Raporty giełdowe i rynkowe

RSS
Raporty miesięczne
 • 24.02.2017, 12:12

  Raport miesięczny: Luty 2017

  Nastroje na krajowym rynku długu istotnie pogorszyły się w styczniu. Wyrazem tego był wyraźny wzrost rentowności obligacji skarbowych na całej długości krzywej. Dochodowość 10-latek zwiększyła się do 3,88%, w przypadku 5-latek wzrosła do 3,17%, natomiast rentowność papierów 2-letnich przekroczyła 2,20%. Dużym zainteresowaniem cieszyły się przetargi obligacji organizowane przez Ministerstwo Finansów, które od nowego roku przeprowadzane są w innej niż dotychczasowa formule (oferowane są papiery kilku serii). Deklarowany popyt okazał się ponad dwukrotnie większy od podaży, dzięki czemu resort sprzedał obligacje za przeszło 15 mld PLN, a stopień pokrycia tegorocznych potrzeb pożyczkowych przekroczył 35%.

  Pobierz raport
 • 26.01.2017, 10:20

  Raport miesięczny: Styczeń 2017

  Zaskakująca decyzja agencji S&P wpłynęła korzystnie na notowania polskich aktywów- w grudniu rosły ceny obligacji, umacniał się też złoty. Dane makroekonomiczne sygnalizują, że sytuacja gospodarcza ulega poprawie. Napływ kapitału zagranicznego wywołał imponujące wzrosty na warszawskim parkiecie.
  W pierwszych dniach grudnia agencja S&P utrzymała rating Polski na poziomie „BBB plus”, ale jednocześnie (ku zaskoczeniu ekonomistów) podniosła jego perspektywę do stabilnej. Analitycy agencji ocenili, że pozycja budżetowa w ostatnich miesiącach nie uległa pogorszeniu, pomimo niższego od oczekiwań wzrostu gospodarczego. Wskazali również, że wygasły obawy o dalsze osłabienie kluczowych instytucji (NBP, Trybunał Konstytucyjny). Decyzja S&P okazała się dużą niespodzianką dla rynku, gdyż w styczniu ubiegłego roku obniżyła ona nie tylko ocenę wiarygodności kredytowej (z „A minus”), ale i perspektywę ratingu (do negatywnej). Dodatkowo w drugiej połowie listopada na rynek trafiły niepokojące opinie ze strony innych agencji, które wskazywały na zagrożenia dla budżetu wynikające z przyjęcia przez Sejm ustawy o obniżeniu wieku emerytalnego.

  Pobierz raport
 • 29.12.2016, 15:10

  Raport miesięczny: Grudzień 2016

   

  Niespodziewany wynik wyborów prezydenckich w USA wywołał spadki na rynkach wschodzących, w tym i na GPW. Na wartości traciły nie tylko krajowe akcje, ale również i obligacje; znaczące osłabienie zanotował polski złoty. Dane z rodzimej gospodarki potwierdziły spowolnienie dynamiki PKB i nie napawają póki co optymizmem na najbliższe kwartały.

  Listopad okazał się słabym okresem dla głównych indeksów warszawskiego parkietu. Najważniejszym wydarzeniem miesiąca były wybory prezydenckie w USA, z których ku ogólnemu zaskoczeniu zwycięsko wyszedł Donald Trump. Negatywna reakcja na rynkach rozwiniętych była znacznie krótsza niż w przypadku Brexitu, jednak rynki wschodzące znajdowały się pod presją podaży, a wskaźnik MSCI EM stracił w tym czasie -4,7%. Na tym tle giełda przy Książęcej wypadła całkiem nieźle, jednak w skali miesiąca spadek indeksu szerokiego rynku, WIG, przekroczył -1,1%. Nieco mniejszą zniżkę zanotował WIG20 (-0,9%)- w gronie blue chips zdecydowanie wyróżniał się KGHM. Rosnące od wyborów w USA ceny metali przemysłowych wsparły notowania miedziowego koncernu- akcje KGHM wzrosły o niemal 23%. Umocnienie franka szwajcarskiego przy braku rozwiązania kwestii walutowych kredytów hipotecznych negatywnie wpłynęły natomiast na notowania banków. Słabo wypadły także spółki z branży energetycznej. Indeksy sektorowe obejmujące walory instytucji finansowych oraz koncernów energetycznych straciły ponad -5,5%.

  Pobierz raport
 • 29.11.2016, 13:43

  Raport miesięczny: Listopad 2016

  W centrum uwagi inwestorów w październiku znajdowały się spółki o dużej kapitalizacji, szczególnie z sektora paliwowego. Ceny krajowych obligacji spadały w ślad za zniżkującymi cenami długu na rynkach bazowych. Złoty wyraźnie osłabił się w relacji do dolara.

  Blue chips w natarciu. Po fatalnym wrześniu krajowe blue chips w imponującym stylu wróciły w październiku do łask inwestorów. Indeks WIG20 wzrósł o +6,2% i z nawiązką odrobił straty sprzed miesiąca, znajdując się jednocześnie w gronie najsilniej rosnących wskaźników europejskich parkietów. Duża w tym zasługa spółek paliwowych, PKN Orlen i Lotosu, które zyskały ponad +19%. Oba koncerny zaprezentowały wyraźnie lepsze od oczekiwań wyniki finansowe. Na ich poziom spory wpływ miało wprowadzenie tzw. „pakietu paliwowego”, który ma na celu ograniczenie szarej strefy. Istotne wzrosty zaliczyły także spółki z branży energetycznej, spośród których najlepiej wypadła Enea zwyżkując o ponad +18%. Sektorowy indeks WIG-Energia wzrósł w ubiegłym miesiącu o blisko +4%. Poprawa notowań koncernów energetycznych stanowi dużą niespodziankę, ale powodów lepszego zachowania przedstawicieli sektora należy upatrywać w rosnących cenach surowców. Utrzymująca się dobra koniunktura na rynku węgla koksowego i energetycznego korzystnie wpłynęła na kursy JSW i Bogdanki, które zyskały (odpowiednio) ponad +37% i 22%. Przyjęcie nowej polityki dywidendowej wsparło notowania PZU, jednak liderem zwyżek spośród największych spółek okazało się LPP. Odzieżowa spółka pochwaliła się wzrostem wolumenu miesięcznej sprzedaży, jednak rynkowi najbardziej spodobało się zwiększenie uzyskiwanej marży.
  Pobierz raport
 • 20.10.2016, 11:50

  Raport miesięczny: Październik 2016

  Sierpniowy wzrost produkcji przemysłowej pozwala na nieco większy optymizm, jednak studzi go dalsza słabość w inwestycjach. Materializacja ryzyka politycznego przesądziła o spadku indeksu największych spółek, natomiast mid- i small-capy nadal są w dobrej kondycji.

  Spółki o mniejszej i średniej kapitalizacji kontynuowały wzrosty zapoczątkowane w pierwszej połowie lipca. Jednakże widoczne było wyhamowanie zwyżek ze względu na ochłodzenie na rynkach globalnych oraz realizację zysków po ponad dwumiesięcznym letnim rajdzie. „Zadyszkę” złapali niedawni liderzy, aczkolwiek skala wakacyjnych wzrostów była na tyle solidna, że obecnie w wielu przypadkach można mówić o przekroczeniu aktualnych wycen analityków. Indeks średnich spółek mWIG40 zyskał +2,2%, natomiast sWIG80 wzrósł o +1,1%. W kręgu zainteresowania inwestorów znajdowały się szczególnie mniejsze spółki, które do tej pory w małym stopniu skorzystały na poprawie koniunktury. W ujęciu sektorowym zwyżki notowali deweloperzy oraz spółki z branży budowlanej.
  Znacznie gorzej wypadły rodzime blue chips, a największą przecenę zanotowały spółki pozostające pod kontrolą Skarbu Państwa. Popłoch wśród inwestorów wywołała zapowiedź podniesienia wartości nominalnej akcji o 50 mld PLN w okresie 5 lat, co wiązałoby się z koniecznością zapłaty blisko 10 mld PLN podatku. Na „pierwszy ogień” miałyby pójść spółki z sektora energii- subindeks WIG-Energetyka spadł we wrześniu o blisko -9%. Sporą zniżkę zaliczyło także PGNiG (-5,3%), a wśród najmocniej tracących znalazł się ponadto Alior Bank (-12,9%), który złożył wiążącą ofertę na zakup działalności bankowej Raiffeisen Bank Polska. Potencjalna akwizycja wymagałaby pozyskania nowego kapitału, najprawdopodobniej w drodze emisji akcji. Indeks WIG20 spadł o -4,7%, ale biorąc pod uwagę „odcięcie” dywidendy z akcji PZU, miesięczna strata jest nieco mniejsza (-3,8%).
  Pobierz raport
Raporty dzienne
 • 20.09.2017, 10:40

  Raport dzienny: Wyczekiwanie na decyzję FED

  Świat

  Wtorkowa sesja przyniosła niewielkie zmiany indeksów na globalnych rynkach, co można łączyć z wyczekiwaniem na efekty kończącego się w środę posiedzenia FOMC. Handel w Europie rozpoczął się dość niemrawo, jednakże do południa bykom udało się osiągnąć niewielką przewagę. W obliczu braku istotnych publikacji makroekonomicznych oraz w atmosferze wyczekiwania na środowe decyzje w kwestii polityki monetarnej w USA, inwestorzy zadowolili się status quo, które utrzymało się niemal do końca notowań. Akcent popytowy na koniec dnia pozwolił na odnotowanie przewagi zielonego koloru w europejskich giełdowych statystykach. W USA od początku handlu na rynku kasowym emocji było jak na lekarstwo. Indeks S&P500 poruszał się w wąskim korytarzu tuż ponad poziomem odniesienia i tak też zakończył we wtorek rynkowe zmagania. Choć zmienność była minimalna, wszystkie trzy główne amerykańskie indeksy odnotowały we wtorek rekordowe zamknięcia. W statystykach za oceanem ponownie wyróżniał się argentyński Merval, rosnący o +1,3%. Na rynku walutowym rósł kurs eurodolara, ocierając się w ciągu dnia o pułap 1,2.
  Giełda
  Wtorkowa sesja na GPW podobnie, jak i w większości przypadków na innych europejskich parkietach przebiegała w spokojnych nastrojach i przy stosunkowo niewielkiej zmienności. Powodem do tego jest swoiste wyczekiwanie na środową decyzję Fed dotyczącą poziomu stóp procentowych i na informację dotyczącą planu redukcji bilansu Rezerwy Federalnej. Ogólnie bardzo dobre dane z polskiej gospodarki opublikowane we wtorek w zakresie dynamiki produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej za sierpień wsparły krajowe wyceny spółek i spowodowały, że wszystkie główne indeksy zakończyły wczorajszą sesję „po zielonej stronie rynku”. Indeks największych spółek WIG20 wzrósł +0,04%, a indeksy mWIG40 i sWIG80 odpowiednio o +0,32% i +0,38%. Obroty na całym rynku osiągnęły dość typową w ostatnim czasie wartość na poziomie około 800 mln PLN. Prym wśród wzrostowych blue chips wiodły dwa banki- Alior i PKO BP, które wzrosły o odpowiednio +4,24% i 1,42%.W przypadku tego pierwszego, pomimo braku opublikowania w dniu wczorajszym nowych informacji rynkowych, oprócz skali wzrostu zwraca również wielkość obrotu, która przekroczyła poziom 100 mln PLN. Z kolei „na czerwono” wtorkową sesję zakończył sektor energetyczny, który tym samym poddał korekcie trwające od kilku dni lekkie odbicie notowań. Notowania Tauronu spadły o -1,03%, PGE o -0,44%, Energi o -0,51%, a mWIG-owej Enei o -0,67%. Negatywnie w dniu wczorajszym wyróżnił się ponadto bardzo mocny od końca sierpnia PKN Orlen, którego notowania spadły we wtorek o -1,46%.  Z kolei na szerokim rynku „gwiazdą” ostatnich dni pozostaje informatyczny Qumak (+14,94%), którego tym samym cena 1 akcji osiągnęła poziom 2 PLN przy cenie emisyjnej ostatniego podwyższenia kapitału wynoszącej 1 PLN za akcję. Ponadto we wtorek pozytywnie wyróżniały się notowania budowlanego PBG (+10%) oraz pozyskującego mikrosferę Eko Exportu (+6,65%). Obie spółki nie opublikowały w ostatnim czasie nowych, istotnych informacji rynkowych. Z kolei swój negatywny trend wyraźnie kontynuuje producent gier Artifex Mundi, którego notowania we wtorek spadły o -10%. Przecena akcji spółki zauważalnie przyspieszyła po ostatniej publikacji półrocznego raportu finansowego. Szczególnie negatywnie w dniu wczorajszym zachowywały się ponadto notowania spółek Intersport (-8,8%) i Esotiq (-5,6%).
  Obligacje/Makro
  Oczekiwanie na środowe posiedzenie Fed wywiera widoczną presję na poziomy rentowności papierów dłużnych. Rentowność polskich, dziesięcioletnich obligacji skarbowych wzrosła we wtorek o +2,35% i wyniosła 3,348%.
  Waluty
  Słabość złotego z ostatnich dni została we wtorek poddana widocznej korekcie- kurs EUR/PLN po spadku o -0,29% wyniósł 4,279, kurs USD/PLN po spadku -0,56% wyniósł, 3,570, a kurs franka szwajcarskiego CHF/PLN po spadku -0,66% wyniósł 3,709.
  Pobierz raport
 • 19.09.2017, 10:22

  Raport dzienny: Odreagowanie na indeksie sWIG80

  Świat

  Nowy tydzień rozpoczął się od przewagi wzrostów w Europie oraz od kolejnych giełdowych rekordów za oceanem. Poniedziałek na Starym Kontynencie rozpoczął się od zwyżek głównych indeksów, co wpisało się w giełdową atmosferę widoczną wcześniej w Azji oraz w piątek w USA. Indeksom zabrakło jednak wzrostowego paliwa, co w kolejnych godzinach przyniosło ograniczenie zwyżek. Finalnie Stoxx 600 wzrósł o + 0,3% przy solidnym wsparciu ze strony spółek chemicznych oraz przemysłowych. W USA sesja wystartowała od popytowego akcentu, jednak szybko okazało się, że podobnie jak na Starym Kontynencie brakuje argumentów do budowania dalszej przewagi kupujących. W atmosferze ograniczonej zmienności S&P500 oscylował tuż ponad pułapem 2.500 punktów, ustanawiając na finiszu nowe rekordowe zamknięcie. Wsparciem dla zwyżek były m.in. rosnące kursy spółek surowcowych oraz finansowych. Za oceanem pozytywnie w statystykach wyróżniał się argentyński Merval (+0,8%), który od początku roku zyskał już ponad +41%. Na rynku walutowym euro wyraźnie umocniło się względem jena oraz nieznacznie do dolara.
  Giełda
  Rekordowe, piątkowe zamknięcie giełdy w Stanach, brak szczególnej reakcji rynkowej na ubiegłotygodniowe, kolejne próby rakietowe północnokoreańskiego reżimu oraz brak szczególnych zaskoczeń w poniedziałkowych danych makroekonomicznych spowodowały, iż wczorajsza sesja na warszawskiej GPW przebiegała dość spokojnie. Indeks największych spółek WIG20 po wzroście +0,14% obronił poziom 2500 pkt., a indeksy krajowych MiŚ-ów poradziły sobie w poniedziałek nawet nieco lepiej i wzrosły odpowiednio- mWIG40 +0,25%, a sWIG80 +0,34%. Obroty na całym rynku zwłaszcza w porównaniu z piątkową sesją, kiedy wygasała wrześniowa seria kontraktów terminowych, były dość niemrawe i wyniosły około 670 mln PLN. Informacja o uplasowaniu oferty akcji o wartości ponad 500 mln PLN wspierała w poniedziałek notowania obuwniczego CCC, którego wycena wzrosła o ponad 2%. Również odzieżowe LPP po piątkowym tąpnięciu notowań w dniu wczorajszym wyraźnie odrabiało straty i wzrosło +2,13%. Cały czas nieźle w segmencie największych spółek zachowuje się również sektor energetyczny- notowania PGE wzrosły o +0,37%, Tauronu o +0,78%, a Energi o +0,29%. Natomiast na przeciwnym biegunie notowań w segmencie blue chips znalazła się w poniedziałek JSW, której kurs spadł o – 4,42% i poniżej psychologicznego poziomu 100 PLN. Na szerokim rynku natomiast kolejny dzień z rzędu bardzo dobrze radzi sobie informatyczny Qumak (+7,4%), co jest konsekwencją piątkowego komunikatu o pozyskaniu przez spółkę umowy konsorcjalnej o wartości 34 mln PLN na dostawy sprzętu IT dla jednostek administracji rządowej. Poza tym pozytywnymi rekordzistami w poniedziałek były spółki Hyperion (+30%) i PBG (+11,11%). Wyraźnie negatywnie na nastroje inwestorów wpłynęła publikacja po piątkowej sesji raportu półrocznego spółki Unima, co spowodowało spadek jej wyceny w dniu wczorajszym o -15%. Również słabo na notowania Cormay’a oddziałuje trwający proces sprzedaży nowych akcji- notowania producenta odczynników i aparatury medycznej spadły w poniedziałek o -7%.
  Obligacje/Makro
  Co prawda szanse na podwyżkę stóp procentowych przez Fed na środowym posiedzeniu amerykańskiej Rezerwy Federalnej nie są zbyt duże, natomiast oczekiwany przez rynki komunikat dotyczący wdrożenia stopniowego ograniczania wartości bilansu Fed powodują ostatnią, widoczną presję na poziomy rentowności papierów dłużnych. Również i polskie obligacje ulegały w poniedziałek tym dość powszechnym tendencjom- rentowność polskich, dziesięcioletnich obligacji skarbowych wzrosła w konsekwencji o +0,8% i wyniosła 3,271%.
  Waluty
  Złoty w oczekiwaniu na środowe posiedzenie Fed i oczekiwanie komunikatu o wdrożeniu ograniczenia bilansu Rezerwy Federalnej w sposób zauważalny się osłabia- kurs EUR/PLN po wzroście o +0,15% wyniósł 4,286, kurs USD/PLN po wzroście +0,06% wyniósł, 3,585, a kurs franka szwajcarskiego CHF/PLN w poniedziałek praktycznie nie uległ zmianie i wyniósł 3,73.
  Pobierz raport
 • 18.09.2017, 09:31

  Raport dzienny: Duże obroty za sprawą trzech wiedźm

  Świat

  Piątek przyniósł na europejskich parkietach przewagę niewielkich spadków, jednakże w USA optymizm inwestorów przełożył się na nowy historyczny rekord S&P500. Na Starym Kontynencie notowania rozpoczęły się ostrożnie, gdyż inwestorzy po otrzymaniu informacji o kolejnej próbie balistycznej przeprowadzonej przez Koreę Północną nie wykazywali dużego apetytu na ryzykowne aktywa. Zmienny przebieg sesji i finalnie ograniczone spadki wskazały jednak, iż rynek podchodzi chłodno do tego typu doniesień, wykazując przy tym ograniczoną wrażliwość. W USA inwestorzy otrzymali przed sesją słabsze od oczekiwanych dane dotyczące produkcji przemysłowej oraz sprzedaży detalicznej, co jednak nie popsuło giełdowych nastrojów. Po nieco słabszej pierwszej godzinie handlu za oceanem do głosu doszedł obóz popytowy, zostawiając z tyłu obawy geopolityczne oraz słabsze informacje z gospodarki. Końcówka sesji wywindowała S&P500 ponad pułap 2.500 pkt., co przypieczętowało nowy historyczny rekord indeksu. Aktywność na rynkach w piątek była istotnie wyższa od przeciętnej, co związane było z trzecim piątkiem miesiąca, kiedy to wygasają wrześniowe serie instrumentów pochodnych. Na rynku walutowym euro umocniło się względem dolara oraz jena.

  Giełda

  Piątek na krajowym rynku akcji był pod wpływem istotnie negatywnych informacji ze świata, z których najważniejszą była kolejna informacja o militarnej prowokacji ze strony Korei Północnej i wystrzeleniu rakiety w kierunku Japonii. W piątek indeks największych spółek WIG20 spadł o -0,36% przy sporych obrotach na poziomie ponad 1,4 mld PLN, a indeks mWIG40 spadł o -0,5% przy również dużych obrotach na poziomie 414 mln PLN. Negatywnie wśród największych spółek wyróżniło się w piątek odzieżowe LPP, którego notowania spadły o -3,89% przy obrotach przekraczających 100 mln PLN i braku nowych informacji fundamentalnych. O około -2% spadły również Eurocash i Lotos. Hurtowy dystrybutor FMCG poinformował po sesji o przejęciu 100% udziałów w sieci sklepów detalicznych Mila za cenę 350 mln PLN. Na drugim biegunie największych spółek znalazły się natomiast takie podmioty, jak mBank (+1,38%), Pekao (+1,1%) i PGE (+0,98%). Ogólnie w piątek spółki energetyczne zanotowały odbicie swoich notowań w trwającej od końca sierpnia korekcie ich notowań. Kurs Tauronu wzrósł o +0,26%, Energi o +0,52%, a Enei o +1,27%. Największymi wzrostami cechowały się na ostatniej sesji notowania takich spółek, jak Qumak (+25%), Cormay (+18%) i LCCorp (+17%). Przechodząca restrukturyzację informatyczna spółka poinformowała w piątek o pozyskaniu umowy konsorcjalnej o wartości 34 mln PLN na dostawy sprzętu IT dla jednostek administracji rządowej. Z kolei w przypadku Cormaya odbicie notowań nastąpiło po informacji o zbyciu w ostatnich dniach części akcji przez głównego akcjonariusza w związku z planowanym objęciem akcji nowej emisji mającej na celu wykup akcjonariuszy mniejszościowych spółki zależnej- Orphee. Natomiast w przypadku walorów wrocławskiego dewelopera mocne wzrosty notowań mogą nieco dziwić w kontekście piątkowej informacji o ustaleniu ceny sprzedaży pakietu kontrolnego przez podmioty zależne od Leszka Czarneckiego na 2,1 PLN za jedną akcję. Z kolei negatywnymi „gwiazdami” piątkowej sesji na GPW były Gobarto (-25%) oraz kolejny dzień z rzędu Vistal (-8%).

  Obligacje/Makro

  Na nastroje na rynkach dłużnych wpływ miały przede wszystkim informacje z posiedzenia Banku Anglii, gdzie zasugerowano konieczność dokonania nieco wcześniejszych podwyżek stóp procentowych niż tego wcześniej oczekiwał rynek oraz wyższe od wcześniej raportowanych dane o inflacji za sierpień w Stanach. Elementy te spowodowały, że w piątek na świecie przeważały zwyżki rentowności instrumentów dłużnych. Rentowność polskich, dziesięcioletnich obligacji skarbowych wzrosła w konsekwencji o +0,56% i wyniosła 3,25%.

  Waluty

  Jastrzębi wydźwięk posiedzenia Banku Anglii kolejny dzień z rzędu wyraźnie wsparł notowania funta.

  Pobierz raport
 • 15.09.2017, 10:25

  Raport dzienny: Kolejne rekordy na Wall Street

   

  Świat
  Indeksy giełdowe w Europie zakończyły czwartek mieszanymi rozstrzygnięciami, podobnie wypadł obraz rynku za oceanem. Na Starym Kontynencie notowania w większości przypadków wystartowały w pobliżu lub nieznacznie poniżej kursów odniesienia. W trakcie sesji atmosfera rynkowa nieco się poprawiła, co było zasługą m.in. dobrego zachowania spółek z branży handlu detalicznego oraz spółek paliwowych, korzystających z sukcesywnie rosnących w ciągu dnia notowań ropy naftowej. Finalnie europejski Stoxx 600 odnotował symboliczny wzrost o +0,1%, zaś główne lokalne benchmarki zakończyły dzień mieszanymi rezultatami. W USA po nieco słabszym początku notowania S&P500 zbliżyły się do kursu odniesienia, jednakże kolejne godziny przyniosły brak zmienności, co zaowocowało finiszem nieznacznie poniżej środowego kursu zamknięcia. Dobrą passę kontynuował Dow Jones Industrial, który po niewielkim wzroście ustanowił nowe historyczne maksimum. Na rynku walutowym euro umocniło się nieco względem dolara. W czwartek wyraźnie zyskiwał na wartości funt brytyjski – choć Bank Anglii zgodnie z oczekiwaniami pozostawił na dotychczasowym poziomie stopy procentowe oraz skalę programu skupu aktywów, to komunikacja po posiedzeniu wyraźnie zasugerowała, iż stopy procentowe zostaną podniesione wcześniej, niż zakłada to obecnie rynek.
  Giełda
  Wczorajsza sesja na warszawskim parkiecie nie zmieniła zbyt wiele w obrazie rynku. Handel toczył się przy ograniczonej zmienności, podobnie jak to miało miejsce na głównych europejskich rynkach (wyjątek stanowiła giełda londyńska). WIG20 niemal przez cały dzień utrzymywał się powyżej poziomu środowego zamknięcia, słabiej wypadły za to wskaźniki spółek o średniej i mniejszej kapitalizacji, które po nieznacznych zwyżkach po starcie handlu, w kolejnych godzinach systematycznie osuwały się w dół. W efekcie mWIG40 stracił -0,6%, a sWIG80 dzięki mobilizacji kupujących na końcowym fixingu spadł jedynie o -0,1%. Indeks blue chips zyskał +0,3%, oddalając się nieco od poziomu 2500 punktów. Obroty na czwartkowej sesji były mniejsze od zanotowanych dzień wcześniej i na całym rynku przekroczyły 880 mln PLN. W gronie największych firm wzrostom przewodziły koncerny paliwowe, dobrze prezentowały się także walory czołowych banków (PKO BP, Pekao SA). W niełasce inwestorów znalazły się tym razem akcje spółek z branży energetycznej - najmocniej taniał Tauron (-2,3%), a nieco mniejszą przecenę zaliczyła Energa. W segmencie "średniaków" negatywnie wyróżniały się zniżkujące o przeszło -3% Forte i Bank Handlowy, solidne (ponad -2%) spadki notowały także Kruk, Budimex i Pfleiderer. Z kolei na przeciwnym biegunie znajdowały się Kernel (+3%) oraz Amica (+1,8%), choć w pierwszej godzinie handlu walory producenta sprzętu AGD zyskiwały blisko +4%. Wśród mniejszych spółek aktywność inwestorów koncentrowała się na LC Corp. Perspektywa zmiany układu sił w akcjonariacie dewelopera skłania graczy do większych zakupów - wczoraj akcje Spółki wzrosły o +6,3%, a zwyżce towarzyszyły wysokie obroty. W dobrych nastrojach kończyli dzień również udziałowcy Mostostalu Zabrze (+5,6%).
  Obligacje/Makro
  Na czwartkowym przetargu zamiany Ministerstwo Finansów odkupiło obligacje DS1017, WZ0118, PS0418 i PS0718 łącznie za ponad 6,58 mld PLN, a sprzedało obligacje OK0419, WZ1122, PS0123, WZ0126 oraz DS0727 za blisko 6,82 mld PLN. W komunikacie poinformowano, że obecnie sfinansowanych jest ok. 86% potrzeb pożyczkowych według przewidywanego wykonania budżetu. Rentowności krajowych obligacji nieznacznie (o 1 pb.) wczoraj wzrosły.
  Waluty                                                                                                                                           
  Jastrzębi wydźwięk posiedzenia Banku Anglii (zapowiedź możliwego zacieśnienia polityki monetarnej) wsparły notowania funta, który wyraźnie umacniał się na rynkach światowych. Brytyjska waluta zyskiwała także w relacji do złotego - kurs pary GBP/PLN wzrósł do poziomu 4,81. W dalszym ciągu utrzymywała się presja na wycenę złotego, które lekko tracił względem dolara i euro.
  Pobierz raport
 • 14.09.2017, 10:20

  Raport dzienny: Czynniki polityczne osłabiają złotego

   

  Świat
  Po dwóch dniach wzrostów na globalnych rynkach akcji entuzjazm inwestorów nieco osłabł w środę. Na rynkach Starego Kontynentu większość indeksów rozpoczęła zmagania od poziomów bliskich kursom odniesienia. Przy braku istotnych impulsów rynkowych sesja przebiegała w atmosferze ograniczonej zmienności. Finalnie duża część europejskich benchmarków giełdowych odnotowała jedynie niewielkie zmiany wartości, przy wyróżniającej się postawie rosnących kursów akcji spółek paliwowych oraz podmiotów działających w obszarze mediów. W USA wtorkowe rekordy nieco onieśmieliły stronę popytową. W ciągu dnia indeksy oscylowały w pobliżu kursów odniesienia, jednakże dobry finisz zaowocował nowymi historycznymi rekordami wszystkich głównych indeksów. W statystykach za oceanem wyróżniał się w środę argentyński Merval rosnący o +1,3%. Na rynku walutowym można było obserwować wyraźne umocnienie dolara względem euro, jena oraz większości pozostałych walut.
  Giełda
  Wskaźnik największych spółek, WIG20, stracił wczoraj -0,2%, ale zdołał obronić poziom 2500 punktów. Jeszcze w okolicach południa indeks notował istotną zwyżkę, jednak w drugiej połowie sesji więcej do powiedzenia mieli sprzedający. Na ostatniej prostej wydawało się, że dzień zakończy się nieznacznym wzrostem, ale na końcowym fixingu ponownie górę wzięła strona podażowa. Obroty w tym segmencie rynku przekroczyły 756 mln PLN, a na całym rynku wyniosły 1,06 mld PLN. Spośród blue chips najsłabiej wypadły KGHM (-2,8%) oraz Asseco Poland (-2,1%). Akcje miedziowego koncernu traciły na wartości w ślad za zniżkującymi cenami surowca na rynkach towarowych, natomiast w przypadku informatycznej spółki piętnem odcisnęła się informacja o możliwości utraty kontraktu na utrzymanie systemu informatycznego ZUS. Pomimo początkowych wyraźnych zwyżek "pod kreską" zakończył dzień PKN Orlen (-1,3%), w minorowych nastrojach kończyli dzień także udziałowcy Tauronu (-1,5%). Na zielono świeciły za to notowania PGNiG (+2,8%), BZWBK i Energi (obie ponad +1,5%). Znacznie ciekawszy przebieg miał handel w sektorze "średniaków". Dzięki solidnym wzrostom kursów akcji Echa, Amiki, Apatora, CD Projektu, Dino Polska i Kruka, wskaźnik mid-caps zdołał utrzymać się na plusie (+0,1%). Balastem dla mWIG40 były wczoraj walory instytucji finansowych (Millennium, Getin Noble) oraz Comarchu. W środę znacznie wzrosły obroty walorami mniejszych spółek, ale jest to w głównej mierze zasługą większej aktywności papierami Livechat Soft., LC Corp. i Oponeo.pl. W przypadku dwóch pierwszych firm jest to związane z planowanymi zmianami właścicielskimi.
  Obligacje/Makro
  NBP poinformował, że deficyt w obrotach bieżących wyniósł w lipcu 878 mln EUR - eksport wzrósł o 10,7%, zaś import zwiększył się o 12,4%. Na dzisiejszym przetargu zamiany Ministerstwo Finansów odkupi obligacje DS1017, WZ0118, PS0418 i PS0718, a w zamian zaoferuje obligacje OK0419, WZ1122, PS0123, WZ0126 oraz DS0727. Na rynku długu widoczne były niewielkie wahania, a rentowności obligacji rządowych praktycznie nie zmieniły się.
  Waluty                                                                                                                                           
  Złoty kolejny dzień wyraźnie tracił w stosunku do najważniejszych walut. Inwestorów może niepokoić potencjalne zaostrzenie napięcia na linii rząd-KE. Nastrojów nie poprawiło nawet podniesienie prognozy tempa wzrostu PKB Polski w 2018 r. (do 3,5%) i obniżenie szacunku deficytu sektora finansów publicznych (do 2,7%). Po południu osłabienie złotego nabrało jeszcze tempa i krajowa waluta straciła na wartości po 3-4 grosze.
  Pobierz raport
 • 13.09.2017, 10:07

  Raport dzienny: "Średnie" spółki wracają do łask inwestorów

   

  Świat
  Wtorkowa sesja przyniosła kontynuację pozytywnych tendencji obserwowanych na początku tygodnia. Większość indeksów giełd europejskich już od startu wskazywała na przewagę obozu popytowego. Inwestorzy odkładając nieco na bok obawy geopolityczne nabywali akcje, wspierając wzrosty głównych indeksów. Szczególnym zainteresowaniem kupujących cieszyły się akcje banków, ubezpieczycieli oraz spółek motoryzacyjnych. Finalnie szeroki europejski Stoxx 600 zyskał +0,5%. W USA również można było obserwować kontynuację zwyżek na rynku akcji, choć ich skala była bardziej stonowana niż w poniedziałek, gdy główne indeksy zyskały powyżej +1%. Przewaga obozu popytowego, wspieranego m.in. wzrostami kursów spółek telekomunikacyjnych i finansowych, wystarczyła aby S&P500, Nasdaq Composite oraz Dow Jones Industrial zakończyły dzień na nowych historycznych maksimach. Na rynku walutowym kurs eurodolara kończył dzień nieznacznym wzrostem; relatywną słabością cechowały się japoński jen oraz frank szwajcarski.
  Giełda
  Kontynuacja pozytywnych tendencji na rynkach bazowych sprawiła, że także na warszawskiej giełdzie przewagę mieli kupujący. Wyjątek w tym względzie stanowiły jedynie spółki o mniejszej kapitalizacji, których indeks (sWIG80), przy istotnie mniejszych od obserwowanych w ostatnim czasie obrotach, zniżkował o -0,5%. WIG20 i mWIG40 po początkowym zawahaniu "ruszyły do góry", jednak krótko po południu impet strony popytowej nieco wyhamował. Nastroje na rynku popsuły dodatkowo informacje o przejściu przez KE do kolejnego etapu procedury przeciwko Polsce ws. sądów. W reakcji na te doniesienia krajowe aktywa zaczęły tracić na wartości (złoty, obligacje), spadały także giełdowe wskaźniki. Ostatecznie WIG20 zakończył dzień niewielką przeceną (-0,3%), natomiast mWIG40 ograniczył skalę zwyżki, ale dzięki mobilizacji kupujących na końcowym fixingu wzrósł o +0,7%. Obroty nieznacznie wzrosły i zamknęły się kwotą 928 mln PLN. Wśród największych spółek najlepiej prezentowały się spółki modowe (LPP +4,3%, CCC +2,1%), z kolei po przeciwnej stronie rynku znalazły się koncerny energetyczne (PGE, Energa), KGHM i PKO BP (-1,7%). Dodatkowym obciążeniem dla akcji Banku mogą być obawy dotyczące konieczności zawiązania rezerw na potencjalne straty związane z energetyką wiatrową. W gronie "średniaków" uwagę zwracało mocne zachowanie CD Projektu, Benefit Systems, Stalproduktu i Echa. Wyraźnie zwyżkował także Getin Noble Bank (+3,4%), choć w ciągu dnia wzrosty były dwukrotnie większe. W segmencie small-caps powody do zadowolenia mieli szczególnie udziałowcy Bumechu i Wieltonu, jednak większość spółek traciła na wartości. Najmocniej taniały akcje Cormay'a i TIMu.
  Obligacje/Makro
  NBP poinformował, że inflacja bazowa (po wyłączeniu cen żywności i energii) wyniosła w sierpniu 0,7% w ujęciu rocznym. Rentowności krajowych obligacji wzrosły wczoraj na całej długości krzywej naśladując podobną tendencję na rynkach bazowych. Dochodowość 10-latek zwiększyła się do 3,20%.
  Waluty                                                                                                                                           
  Złoty istotnie osłabiał się wczoraj w relacji do dolara i euro po informacji o przejściu przez KE do drugiego etapu procedury wobec Polski w sprawie sądów. Po południu dolar kosztował 3,57 PLN, a za euro trzeba było zapłacić ponad 4,26 PLN. Krajowa waluta traciła także wobec franka, jednak najmocniejsze straty poniosła względem brytyjskiego funta. Wyższy od oczekiwań odczyt sierpniowej inflacji w Wlk. Brytanii spowodował wzrost oczekiwań odnośnie podwyżki stóp. Kurs pary GBP/PLN wzrósł o ponad +1% do poziomu 4,73.
  Pobierz raport
 • 12.09.2017, 10:10

  Raport dzienny: Wyraźna poprawa nastrojów na rynkach

   

  Świat
  Początek tygodnia przyniósł powiew optymizmu na globalnych rynkach. Rosnący apetyt na ryzyko wspierał rozwój wydarzeń na Półwyspie Koreańskim, gdzie nie doszło w weekend do kolejnych testów broni nuklearnej, czego obawiała się część inwestorów. Wsparciem dla obozu popytowego były również doniesienia dotyczące huraganu Irma, którego uderzenie okazało się łagodniejsze od pesymistycznych przewidywań, zaś siła żywiołu sukcesywnie słabła. Inwestorzy w Europie ochoczo ruszyli do zakupów akcji już od początku sesji. Przewaga obozu popytowego sukcesywnie się zwiększała, a w ostatecznym rozrachunku szeroki europejski Stoxx 600 zyskał nieco ponad 1%. W USA sesja również rozpoczęła się od wyraźnych wzrostów, wpisując się w globalną pozytywną atmosferę na rynkach. Indeks S&P500 dotarł w ciągu sesji niemal do pułapu 2.490 pkt., odnotowując w poniedziałek historyczne rekordowe zamknięcie. Za oceanem ponownie mocno zyskiwał brazylijski indeks Bovespa (+1,7%), który powiększył tegoroczną zdobycz do +23,4%. Na rynku walutowym w poniedziałek umacniał się dolar, zaś osłabiały się m.in. frank szwajcarski oraz japoński jen.
  Giełda
  Znacząca poprawa sentymentu na rynkach bazowych sprawiła, że także na warszawskim parkiecie nastroje wyraźnie się poprawiły. Inwestorzy, którzy przed weekendem pozbywali się akcji w obawie przed wzrostem napięcia geopolitycznego, odbudowywali swoje pozycje. Po upływie godziny zwyżki nabrały tempa i indeks WIG20 zyskiwał już ponad +1,5%, jednak po południu impet kupujących nieznacznie wyhamował i dzień zakończył się wzrostem wskaźnika blue chips o +1,2%. Słabiej prezentowały się spółki o średniej i mniejszej kapitalizacji - zarówno mWIG40, jak i sWIG80 zanotowały jedynie nieznaczne zmiany. Obroty lekko wzrosły w stosunku do osiągniętych na piątkowej sesji i przekroczyły 910 mln PLN. Spośród komponentów indeksu WIG20 najmocniej na wartości zyskały akcje PKN Orlen (+5,4%), istotnie rosły również notowania Lotosu (+2,2%). Walory obu koncernów paliwowych już w piątek przyciągały uwagę dobrym zachowaniem, a wczorajsza sesja stanowi potwierdzenie zwiększonego zainteresowania papierami obu spółek, które niedawno informowały o wzroście marż rafineryjnych. Wzięciem cieszyły się także koncerny energetyczne (Energa +4,1%, PGE +2,9%), a solidne zwyżki zaliczyły jeszcze Pekao SA i KGHM. W gronie "średniaków" ponownie najjaśniej "świeciła" gwiazda CD Projektu - akcje producenta "Wiedźmina" zyskały +5,7% osiągając barierę 100 PLN, a wzrostowi kursu towarzyszyły wysokie obroty. Powody do zadowolenia mieli także udziałowcy Polimeksu (+3,5%), wyraźnie spadały za to kursy walorów Medicalgorithmics, CI Games, Kruka i Stalproduktu. Wśród mniejszych spółek negatywnie wyróżniało się Rafako (-8,3%), co jest pokłosiem słabszych wyników kwartalnych i planowanej restrukturyzacji. Po przeciwnej stronie rynku znalazł się LC Corp. (+7,4%), które zwyżkowały po doniesieniach o zamiarze sprzedaży posiadanego pakietu akcji przez L. Czarneckiego.
  Obligacje/Makro
  GUS poinformował, że wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych wzrósł w sierpniu o +1,8% rdr, a w stosunku do lipca ceny obniżyły się o -0,1%. Natomiast opracowywany przez BIEC Wskaźnik Przyszłej Inflacji wzrósł we wrześniu, głównie ze względu na wyższe oczekiwania inflacyjne konsumentów. Początek tygodnia nie przyniósł większych zmian cen krajowych obligacji - rentowności nieznacznie (o 1 pb.) wzrosły na środku i długim końcu krzywej.
  Waluty                                                                                                                                           
  Umocnienie dolara na rynkach światowych wpłynęło także na wycenę złotego względem amerykańskiej waluty. Kurs pary USD/PLN zbliżył się po południu do poziomu 3,55. Złoty osłabił się także w relacji do funta, zyskiwał za to względem franka, do czego przyczynił się spadek awersji do ryzyka. W godzinach popołudniowych euro kosztowało blisko 4,25 PLN.
  Pobierz raport
 • 08.09.2017, 10:26

  Raport dzienny: Świetne wyniki windują kurs akcji CD Projektu

   

  Świat
  Wczorajsze posiedzenie EBC nie przyniosło żadnych rozstrzygnięć. Bank nie zmienił podstawowych parametrów polityki pieniężnej, jednak ku zaskoczeniu wielu analityków na konferencji prasowej M. Draghi podtrzymał gotowość zwiększenia skali programu skupu aktywów. Jednocześnie prezes EBC zapowiedział, że decyzje w tej sprawie zapadną w większości na październikowym posiedzeniu, a istotnym czynnikiem który zostanie wzięty pod uwagę, będzie aktualny kurs wspólnej waluty. M. Draghi nie ukrywał, że EBC jest zaniepokojony ostatnią falą umocnienia euro, która negatywnie wpływa na konkurencyjność europejskiej gospodarki na rynkach światowych. Giełdy Starego Kontynentu zwyżkowały w czwartek, jednak po południu do głosu doszła strona podażowa. Za Oceanem notowane były niewielkie zmiany, a uwaga inwestorów koncentrowała się na doniesieniach o zbliżającym się do wybrzeży USA huraganie Irma.
  Giełda
  Od kilku dni w segmencie blue chips widoczne było niezdecydowanie inwestorów, żadna ze stron nie chciała przejąć inicjatywy i wyczekiwała na swoją okazję. Początek czwartkowej sesji nie zwiastował zmiany nastawienia graczy i notowania rozpoczęły się w punkcie odniesienia. Do południa lekką przewagę miała strona popytowa, jednakże nie była to siła, która mogła przestraszyć ewentualne próby obozu niedźwiedzi i wraz z upływem czasu szala powoli przechylała się na korzyść sprzedających. Popyt nie był w stanie odpowiednie zareagować, co mogło zwiastować jedynie większe kłopoty. Indeks właściwie bez żadnej walki oddał poziom 2500 punktów i w ostatniej fazie można było jedynie mieć nadzieję na "łagodny wymiar kary". Na zamknięciu notowań WIG20 spadał o -0,8%, co nie jest dramatycznym wynikiem, jednakże obraz rynku i brak reakcji na przełamanie 2500 pkt. może martwić. Najmocniej na koniec traciły akcje CCC (-5,7%). Zarząd producenta obuwia zdecydował o emisji 2 mln akcji w ramach kapitału docelowego, co wywołało małą panikę na rynku. Po południu na rynku pojawiła się informacja, że cena emisyjna została ustalona na poziomie 265 PLN. Kolejną słabszą sesję zanotowały walory PGE, które zniżkowały o niespełna -3%. Interesujący przebieg miał handel w segmencie mid-caps; co prawda sam indeks mWIG40 nie odnotował istotnych zmian i ostatecznie zyskał jedynie +0,1%, ale ciekawie prezentowała się sytuacja na poszczególnych komponentach. Najgorętszym towarem na sesji były akcje producenta gier CD Projekt. Walory Spółki po opublikowaniu bardzo dobrych wyników za 2. kwartał zwyżkowały w imponującym stylu i finalnie kapitalizacja zwiększyła się o +9,8%. Po drugiej stronie rynku znalazł się Kruk. Windykacyjna Spółka drugą sesję z rzędu mocno traciła na wartości - wczoraj przecena sięgnęła -5,5%. Negatywnie prezentowały się również małe spółki, czego rezultatem jest kolejny spadek indeksu sWIG80 (-0,8%). Dobrą sesję zaliczyły akcje odzieżowego Monnari (+4,2%); Spółka poinformowała o wzroście sprzedaży w sierpniu, co spodobało się inwestorom. Obrót na całym rynku był całkiem przyzwoity i wyniósł 1,08 mld PLN.
  Obligacje/Makro
  Gołębi wydźwięk komentarzy prezesa EBC przyczynił się do wzrostów cen obligacji na rynkach bazowych. Podobna tendencja widoczna była na krajowym rynku długu, gdzie istotnie (o 3 pb.) spadły rentowności na środku i krótkim końcu krzywej.  Nie zmieniła się za to dochodowość papierów dwuletnich.
  Waluty                                                                                                                                           
  Wzrost kursu pary EUR/USD powyżej poziomu 1,20 znalazł również odzwierciedlenie w notowaniach złotego. Krajowa waluta od rana systematycznie zyskiwała na wartości względem dolara, nieznacznie tracąc jednocześnie w relacji do euro. Po południu dolar był wyceniany nawet 3,53 PLN, natomiast euro było kwotowane nieco poniżej poziomu 4,25.
  Pobierz raport
 • 07.09.2017, 10:42

  Raport dzienny: Silna przecena notowań Kruka

   

  Świat
  Pomimo niepokojących doniesień z Półwyspu Koreańskiego na rynkach finansowych widoczne było w środę pewne uspokojenie nastrojów. Inwestorzy liczą, że zabiegi dyplomatyczne przyczynią się do zmniejszenia napięcia i nie dojdzie do zaostrzenia sytuacji. W bazowych scenariuszach banków inwestycyjnych dominuje zapewne przekonanie, że ewentualne kolejne testy przeprowadzane przez Koreę Płn. nie spotkają się z radykalnymi działaniami ze strony światowych mocarstw i nie dojdzie do znaczącej eskalacji kryzysu. Przez pewien czas utrzymywałaby się napięta sytuacja, ale nie wymknęłaby się spod kontroli. Po wtorkowej przecenie wskaźniki giełd na Wall Street zakończyły dzień niewielkimi zwyżkami, którym sprzyjały także informacje o osiągnięciu porozumienia w kwestii podniesienia limitu amerykańskiego długu. Spokój w USA udzielił się także inwestorom na Starym Kontynencie, gdzie w drugiej połowie dnia większość czołowych indeksów odrobiła wcześniejsze straty i zanotowała umiarkowane wzrosty. Pozytywnie wyróżniały się akcje niemieckich i francuskich koncernów samochodowych. Dziś w centrum uwagi będzie znajdowało się posiedzenie EBC, jednak wielu analityków nie spodziewa się by M. Draghi przedstawił więcej szczegółów dotyczących wygaszania programu skupu aktywów. Obawy europejskich bankierów budzi szczególnie nadmierne umocnienie wspólnej waluty, które, ich zdaniem, nie znajduje w pełni uzasadnienia w obecnej sytuacji gospodarczej.
  Giełda
  Środowa sesja nie przyniosła żadnych rozstrzygnięć odnośnie dalszego kierunku WIG20. Indeks otworzył się w okolicach wtorkowego zamknięcia i przez dłuższy czas nie pojawił się impuls, by wyrwać rynek z marazmu. Handel ożywił się wraz z pojawieniem publikacji danych zza Oceanu, i tu swoich szans poszukiwał popyt, który starał się wykorzystać umocnienie na rynkach bazowych. Kupujący zdołali wywalczyć maksima intraday, jednakże na postawienie przysłowiowej "kropki nad i" zabrakło sił. Przy takim obrocie spraw do głosu coraz poważniej zaczęły dochodzić niedźwiedzie, którym udało się dynamicznym ruchem sprowadzić indeks "pod kreskę". Przez chwilę był jeszcze cień szansy na wymazanie negatywnego obrazu, jednakże ostatnie słowo należało do sprzedających, którzy ostatecznie doprowadzili do spadku WIG20 o -0,20%. Wśród największych spółek bardzo słabo radziła sobie branża energetyczna - akcje PGE straciły -3,89%, Energi -3,12%, zaś Tauronu -2,04%. Równie mocno taniały walory KGHM, które zostały przecenione o -2,33%. Słabszą sesję zaliczył indeks średnich spółek; mWIG40 tracił od początku dnia i z każdą godziną spadek pogłębiał się. W ostatniej godzinie nieco uaktywnił się popyt i na zamknięciu stracił niespełna -1%. Liderem spadków był Kruk. Akcje wierzytelnościowej spółki o poranku "świeciły" na zielono, jednakże obraz został bardzo szybko odmieniony i w najgorszym momencie traciły ponad -10%. Kruk zaprezentował raport za 2. kwartał, jednakże to nie wynik finansowy wywołał wyprzedaż akcji, a wypowiedź członka zarządu odnośnie niekorzystnych zmian w prawie podatkowym. Niepewność wywołała również informacja o prowadzonej kontroli przez Urząd Skarbowy. W gronie "średniaków" bardzo mocne wzrosty zaliczył producent gier CIGames (+7,6%), który dziś ma opublikować wyniki; powody do zadowolenia mieli również udziałowcy Emperii (+2,1%) i Echo (+1,9%). Indeks mniejszych spółek charakteryzował się dość niską zmiennością i podobnie jak wskaźnik większych firm zakończył sesję spadkiem (-0,1%). Po wynikach za 2. kwartał wzięciem cieszyły się walory dewelopera Atal, które wzrosły o +2,5%. Obroty na całym rynku wyniosły 861 mln PLN.
  Obligacje/Makro
  Zgodnie z oczekiwaniami RPP pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Rada podtrzymała opinię, że obecna wysokość stóp proc. sprzyja zrównoważonemu wzrostowi gospodarczemu, a ryzyko przekroczenia celu inflacyjnego jest ograniczone. Prezes A. Glapiński powiedział, że w dalszym ciągu jest zwolennikiem utrzymania stóp bez zmian do końca 2018 r. Wyraźnie wzrosły wczoraj ceny krajowych obligacji skarbowych, co było związane z większym popytem ze strony kapitału zagranicznego. Dochodowości spadły na całej długości krzywej.
  Waluty                                                                                                                                           
  Złoty osłabiał się w środę względem najważniejszych walut. PLN najwięcej stracił w relacji do euro, franka i funta (2 grosze), a nieco mniejszą stratę zanotował wobec dolara. Dziś w centrum uwagi inwestorów znajdzie się posiedzenie EBC i tradycyjna konferencja prasowa prezesa Banku, M. Draghiego.
  Pobierz raport
 • 06.09.2017, 10:58

  Raport dzienny: Wzrost ryzyka geopolitycznego przyczyną spadków na Wall Street

   

  Świat
  Giełdy na Wall Street dopiero wczoraj miały okazję zareagować na przeprowadzoną w ostatnich dniach próbę nuklearną w Korei Płn., jednak powrót amerykańskich inwestorów po dniu przerwy wypadł dosyć blado. Coraz większe ryzyko eskalacji napięcia w tym rejonie znacznie pogorszyło nastroje za Oceanem - indeksy już na otwarciu istotnie traciły, a w ciągu dnia skala zniżek jeszcze się powiększyła. Taka postawa nie mogła pozostać bez reakcji także na europejskich parkietach, gdzie do głosu doszli sprzedający. Wzrost awersji do ryzyka przyczynił się do kontynuacji wzrostów cen złota, odwrotna sytuacja panowała natomiast na rynku metali przemysłowych, które notowały pokaźne spadki. Zbliżający się do południowych wybrzeży USA kolejny huragan okazał się wsparciem dla ropy naftowej. W kontekście zbliżających się posiedzeń banków centralnych uwaga inwestorów będzie koncentrować się na wypowiedziach przedstawicieli banków centralnych. We wtorek na rynek trafiły utrzymane w gołębim tonie komentarze dwojga członków Fed. 
  Giełda
  Wczorajsza sesja na GPW zakończyła się niewielkimi zmianami wartości czołowych indeksów. W ciągu dnia wydawało się jednak, że zwyżki kursów akcji największych spółek będą kontynuowane, czemu sprzyjał również pozytywny sentyment na zachodnioeuropejskich parkietach. WIG20 zyskiwał już blisko +1%, jednak w miarę zbliżania się momentu wznowienia notowań za Oceanem optymizm lekko gasł. Słabe otwarcie oraz pogłębienie spadków na Wall Street znacząco pogorszyły nastroje na rynkach, czego rezultatem był nieznaczny spadek wskaźnika blue chips (-0,1%). Nieco gorzej radziły sobie spółki o średniej kapitalizacji notujące w trakcie sesji skromniejsze wzrosty, jednak na końcowym fixingu mWIG40 zdołał wyjść "nad kreskę". Taka sztuka nie udała się z kolei indeksowi "maluchów", sWIG80, który zniżkował o -0,3%. Obroty na wtorkowej sesji istotnie zwiększyły się i wyniosły 778 mln PLN. Największy udział (ponad 194 mln PLN) miały w tym, solidnie rosnące po rekomendacji jednego z brokerów, akcje KGHM, lecz w końcowej fazie handlu nie oparły się one spadkowej tendencji. Liderem zwyżek wśród blue chips było Asseco Poland (+1,5%), po przeciwnej stronie rynku znalazł się mBank (-2,3%). W gronie "średniaków" najmocniej na wartości zyskały walory Bogdanki (+4,4%), a na uwagę zasługują nowe historyczne rekordy jakie osiągnęły akcje Dino Polska i ING BSK. Mniejsza aktywność inwestorów widoczna była w segmencie small-caps, spośród których negatywnie wyróżniły się walory 11Bit Studios i Bytomia. Na szerokim rynku nie słabnie zainteresowanie akcjami Getback, którego kapitalizacja zwiększyła się wczoraj o +5,5%.
  Obligacje/Makro
  Pozytywne tendencje na rynku krajowego długu były wczoraj kontynuowane, ale w wielu komentarzach przewija się opinia, że przestrzeń do dalszego umocnienia obligacji skarbowych wyczerpuje się. Rentowności papierów 5-letnich i 10-letnich obniżyły się o ok. 5 pb., natomiast w przypadku 2-latek dochodowości obniżyły się o 2 pb.
  Waluty                                                                                                                                           
  Złoty umacniał się we wtorek w relacji do głównych walut, co należy wiązać z pozytywnym raportem Agencji Moody's, która dodatkowo w piątek dokona przeglądu oceny ratingowej Polski. PLN lekko zyskał względem dolara i euro, nieco bardziej umocnił się w stosunku do franka (słabsze dane ze szwajcarskiej gospodarki). Złoty o 2 grosze osłabił się za to wobec funta.
  Pobierz raport
 • 05.09.2017, 10:50

  Raport dzienny: Negatywne przyjęcie strategii Orange Polska

   

  Świat
  Tak jak można było się spodziewać ponowny wzrost ryzyka geopolitycznego, wywołany przeprowadzoną przez Koreę Północną próbą jądrową, spowodował wzrost awersji do ryzyka na rynkach finansowych. Negatywny sentyment płynący z giełd azjatyckich widoczny był także na europejskich giełdach, ale w miarę upływu czasu nastroje uległy lekkiej poprawie. W tabelach notowań przeważał jednak czerwony kolor, a w poszukiwaniu bezpiecznych aktywów inwestorzy zwrócili się w kierunku metali szlachetnych, czego efektem są solidne zwyżki cen złota i srebra. Istotnie drożały również metale przemysłowe (miedź, nikiel), co można tłumaczyć utrzymującą się słabością amerykańskiego dolara, rosnącym popytem ze strony Chin oraz działaniami na rzecz ochrony środowiska w Państwie Środka, które wywierają presję na wzrost wycen. Dziś na ostatnie doniesienia będą miały okazję zareagować giełdy na Wall Street - postawa amerykańskich inwestorów będzie miała spory wpływ na koniunkturę na rynkach. Na azjatyckich parkietach utrzymywały się mieszane nastroje, z kolei w Europie uwaga inwestorów będzie zwrócona na finalne odczyty indeksów PMI dla usług oraz końcowe wskazanie dynamiki PKB strefy euro za 2. kwartał.
  Giełda
  Pogorszenie nastrojów na rynkach bazowych sprawiło, że poniedziałkowa sesja na warszawskiej giełdzie rozpoczęła się od istotnych zniżek indeksu WIG20. Brak sesji za Oceanem nie sprzyjał większej aktywności, inwestorzy nie byli również skłonni sprzedawać przecenionych akcji, pomni spokojnych i wyważonych reakcji amerykańskich giełd po ostatnich eskalacjach napięcia wokół Korei Płn. Lekka poprawa sentymentu na zachodnioeuropejskich parkietach przyczyniła się także do częściowego odrobienia strat na rodzimym parkiecie, jednak wskaźnik największych spółek zakończył dzień spadkiem o -0,3%. mWIG40, który od godzin południowych oscylował wokół poziomu piątkowego zamknięcia, zanotował jedynie kosmetyczną zmianę, natomiast sWIG80 stracił -0,6%. Obroty na wczorajszej sesji były wyraźnie mniejsze niż w piątek i wyniosły 560 mln PLN, z czego 422 mln PLN przypada na handel walorami rodzimych blue chips. Prezentacja nowej strategii Orange Polska została chłodno przyjęta przez inwestorów. Informacje o zakładanych wzrostach przychodów oraz zysku EBITDA korespondowały z zapowiadanymi większymi nakładami inwestycyjnymi oraz odsunięciem wypłaty dywidendy o kolejne lata. W efekcie akcje telekomu zostały przecenione o -7,9%. O przeszło -2% zniżkowały LPP i Energa, "pod kreską" zamknęły dzień PKN Orlen, PKO BP i PGNiG. Na przeciwnym biegunie uwagę przykuwał solidny wzrost notowań CCC (+5,3%), a kolejny dzień wzięciem cieszyły się walory Asseco Poland. Z grona mid-caps najsłabiej wypadły notujące ponad -2-proc. spadki CI Games, Apator i Synthos, powody do zadowolenia mieli za to udziałowcy Intercars oraz Medicalgorithmics. Wśród "maluchów" negatywnymi bohaterami okazały się Elemental Holding i Agora, ale najmocniej potaniały akcje Biotonu (-9%). Zarząd producenta insulin zwołał NWZA, na którym ma zostać podjęta uchwała o dalszym funkcjonowaniu spółki. Na szerokim rynku po upublicznieniu rekomendacji przez jednego z brokerów silnie zwyżkował Getback (+6,2%) - w ostatnich dwóch tygodniach walory Spółki podrożały o ponad +20%.
  Obligacje/Makro
  W ubiegłym tygodniu Ministerstwo Finansów poinformowało, że ze względu na dobrą sytuację budżetową we wrześniu nie planuje przetargów sprzedaży, zamierza za to zorganizować jeden przetarg zamiany. Na koniec sierpnia sfinansowano ok. 72% potrzeb pożyczkowych brutto na 2017 r. Rentowności krajowych obligacji lekko (o 2 pb.) obniżyły się wczoraj na środku i długim końcu krzywej.
  Waluty                                                                                                                                           
  Agencja Moody's oceniła, że wyższy od oczekiwań wzrost PKB i sytuacja fiskalna są korzystne dla wiarygodności kredytowej Polski. Agencja podniosła jednocześnie prognozę wzrostu PKB Polski w 2017 r. do 4,3% i obniżyła prognozę dla deficytu sektora finansów publicznych do 2,5% PKB. Informacje te przyczyniły się do umocnienia złotego w relacji do euro, dolara i funta, któremu dodatkowo ciążyły słabsze dane z brytyjskiego sektora budowlanego.
   
  Pobierz raport
 • 04.09.2017, 11:30

  Raport dzienny: Słabszy od oczekiwań raport z rynku pracy w USA

   

  Świat
  W piątkowym kalendarium na pierwszy plan wysuwała się publikacja raportu z amerykańskiego rynku pracy. Okazał się on słabszy od oczekiwań i spowodował osłabienie dolara, ale było ono jedynie krótkotrwałe. Z jednej strony wskazuje się, że w poprzednich latach sierpniowe odczyty były później często mocno rewidowane w górę, a z drugiej na rynku pojawiły się doniesienia, jakoby EBC miał wstrzymać się do grudnia z decyzją w sprawie dalszego ograniczenia programu skupu aktywów. Najprawdopodobniej ta informacja w największym stopniu przyczyniła się do tego, że wspólna waluta zaczęła tracić na wartości. Indeksy na Wall Street niemal przez całą sesję notowały umiarkowane wzrosty, gdyż gorsze dane odsuwają perspektywę kolejnych podwyżek stóp procentowych w USA. Na europejskich parkietach utrzymywały się pozytywne nastroje, a inwestorzy za dobrą monetę przyjęli wizję wydłużenia łagodnej polityki monetarnej na Starym Kontynencie. Dziś rynki finansowe będą musiały się zmierzyć z kolejnym zaostrzeniem sytuacji na Półwyspie Koreańskim (próba nuklearna przeprowadzona przez Koreę Płn.). Na azjatyckich parkietach przeważały spadki giełdowych wskaźników, można zatem domyślać się, że czerwony kolor będzie także dominował na otwarciu sesji w Europie (rynki za Oceanem będą dziś nieczynne).
  Giełda
  Początek miesiąca na warszawskiej giełdzie przyniósł lekki wzrost wskaźnika największych spółek. WIG20 do połowy sesji notował nieznaczną przecenę, jednak po południu inwestorzy przystąpili do śmielszych zakupów, podbudowani utrzymującymi się zwyżkami na rynkach bazowych. W rezultacie indeks blue chips zyskał +0,5%, ale handel toczył się przy relatywnie niewielkich obrotach (471 mln PLN). Na całym rynku przekroczyły one 670 mln PLN i były wyraźnie mniejsze niż w czwartek. Wskaźniki grupujące spółki o mniejszej i średniej kapitalizacji zaliczyły jedynie kosmetyczne zmiany. Spośród największych firm najlepiej wypadło CCC (+3,4%), którego akcje po opublikowaniu solidnych wyników sprzedażowych za sierpień osiągnęły nowe historyczne maksima. Istotne zwyżki stały się jeszcze udziałem koncernów energetycznych (Energa, PGE) oraz Asseco Poland. W gronie "średniaków" pozytywnie wyróżniały się Ciech, Amrest i Neuca, zaś powodów do zadowolenia nie mieli tym razem udziałowcy Comarchu (-7,7%) i Apatora (-4%). Obie spółki rozczarowały inwestorów raportami kwartalnymi. Wyprzedażą zareagowali także na rezultaty wypracowane w 2. kwartale posiadacze walorów Biotonu (blisko -9%). To już kolejna z rzędu strata producenta insulin i w efekcie Spółka ma obecnie ujemne kapitały własne.
  Obligacje/Makro
  Wskaźnik PMI dla Polski zwiększył się w sierpniu do 52,5 pkt., podczas gdy oczekiwano wzrostu do 53,1 pkt. Natomiast opracowywany przez BIEC Wskaźnik Rynku Pracy, który z wyprzedzeniem informuje o przyszłych zmianach w wielkości bezrobocia, wzrósł w sierpniu już trzeci miesiąc z rzędu. Rentowności krajowego długu lekko wzrosły naśladując w ten sposób zachowanie obligacji rządowych na rynkach bazowych, choć tam zwyżki dochodowości były większe.
  Waluty                                                                                                                                           
  Złoty zyskiwał w piątek w relacji do najważniejszych walut, jednak po publikacji danych z amerykańskiego rynku pracy zaczął tracić na wartości. W rezultacie oddał z nawiązką wypracowane wcześniej zyski. PLN osłabił się o 2 grosze względem dolara i euro, o połowę mniej stracił wobec franka, natomiast najwięcej zniżkował w stosunku do funta.
  Pobierz raport
 • 01.09.2017, 11:00

  Raport dzienny: GUS potwierdził wzrost PKB w 2. kwartale o +3,9%

   

  Świat
  Obawy związane z eskalacją napięcia na Półwyspie Koreańskim dosyć szybko poszły w niepamięć i wczoraj na rynkach globalnych panowały dosyć dobre nastroje. Na czołowych europejskich parkietach widoczne były istotne zwyżki indeksów, a wsparciem dla kupujących (obok pozytywnego sentymentu za Oceanem) były także pogłoski o tym, że w obliczu wyraźnej aprecjacji wspólnej waluty program skupu aktywów realizowany przez EBC będzie wygaszany powoli. Giełdy na Wall Street zakończyły miesiąc wzrostami, a kolejny dzień silnie zwyżkowały Nasdaq Comp. i S&P500. Dane makroekonomiczne z amerykańskiej gospodarki były zgodne z oczekiwaniami, inwestorzy będą już wyczekiwać na dzisiejszą publikację raportu z rynku pracy. Dolar początkowo umacniał się, jednak w drugiej połowie dnia ponownie zaczął tracić na wartości. Pomogło to notowaniom metali przemysłowych i szlachetnych, które zaliczyły solidne zwyżki. Mocno rosły także notowania ropy naftowej, dla których wsparciem okazały się informacje o spadku wydajności amerykańskich rafinerii.
  Giełda
  Czwartkowa sesja na GPW w segmencie największych spółek upłynęła pod znakiem lekkiej przewagi strony podażowej. Jeszcze po otwarciu kupujący mogli mieć nadzieję, że zwyżki będą kontynuowane, jednak kolejne godziny przyniosły stopniowe pogorszenie sentymentu i w rezultacie WIG20 zamknął dzień spadkiem o -0,3%. Znacznie lepiej prezentowały się tym razem mid-caps, których indeks niemal przez całą sesję notował niewielkie zmiany, utrzymując się na poziomach wypracowanych w pierwszej godzinie handlu. Mobilizacja inwestorów na końcowym fixingu pozwoliła jeszcze powiększyć zwyżki i mWIG40 zyskał +1,1%. Na finiszu sesji rósł także sWIG80 (+0,2%). Wśród blue chips pozytywnie wyróżniały się LPP i Eurocash, z kolei powodów do zadowolenia nie mieli za to udziałowcy koncernów energetycznych. Na wartości traciły także walory PGNiG, w niełasce inwestorów znalazły się instytucje finansowe. W gronie "średniaków" uwagę zwracały solidne wzrosty Neuki, Kernela, GTC, CD Projektu i Dino Polska, sporą przecenę zaliczyły natomiast Stalprodukt i Trakcja, które rozczarowały rynek swoimi kwartalnymi osiągnięciami. W segmencie mniejszych spółek znaczące zwyżki notowały Elemental Holding, Bioton, EkoExport i Livechat Software, które w ten sposób odrabiały poniesione w ostatnich dniach straty. Obroty na wczorajszej sesji przekroczyły 1,09 mld PLN, a uwagę zwraca wyraźny skok wartości handlu akcjami spółek o średniej kapitalizacji (216 mln PLN).
  Obligacje/Makro
  GUS potwierdził wcześniejsze szacunki dotyczące tempa wzrostu PKB w 2. kwartale. W tym okresie polska gospodarka "urosła" o +3,9% rdr oraz +1,1% kdk. Największy wkład miał popyt krajowy, wzrosły także, choć mniej niż oczekiwano, inwestycje. Wg wstępnych danych inflacja w sierpniu wyniosła +1,8% rdr, a w ujęciu miesięcznym ceny towarów i usług konsumpcyjnych spadły o -0,2%. Rentowności obligacji skarbowych zanotowały niewielkie zmiany, lekko spadając w ciągu dnia.
  Waluty                                                                                                                                           
  Złoty osłabiał się wczoraj do dolara, które jednocześnie umacniał się na rynkach światowych. Po południu role się odwróciły i PLN zdołał odrobić część wcześniejszych strat. W stosunku do euro i franka złoty lekko zyskał, choć w ciągu dnia obserwowane było nieznaczne osłabienie rodzimej waluty.
  Pobierz raport
 • 31.08.2017, 11:14

  Raport dzienny: Gospodarka USA rośnie mocniej od prognoz

   

  Świat
  Po wtorkowej fali wyprzedaży na rynkach światowych nie było już wczoraj śladu. Inwestorzy za dobrą monetę przyjęli deklaracje "rozbrojenia" obecnego napięcia w drodze zabiegów dyplomatycznych. W rezultacie na większości rynków można było zaobserwować odwrót od bezpiecznych aktywów oraz rosnący apetyt na ryzyko. W trakcie dnia opublikowane zostało drugie wyliczenie dynamiki PKB USA w drugim kwartale, które wskazało na wyższe tempo rozwoju amerykańskiej gospodarki niż pierwotnie szacowano. Efektem tego był wzrost oczekiwań odnośnie kolejnej w tym roku podwyżki stóp procentowych przez Fed, co przełożyło się na zwiększenie wartości dolara na rynkach globalnych. Zwyżkowały giełdy na Wall Street, choć wzrost DJIA (+0,1%) wypada blado przy dokonaniach Nasdaqa Comp. (+1%) czy S&P500 (+0,5%). Dobre nastroje utrzymywały się także na europejskich parkietach, a potwierdzeniem dobrej koniunktury był lepszy odczyt indeksu nastrojów w gospodarce strefy euro. Informacja o spadku zapasów ropy naftowej w USA nie uchroniła surowca przed solidnym spadkiem. Niewielkie zniżki notowały również metale przemysłowe i szlachetne. 
  Giełda
  Po jednodniowej korekcie warszawska giełda kontynuowała wczoraj zwyżki. Zgodnie z oczekiwaniami opanowana postawa amerykańskich inwestorów w trakcie wtorkowej sesji sprawiła, że na parkietach Starego Kontynentu, które sporo straciły dzień wcześniej, dominowały w środę istotne wzrosty rynkowych wskaźników. Rodzime indeksy (WIG20, mWIG40) rozpoczęły handel "z wysokiego C", lecz kolejne dwie godziny upłynęły pod znakiem lekkiego osłabienia. Dopiero od południa gracze przystąpili do śmielszych zakupów, czego efektem była niespełna +1,5% zwyżka wskaźnika największych spółek. Publikacja danych makroekonomicznych w USA oraz umocnienie dolara sprawiło jednak, że w ostatniej fazie sesji więcej do powiedzenia miała strona podażowa. W rezultacie WIG20 wzrósł +1,1%, mWIG40 "poszedł w górę" o +0,5%, natomiast sWIG80, który po porannym osłabieniu systematycznie zyskiwał na wartości, zwyżkował o +0,7%. Obroty były większe niż we wtorek i przekroczyły 1,03 mld PLN, a uwagę zwraca wzrost wolumenów w segmentach spółek o średniej i mniejszej kapitalizacji. Wśród blue chips zdecydowanie najlepiej wypadły Eurocash (+5,7%) i odrabiająca straty z poprzedniego dnia JSW (+4,8%). Bardzo dobrą sesję zaliczył sektor bankowy, choć przeszło +2-proc. wzrosty kursów Aliora, BZ WBK i PKO BP kontrastowały z nieznaczną przeceną mBanku. Branżowy subindeks WIG-Banki zyskał +1,6%, z kolei najsłabiej prezentowały się walory koncernów energetycznych (ponad -1,5% zniżki Tauronu, Enei i PGE), wskutek czego WIG-Energetyka spadł o -1,3%. W gronie "średniaków" solidne wzrosty notowały GetinNoble Bank, Kruk, Sanok, Synthos, Ciech i GPW, jednak liderami zwyżek były CI Games oraz Dino Polska (ok. +6%). Tym samym walory detalisty od giełdowego debiutu podrożały już o ponad +53%. Spośród mniejszych spółek, przy relatywnie wysokich obrotach, silnie rosły kursy akcji 11 Bit Studios, Bytomia oraz Vistuli.
  Obligacje/Makro
  Spadek awersji do ryzyka zaowocował spadkami cen obligacji na rynkach bazowych. Podobna tendencja widoczna była także na krajowym rynku długu, gdzie zniżkowały notowania papierów skarbowych  na całej długości krzywej. W rezultacie rentowności obligacji wzrosły o 2-3 pb.
  Waluty                                                                                                                                           
  Złoty od rana osłabiał się wczoraj do dolara, dla którego wsparciem okazało się również drugie wyliczenie dynamiki amerykańskiego PKB w 2. kwartale. Późnym popołudniem kurs pary USD/PLN wzrósł do poziomu 3,58. Złoty zyskał to w relacji do euro i franka, biorąc pod uwagę ceny z wtorkowego popołudnia.
  Pobierz raport
 • 30.08.2017, 11:09

  Raport dzienny: Spokojna reakcja Wall Street na kolejną próbę rakietową Korei Płn.

   

  Świat
  Kolejna próba rakiety balistycznej przeprowadzona przez Koreę Północną "wystraszyła" rynki finansowe i spowodowała wzrost awersji do ryzyka. Przez większość światowych giełd przetoczyła się fala wyprzedaży, jednak stonowana i opanowana reakcja amerykańskich inwestorów sprawiła, że już pod koniec sesji na Starym Kontynencie widoczne było nieznaczne "ocieplenie". Pomimo tego indeksy czołowych europejskich giełd zanotowały wyraźne spadki, a wzięciem cieszyły się za to obligacje skarbowe, co znalazło odzwierciedlenie w spadkach ich rentowności. Wall Street "zazieleniła się" już po dwóch godzinach handlu, a dzień zakończył się niewielkimi zwyżkami DJIA i Nasdaq Comp. Większy apetyt na bezpieczne aktywa nie spowodował umocnienia dolara - amerykańska waluta w dalszym ciągu traciła na wartości. Szalejący nad Teksasem huragan Harvey nie przełożył się na zwyżkę cen ropy, znacząco rosły za to ceny metali przemysłowych. W najbliższych dniach czynniki polityczne nadal będą zaprzątały uwagę inwestorów, jednak ciężar będzie przenosił się powoli w kierunku piątkowego raportu z rynku pracy w USA. Dziś sentyment na rynkach powinien się poprawić, a pierwsze zwiastuny tego napłynęły z azjatyckich parkietów, gdzie przeważały zwyżki giełdowych indeksów.
  Giełda
  We wtorek nastroje na warszawskiej giełdzie radykalnie zmieniły się i, po serii kilkudniowych kolejnych zwyżek, wskaźnik największych spółek zanotował wyraźny spadek. Nieco mniejsze straty zaliczyły pozostałe indeksy, jednak krajowy parkiet nie był pod tym względem odosobniony, gdyż w związku ze wzrostem ryzyka politycznego zniżkowała większość rynków Starego Kontynentu. Początek sesji przy Książęcej wypadł całkiem nieźle (nieznaczne wzrosty mWIG40 i sWIG80), ale w miarę upływu czasu sentyment znacząco się pogarszał. Po południu WIG20 tracił już blisko -2%, jednak powściągliwa reakcja amerykańskich inwestorów sprawiła, że zarówno przy Książęcej, jak i na czołowych europejskich giełdach, widoczna była lekka poprawa. Dzięki temu w ostatniej godzinie handlu szala przechyliła się na korzyść kupujących i na zamknięciu wskaźnik blue chips zniżkował o -1,3%, mWIG40 spadał o -1,1%, a sWIG80 stracił -0,7%. Obroty na całym rynku wyniosły 967 mln PLN i były wyższe od wygenerowanych na poniedziałkowej sesji. W gronie największych spółek najmocniej na wartości traciły walory BZ WBK (-4,2%) i Cyfrowego Polsatu (-3,6%), a przeszło -2-proc. spadki notowały także Lotos, PKO BP i CCC. Słabo prezentowały się również koncerny energetyczne, wskutek czego branżowy subindeks WIG-Energetyka "poszedł w dół" o niemal -2%. Spadkom oparły się za to LPP (+1,3%) oraz Eurocash, a dzięki rosnącym cenom miedzi "rzutem na taśmę" na plus wyszły akcje KGHM. Wśród mid-caps uwagę zwracały silne, ponad -4-proc. zniżki kursów CD Projektu, Kruka i Neuki, a tylko nieco mniejsze przeceny notowały Polimex i Amrest. Gwiazdą w tym segmencie rynku okazała się Emperia (+6,3%), której wyniki kwartalne spotkały się z "ciepłym" przyjęciem przez inwestorów. Spośród "maluchów" negatywnie wyróżniały się akcje Elemental Hold. (-10%), PBG, Brastera i Astarty, natomiast na przeciwnym biegunie znalazły się walory Bytomia (+8,8%). Zwyżka kursu papierów odzieżowej spółki związana jest z publikacją proponowanego parytetu wymiany akcji w planowanym procesie połączenia z Vistulą.
  Obligacje/Makro
  Z projektu budżetu na 2018 r. wynika, że wzrost PKB ma wynieść 3,8%, deficyt sektora finansów publicznych ma zmniejszyć się do 2,7% PKB, potrzeby pożyczkowe mają wzrosnąć do 181,7 mld PLN, a stopy procentowe pozostaną na obecnym poziomie. Rentowności krajowych papierów skarbowych spadły wczoraj - w największym stopniu (4 pb.) obniżyła się dochodowość obligacji dwuletnich.
  Waluty                                                                                                                                           
  Wzrost ryzyka geopolitycznego spowodował osłabienie złotego w relacji do głównych walut. PLN najwięcej tracił względem franka i euro, a pomimo początkowego umocnienia osłabił się także względem dolara, dla którego wtorek był kolejnym dniem przeceny na rynkach globalnych (kurs pary EUR/USD przebił barierę 1,20).
  Pobierz raport
 • 28.08.2017, 10:51

  Raport dzienny: "Wstrzemięźliwe" wypowiedzi J. Yellen i M. Draghiego

   

  Świat
  Na pierwszy plan w piątkowym kalendarium wysuwały się wystąpienia prezesów banków centralnych na rozpoczętym w czwartek sympozjum w stanie Wyoming w USA. Inwestorzy, którzy liczyli, że włodarze polityki monetarnej w USA i Europie przedstawią swoje zamierzenia odnośnie przyszłej polityki pieniężnej kierowanych przez siebie instytucji, srodze się zawiedli. Być może J. Yellen i M. Draghi nie chcieli odkrywać wszystkich swoich kart, niewykluczone również, że byli świadomi skierowanych na siebie spojrzeń i przykładanej wagi do zaplanowanych wystąpień. Przemówienie prezes Fed zostało przez rynki zinterpretowane dosyć gołębio, co początkowo poprawiło nastroje wśród inwestorów na Wall Street. W trakcie dnia optymizm jednak przygasł i sesja zakończyła się lekkimi zwyżkami DJIA i S&P500. Podobnie niewielkie zmiany zanotowały indeksy czołowych giełd Starego Kontynentu, jednak w większości świeciły one na czerwono. Na zakończenie tygodnia istotne osłabiał się za to dolar, którego kurs w relacji do euro znalazł się na najwyższym poziomie od stycznia 2015 r.
  Giełda
  Druga połowa ubiegłego tygodnia to solidne wzrosty indeksu WIG20, który z impetem przełamał barierę 2400 pkt. W piątek widzieliśmy uspokojenie nastrojów po mocnej zwyżce dzień wcześniej, jednak wskaźnik blue chips kontynuował "marsz na północ". Przez cały dzień przewaga strony popytowej nie podlegała dyskusji i, zarówno WIG20, jak i WIG, poprawiły maksima obecnej hossy (odpowiednio +0,6% i +0,4%). Słabiej wypadły indeksy spółek o średniej i mniejszej kapitalizacji, które zanotowały kosmetyczne spadki. W gronie największych firm prym wiodły spółki wydobywcze (JSW, KGHM), które korzystają z korzystnej sytuacji panującej na rynkach towarowych. Na wartości zyskiwały także LPP, PZU oraz PKN Orlen. Negatywnym bohaterem piątkowej sesji był Eurocash, który poinformował o utworzeniu rezerwy na możliwe zobowiązania z tytułu podatku VAT. W ciągu dnia akcje traciły już ponad -5%, jednak ostateczna przecena była o połowę niższa (-2,4%). Obroty w tym segmencie rynku były mniejsze niż w czwartek i zamknęły się kwotą niemal 741 mln PLN. Wyraźnie niższa była aktywność inwestorów w sektorze mid-caps, inwestorzy mniej chętnie handlowali także walorami "maluchów". Spośród spółek, które na koniec tygodnia zaprezentowały wyniki kwartalne, nieźle wypadły akcje Elektrobudowy (+2,8%). Znacznie gorzej zostały przyjęte dokonania, którymi "pochwaliły się" Ciech, Livechat Soft. i Monnari.
  Obligacje/Makro
  Wiceminister Finansów powiedział, że w 4. kwartale podaż obligacji będzie wyższa niż w obecnym, ale znacznie niższa niż w 1. kwartale, ze względu na bardzo dobrą sytuację budżetu. Ostatni dzień tygodnia na rynku długu upłynął pod znakiem wyczekiwania na wystąpienie prezes Fed, czego efektem są nieznaczne zmiany cen obligacji skarbowych.
  Waluty                                                                                                                                           
  J. Yellen nie odniosła się w swoim wystąpieniu do bieżącej i przyszłej ścieżki polityki monetarnej Fed, co wpłynęło na osłabienie dolara. Skorzystał na tym również złoty, który zyskiwał zarówno wobec USD, jak i innych walut. Późnym popołudniem dolar był wyceniany na 3,58 PLN, frank kosztował 3,74 PLN, zaś kurs pary EUR/PLN obniżył się do poziomu 4,25.
  Pobierz raport
 • 25.08.2017, 10:13

  Raport dzienny: WIG20 i WIG biją rekordy obecnej hossy

   

  Świat
  Czwartkowa sesja przyniosła przewagę wzrostów na Starym Kontynencie oraz nieznaczne spadki głównych indeksów w USA. W Europie notowania rozpoczęły się od niewielkiej przewagi obozu popytowego. W kolejnych godzinach handlu sytuacja nie uległa większym zmianom, choć dzięki niezłej postawie spółek cyklicznych udało się kilku indeksom przesunąć na nieco wyższe poziomy. Końcówka sesji przyniosła odwrócenie układu sił, do czego po części przyczyniła się pierwsza faza handlu za oceanem. Finalnie szeroki europejski Stoxx 600 zyskał +0,16%. W USA pomimo otwarcia powyżej kursu odniesienia, S&P500 zaczął dość szybko tracić. Po dwóch godzinach pod podażową presją sytuacja się ustabilizowała, a główny amerykański indeks poruszając się w wąskim zakresie wahań dotarł do końca czwartkowej sesji, którą zakończył spadkiem o -0,15%. Za oceanem najlepiej wypadł brazylijski indeks Bovespa rosnący o ponad +0,9%. Eurodolar oscylował w czwartek wokół pułapu 1,18, przy którym zakończył dzień, zaś jen osłabiał się zarówno względem euro, jak i względem dolara amerykańskiego.
  Giełda
  Wskaźnik największych spółek, WIG20, z impetem sforsował wczoraj barierę 2400 pkt. i w imponującym stylu zakończył dzień zyskując +2,7%. Od samego początku sesji przewaga strony popytowej nie podlegała dyskusji, a początkowa skromna zwyżka z każdą godziną nabierała tempa, dzięki czemu indeks blue chips systematycznie zwyżkował. Do wczesnych godzin popołudniowych pozytywne nastroje na GPW były wspierane przez umiarkowane wzrosty na czołowych europejskich parkietach, jednak w drugiej części uwidoczniła się znacząca dysproporcja pomiędzy GPW a rynkami bazowymi. Wtedy już inwestorzy byli jednak przekonani, że obecna próba trwałego przebicia szczytów obecnej hossy powiedzie się, na co wskazują większe obroty oraz dobre zachowanie indeksów rynków wschodzących. Aktywność inwestorów wzrosła na całym rynku (obroty przekroczyły 1,25 mld PLN), a w segmencie największych spółek zbliżyły się do 1 mld PLN. Spośród komponentów indeksu WIG20 na wartości straciły jedynie walory Eurocashu, zwyżkowały natomiast akcje pozostałych firm. Najlepiej zaprezentowały się koncerny paliwowe, wyraźnie rosły kursy instytucji finansowych, a swoje "trzy grosze" dołożyły także spółki modowe, z branży energetycznej oraz wydobywczej. Znacznie słabiej wypadły rodzime mid-caps, choć wskaźnik mWIG40, który niemal przez cały dzień notował tylko nieznaczną poprawę, na końcowym fixingu zdołał jeszcze lekko zyskać. W gronie średniaków liderami zwyżek były Benefit Systems (+5,5%) oraz Budimex, a sesję do udanych mogą zaliczyć także Millennium, PKP Cargo i Robyg. Po przeciwnej stronie rynku znalazły się akcje Grupy Azoty (-4%), której wyniki kwartalne okazały się sporym rozczarowaniem. Kolejny dzień spadały walory Pfleiderer Group, a istotnie zniżkowały również Intercars i Kernel. Wśród mniejszych spółek uwagę zwracał solidny wzrost Mabionu (+7,7%), znaczące zwyżki notowały Ursus, PBG i Dom Development. Dobre wrażenie sprawiły także walory dystrybutorów sprzętu komputerowego (ABC Data, Asbis). Indeks sWIG80 zyskał wczoraj + 0,8%, a optymizmem napawa dalszy wzrost obrotów w tym segmencie rynku.
  Obligacje/Makro
  GUS poinformował, że w sierpniu oceny bieżącej i przyszłej koniunktury wśród konsumentów poprawiły się w stosunku do poprzedniego miesiąca. Z opublikowanego protokołu z lipcowego posiedzenia RPP wynika, że większość członków RPP oczekuje kolejnych kwartałach stabilizacji poziomu stóp procentowych, co będzie stanowiło wsparcie dla oczekiwanego ożywienia inwestycji. Zdaniem RPP ryzyko trwałego przekroczenia celu inflacyjnego w średnim terminie jest ograniczone. Rentowności krajowych obligacji skarbowych spadły wczoraj o 2-3 pb. na całej długości krzywej.
  Waluty                                                                                                                                           
  Złoty istotnie umocnił się w czwartek w relacji do euro, choć (przed planowanymi na dziś wystąpieniami J. Yellen i M. Draghiego) kurs pary EUR/USD pozostawał dosyć stabilny i notował jedynie nieznaczne wahania. Po południu PLN zaczął również wyraźnie zyskiwać wobec dolara i funta (ponad 2 grosze) oraz franka (o połowę mniej), co można wiązać z napływem środków na rynki wschodzące.
  Pobierz raport
 • 24.08.2017, 10:40

  Raport dzienny: Wypowiedzi D. Trumpa niepokoją rynki

   

  Świat
  Środa przyniosła mieszane rozstrzygnięcia na parkietach europejskich oraz umiarkowane spadki głównych indeksów w USA. Początek handlu w Europie dawał nadzieję na kontynuację wzrostów. Po godzinie handlu część głównych indeksów powróciła w okolice kursów odniesienia, utrzymując się na tych pułapach do wczesnego popołudnia. Końcówka handlu przyniosła przewagę obozu podażowego, co zaowocowało finalnie spadkiem indeksu Stoxx 600 o -0,5%. W USA notowania wystartowały od niewielkich spadków. W kolejnych godzinach zmienność indeksów była bardzo ograniczona, co inwestorzy widzieli już relatywnie często w ostatnich tygodniach. Atmosfery na rynku nie wspierały doniesienia prasowe, nie wróżące dobrze w kwestii współpracy prezydenta Donalda Trumpa z Kongresem przy wdrażaniu prowzrostowych obietnic z kampanii wyborczej. Ostatecznie główne indeksy w USA zakończyły środę ograniczonymi spadkami. Relatywnie najlepiej za oceanem w środę wypadł argentyński Merval, który wzrósł o +1,6%. Dolar stracił w środę względem euro oraz wobec japońskiego jena.
  Giełda
  Warszawska giełda poddała się wczoraj słabszym nastrojom, jakie dominowały na najważniejszych europejskich parkietach. Jeszcze w pierwszej godzinie handlu wydawało się, że wtorkowe zwyżki będą kontynuowane, jednak w miarę upływu czasu szala zaczęła przechylać się na korzyść sprzedających. Spadki kontraktów sygnalizujące ujemne otwarcie za Oceanem, także nie poprawiły sentymentu na rynkach rozwiniętych, czego rezultatem są umiarkowane spadki giełdowych wskaźników. Na tym tle pozytywnie wyróżniały się parkiety naszego regionu, które w większości zanotowały niewielkie wzrosty. WIG20, tracący po południu -0,5%, w ostatniej fazie sesji odrobił straty i zakończył dzień nieznaczną zwyżką ponownie niwelując dystans do okrągłej bariery 2400 pkt. Spośród blue chips najlepiej zaprezentowały się Lotos (+4,8%) i JSW (+3,2%), a o ponad +1% zwiększyła się kapitalizacja PKN Orlen. Zmiany kursów większości spółek nie przekraczały 1-proc., a obroty wyniosły 580 mln PLN. Wyraźnie wzrosła za to aktywność w segmencie firm o średniej i mniejszej kapitalizacji, jednak oba indeksy zaliczyły niewielkie zniżki. mWIG40 stracił -0,4%, zaś sWIG80 "poszedł w dół" o -0,1%. Kolejny dzień mocno zyskiwał GetinNoble Bank (+5,4%), a podobny wzrost osiągnęły walory Emperii, które chyba "pozazdrościły" drożejącym w ostatnim czasie konkurentom. Powodów do zadowolenia nie mieli udziałowcy Stalproduktu, Wawelu i Trakcji, ale najsilniej przecenione zostały akcje Pfleiderer Group, którego wyniki kwartalne okazały się niemiłą niespodzianką. W gronie "maluchów", przy najwyższych obrotach w tym obszarze rynku, o blisko +20% wzrosły notowania PBG, a o niemal +11% zwyżkowały walory Biotonu.
  Obligacje/Makro
  NBP poinformował, że podaż pieniądza wzrosła w lipcu o +5% rdr. Z kolei GUS podał, że sierpniowe oceny koniunktury w przemyśle pozostawały stabilne, lepsze były także oceny w usługach oraz handlu, pogorszyły się w stosunku do lipca jedynie wskazania dla budownictwa. Na krajowym rynku długu widoczne były wczoraj niewielkie spadki rentowności papierów skarbowych; podobną tendencję można było również obserwować na rynkach bazowych.
  Waluty                                                                                                                                           
  Środa przyniosła osłabienie dolara na globalnych rynkach, do czego przyczyniły się m. in. kontrowersyjne wypowiedzi D. Trumpa. Skorzystał na tym złoty, który zyskał wobec amerykańskiej waluty przeszło 1 grosz. W relacji do euro i franka PLN zanotował niewielkie osłabienie, z kolei wobec brytyjskiego funta złoty umocnił się, a kurs pary GBP/PLN przebił poziomy z października ubiegłego roku.
   
  Pobierz raport
 • 23.08.2017, 10:17

  Raport dzienny: Zwyżki kursów akcji niedawnych debiutantów

   

  Świat
  Wtorek przyniósł wyraźną poprawę sentymentu na parkietach europejskich oraz za oceanem. Główne indeksy rozpoczęły notowania od zwyżek, zaś w kolejnych godzinach handlu na rynkach dominowała stabilizacja. Popołudniowa fala wzrostowa potwierdziła wtorkową przewagę obozu popytowego, napędzaną odreagowaniem ostatnich spadkowych sesji oraz dobrze przyjętymi przez rynek wynikami dużych spółek z branży wydobywczej. Pozytywny sentyment wsparły również wyraźnie rosnące od początku sesji indeksy amerykańskie. Notowania w USA konsekwentnie pięły się w ciągu sesji w górę, wspierane m.in. przez bardzo dobre zachowanie spółek informatycznych oraz surowcowych. Ostatecznie indeks S&P500 zyskał we wtorek +1%. Nieco wzrosła we wtorek rentowność amerykańskich obligacji dziesięcioletnich, powracając ponad poziom 2,2%. Dolar umocnił się dość wyraźnie względem euro – kurs eurodolara na koniec dnia znajdował się nieco ponad pułapem 1,175.
  Giełda
  Wtorkowa sesja na warszawskim parkiecie przebiegała pod znakiem przewagi kupujących. Wskaźnik największych spółek tylko na chwilę znalazł się "pod kreską", by w kolejnych godzinach pomału, ale systematycznie zyskiwać. Tym razem strona popytowa miała ułatwione zadanie, gdyż od rana na czołowych rynkach Starego Kontynentu utrzymywały się dobre nastroje. Dzięki dodatnim notowaniom kontraktów na indeksy amerykańskich giełd oraz wzrostach po otwarciu handlu, sentyment jeszcze się poprawił, co znalazło odzwierciedlenie w zwiększeniu skali zwyżek. Jednakże GPW odstawała wczoraj pod tym względem od rynków bazowych, choć WIG20 i sWIG80 zaliczyły umiarkowane wzrosty (+0,4% i +0,5%). Taka sztuka nie udała się indeksowi spółek o średniej kapitalizacji, który zanotował jedynie kosmetyczną zmianę. W dalszym ciągu nie zachwycają generowane obroty (niemal 690 mln PLN), które choć były większe od wypracowanych dzień wcześniej, to nadal nie przekonują o trwałości obecnych tendencji. Wśród blue chips gwiazdą był Eurocash (+7,5%) - inwestorów rozgrzała informacja o planowanym przejęciu sieci sklepów. Na wartości zyskiwały także spółki z branży wydobywczej, z kolei mieszane nastroje towarzyszyły posiadaczom akcji banków. Ponad +1-proc. zwyżki kursów Aliora i BZ WBK kontrastowały z podobnej wielkości spadkiem notowań PKO BP. Nieco w odstawkę poszły tym razem walory koncernów energetycznych, z których tylko Energa zdołała zamknąć dzień na plusie. W gronie "średniaków" pozytywnie wyróżniały się GetinNoble Bank oraz Dino Polska (obie +4%), natomiast po przeciwnej stronie rynku znalazły się akcje Wawelu (niespełna -6%), który zaprezentował przed sesją rozczarowujące wyniki kwartalne. Wśród mniejszych spółek najmocniej wzrosły notowania Bumechu (+14,7%), a solidne wzrosty osiągnęły jeszcze Getin Holding, Celon Pharma, Elemental i Selvita. Warto podkreślić, że zwiększyła się wartość obrotów w tym segmencie rynku, co w połączeniu ze zwyżką indeksu sWIG80 daje powody do optymizmu odnośnie poprawy koniunktury w kolejnych tygodniach. We wtorek uwagę zwracały solidne wzrosty kursów tegorocznych debiutantów - obok Dino Polska, solidne zwyżki notowały również Play oraz Getback.
  Obligacje/Makro
  Po kilkudniowej serii zwyżek we wtorek doszło do korekty na rynku polskich papierów rządowych. W rezultacie rentowności obligacji wzrosły o 1-2 pb. na całej długości krzywej. W najbliższych dniach uwaga rynków będzie koncentrować się na sympozjum w Jackson Hole, choć pod uwagę trzeba również brać czynniki polityczne, czego przykładem może być wczorajszy spadek cen włoskich obligacji skarbowych.
  Waluty                                                                                                                                           
  Złoty lekko umocnił się wczoraj względem euro i franka, osłabił z kolei w stosunku do dolara. Amerykańska waluta zyskiwała na rynkach światowych w oczekiwaniu na rozpoczynającą się w czwartek konferencję z udziałem prezesów bankierów centralnych. Po południu kurs pary USD/PLN przekroczył poziom 3,64.
  Pobierz raport
 • 22.08.2017, 10:05

  Raport dzienny: Zwyżki na GPW przy niewielkich obrotach

   

  Świat
  Nowy tydzień rozpoczął się od przewagi niewielkich spadków w Europie oraz od minimalnych zmian głównych giełdowych indeksów w USA. Inwestorzy po weekendowej przerwie ostrożnie rozpoczęli tydzień na Starym Kontynencie. Po spadkowym otwarciu główne indeksy utrzymywały swoje poziomy lub lekko odrabiały straty. Po południu zaczynała rysować się lekka przewaga obozu podażowego, która zwiększyła się nieco po słabym początku handlu w USA. Finalnie szeroki Stoxx 600 stracił w poniedziałek -0,4%. W USA notowania rozpoczęły się od przewagi obozu podażowego. Część inwestorów wykazywała mniejszy apetyt na ryzyko, w obliczu sytuacji geopolitycznej na Półwyspie Koreańskim, gdzie USA i Korea Południowa rozpoczęły wspólne manewry wojskowe. Gdy handel w Europie dobiegał końca, giełdowe nastroje za oceanem zaczęły się poprawiać, co zaowocowało wyjściem S&P500 ponad kurs odniesienia. Do końca notowań niewiele się już działo i finalnie główne indeksy amerykańskie odnotowały jedynie kosmetyczne zmiany. Rentowności amerykańskich obligacji dziesięcioletnich oscylowały tuż poniżej pułapu 2,2%. Dolar osłabił się w poniedziałek względem euro, jena oraz funta.
  Giełda
  Nowy tydzień przy Książęcej przyniósł wzrosty głównych wskaźników, jednak podobnie jak w poprzednich dniach, ponownie nie zachwyciła wielkość wygenerowanych obrotów. Wczoraj na całym rynku osiągnęły one wartość 614 mln PLN, z czego niespełna 478 mln PLN przypada na handel walorami największych spółek. Dobra postawa krajowych indeksów kontrastowała ze zniżkami widocznymi na europejskich rynkach bazowych, ale już w naszym regionie, GPW nie była jedyną zyskującą na wartości. Początek sesji nie zapowiadał pozytywnego zakończenia, dopiero po upływie godziny uwidoczniła się lekka przewaga kupujących, która stopniowo powiększała się już do końca dnia. Słaby start notowań za Oceanem oraz idące w ślad za tym pogorszenie sentymentu na zachodnioeuropejskich parkietach, nie wpłynęły na nastroje graczy operujących na rodzimym rynku. Wcześniejsze zwyżki zostały utrzymane i w rezultacie wskaźnik WIG20 zamknął dzień wzrostem o +0,7%. Od mocnego akordu rozpoczęły tydzień koncerny energetyczne oraz spółki surowcowe, których branżowe subindeksy zyskały odpowiednio +2,3% (WIG-Energetyka) i +2,5% (WIG-Surowce). Z grona blue chips najsilniejszy wzrost zaliczył Tauron (+6,4%), ale warto podkreślić, że akcje wszystkich wchodzących w skład indeksu WIG20 firm z sektora energetycznego znalazły się na rocznych maksimach. Coraz droższe są również walory JSW (wczoraj +2,6%) - niewykluczone, że w przypadku dalszej dobrej koniunktury na rynku węgla notowania Spółki zaatakują poziom 100 PLN. Przeszło +2-proc. zwyżkę zaliczył jeszcze BZ WBK, natomiast zmiany kursów akcji pozostałych blue chips nie przekraczały 1%. Wśród mid-caps, obok Bogdanki (+4,8%), uwagę zwracały solidne wzrosty notowań GTC i Synthosu; nieźle prezentowały się także CI Games i Millennium. Spory niedosyt pozostawia jedynie wartość obrotów, które wczoraj były nieznacznie niższe od piątkowych i wyniosły przeszło 61 mln PLN. Wskaźnik mWIG40 zyskał +0,5%, natomiast o +0,2% poprawił swoje notowania sWIG80. W gronie mniejszych spółek liderem zwyżek było PBG (+28,6%), z kolei największą przecenę zaliczył Izo-blok (-15,4%), co jest efektem rozczarowania po publikacji wyników kwartalnych.
  Obligacje/Makro
  Pozytywne tendencje na krajowym rynku długu utrzymywały się na początku tygodnia. Rosły ceny obligacji skarbowych zarówno o krótkim, jak i dłuższym terminie zapadalności, ale nieco mocniej zwyżkowały notowania papierów 2-letnich i 5-letnich.
  Waluty                                                                                                                                           
  Widoczne około południa osłabienie dolara na rynkach światowych wpłynęło również na spadek kursu pary USD/PLN. Po południu dolar kosztował poniżej 3,62 PLN, a zniżka kursu sięgała już 3 groszy. Złoty lekko umacniał się także w relacji do euro i franka, ale później oddał wypracowane zyski i ostatecznie nieznacznie stracił wobec obu walut.
  Pobierz raport