nawet możemy pozwolić sobie na przyjemności, czujemy się spełnieni i szczęśliwi. Problem zaczyna się, gdy nasze wydatki zaczynają przewyższać zarobki. Powodów może być wiele: utrata pracy, rozrzutność, czy brak umiejętności oszczędzania. Stajemy wtedy przed nie lada dylematem: jak wyjść z problemów finansowych?

Najważniejsza jest świadomość problemu

Pierwszym krokiem do sukcesu jest uświadomienie sobie, że nie wszystko jest w porządku. Oszukiwanie i przekonywanie samego siebie, że „jakoś to będzie” nie wyprowadzi nas z chwilowego dołka finansowego. Wbrew pozorom zaciąganie kolejnego długu w celu spłaty bieżących zobowiązań, nie jest dobrym rozwiązaniem. Wpadamy wtedy w jeszcze większą pułapkę zadłużenia, z której coraz trudniej się wydostać. Nie oczekujmy też, że rodzice zawsze nam pomogą. Naturalnie dobrze jest mieć kogoś, kto zawsze przyjdzie ci z pomocą. Musimy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że pewnego dnia rodziców zabraknie i bez możliwości samodzielnego poradzenia sobie z problemem finansowym, będzie nam ciężej w przyszłym życiu.

Umiejętność oszczędzania pieniędzy – tego można się nauczyć!

W porównaniu do innych krajów europejskich średnie miesięczne zarobki w Polsce, w większości sektorów wynoszące ponad 5 tysięcy złotych, wcale nie należą do wysokich. Mimo to wielu ludzi zarabia na tyle dużo, aby żyć na godnym poziomie. Nawet przy wysokich wpływach warto jednak pomyśleć o zabezpieczeniu na przyszłość i sytuacjach, w których nagle będzie potrzebny zastrzyk gotówki.

Jednym ze sposobów jest założenie konta oszczędnościowego w banku, na który możemy przelewać ustalony przez siebie procent miesięcznej pensji. Przykładowo, jeśli wynosi ona 3 tysiące złotych, 10% z tego, a więc 300 zł odkładamy na dodatkowy rachunek. Po kilku miesiącach zobaczymy, że urosła nam całkiem przyzwoita suma pieniędzy, która może poratować nas w chwili kryzysu.

Jeśli zdarza nam się zastanawiać, na co tak naprawdę wydajemy pieniądze i zadajemy sobie pytanie, dlaczego tak mało udało nam się odłożyć, możemy zastosować pewien eksperyment. Przez okres jednego miesiąca zbierajmy wszystkie paragony potwierdzające nasze zakupy lub skrupulatnie notujmy każdy najdrobniejszy nawet wydatek. To pozwoli nam na oszacowanie, na co trwonimy nasze środki pieniężne i z czego jesteśmy w stanie zrezygnować, aby saldo na koncie było wyższe, niż obecnie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.