Raporty giełdowe i rynkowe

RSS
Raporty miesięczne
 • 24.02.2017, 12:12

  Raport miesięczny: Luty 2017

  Nastroje na krajowym rynku długu istotnie pogorszyły się w styczniu. Wyrazem tego był wyraźny wzrost rentowności obligacji skarbowych na całej długości krzywej. Dochodowość 10-latek zwiększyła się do 3,88%, w przypadku 5-latek wzrosła do 3,17%, natomiast rentowność papierów 2-letnich przekroczyła 2,20%. Dużym zainteresowaniem cieszyły się przetargi obligacji organizowane przez Ministerstwo Finansów, które od nowego roku przeprowadzane są w innej niż dotychczasowa formule (oferowane są papiery kilku serii). Deklarowany popyt okazał się ponad dwukrotnie większy od podaży, dzięki czemu resort sprzedał obligacje za przeszło 15 mld PLN, a stopień pokrycia tegorocznych potrzeb pożyczkowych przekroczył 35%.

  Pobierz raport
 • 26.01.2017, 10:20

  Raport miesięczny: Styczeń 2017

  Zaskakująca decyzja agencji S&P wpłynęła korzystnie na notowania polskich aktywów- w grudniu rosły ceny obligacji, umacniał się też złoty. Dane makroekonomiczne sygnalizują, że sytuacja gospodarcza ulega poprawie. Napływ kapitału zagranicznego wywołał imponujące wzrosty na warszawskim parkiecie.
  W pierwszych dniach grudnia agencja S&P utrzymała rating Polski na poziomie „BBB plus”, ale jednocześnie (ku zaskoczeniu ekonomistów) podniosła jego perspektywę do stabilnej. Analitycy agencji ocenili, że pozycja budżetowa w ostatnich miesiącach nie uległa pogorszeniu, pomimo niższego od oczekiwań wzrostu gospodarczego. Wskazali również, że wygasły obawy o dalsze osłabienie kluczowych instytucji (NBP, Trybunał Konstytucyjny). Decyzja S&P okazała się dużą niespodzianką dla rynku, gdyż w styczniu ubiegłego roku obniżyła ona nie tylko ocenę wiarygodności kredytowej (z „A minus”), ale i perspektywę ratingu (do negatywnej). Dodatkowo w drugiej połowie listopada na rynek trafiły niepokojące opinie ze strony innych agencji, które wskazywały na zagrożenia dla budżetu wynikające z przyjęcia przez Sejm ustawy o obniżeniu wieku emerytalnego.

  Pobierz raport
 • 29.12.2016, 15:10

  Raport miesięczny: Grudzień 2016

   

  Niespodziewany wynik wyborów prezydenckich w USA wywołał spadki na rynkach wschodzących, w tym i na GPW. Na wartości traciły nie tylko krajowe akcje, ale również i obligacje; znaczące osłabienie zanotował polski złoty. Dane z rodzimej gospodarki potwierdziły spowolnienie dynamiki PKB i nie napawają póki co optymizmem na najbliższe kwartały.

  Listopad okazał się słabym okresem dla głównych indeksów warszawskiego parkietu. Najważniejszym wydarzeniem miesiąca były wybory prezydenckie w USA, z których ku ogólnemu zaskoczeniu zwycięsko wyszedł Donald Trump. Negatywna reakcja na rynkach rozwiniętych była znacznie krótsza niż w przypadku Brexitu, jednak rynki wschodzące znajdowały się pod presją podaży, a wskaźnik MSCI EM stracił w tym czasie -4,7%. Na tym tle giełda przy Książęcej wypadła całkiem nieźle, jednak w skali miesiąca spadek indeksu szerokiego rynku, WIG, przekroczył -1,1%. Nieco mniejszą zniżkę zanotował WIG20 (-0,9%)- w gronie blue chips zdecydowanie wyróżniał się KGHM. Rosnące od wyborów w USA ceny metali przemysłowych wsparły notowania miedziowego koncernu- akcje KGHM wzrosły o niemal 23%. Umocnienie franka szwajcarskiego przy braku rozwiązania kwestii walutowych kredytów hipotecznych negatywnie wpłynęły natomiast na notowania banków. Słabo wypadły także spółki z branży energetycznej. Indeksy sektorowe obejmujące walory instytucji finansowych oraz koncernów energetycznych straciły ponad -5,5%.

  Pobierz raport
 • 29.11.2016, 13:43

  Raport miesięczny: Listopad 2016

  W centrum uwagi inwestorów w październiku znajdowały się spółki o dużej kapitalizacji, szczególnie z sektora paliwowego. Ceny krajowych obligacji spadały w ślad za zniżkującymi cenami długu na rynkach bazowych. Złoty wyraźnie osłabił się w relacji do dolara.

  Blue chips w natarciu. Po fatalnym wrześniu krajowe blue chips w imponującym stylu wróciły w październiku do łask inwestorów. Indeks WIG20 wzrósł o +6,2% i z nawiązką odrobił straty sprzed miesiąca, znajdując się jednocześnie w gronie najsilniej rosnących wskaźników europejskich parkietów. Duża w tym zasługa spółek paliwowych, PKN Orlen i Lotosu, które zyskały ponad +19%. Oba koncerny zaprezentowały wyraźnie lepsze od oczekiwań wyniki finansowe. Na ich poziom spory wpływ miało wprowadzenie tzw. „pakietu paliwowego”, który ma na celu ograniczenie szarej strefy. Istotne wzrosty zaliczyły także spółki z branży energetycznej, spośród których najlepiej wypadła Enea zwyżkując o ponad +18%. Sektorowy indeks WIG-Energia wzrósł w ubiegłym miesiącu o blisko +4%. Poprawa notowań koncernów energetycznych stanowi dużą niespodziankę, ale powodów lepszego zachowania przedstawicieli sektora należy upatrywać w rosnących cenach surowców. Utrzymująca się dobra koniunktura na rynku węgla koksowego i energetycznego korzystnie wpłynęła na kursy JSW i Bogdanki, które zyskały (odpowiednio) ponad +37% i 22%. Przyjęcie nowej polityki dywidendowej wsparło notowania PZU, jednak liderem zwyżek spośród największych spółek okazało się LPP. Odzieżowa spółka pochwaliła się wzrostem wolumenu miesięcznej sprzedaży, jednak rynkowi najbardziej spodobało się zwiększenie uzyskiwanej marży.
  Pobierz raport
 • 20.10.2016, 11:50

  Raport miesięczny: Październik 2016

  Sierpniowy wzrost produkcji przemysłowej pozwala na nieco większy optymizm, jednak studzi go dalsza słabość w inwestycjach. Materializacja ryzyka politycznego przesądziła o spadku indeksu największych spółek, natomiast mid- i small-capy nadal są w dobrej kondycji.

  Spółki o mniejszej i średniej kapitalizacji kontynuowały wzrosty zapoczątkowane w pierwszej połowie lipca. Jednakże widoczne było wyhamowanie zwyżek ze względu na ochłodzenie na rynkach globalnych oraz realizację zysków po ponad dwumiesięcznym letnim rajdzie. „Zadyszkę” złapali niedawni liderzy, aczkolwiek skala wakacyjnych wzrostów była na tyle solidna, że obecnie w wielu przypadkach można mówić o przekroczeniu aktualnych wycen analityków. Indeks średnich spółek mWIG40 zyskał +2,2%, natomiast sWIG80 wzrósł o +1,1%. W kręgu zainteresowania inwestorów znajdowały się szczególnie mniejsze spółki, które do tej pory w małym stopniu skorzystały na poprawie koniunktury. W ujęciu sektorowym zwyżki notowali deweloperzy oraz spółki z branży budowlanej.
  Znacznie gorzej wypadły rodzime blue chips, a największą przecenę zanotowały spółki pozostające pod kontrolą Skarbu Państwa. Popłoch wśród inwestorów wywołała zapowiedź podniesienia wartości nominalnej akcji o 50 mld PLN w okresie 5 lat, co wiązałoby się z koniecznością zapłaty blisko 10 mld PLN podatku. Na „pierwszy ogień” miałyby pójść spółki z sektora energii- subindeks WIG-Energetyka spadł we wrześniu o blisko -9%. Sporą zniżkę zaliczyło także PGNiG (-5,3%), a wśród najmocniej tracących znalazł się ponadto Alior Bank (-12,9%), który złożył wiążącą ofertę na zakup działalności bankowej Raiffeisen Bank Polska. Potencjalna akwizycja wymagałaby pozyskania nowego kapitału, najprawdopodobniej w drodze emisji akcji. Indeks WIG20 spadł o -4,7%, ale biorąc pod uwagę „odcięcie” dywidendy z akcji PZU, miesięczna strata jest nieco mniejsza (-3,8%).
  Pobierz raport
Raporty dzienne
 • 21.07.2017, 10:29

  Raport dzienny: Korekta WIG20 przy wyróżniającym się wolumenie

  Świat

  Czwartek przyniósł niewielkie spadki na głównych europejskich parkietach oraz remisowe rozstrzygnięcia w USA. W Europie inwestorzy rozpoczęli notowania na lekkich plusach, zaś do czasu ogłoszenia decyzji po posiedzeniu EBC emocje na rynku były ograniczone. Rada Prezesów EBC zgodnie z oczekiwaniem pozostawiła stopy procentowe oraz parametry programu skupu aktywów bez zmian, utrzymując jednocześnie gotowość do ewentualnego zwiększenia jego skali. W następstwie informacji z posiedzenia umocniła się wspólna europejska waluta, co z kolei negatywnie wpłynęło na giełdowe notowania wielu spółek zorientowanych na eksport. Finalnie szeroki Stoxx 600 spadł w czwartek o -0,4%. W USA nastroje były bardzo stonowane, przy czym indeks S&P500 w ciągu dnia oscylował wokół kursu odniesienia w wąskim kilkupunktowym korytarzu. Ostatecznie główne indeksy zakończyły sesję blisko remisowych rozstrzygnięć. Czerwcowy odczyt indeksu wskaźników wyprzedzających Conference Board okazał się wyższy od oczekiwanego, zaś liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych wynosząca w ostatnim tygodniu jedynie 233 tys. wpisała się w pozytywne trendy na rynku pracy. Na rynku walutowym za sprawą EBC euro umocniło się względem dolara oraz jena.

  Giełda

  Mocne zachowanie krajowych indeksów dużych i średnich spółek trwające od połowy ubiegłego tygodnia spotkało się w czwartek z korektą, czemu sprzyjały również korekcyjne nastroje na większości innych europejskich parkietów. Nastrojom nie pomogły dobre dane dotyczące japońskiego handlu, bilansu płatniczego strefy euro, czy też nawet krajowe dane dotyczące rekordowej nadwyżki budżetowej, która po czerwcu wyniosła narastająco blisko +5,9 mld PLN. W pewnego rodzaju zakłopotanie inwestorów wprawił za to słabszy od oczekiwań odczyt amerykańskiego indeksu nastrojów przedsiębiorców Filadelfia Fed, natomiast tematem dnia było z pewnością posiedzenie Rady Prezesów ECB i oczekiwana decyzja o pozostawieniu bez zmian poziomu parametrów polityki pieniężnej w strefie euro, jak również ogólnie stonowany przekaz Mario Draghiego na konferencji po posiedzeniu. Krajowy indeks WIG spadł w czwartek o -0,42% przy nieco wyższych obrotach sięgających prawie 920 mln PLN, a głównym motorem wyprzedaży były największe spółki (WIG20 -0,67% przy obrotach 738 mln PLN). Spółki małe i średnie skończyły tym razem handel na symbolicznych plusach. Po mocnych w ostatnim czasie wzrostach nie powinna natomiast zaskakiwać wczorajsza korekta wycen takich walorów, jak PGE (-2,67%), KGHM (-2,02%), PGNiG (-1,78%), BZWBK (-2,24%), czy Eurocash (-2,43%). Słabością raziło natomiast niezmiennie AssecoPL, które w czwartek spadło o dodatkowe -3,39%. Na pozytywne wyróżnienie po czwartkowej sesji zasługują natomiast takie walory jak JSW (+1,43%), Cyfrowy Polsat (+2,25%) i Energa (5,14%), która najprawdopodobniej będzie istotnym beneficjentem procedowanej w sejmie nowej ustawy o OZE. Wszystkie trzy spółki natomiast cieszą się od ostatnich dwóch tygodni szczególnym zainteresowaniem ze strony inwestorów. Na szerokim rynku z kolei dużym zainteresowaniem „graczy” cieszyły się za to Lark (+23,40%), CFI (+21,1%) i Krezus (+11,1%). W przypadku CFI powodem czwartkowych wzrostów mogła być publikacja kwartalnych danych dotyczących sprzedaży, natomiast w przypadku pozostałych spółek na rynek nie napłynęły w ostatnim czasie szczególne nowe informacje. Po „czerwonej stronie” rynku znalazły się natomiast w czwartek w szczególności Alma (-19,1%) oraz Fota (-17,2%). Mocne spadki to konsekwencja wcześniejszych silnych wzrostów, do których przyczynkiem był komunikat Almy sprzed kilku dni o potencjalnej sprzedaży istotnych aktywów, a co mogłoby w istotnym stopniu pozwolić na zaspokojenie wierzycieli znajdującej się w procesie restrukturyzacji spółki.

  Obligacje/Makro

  Mieszany, aczkolwiek ogólnie stonowany komunikat ze strony szefa EBC Mario Draghiego po czwartkowym posiedzeniu Rady Prezesów oraz świetne dane dotyczące sytuacji krajowego budżetu po czerwcu nie spowodowały istotnej zmienności cen polskiego długu. Rentowność dziesięcioletnich obligacji skarbowych spadła w czwartek -0,06% i wyniosła 3,274%.

  Waluty

  Korekta na polskim złotym w bieżącym tygodniu nie trwała długo zwłaszcza w odniesieniu do amerykańskiego dolara, gdzie złoty już w czwartek powrócił do wyraźnego trendu umacniania się. Kurs EUR/PLN wzrósł o +0,05% i wyniósł 4,2113, kurs USD/PLN spadł o -0,92% i wyniósł, 3,6215, a kurs franka szwajcarskiego CHF/PLN spadł o -0,51% i wyniósł 3,8051.

  Pobierz raport
 • 20.07.2017, 10:12

  Raport dzienny: Dynamiczne wzrosty akcji na głównych parkietach giełdowych

  Świat

  Środa upłynęła pod znakiem solidarnych wzrostów na Starym Kontynencie oraz za oceanem. Notowania w Europie od początku sesji przebiegały pod znakiem ograniczonej zmienności oraz w bliskim otoczeniu wtorkowych kursów odniesienia. Końcówka handlu, wspierana dobrym początkiem notowań w USA, pozwoliła odnotować zwyżki większości indeksów. Szeroki indeks Stoxx 600, wspierany dobrym zachowaniem spółek technologicznych, wzrósł w środę o +0,8%, odrabiając znaczącą część wtorkowych strat. W USA po dobrym początku notowań obóz popytowy dalej zwiększał swoją dominację. S&P500 zakończył dzień na śródsesyjnym maksimum, poprawiając po raz kolejny historyczne maksimum. Wzrosty wspierane były m.in. dobrym zachowaniem kursów akcji spółek paliwowych oraz surowcowych.  Najlepiej za oceanem wypadł argentyński Merval, który wzrostem o +1,9% przerwał serię czterech spadków z rzędu. Na rynku walutowym dolar amerykański umocnił się względem euro oraz funta brytyjskiego, tracąc nieznacznie względem japońskiego jena.
  Giełda
  Dobre nastroje na światowych giełdach oraz solidne dane dotyczące krajowej produkcji przemysłowej i budowlano-montażowej w czerwcu wyraźnie wspierały notowania dużych spółek w trakcie środowej sesji na warszawskiej GPW. Wyraźnie większe były przy tym również obroty, które na całym rynku przekroczyły poziom 870 mln PLN. Natomiast przy obrotach ponad 700 mln PLN indeks największych spółek- WIG20 wzrósł o 0 57%, a największymi kontrybutorami wzrostu były, co biorąc pod uwagę obserwację wydarzeń z ostatnich tygodni nie powinno dziwić, sektor energetyczny- PGE (+2,74%) i Energa (+2,5%) oraz dwa finansowe tuzy- PKO BP i PZU, które w środę solidarnie zwiększyły swoją kapitalizację o +1,15%. Opublikowane w środę wstępne wyniki finansowe za Q2 2017r. przez Grupę Energa nie pokazują jednak jak dotąd poprawy oczyszczonych wyników operacyjnych w porównaniu z poprzednimi okresami. Pomimo wzrostów cen ropy naftowej słabo natomiast zachowywały się spółki paliwowe- PKN Orlen (-0,85%) oraz Lotos (-0,73%), co wskazuje na istniejącą wśród inwestorów niepewność co do kształtowania się w tych okolicznościach przyszłego poziomu marż rafineryjnych. Słabiej zachowywało się również górnicze JSW, które po trwających od połowy czerwca imponujących wzrostach tym razem poddało się korekcie (-1,28%). Wyjątkiem było tutaj natomiast PGNiG, które w środę dołączyło do liderów wzrostów wśród największych spółek (+2,75%). Liderami wzrostów na szerokim rynku były natomiast kolejny dzień z rzędu spółki pogrążone w kłopotach operacyjnych. Informacja o potencjalnej sprzedaży istotnych aktywów operacyjnych kolejny dzień z rzędu rozpalała wyobraźnię inwestorów krakowskiej Almy (+29,21%). Poza nią imponujące wzrosty zaliczyły również Fota (+28,9%) oraz Lark (+27%). Do outsiderów środowej sesji należały natomiast takie spółki, jak Resbud (-12,8%), Braster (-9,2%) i Neuca (-7,8%). Producent urządzeń medycznych Braster poinformował w środę, iż cena emisyjna nowych akcji wyniesie 13,5 PLN, co biorąc pod uwagę cenę dotychczasowych walorów wyraźnie wyższą od tej nowej emisji w zrozumiały sposób nie spodobało się inwestorom. Natomiast dystrybutor farmaceutyczny- Neuca poinformował o obniżeniu prognozy zysku netto na rok 2017r. do 100 mln PLN z uprzednio prognozowanych 115 mln PLN.
  Obligacje/Makro
  Dobre dane dotyczące dynamiki produkcji przemysłowej i budowlano-montażowej w czerwcu wskazujące na dobre tempo wzrostu gospodarczego w Q2 2017r. skłoniło inwestorów do pewnego przeszacowania oczekiwań rentowności papierów dłużnych. Rentowność dziesięcioletnich obligacji skarbowych wzrosła w środę +0,71% i wyniosła 3,276%.
  Waluty
  Pobierz raport
 • 19.07.2017, 10:21

  Raport dzienny: Odpoczynek GPW po kilku sesjach mocnego wzrostu

  Świat

  We wtorek atmosfera na europejskich parkietach uległa pogorszeniu, podczas gdy za oceanem posiadacze akcji mogli cieszyć się nowymi historycznymi rekordami S&P500 oraz Nasdaq Composite. Zmienny początek handlu na Starym Kontynencie nie wskazywał na wyraźną przewagę obozu podażowego, która zaczęła się kształtować jeszcze przed południem. Kolejne godziny sesji upływały pod znakiem spadków, którym przewodziły banki oraz spółki technologiczne. Ostatecznie europejski Stoxx 600 przerwał czterodniową serię zwyżek, spadając we wtorek o -1,1%. W USA początek sesji znalazł się pod presją słabych rozstrzygnięć w Europie, jednakże kolejne godziny przyniosły sukcesywne zwyżki notowań, którym przewodziły spółki technologiczne. Słabiej od szerokiego rynku zachowywał się sektor bankowy, pomimo publikacji lepszych od oczekiwanych wyników Goldman Sachs oraz Bank of America. Za oceanem relatywnie najsłabiej wypadł argentyński Merval, zniżkujący po raz czwarty z rzędu, co w części jest pokłosiem doniesień dotyczących egzekwowania podatku od zysków kapitałowych od nierezydentów. Na rynku walutowym dolar osłabił się we wtorek wobec euro oraz jena.
  Giełda
  Relatywnie mało istotne, wtorkowe kalendarium makroekonomiczne dawało okazję do „odpoczynku” po sporych wzrostach trwających od połowy ubiegłego tygodnia. Tak też się stało na warszawskiej GPW, gdzie główny indeks WIG spadł we wtorek o -0,33% przy obrotach zbliżonych do poniedziałkowych, które wczoraj na całym rynku wyniosły ok. 770 mln PLN. Do spadków kontrybuowały podobnie jak to miało miejsce w czasie ostatnich wzrostów przede wszystkim duże spółki- indeks WIG20 spadł o -0,48%. Cały czas dobrze zachowywały się przy tym spółki surowcowe- KGHM (+0,71%) i JSW (+1,39%), a ponadto BZWBK (+1,71%) oraz 2/3 z reprezentowanego w indeksie największych polskich spółek- sektora energetycznego- Tauron (+0,53%), Energa (+0,84%). W czasie wczorajszej korekty inwestorzy odwrócili się z kolei od kilku szczególnie istotnych dla kapitalizacji polskiej giełdy spółek. W szczególności sprzedawane były przede wszystkim akcje mBanku (-2,89%), Eurocashu (-2,62%), PGE (-1,92%), Aliora (-1,77%) czy Pekao (-1,14%). Pomimo potwierdzenia przez nowy zarząd banku realizacji dotychczasowej strategii Aliora, akcje tego pożyczkodawcy rażą w ostatnim czasie swoją słabością, natomiast słabość pozostałych wymienionych spółek, to co do zasady naturalna konsekwencja ostatnich, mocnych wzrostów, niejednokrotnie przekraczających od lokalnego dołka poziom +10%, jak to np. miało miejsce w przypadku PGE czy Eurocashu. Na szerokim rynku duże wzrosty na takiej niełatwej sesji jak wtorkowa często bywają udziałem spółek spekulacyjnych lub tych „w kłopotach”, gdzie inwestorzy pod wpływem np. pojedynczych informacji próbują „grać na odbicie” wbrew głównemu trendowi. Tak było również i w dniu wczorajszym, gdzie prym pośród spółek rosnących wiodły Alma (+39%), Fota (+32,4%) i Resbud (+32,3%). Pośród notowań zupełnie nieźle wypadły również walory wtorkowego debiutanta na GPW, czyli producenta i dystrybutora telefonów- spółki Maxcom. Akcje tej spółki wzrosły na debiucie o +4,26%, a PDA spółki o +6,6%. Negatywnie z kolei wyróżniły się na ostatniej sesji notowania Cormay’a (-4,22%)- to konsekwencja silnych wzrostów wyceny spółki na sesji poniedziałkowej oraz Cube.ITG (-4,18%), Astarty (-4,09%), GPW (-4,06%) i Medicalgorithmics (-4,04%).
  Obligacje/Makro
  Dane o wyższym od spodziewanego wzroście przeciętnego wynagrodzenia w krajowym sektorze przedsiębiorstw, co już niedługo może powodować presję na wzrost inflacji, nie wystraszyły we wtorek inwestorów na polskim rynku dłużnym. Rentowność dziesięcioletnich obligacji skarbowych spadła we wtorek o -1,48% i wyniosła 3,253%.
  Waluty
  Wtorek charakteryzował się relatywnie niewielką zmiennością na polskim złotym, poza wyraźną kontynuacją trendu umocnienia się PLN względem USD. Kurs EUR/PLN pozostał praktycznie bez zmian i wyniósł 4,2028, kurs USD/PLN spadł o -0,66% i wyniósł, 3,6371, a kurs franka szwajcarskiego CHF/PLN wzrósł o +0,12% i wyniósł 3,8073.
  Pobierz raport
 • 18.07.2017, 10:13

  Raport dzienny: Spokojny początek tygodnia na giełdach światowych

  Świat

  Poniedziałek na globalnych parkietach przyniósł stonowaną atmosferę oraz ograniczoną zmienność indeksów. Opublikowane wcześniej lepsze od oczekiwanych dane o chińskiej sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej w czerwcu oraz PKB w II kwartale (+6,9% r/r) nie rozbudziły wśród inwestorów wzmożonej chęci do zakupów na początku tygodnia. Indeksy w Europie po niezłym początku rozpoczęły falę spadkową, jednak po dwóch godzinach handlu nastąpił zwrot akcji, pozwalający na odrobienie strat z poranka. Ostatecznie większość europejskich wskaźników giełdowych zakończyła dzień wynikiem z przedziału od -0,4% do +0,4%. W USA indeksy wystartowały blisko piątkowych zamknięć, zaś sukcesywnie rosnący S&P500 zwiastował ustanowienie kolejnego rekordu. Historycznego pułapu z piątku ostatecznie nie udało się poprawić, a główne indeksy odnotowały za oceanem jedynie kosmetyczne zmiany. Na rynku walutowym euro umocniło się nieznacznie względem jena i dolara. W poniedziałek w Brukseli wystartowała pierwsza pełna runda negocjacyjna związana z procesem opuszczenia UE przez Wielką Brytanię. W USA pojawiły się doniesienia o możliwym przesunięciu debaty nad reformą służby zdrowia, która miała wystartować w bieżącym tygodniu.
  Giełda
  Poranne, bardzo dobre dane z Chin dotyczące wzrostu PKB za Q2 2017, sprzedaży detalicznej, produkcji przemysłowej oraz wzrostu inwestycji w aglomeracjach miejskich w czerwcu wyraźnie pozytywnie „nastawiły” przebieg poniedziałkowej sesji na warszawskiej GPW. Przy sporych obrotach sięgających wartości prawie 630 mln PLN indeks największych spółek WIG20 wzrósł o +0,92%, a szeroki indeks WIG o +0,66%, co pokazuje, że jak to w takich sytuacjach bywa (widoczne wzrosty dużych spółek wywołane dobrymi danymi z gospodarki globalnej), karty na wczorajszej sesji rozdawali duzi gracze (zagraniczni) inwestujący w największe i najbardziej płynne spółki. Tak dobre dane z chińskiej gospodarki nie mogły oczywiście pozostać również bez wpływu na notowania miedzi i srebra na światowych rynkach, co bezpośrednio przełożyło się na notowania KGHM, którego akcje w poniedziałek podrożały o +4,80%. Podobnie ma się sytuacja z cenami węgla energetycznego i koksującego, których wzrosty wsparły notowania JSW (+3,14%) i mWIG-owej Bogdanki (+1,05%). Nieźle w atmosferze poprawy nastrojów i „koszykowej” aktywności inwestorów zachowywały się również akcje banków- PKO BP (+2,38%), mBank (+1,05%), BZWBK (+1,21%), czy Pekao (+0,69%), a także obserwowalna była kontynuacja wzrostowej sagi większości spółek energetycznych- PGE (+1,09%), Tauron (+1,34%), czy Enea (+1,07%). Ogólnie silna w poniedziałek korelacja cen spółek około surowcowych z cenami samych surowców spowodowała, że spadki cen ropy naftowej na światowych giełdach powodowały wyraźną słabość spółek paliwowych – PKN Orlen    (-0,53%) i Lotosu (-0,17%). Na szerokim rynku z kolei zwracały szczególnie uwagę wzrosty groszowej Almy (+60%), Cormay’a (+16,2%) oraz Bumechu (+11%). Inwestorów krakowskiego detalisty rozbudziła przedpołudniowa informacja o złożeniu do sądu wniosku o zatwierdzenie warunków sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa na rzecz spółki zależnej Grupy Leclerc za cenę 94 mln PLN netto, a w przypadku producenta analizatorów medycznych informacją cenotwórczą była piątkowa informacja o upłynięciu ustawowego terminu 14 dni od daty zgłoszenia analizatora biochemicznego Equisse w Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych w Polsce, co sugeruje brak uwag Urzędu co do strony formalnej procesu rejestracji nowego analizatora. Szczególnie negatywnie z kolei wyróżniły się w poniedziałek notowania producenta stopów odlewniczych dla sektora motoryzacyjnego- Alumetalu (-14,97%), co spowodowane było publikacją przez spółkę wstępnych danych za Q2 2017r. wskazujących na spadek EBITDA o około -20% kw./kw. oraz spadek zysku netto o około -25% w stosunku do poziomów zanotowanych w Q1 2017r.
  Obligacje/Makro
  Poniedziałkowe, bardzo dobre dane z Chin oraz prasowe wypowiedzi niektórych członków RPP wskazujące na potencjalną konieczność podwyżek stóp procentowych już na początku 2018r. nie spowodowały istotnych zmian cen krajowych obligacji. Rentowność dziesięcioletnich obligacji skarbowych spadła w poniedziałek o -0,03% i wyniosła 3,302%.
  Waluty
  Polski złoty od końca czerwca kontynuuje swój trend umocnienia się do głównych walut. Podobnie było i tym razem, w trakcie poniedziałkowego handlu. Kurs EUR/PLN po spadku o -0,06% wyniósł 4,2027, kurs USD/PLN spadł o -0,14% i wyniósł, 3,6611, a kurs franka szwajcarskiego CHF/PLN spadł o -0,06% i wyniósł 3,8028.
  Pobierz raport
 • 17.07.2017, 10:17

  Raport dzienny: Nowe rekordy S&P500

   Świat

  Piątkowa sesja w Europie przyniosła niewielkie zmiany głównych indeksów giełdowych, zaś za oceanem wzrostową sesję spuentowały nowe rekordy S&P500 oraz Dow Jones Industrial. Na Starym Kontynencie od początku dnia dominował obraz niewielkiej zmienności oraz chęć utrzymania status quo przed weekendem. Niewielki podażowy zryw przed końcem notowań został skontrowany, co finalnie zaowocowało niewielkimi zmianami europejskich indeksów, obrazowanymi przez rosnący o niecałe +0,2% szeroki europejski indeks Stoxx 600. W USA przewaga obozu popytowego widoczna była od samego początku notowań. Pomimo relatywnej słabości sektora finansowego główne indeksy pięły się do góry, zaś banki sukcesywnie odrabiały straty z początku dnia. Ostatecznie indeksy za oceanem odnotowały dość wyraźne wzrosty, czemu towarzyszyło ustanowienie nowego rekordu przez S&P500 i Dow Jones Industrial. Na rynku walutowym dolar osłabił się względem euro i jena, do czego przyczyniły się niższe od oczekiwanych dane dotyczące sprzedaży detalicznej oraz inflacji za czerwiec.
  Giełda
  Piątkowa sesja na warszawskiej GPW przez większość dnia przebiegała w nieco minorowych nastrojach przy ogólnie niskich obrotach i braku szczególnego zainteresowania ze strony inwestorów. Przełomu nie przyniósł również piątkowy kalendarz makroekonomiczny, aczkolwiek zaznaczyć należy tutaj pewną ujawnioną słabość amerykańskiego konsumenta zarówno pod względem opublikowanych danych o sprzedaży detalicznej w czerwcu, która wypadła nieco poniżej oczekiwań rynku, jak i odczytu indeksu Uniwersytetu Michigan na lipiec. Były to czynniki nie skłaniające inwestorów do nabywania akcji, a ponadto dwie mocne i aktywne sesje w środę i czwartek potrzebowały dnia „odpoczynku”. Notowania indeksu zwłaszcza pod koniec sesji istotnie wsparły notowania PKN Orlen, który cały dzień zakończył wzrostem o ponad +1%. Na wyróżnienie zasługują również wzrosty PGNiG oraz Tauronu, które przyczyniły się do osiągnięcia przez WIG20 tylko niewielkiego spadku na poziomie (-0,02%) rosnąc w piątek o odpowiednio (+0,9%) i (+0,81%). Brak istotnych informacji cenotwórczych publikowanych przez te spółki w ostatnich dniach nie przeszkadza we wzrostach spółek energetycznych i paliwowych na GPW, co wskazuje na wyraźny wzrost zainteresowania sektorowego inwestorów. Po mocnych wzrostach w ostatnich dniach, dzień korekty zaliczyły tym razem mBank (-1,51%), PGE (-1,68%) i Eurocash (-1,47%), natomiast swoją przewlekłą słabość również i w piątek kontynuowały takie walory, jak Alior (-1,71%) i AssecoPL (-1,49%). Obroty na całym rynku były w piątek wyraźnie niższe niż w dniach poprzednich i osiągnęły poziom około 650 mln PLN, natomiast na tle spółek dużych wyraźnie zaczęły wyróżniać się tym razem spółki małe i średnie powodując wzrosty indeksów mWIG40 i sWIG80 o odpowiednio +0,66% i +0,54%. Na szerokim rynku wyróżniały się tym razem notowania Polenergii (+13,4%), Energoinstalu (+9,37%) i Polimeksu (+5,9%). W przypadku pierwszej ze spółek powodem wzrostów były prasowe informacje o zawarciu umów o poufności z potencjalnymi inwestorami mającymi partycypować w projekcie budowy farm wiatrowych na Bałtyku. Piątkowe notowania były natomiast szczególnie nieudane dla akcjonariuszy Qumaka   (-18,9%) i MDI Energii (-8,4%). Informatyczna spółka wpadła w niełaskę inwestorów po publikacji informacji o planowanej znacznie większej emisji akcji (30 mln nowych akcji) niż to było uprzednio zakładane (13 mln), co spowoduje wyraźnie większe rozwodnienie dotychczasowych inwestorów w akcjonariacie Qumaka.
  Obligacje/Makro
  Piątkowe notowania przyniosły wyraźne spadki rentowności obligacji europejskich i amerykańskich. Od tego trendu nie odstawały również i krajowe „skarbówki”. Rentowność polskich, dziesięcioletnich obligacji skarbowych spadła w piątek o -1,46% i wyniosła 3,303%.
  Waluty
  Polski złoty od końca czerwca kontynuuje swój trend umocnienia się do głównych walut. Podobnie było i w piątek,  a jedynym wyjątkiem był tutaj kurs brytyjskiego funta. Kurs EUR/PLN po spadku o -0,45% wyniósł 4,2051, kurs USD/PLN spadł o -1,07% i wyniósł, 3,6664, a kurs franka szwajcarskiego CHF/PLN spadł o -0,69% i wyniósł 3,8052.
  Pobierz raport
 • 14.07.2017, 10:16

  Raport dzienny: Dobra sesja sektora energetycznego na GPW

  Świat

  Czwartek przyniósł wzrosty na większości parkietów europejskich oraz niewielkie zwyżki w USA, okraszone nowym historycznym rekordem indeksu Dow Jones Industrial. Handel na giełdach Starego Kontynentu rozpoczął się optymistycznie, gdyż pierwsze dwie godziny zwiastowały narastającą przewagę obozu popytowego. W kolejnych godzinach układ rynkowych sił się odwrócił i indeksy powoli oddawały poranną zdobycz. Finalnie udało się odnotować niewielkie zwyżki głównych indeksów m.in. dzięki dobrej postawie spółek sektora telekomunikacyjnego oraz przedstawicieli branży handlu detalicznego. W USA emocje giełdowe od samego początku były dość ograniczone, co potwierdzał wąski kilkupunktowy korytarz wahań S&P500. W dziennym rozrachunku wszystkie główne indeksy po spokojnej sesji odnotowały niewielkie zwyżki. Za oceanem pozytywnie w statystykach zaznaczyły się główne indeksy giełdy chilijskiej oraz brazylijskiej, rosnące po ponad +0,5%. Publikowane w Europie w czwartek dane o czerwcowej inflacji były zbieżne z oczekiwaniami, nie zaskoczyły również tygodniowe dane z rynku pracy w USA. Na rynku walutowym czwartek przyniósł stabilizację euro względem jena oraz niewielkie osłabienie do dolara.
  Giełda
  Po zaskakująco silnej środzie, czwartek przyniósł kontynuację pozytywnych nastrojów na warszawskiej GPW, aczkolwiek co zrozumiałe, w wyraźnie mniejszej skali. Przez większą część sesji obserwowalny był swoisty marazm zarówno w kwestii zmienności, jak i obrotów, jednakże ostatnie kwadranse notowań przyniosły wyraźne zwiększenie obrotów (do łącznie ponad 900 mln PLN na całym rynku) i zamknięcie indeksów WIG i WIG20 na dziennych maksimach, co ogólnie pozytywnie wróży nastrojom w najbliższych dniach. Publikowane w ciągu dnia dane nie przyniosły niczego zaskakującego dla inwestorów, stąd też powód ogólnej poprawy sentymentu w ciągu dwóch ostatnich dni należałoby przypisać słowom szefowej Fed Janet Yellen wypowiedzianym w amerykańskiej Izbie Reprezentantów i wskazującym na solidne podstawy wzrostu amerykańskiej gospodarki i konieczność stopniowego, wyważonego podwyższania stóp procentowych. Kolejny już dzień z rzędu w czwartek na warszawskim parkiecie brylowały spółki z sektora energetycznego- tym razem wycena PGE wzrosła o +2,34%, Tauronu +3,06%, Energi o +1,3%, a mWIG-owej Enei o +3,47%. Wzrosty cen miedzi na światowych rynkach kolejną sesję z rzędu wspierały również notowania KGHM, którego akcje wzrosły w czwartek o +1,73%. Oczywiście dobry sentyment na warszawskim parkiecie nie mógł również zupełnie ominąć akcji banków- szczególnie in plus wyróżniały się tutaj walory Pekao (+1,95%) oraz mBanku (+1,92%), natomiast na blisko jednoprocentowych minusach dzień zakończyły PKO BP i Alior. Wyraźnie słabiej pośród największych spółek zachowywało się obuwnicze CCC, którego akcje bez publikacji oficjalnych komunikatów na wczorajszej sesji potaniały o -3,3%. Na szerokim rynku wczorajsza sesja przyniosła mocne odreagowanie w trendzie spadkowym walorom Stelmetu (+8,82%), a ponadto szczególnie mocne wzrosty wycen były także udziałem Chemoservisu Dwory (+7,2%) oraz Energoinstalu (+6,7%). Outsiderami sesji były z kolei informatyczny Qumak (-11,6%) oraz walutowy broker XTB (-10,6%), któremu wyraźnie zaszkodziły ujawnione w czwartek legislacyjne plany rządu dotyczące wzmocnienia regulacji krajowego rynku forex.
  Obligacje/Makro
  Środowe wyraźne spadki rentowności większości papierów skarbowych na świecie spotkały się w czwartek z zauważalnym oporem i przyniosły szeroko obserwowalne spadki wycen (wzrosty rentowności) instrumentów dłużnych. Również w przypadku polskich obligacji odnotowany został wzrost rynkowego oprocentowania. Rentowność dziesięcioletnich obligacji skarbowych wzrosła w czwartek o +0,6% i wyniosła 3,352%.
  Waluty
  W ślad za pozytywnym nastrojem na rynku kapitałowym polski złoty kontynuował w dniu wczorajszym trend umocnienia się do głównych walut. Jedynym wyjątkiem był tutaj kurs brytyjskiego funta. Kurs EUR/PLN po spadku o -0,13% wyniósł 4,2242, kurs USD/PLN spadł o -0,01% i wyniósł, 3,7059, a kurs franka szwajcarskiego CHF/PLN spadł o -0,20% i wyniósł 3,8315.
  Pobierz raport
 • 13.07.2017, 10:15

  Raport dzienny: Wzrost optymizmu po wypowiedzi szefowej FED

  Świat

  Środa na rynkach akcji przyniosła optymistyczne nastroje inwestorów oraz wzrost apetytu na ryzyko. Na Starym Kontynencie już od startu notowań dominował obóz popytowy, który stopniowo powiększał swoją przewagę w oczekiwaniu na publikację treści wystąpienia Janet Yellen. Po publikacji nastąpił wzrost optymizmu, gdyż inwestorzy na rynkach akcji przyjęli za dobrą monetę informacje, które do przekazania miała szefowa FED w trakcie prezentacji półrocznego raportu na temat polityki monetarnej szefowa FED. Zapowiadanym koniecznym stopniowym podwyżkom stopy funduszy federalnych w USA w najbliższych latach towarzyszył również m.in. przekaz, iż podstawowa stopa nie musi mocno wzrosnąć, by osiągnąć poziom neutralny. Optymizm inwestorów w Europie utrzymał się niemal do samej końcówki notowań, w której część uczestników rynkowych zmagań postanowiła zrealizować zyski, nieznacznie redukując skalę wzrostów indeksów na finiszu. W USA od początku sesji na rynku kasowym widoczna była chęć do zakupów akcji. Główne indeksy po dobrym starcie odnotowały jeszcze niewielkie zwyżki, wspierane dobrą postawą spółek informatycznych oraz związanych z rynkiem nieruchomości. Za oceanem uwagę inwestorów zwróciła również Kanada, gdzie bank centralny po raz pierwszy od niemal 7 lat podniósł podstawową stopę procentową. Na rynkach dłużnych obserwowany były w środę również wzrost popytu na obligacje, co zaowocowało przewagą wzrostów cen. Na rynku walutowym dolar umocnił się względem euro oraz osłabił względem jena.
  Giełda
  Ogólna poprawa nastrojów na światowych parkietach pchnęła wyraźnie w górę na środowej sesji również indeksy na warszawskiej GPW. Wyraźna poprawa nastrojów stymulowana była przede wszystkim bardzo dobrymi odczytami produkcji przemysłowej za maj w strefie euro oraz dość jastrzębimi wypowiedziami szefowej Fed – Janet Yellen w Izbie Reprezentantów potwierdzającymi ogólnie dobrą sytuację w gospodarce amerykańskiej. Ta poprawa nastrojów przełożyła się na wyraźne wzrosty największych polskich spółek sięgające poziomu prawie +2%, a co ważne odbiła się także na wyraźnym wzroście obrotów, które po raz pierwszy od wielu dni sięgnęły na całym rynku poziomu blisko 1 mld PLN. W indeksie największych spółek- WIG20 uwagę zwracają szczególnie wzrosty KGHM (+4,23%), któremu pomagają wzrosty cen miedzi i srebra na światowych rynkach oraz środowa wypowiedź prezesa spółki wskazująca na oczekiwanie pojawienia się w perspektywie najbliższych 2-3 lat dodatnich przepływów finansowych w należącej do lubińskiego koncernu kopalni Sierra Gorda. W środę silne poza Tauronem (-1,37%) pozostały także spółki energetyczne na czele z PGE (+4,58%) oraz Energą (+2,48%). Ogólna poprawa sentymentu na rynku nie mogła oczywiście ominąć również największych polskich banków- wyróżniające wzrosty odnotowały tutaj BZWBK i mBank (odpowiednio +2,56% i +2,65%), natomiast na lekkim minusie środowe notowania zakończył ulubieniec inwestorów z ostatnich tygodni, czyli ubezpieczeniowy gigant- PZU (-0,41%). W takich warunkach nie zaszkodziło także spółkom paliwowym nawet procedowanie w Sejmie projektu ustawy o nowej opłacie paliwowej, które to w środę wyraźnie wzrosły- PKN Orlen (+2,4%) oraz Lotos (+2,55%). Poza tym w pozostałych segmentach rynku na wyróżnienie zasługują wzrosty Energoinstalu (+12,78%, brak nowych oficjalnych komunikatów ze spółki) oraz borykającego się z restrukturyzacją Qumaka (+9,69%). Z kolei liderem spadków na środowej sesji po informacji dotyczącej żądania wykupu posiadanych przez mBank obligacji spółki zostało informatyczne Sygnity (-5,34%). Obie informatyczne spółki (QMK i SGN) charakteryzują się w ostatnich dniach skrajnie wysoką zmiennością notowań.
  Obligacje/Makro
  Pomimo dość jastrzębiej wypowiedzi szefowej Fed- Janet Yellen przed amerykańską Izbą Reprezentantów wskazującej na konieczność kontynuacji procesu stopniowego podwyższania stóp procentowych w Stanach, na większości rynków rentowności instrumentów dłużnych spadały. W przypadku polskich obligacji natomiast- rentowność dziesięcioletnich obligacji skarbowych pozostała w środę bez zmian i wyniosła 3,33%.
  Waluty
  Ocena sytuacji w gospodarce amerykańskiej zaprezentowana przez szefową Fed- Janet Yellen, ani opublikowane w środę dane dotyczące krajowej inflacji bazowej- CPI nie spowodowały podwyższonej zmienności krajowej waluty. Kurs EUR/PLN po spadku o -0,22% wyniósł 4,2297, kurs USD/PLN wzrósł +0,26% i wyniósł, 3,7064, a kurs franka szwajcarskiego CHF/PLN wzrósł (+0,11%) i wyniósł 3,8393.
  Pobierz raport
 • 12.07.2017, 10:29

  Raport dzienny: Kontynuacja trendu bocznego na giełdzie w Warszawie

   

  Świat
  Wtorek przyniósł niewielkie spadki głównych europejskich indeksów giełdowych oraz nieznaczne zmiany w USA. Początkowy niewielki zryw obozu popytowego na Starym Kontynencie został szybko zniwelowany, zaś kolejne godziny handlu przyniosły stabilizację oraz minimalną zmienność. O spadkowym wydźwięku sesji przesądziła wyprzedaż widoczna w końcówce handlu, która sprowadziła szeroki indeks Stoxx 600 na poziom o -0,65% niższy od poniedziałkowego zamknięcia. W USA po neutralnym początku sesji atmosfera zaczęła się w pewnym momencie dynamicznie pogarszać, co związane było z publikacją przez syna Donalda Trumpa maili dotyczących kontaktów z Rosjanami z czasów kampanii przed wyborami prezydenckimi w USA. Inwestorzy zareagowali szybko, redukując swój apetyt na ryzykowne aktywa, jednakże spadek S&P500 został w kolejnych godzinach zniwelowany, przywracając rynkowe status quo. Za oceanem ponownie pozytywnie wyróżniał się indeks giełdy brazylijskiej rosnący we wtorek o +1,3%. Na rynku walutowym euro umocniło się względem dolara, jena oraz franka szwajcarskiego.
  Giełda
  Wczorajsza sesja na GPW pokazała dobitnie, że na parkiecie przy Książęcej w najlepsze trwa konsolidacja i to pomimo dość pozytywnego zachowania indeksów na wybranych rynkach bazowych. Po lekkich wzrostach w poniedziałek, wtorek przyniósł lekkie spadki za to przy nieco wyższych niż na początku tego tygodnia obrotach, które wczoraj na szerokim rynku wyniosły około 700 mln PLN. Patrząc na szerokie spektrum spółek relatywnie lepiej zachowywały się spółki duże, których indeks- WIG20 spadł tylko o -0,13%. Kolejny dzień in plus wyróżniały się w większości spółki energetyczne- pozytywnym kontrybutorem indeksu największych spółek były PGE i Energa, których notowania wzrosły odpowiednio o +1,49% i +1,35%, natomiast in minus zaskoczył tym razem Tauron spadając o -0,82%. Spośród spółek energetycznych pozytywnie kolejny raz wyróżniała się również poznańska Enea, tym razem rosnąc o przeszło +1%. Z WIG20 na wyróżnienie zasługuje również KGHM, którego wzrost na wtorkowej sesji o +1,1% był odpowiedzią na informacje o strajku w kolejnej kopalni miedzi w Chile, co przełożyło się również na wzrost notowań czerwonego metalu na światowych giełdach. Negatywnie tym razem wyróżniły się natomiast notowania spółek paliwowych- kursy PKN Orlen i Lotosu spadły we wtorek solidarnie o około -1%. Inwestorzy najwyraźniej obawiają się, że procedowany w Sejmie projekt dotyczący wprowadzenia nowego podatku paliwowego będzie miał negatywny wpływ na wielkość sprzedaży paliw, a co za tym idzie i na wyniki finansowe obu koncernów. Na szerokim rynku natomiast inwestorzy upodobali sobie w szczególności walory budowlano-deweloperskiego Dekpolu oraz medycznego Brastera, których notowania wzrosły we wtorek o odpowiednio +10% i +5,9%, jednakże przy dość umiarkowanych obrotach. Liderem spadków był z kolei informatyczny Qumak (-8,4%), a informacją cenotwórczą tego dnia był komunikat Aviva OFE o zejściu poniżej 5% w akcjonariacie spółki. Po raz kolejny wysoką zmiennością notowań, tym razem po negatywnej stronie, cechował się we wtorek Bumech, którego notowania spadły o -7,14% bez publikacji informacji ze spółki. Ponadto nieudany wynik wezwania na zakup akcji spółki przełożył się również negatywnie na notowania Komputronika, którego walory potaniały o przeszło -7%.
  Obligacje/Makro
  We wtorek pomimo zróżnicowanego zachowania się papierów dłużnych na rynkach europejskich, krajowe obligacje kontynuowały  cenowe umocnienie. Rentowność krajowych dziesięcioletnich obligacji skarbowych wyniosła 3,33% po spadku -0,4% względem poziomów z poniedziałkowego zamknięcia notowań.
  Waluty
  Opublikowane we wtorek finalne dane dotyczące poziomu inflacji konsumenckiej w czerwcu jako zgodne z wcześniejszymi wstępnymi odczytami nie mogły zachwiać notowaniami polskiego złotego. Kurs EUR/PLN po spadku o -0,04% wyniósł 4,2346, kurs USD/PLN pozostał bez zmian i wyniósł, 3,7152, a kurs franka szwajcarskiego CHF/PLN lekko spadł (-0,23%) i wyniósł 3,8466.
  Pobierz raport
 • 11.07.2017, 10:31

  Raport dzienny: Wzrost z wakacyjnym obrotem na GPW

  Świat

  Poniedziałek przyniósł wzrosty na parkietach europejskich oraz symboliczną zwyżkę amerykańskiego S&P500. Od początku handlu na Starym Kontynencie dominował obóz popytowy. W obliczu pustego kalendarium istotnych publikacji oraz wydarzeń makroekonomicznych indeksy poruszały się w dość wąskich zakresach wahań. Niezła końcówka notowań, nakładająca się na początek rynkowych zmagań za oceanem, potwierdziła poniedziałkową przewagę kupujących. W USA po neutralnym starcie S&P500 zaczął powoli rosnąć, w czym swój udział miały m.in. spółki technologiczne. Ostatecznie po sesji ubogiej w zmienność i emocje S&P500 zakończył dzień nieco ponad piątkowym kursem odniesienia. Za oceanem dobrze wypadły w poniedziałek meksykański indeks IPC oraz brazylijska Bovespa, rosnące solidarnie po +1,1%. Na rynku walutowym kurs eurodolara oscylował w pobliżu 1,14, zaś jen osłabił się nieco wobec obu głównych walut.
  Giełda
  Poniedziałkowa sesja na warszawskiej GPW w sytuacji praktycznie pustego kalendarium danych ekonomicznych przebiegała praktycznie pod dyktando nastrojów na pozostałych europejskich parkietach i przyniosła niewielkie wzrosty głównych indeksów. Niestety podobnie do wolumenów obserwowanych ostatnio, również i wczorajsze obroty były ogólnie niskie i wyniosły na całym rynku niespełna 600 mln PLN. Wśród największych spółek in plus zdecydowanie wyróżniał się Eurocash, którego walory zdrożały o +3,61% do poziomu 33,05 PLN. Notowaniom spółki z pewnością pomogło podniesienie rekomendacji do "kupuj" z "trzymaj” przez jedno z biur maklerskich i ustalenie ceny docelowej akcji na 38,2 PLN. Poza tym „koniem pociągowym” indeksu WIG20 były spółki energetyczne, które od kilku tygodni, stopniowo przeżywają swój giełdowy renesans. Notowania Tauronu wzrosły o +1,94%, Energi o +1,37%, a PGE o +0,25%. Dużo mocniejsza była jeszcze natomiast notowana w indeksie mWIG40- Enea, która w poniedziałek zyskała na wartości +2,37%. Wyraźnym spadkom spośród największych krajowych podmiotów uległy natomiast spółki odzieżowe- kurs LPP obniżył się o -2,04%, a obuwniczego CCC o -1,43%. Z kolei na szerokim rynku kolejny raz skalą wzrostu imponowały walory informatycznego Sygnity. Tym razem wycena walorów informatycznej spółki wzrosła o +8,5%, a informacją, która najwyraźniej zainteresowała inwestorów był wniosek głównego akcjonariusza Sygnity- spółki Cron zgłoszony na najbliższe WZA, dotyczący emisji akcji i podniesienia kapitału spółki o 10-20 mln PLN.
  Obligacje/Makro
  Poniedziałek przyniósł wyraźny wzrost wycen instrumentów dłużnych na rynkach europejskich, co pociągnęło również i zwyżkę cen polskich obligacji. Rentowność krajowych dziesięcioletnich obligacji skarbowych wyniosła 3,35% po spadku -1,27% względem poziomów z piątkowego zamknięcia notowań.
  Waluty
  Polski złoty pomimo piątkowej pozytywnej oceny krajowej gospodarki i sytuacji budżetowej uległ w większości przypadków w poniedziałek presji sprzedających. Kurs EUR/PLN po wzroście o +0,14% wyniósł 4,2393, kurs USD/PLN po analogicznej zmianie o +0,27% wyniósł, 3,7225, a kurs franka szwajcarskiego CHF/PLN praktycznie nie zmienił się i wyniósł 3,8514.
  Pobierz raport
 • 10.07.2017, 11:00

  Raport dzienny: Mieszane nastroje na giełdach

  Świat

  Sesja zamykająca ubiegły tydzień przyniosła mieszane rozstrzygnięcia w Europie oraz dość wyraźne zwyżki w USA, napędzane optymistycznym przyjęciem przez inwestorów comiesięcznego raportu na temat sytuacji na amerykańskim rynku pracy. Do południa na Starym Kontynencie dominowała strona podażowa, zaś kolejne godziny notowań przyniosły stabilizację. Po publikacji danych z USA atmosfera nieco się poprawiła, jednakże finalnie indeksy europejski odnotowały w piątek mieszane rezultaty. W piątek rada dyrektorów Europejskiego Mechanizmu Stabilności zatwierdziła wypłatę kolejnej transzy pomocy finansowej w kwocie 8,5 mld euro. W USA już od startu dominowała pozytywna atmosfera, wspierana doniesieniami z rynku pracy, gdzie w czerwcu przybyło w sektorze pozarolniczym 222 tys. miejsc pracy, co było odczytem lepszym od oczekiwanego. Trzy godziny handlu przyniosły sukcesywne wzrosty, natomiast pozostała faza sesji upłynęła pod znakiem wąskiej konsolidacji. Na rynku walutowym dolar nieznacznie umocnił się względem euro – kurs eurodolara kończył tydzień przy poziomie 1,14.
  Giełda
  Piątkowa sesja na warszawskiej GPW tradycyjnie w ostatnich tygodniach nie przyniosła istotnej zmienności, a nastroje sesji przebiegały pod dyktando oczekiwań przede wszystkim na dane z gospodarki amerykańskiej i niemieckiej oraz wieczornej publikacji agencji Fitch dotyczącej polskiego ratingu, który pozostał niezmieniony. Zarówno dobre dane z amerykańskiego rynku pracy, jak i dobre dane dotyczące niemieckiej produkcji przemysłowej nie były jednak w stanie zmienić istotnie obrazu sesji, która zgodnie z nastrojami na pozostałych istotnych europejskich parkietach przyniosła niewielkie spadki głównych indeksów. Wśród spółek wyraźny wzrost przy istotnych dla tej spółki obrotach odnotowały akcje Sygnity (+12,2%), co było konsekwencją opublikowania informacji o zwiększeniu zaangażowania w kapitale akcyjnym przez głównego akcjonariusza- Cron do poziomu ponad 17%. Ponadto po sesji upubliczniona została ze strony Sygnity informacja o powstrzymaniu się przez głównych wierzycieli z dochodzenia swoich roszczeń do czasu wynegocjowania formalnego porozumienia ze spółką przez wszystkie zaangażowane w dialog strony. Wśród najmocniej rosnących w piątek walorów warto wyróżnić ponadto Bumech (+7,8%), którego akcje wyraźnie korzystają na podpisanym w ostatnich dniach z Famurem liście intencyjnym dotyczącym możliwej współpracy oraz znajdujące się w ogólnie silnym trendzie wzrostowym walory Dom Development (+4,6%). Z kolei do outsiderów piątkowej sesji należały akcje takich spółek, jak Warimpex (-7,7%), Skotan (-6,2%) i Krezus (-5,1%), jednakże we wszystkich tych przypadkach należy podkreślić niewielki poziom wygenerowanych obrotów oraz brak oficjalnych komunikatów publikowanych przez spółki w piątek.
  Obligacje/Makro
  Wbrew nastrojom na pozostałych europejskich rynkach w piątek, gdzie rentowności wyraźnie rosły, przed weekendowe notowania polskiego długu umocniły się- rentowność „dziesięciolatek” spadła o blisko  -1% do poziomu 3,388%, co spowodowane było pozytywnym wydźwiękiem komunikatu dotyczącego polskiej gospodarki ze strony agencji Fitch. 
  Waluty
  Polski złoty w piątek umacniał się do głównych walut kończąc cały tydzień w rejonie szczytów notowań z ostatnich pięciu dni. Zarówno publikowane w piątek dane makro, jak i ratingowa ocena polskiej gospodarki przez agencję Fitch nie dały powodu do wyprzedaży polskiej waluty. Złoty umocnił się w stosunku do dolara do poziomu USD/PLN= 3,7122, w stosunku do euro do poziomu EUR/PLN= 4,2333, a w stosunku do franka szwajcarskiego do poziomu CHF/PLN= 3,8516.
  Pobierz raport
 • 07.07.2017, 10:17

  Raport dzienny: "Wakacyjne" obroty przy Książęcej

   

  Świat
  Czwartek przyniósł przewagę umiarkowanych spadków na większości europejskich parkietów oraz dość wyraźną przecenę w USA. Na Starym Kontynencie po początkowej stabilizacji zwiększyła się presja podażowa, która przez kilka kolejnych godzin sprowadzała w dół notowania indeksów. Atmosfera na rynku nieco poprawiła się w końcówce, jednak wystarczyło to jedynie do ograniczenia czwartkowych strat. Pozytywnie w europejskim krajobrazie wyróżniały się rosnące indeksy giełdy bułgarskiej oraz włoskiej. Handel w USA już od startu notowań na rynku kasowym wskazywał na przewagę obozu podażowego. W wąskim zakresie wahań indeksy poruszały się przez kilka godzin, jednakże końcowa faza zdominowana przez obóz podażowy przyniosła pogłębienie spadków. Publikowany dla USA indeks ISM dla usług wypadł lepiej od oczekiwań, jednakże dane z rynku pracy (szacunkowa zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym w czerwcu, tygodniowa liczba nowych wniosków o zasiłek) były gorsze od oczekiwanych przez rynek. Na rynku walutowym czwartek przyniósł wyraźne umocnienie euro. W piątek w Hamburgu rozpoczyna się dwudniowy szczyt G20. Inwestorzy szczególną uwagę zwrócą na publikowany w każdy pierwszy piątek miesiąca oficjalny raport na temat rynku pracy w USA.
  Giełda
  W trakcie wczorajszej sesji spore zaskoczenie sprawiła przedpołudniowa dynamiczna zwyżka indeksu WIG20. Na europejskich parkietach przeważały spadki, nastroje nie były optymistyczne, nic więc dziwnego, że brak kontynuacji wzrostowego ruchu spowodował, że w kolejnych godzinach inicjatywa przeszła w ręce sprzedających. Do startu handlu za oceanem wskaźnik blue chips oscylował wokół poziomu środowego zamknięcia, a w ostatniej fazie sesji zszedł "pod kreskę" i zakończył dzień spadkiem o -0,3%. Obroty ponownie nie zachwyciły i w segmencie blue chips wyniosły niespełna 416 mln PLN, zaś na całym rynku zamknęły się kwotą 590 mln PLN. Z grona spółek o dużej kapitalizacji najsłabiej zaprezentowały się LPP, PKN Orlen i PGNiG, zaś na przeciwnym biegunie znalazły się tym razem PKO BP, PGE i JSW. Nieco lepiej wypadły wczoraj mid- i small-caps, których indeksy zyskały (kolejno) +0,2% i +0,4%. Uwagę zwraca solidny wzrost kursu akcji Budimexu (+3,2%), wyraźną zwyżkę przy stosunkowo wysokich obrotach zaliczył Amrest (+2,1%). Największą aktywność skupiły na sobie walory CD Projektu (ponad 26 mln PLN, co stanowi ok. 20% całości obrotów w segmencie "średniaków"), a najmocniej potaniała Emperia (-2,5%). Wśród mniejszych firm pozytywnie wyróżniły się Mangata Holding, a także Celon Pharma i Mabion, które poinformowały o pozytywnym rozpatrzeniu wniosków o dofinansowanie projektów. Spory wzrost odnotował Elemental Holding (+4,4%) - inwestorzy chętnie kupowali akcje Spółki w obliczu wyjścia z akcjonariatu przez EBOiR. Bank sprzedał w transakcjach pakietowych (po cenie 3,20 PLN) posiadany pakiet (15,7 mln walorów).
  Obligacje/Makro
  Publikacja protokołów z czerwcowych posiedzeń Fed i EBC negatywnie wpłynęła na notowania obligacji w USA i Europie. Rynki spodziewały się mniej jastrzębiego tonu minutes, czego efektem były spadki cen papierów rządowych o dłuższym terminie zapadalności. Dochodowość krajowych 2-latek praktycznie nie zmieniła się, z kolei znacząco (o 9 pb.) wzrosły rentowności 5-latek i 10-latek, przez co krzywa istotnie się wystromiła.
  Waluty
  Przed południem złoty osłabiał się w relacji do najważniejszych walut, najwięcej tracąc względem euro i funta. Po południu PLN zaczął zyskiwać na wartości, na co wpływ miało osłabienie amerykańskiego dolara. Ostatecznie złoty lekko osłabił się wobec euro, umocnił się natomiast w stosunku do dolara, franka i funta.
  Pobierz raport
 • 06.07.2017, 11:06

  Raport dzienny: Mocna przecena ropy naftowej

   

  Świat
  Środa upłynęła w Europie pod znakiem niewielkich zmian głównych giełdowych indeksów, zaś w USA indeks S&P500 odnotował nieznaczny wzrost. Handel na Starym Kontynencie rozpoczął się blisko poziomów odniesienia. Choć aktywność inwestorów była większa niż we wtorek, nie przekładało się to na zmienność notowań. Ostatecznie większość głównych indeksów odnotowała niewielkie zmiany względem kursów zamknięcia, co po części tłumaczyło wyczekiwanie inwestorów na publikację protokołu po ostatnim posiedzeniu FOMC, co ma miejsce po zakończeniu handlu w Europie, w końcowej fazie notowań giełd amerykańskich. Zerkając na europejskie kalendarium warto wspomnieć o środowych odczytach indeksów PMI dla usług – wskaźniki dla Francji, Niemiec i całej strefy euro za czerwiec wypadły lepiej od oczekiwań. W USA, po początkowej zmienności handlu w pierwszej godzinie uczestnikom rynkowych zmagań również udzielił się nastrój wyczekiwania na informacje ze strony FED. Publikacja protokołu z czerwcowego posiedzenia nie przyniosła znaczących informacji, co odzwierciedlał brak reakcji inwestorów. Członkowie FED na ostatnim posiedzeniu byli podzieleni w kwestii terminu rozpoczęcia redukcji sumy bilansowej. W USA w środę z przebiegu notowań mogli być zadowoleni posiadacze spółek technologicznych, które notowały dość wyraźne na tle szerokiego rynku zwyżki kursów. Na rynku walutowym kurs eurodolara po spadku w ciągu dnia w okolice 1,131 finiszował z powrotem przy pułapie 1,135.
  Giełda
  Neutralna postawa zachodnioeuropejskich parkietów oraz wznowienie handlu na amerykańskich giełdach nie spowodowały znaczącego ożywienia na GPW. Obroty były wyższe niż w ostatnich dwu dniach, jednak wartość handlu akcjami blue chips nie przekroczyła 500 mln PLN, a na całym rynku obroty wyniosły 660 mln PLN. WIG20 przez cały dzień notował umiarkowane zwyżki, a mobilizacja kupujących na końcowym fixingu pozwoliła na osiągnięcie wzrostu o +0,6%. Liderami zwyżek były koncerny paliwowe (PKN Orlen, Lotos), dobrze zaprezentowały się również CCC, Pekao SA, Tauron i Cyfrowy Polsat. Po przeciwnej stronie rynku znalazły się tym razem walory Orange Polska, Energi oraz JSW. Gorszy sentyment panował w segmentach spółek o średniej i mniejszej kapitalizacji, których indeksy straciły na wartości (odpowiednio) -0,1% i -0,6%. Wśród mid-caps uwagę zwracała spora aktywność na CD Projekcie - akcje producenta gier komputerowych spadały już blisko -7%, jednak druga połowa sesji należała już do strony popytowej. W efekcie wcześniejsza przecena została niemal w całości odrobiona, a walory Spółki potaniały jedynie o -1,1%. Pozytywnie wyróżniły się także Bank Handlowy oraz Forte (wzrosty pow. 2,5%), w minorowych nastrojach kończyli za to dzień udziałowcy Synthosa (-4,7%). W gronie "maluchów" najmocniej drożał Ursus (+5,4%), a zwyżce towarzyszyły relatywnie wysokie obroty. Sporą przecenę zanotowały z kolei Bioton, Dom Development, Celon Pharma i ZPUE.
  Obligacje/Makro
  Zgodnie z oczekiwaniami RPP na swym posiedzeniu pozostawiła stopy procentowe bez zmian. Zdaniem Rady obecny poziom stóp procentowych sprzyja utrzymaniu zrównoważonego wzrostu gospodarczego i równowagi makroekonomicznej. Jednocześnie członkowie RPP oczekują w kolejnych kwartałach stabilizacji inflacji na umiarkowanym poziomie. Na konferencji prasowej prezes A. Glapiński stwierdził, że z ogromnym prawdopodobieństwem do końca przyszłego roku stopy procentowe nie ulegną zmianie, choć od połowy 2018 r. w gronie RPP może zacząć się dyskusja nt. potencjalnych podwyżek. Spodziewana decyzja i gołębi ton wypowiedzi członków RPP nie wpłynęły na notowania krajowych obligacji, które traciły na wartości podobnie jak i rządowy dług innych krajów naszego regionu. Rentowności wzrosły na całej długości krzywej o 2-3 pb.
  Waluty
  W oczekiwaniu na wieczorną publikację protokołu z ostatniego posiedzenia Fed, złoty osłabiał się względem najważniejszych walut. PLN najwięcej tracił w relacji do funta, nieco mniejsze spadki notował wobec dolara i euro. Późnym popołudniem sytuacja się odwróciła i złoty zaczął odrabiać wcześniejsze straty.
  Pobierz raport
 • 05.07.2017, 10:07

  Raport dzienny: GPW "w ogonie" giełd regionu

   

  Świat
  Pierwsza lipcowa sesja przyniosła wyraźne zwyżki na giełdach Starego Kontynentu, zaś w USA po skróconych godzinach handlu indeksy odnotowały mieszane rozstrzygnięcia. Początek handlu w Europie przyniósł odreagowanie spadków z ostatniej czerwcowej sesji. W kolejnych godzinach zmienność na rynku była bardzo ograniczona, jednak końcowe godziny ponownie wypadły pomyślnie dla posiadaczy akcji. Czerwcowe odczyty indeksów PMI dla przemysłu miały mieszany wydźwięk, choć wartości dla Niemiec oraz całej strefy euro były nieco wyższe od rynkowych oczekiwań. W USA zmagania rynkowe również rozpoczęły się od wzrostów, jednakże słabość widoczna wśród spółek technologicznych ściągnęła indeks Nasdaq Composite poniżej poziomów piątkowego zamknięcia. S&P500 odnotował niewielką zwyżkę, jeszcze lepiej wypadł rosnący o +0,6% Dow Jones Industrial, który w trakcie sesji ustanowił nowe historyczne maksimum. Finalny odczyt indeksu PMI dla amerykańskiego przemysłu okazał się zbieżny z oczekiwaniami, zaś pozytywne zaskoczenie przyniósł rosnący do pułapu 57,8 pkt. indeks ISM dla przemysłu. We wtorek można oczekiwać niższej aktywności inwestorów, ze względu na Amerykanów świętujących Dzień Niepodległości.
  Giełda
  GPW rozpoczęła drugie półrocze od mocnego akordu. Wskaźnik największych spółek zyskał nieco ponad +1%, a motorem napędowym były banki oraz spółki handlowe. WIG20 przez większą część dnia notował umiarkowane zwyżki i dopiero w ostatnich dwóch godzinach wzrosty nabrały tempa, dzięki pozytywnemu otwarciu na Wall Street. Warto podkreślić również bardzo dobre nastroje utrzymujące się na europejskich parkietach. Jedynym mankamentem wczorajszej sesji przy Książęcej były niewielkie obroty, które na szerokim rynku wyniosły 425 mln PLN. Taki poziom obrotów nie napawa jednak optymizmem, co więcej - biorąc pod uwagę święto w USA, także dziś należy liczyć się z tym, że aktywność inwestorów będzie mniejsza. Wartość obrotu akcjami z segmentu blue chips wyniosła 335 mln PLN, a najchętniej handlowano walorami KGHM. Na pierwszy plan wysunęły się jednak banki, których branżowy subindeks wzrósł o +1,9%. Silnie zwyżkowały akcje BZWBK (+3%), a tylko nieznacznie mniejsze zwyżki zanotowały PKO BP i mBank. Informacje o wysokości przychodów osiągniętych w poprzednim miesiącu przyczyniły się do wyraźnego wzrostu kursu CCC (+2,7%), z kolei po przeciwnej stronie rynku znalazło się LPP (-1,2%). Inwestorzy najwidoczniej liczyli na lepsze rezultaty odzieżowej spółki. Gorszy sentyment utrzymywał się w gronie spółek o średniej i mniejszej kapitalizacji, których indeksy zaliczyły umiarkowane spadki (ok. -0,3%). Wśród small-caps uwagę zwracała znacząca zwyżka notowań Biotonu (+11,6%).
  Obligacje/Makro
  Ministerstwo Finansów poinformowało, że w 3. kwartale planuje przeprowadzenie 1-2 przetargów, na których zaoferuje obligacje o wartości 3-10 mld PLN. Jednocześnie w lipcu nie zostaną przeprowadzone aukcje sprzedaży lub zamiany obligacji. Informacje o mniejszej podaży papierów skarbowych wpłynęły na spadek rentowności krajowego długu. Dochodowość 5-latek i 10-latek obniżyła się o 6 pb., natomiast w przypadku 2-latek spadek rentowności wyniósł 2 pb.
  Waluty
  Umocnienie dolara na rynkach światowych sprawiło, że złoty tracił wczoraj na wartości w stosunku do najważniejszych walut. Kurs pary USD/PLN wzrósł o 2 grosze do poziomu 3,73, nieco mniejsze zwyżki zaliczyły euro, frank i funt. W bieżącym tygodniu rynki będą zwracać uwagę na publikację minutek z ostatniego posiedzenia Fed.
  Pobierz raport
 • 04.07.2017, 10:08

  Raport dzienny: Dobry początek nowego półrocza na giełdach

   

  Świat
  Pierwsza lipcowa sesja przyniosła wyraźne zwyżki na giełdach Starego Kontynentu, zaś w USA po skróconych godzinach handlu indeksy odnotowały mieszane rozstrzygnięcia. Początek handlu w Europie przyniósł odreagowanie spadków z ostatniej czerwcowej sesji. W kolejnych godzinach zmienność na rynku była bardzo ograniczona, jednak końcowe godziny ponownie wypadły pomyślnie dla posiadaczy akcji. Czerwcowe odczyty indeksów PMI dla przemysłu miały mieszany wydźwięk, choć wartości dla Niemiec oraz całej strefy euro były nieco wyższe od rynkowych oczekiwań. W USA zmagania rynkowe również rozpoczęły się od wzrostów, jednakże słabość widoczna wśród spółek technologicznych ściągnęła indeks Nasdaq Composite poniżej poziomów piątkowego zamknięcia. S&P500 odnotował niewielką zwyżkę, jeszcze lepiej wypadł rosnący o +0,6% Dow Jones Industrial, który w trakcie sesji ustanowił nowe historyczne maksimum. Finalny odczyt indeksu PMI dla amerykańskiego przemysłu okazał się zbieżny z oczekiwaniami, zaś pozytywne zaskoczenie przyniósł rosnący do pułapu 57,8 pkt. indeks ISM dla przemysłu. We wtorek można oczekiwać niższej aktywności inwestorów, ze względu na Amerykanów świętujących Dzień Niepodległości.
  Giełda
  GPW rozpoczęła drugie półrocze od mocnego akordu. Wskaźnik największych spółek zyskał nieco ponad +1%, a motorem napędowym były banki oraz spółki handlowe. WIG20 przez większą część dnia notował umiarkowane zwyżki i dopiero w ostatnich dwóch godzinach wzrosty nabrały tempa, dzięki pozytywnemu otwarciu na Wall Street. Warto podkreślić również bardzo dobre nastroje utrzymujące się na europejskich parkietach. Jedynym mankamentem wczorajszej sesji przy Książęcej były niewielkie obroty, które na szerokim rynku wyniosły 425 mln PLN. Taki poziom obrotów nie napawa jednak optymizmem, co więcej - biorąc pod uwagę święto w USA, także dziś należy liczyć się z tym, że aktywność inwestorów będzie mniejsza. Wartość obrotu akcjami z segmentu blue chips wyniosła 335 mln PLN, a najchętniej handlowano walorami KGHM. Na pierwszy plan wysunęły się jednak banki, których branżowy subindeks wzrósł o +1,9%. Silnie zwyżkowały akcje BZWBK (+3%), a tylko nieznacznie mniejsze zwyżki zanotowały PKO BP i mBank. Informacje o wysokości przychodów osiągniętych w poprzednim miesiącu przyczyniły się do wyraźnego wzrostu kursu CCC (+2,7%), z kolei po przeciwnej stronie rynku znalazło się LPP (-1,2%). Inwestorzy najwidoczniej liczyli na lepsze rezultaty odzieżowej spółki. Gorszy sentyment utrzymywał się w gronie spółek o średniej i mniejszej kapitalizacji, których indeksy zaliczyły umiarkowane spadki (ok. -0,3%). Wśród small-caps uwagę zwracała znacząca zwyżka notowań Biotonu (+11,6%).
  Obligacje/Makro
  Ministerstwo Finansów poinformowało, że w 3. kwartale planuje przeprowadzenie 1-2 przetargów, na których zaoferuje obligacje o wartości 3-10 mld PLN. Jednocześnie w lipcu nie zostaną przeprowadzone aukcje sprzedaży lub zamiany obligacji. Informacje o mniejszej podaży papierów skarbowych wpłynęły na spadek rentowności krajowego długu. Dochodowość 5-latek i 10-latek obniżyła się o 6 pb., natomiast w przypadku 2-latek spadek rentowności wyniósł 2 pb.
  Waluty
  Umocnienie dolara na rynkach światowych sprawiło, że złoty tracił wczoraj na wartości w stosunku do najważniejszych walut. Kurs pary USD/PLN wzrósł o 2 grosze do poziomu 3,73, nieco mniejsze zwyżki zaliczyły euro, frank i funt. W bieżącym tygodniu rynki będą zwracać uwagę na publikację minutek z ostatniego posiedzenia Fed.
  Pobierz raport
 • 03.07.2017, 10:35

  Raport dzienny: Lekkie wzrosty mWIG40 i sWIG80 na zakończenie półrocza

   

  Świat
  Sesja zamykająca czerwiec na giełdach upłynęła pod znakiem przewagi obozu podażowego. Początek handlu na Starym Kontynencie wyglądał obiecująco, gdyż główne indeksy w pierwszych godzinach handlu notowały lekkie wzrosty. Po południu sentyment zaczął się stopniowo pogarszać, co zaowocowało zamknięciami na dziennych minimach lub nieco powyżej. W USA po niezłym otwarciu na krótko dominację przejął obóz podażowy, jednak kolejne wzrostowe godziny zwiastowały niezłe dzienne wyniki indeksów. Sesja kończąca kwartał rządzi się jednak swoimi prawami, stąd w rezultacie ataku podaży na sam koniec notowań indeksy powróciły w okolice czwartkowych zamknięć. W ujęciu całego drugiego kwartału główne indeksy europejskie odnotowały remisowe rozstrzygnięcia (DAX wzrósł o symboliczne +0,1%), zaś w USA główne giełdowe wskaźniki wzrosły, choć skala zwyżek (S&P 500 +2,6%; Nasdaq Composite +3,9%) nie była już tak znacząca jak w 1 kwartale. Na rynku walutowym zamknięcie kwartału upłynęło pod znakiem niewielkiego umocnienia dolara względem euro oraz względem jena, choć w ujęciu całego drugiego kwartału to wspólna europejska waluta najbardziej się umocniła. W piątek wzrosły nieco rentowności amerykańskich i niemieckich obligacji dziesięcioletnich. W całym drugim kwartale w Niemczech obserwowane były wzrosty rentowności wzdłuż całej krzywej, zaś w USA mieliśmy do czynienia z wypłaszczeniem krzywej dochodowości – rentowności obligacji dwuletnich wzrosły o kilkanaście punktów bazowych, zaś rentowności dziesięciolatek spadły z okolic 2,4% do 2,3%.
  Giełda
  Ostatnia sesja minionego tygodnia była jednocześnie końcowym akordem mijającego półrocza na GPW. Można było zatem oczekiwać, że inwestorzy instytucjonalni będą zainteresowani "podciągnięciem" kursów akcji spółek o średniej i mniejszej kapitalizacji. Przez większą część dnia indeksy grupujące firmy z obu tych segmentów notowały niewielkie spadki, jednak w ostatniej godzinie handlu dało się zauważyć lekką poprawę nastrojów. W rezultacie mWIG40 zdołał zakończyć dzień nieznacznym wzrostem (+0,1%), a nieco lepszy wynik zanotował wskaźnik small-caps, sWIG80, który zyskał +0,3%. W gronie "średniaków" pozytywnie wyróżniły się Millennium (+3,3%) oraz Stalprodukt (+2,8%), z kolei wśród outsiderów znalazły się Echo, Kernel i Trakcja. Wśród mniejszych spółek uwagę zwracała silna zwyżka notowań Bumechu (+21,3%), której towarzyszyły relatywnie wysokie obroty. O blisko +10% wzrósł kurs walorów Mangata Holding, co jest "zasługą" ogłoszonego wezwania na akcje Spółki. Kolejną sesję z rzędu zniżkował za to Bioton (-5,2%), oddając w ostatnich dniach sporą część zwyżek wypracowanych w pierwszej połowie tygodnia. W segmencie blue chips sytuacja kształtowała się znacznie gorzej - WIG20 tracił przez cały dzień, a po południu sentyment jeszcze uległ osłabieniu w ślad za spadkami na rynkach bazowych. Na zamknięciu indeks największych spółek zniżkował o -1,3%, jednak w dalszym ciągu na warszawskim parkiecie widoczne są niskie obroty. Liderami spadków były w piątek PGNiG, PKN Orlen oraz PZU, powody do zadowolenie mieli za to udziałowcy Cyfrowego Polsatu. 
  Obligacje/Makro
  Ze wstępnych danych GUS wynika, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w czerwcu wzrosły o 1,5% rdr, a w stosunku do maja spadły o 0,2%. Na zakończenie tygodnia rentowności krajowych obligacji skarbowych spadały na całej długości krzywej. Dochodowość 2-latek obniżyła się do 1,88%, 5-latek do 2,66%, zaś w przypadku papierów 10-letnich zmniejszyła się o 3 pb. do 3,32%.
  Waluty
  Na zakończenie tygodnia złoty umacniał się w relacji do głównych walut. Choć na rynkach globalnych dolar nieznacznie zyskiwał, to kurs pary USD/PLN przetestował poziom 3,70. Wyceny euro i franka spadły o ok. 1 grosz, jedynie względem funta złoty lekko się osłabił.
  Pobierz raport
 • 30.06.2017, 10:02

  Raport dzienny: Silne spadki indeksów europejskich giełd

   

  Świat
  Czwartek przyniósł na globalnych rynkach giełdowych pogorszenie sentymentu i spadek apetytu na ryzyko. Start notowań na Starym Kontynencie wypadł po myśli obozu popytowego, jednak później nastroje inwestorów zaczęły się szybko pogarszać. Stopniowe spadki przerodziły się w ostatnich dwóch godzinach handlu w mocniejszą wyprzedaż, co zaowocowało ostatecznie wyraźnymi dziennymi spadkami głównych europejskich indeksów. W USA od początku notowań była widoczna presja podażowa, która na nieco ponad dwie godziny przed końcem zmagań na rynku kasowym sprowadziła indeksy do śródsesyjnych minimów. Końcowa faza sesji poprawiła nieco obraz sytuacji, a kontra obozu popytowego pozwoliła ograniczyć rozmiar czwartkowych strat. Mocno wyprzedawane w czwartek w USA i w Europie były spółki technologiczne. Na rynku walutowym nadal dolar osłabiał się względem euro – pod koniec dnia za jednostkę wspólnej waluty płacono już niemal 1,145 USD. Finalny odczyt amerykańskiego PKB za I kwartał wskazujący na annualizowany wzrost o +1,4%, choć był nieco lepszy od oczekiwanego, nie odegrał w czwartkowym krajobrazie rynkowym większej roli. W piątek warto zwrócić uwagę na dane o inflacji w strefie euro, a także na odczyty dochodów i wydatków Amerykanów.
  Giełda
  Początek wczorajszej sesji na warszawskiej giełdzie mógł dawać nadzieję, że kupujący podejmą kolejną próbę wyjścia górą z trwającej konsolidacji. Wskaźniki krajowego rynku, podobnie jak indeksy czołowych europejskich parkietów, rozpoczęły sesję od umiarkowanych zwyżek, jednak nastroje dosyć uległy wyraźnemu pogorszeniu. WIG20 próbował opierać się niekorzystnym tendencjom płynącym z zachodniej części Starego Kontynentu, ale jeszcze przed południem znalazł się "pod kreską". Kolejne godziny upłynęły na balansowaniu w rejonach poziomów czwartkowego zamknięcia, ale zniżki po starcie handlu na Wall Street sprawiły, że szala zaczęła przechylać się na korzyść strony podażowej. O nieznacznych wzrostach wskaźnika blue chips oraz indeksów spółek o średniej i mniejszej kapitalizacji przesądziła mobilizacja kupujących w ostatnich minutach sesji oraz na końcowym fixingu. WIG20 i sWIG80 zyskały niespełna +0,1%, nieco lepszym wynikiem może pochwalić się mWIG40 (+0,2%). Rezultaty zanotowane przez krajowe indeksy są jednak znacząco lepsze od końcowych wyników na czołowych parkietach Europy, gdzie spadki przekraczały -1,5%. Liderami zwyżek na GPW były spółki z branży wydobywczej (KGHM, JSW), którym sprzyjała poprawa koniunktury na rynkach surowcowych. Korektę ostatniej przeceny zaliczyły walory PKN Orlen, które przy najwyższym obrocie na rynku zyskały blisko +3%. Na przeciwnym biegunie znalazły się tym razem PGE, BZ WBK i Lotos, a najmocniej taniały akcje Cyfrowego Polsatu (-3,4%). W dalszym ciągu spory niedosyt pozostawiają generowane obroty (wczoraj obniżyły się do 674 mln PLN), co oznacza, że wielu inwestorów nie decyduje się na poważniejsze zaangażowanie wyczekując na pojawienie się wyraźnych impulsów.
  Obligacje/Makro
  Wyższy od oczekiwań wstępny odczyt czerwcowej inflacji w Niemczech oraz brak konsensusu w odbiorze wypowiedzi prezesa EBC wpłynęły na wzrost rentowności obligacji rządowych na rynkach bazowych. Podobna tendencja widoczna była na krajowym rynku długu, gdzie wyraźnie zwiększyły się dochodowości obligacji o średnim i dłuższym terminie zapadalności. Rentowność 5-latek wzrosła o 5 pb., z kolei w przypadku 10-latek "skoczyła" o 7 pb. do 3,35%.
  Waluty
  Notowania złotego pozostawały w czwartek pod wpływem ostatnich wypowiedzi przedstawicieli banków centralnych oraz zmiennej sytuacji na rynkach globalnych. Umocnienie euro względem dolara sprawiło, że PLN lekko tracił w relacji do głównych europejskich walut, zyskał za to względem USD, choć krótko po południu widoczny był istotny wzrost kursu USD/PLN.
  Pobierz raport
 • 29.06.2017, 10:10

  Raport dzienny: Spore wahania na rynku walutowym po wystąpieniu M. Draghiego

   

  Świat
  Środa przyniosła w Europie mieszane rozstrzygnięcia na giełdach, zaś w USA odnotowano solidne zwyżki, wspierane rosnącymi kursami spółek technologicznych i finansowych. Na Starym Kontynencie główne indeksy rozpoczęły notowania poniżej kursów odniesienia, jednakże poprawiający się sentyment „przeciągnął” w ciągu dnia kilka wskaźników na zielona stronę, jednocześnie ograniczając straty pozostałych. Echa wtorkowego wystąpienia Mario Draghiego wspierały w środę kursy europejskich banków. W USA już od startu notowań inwestorzy przystąpili do odrabiania wtorkowych strat. Indeksy w pierwszych godzinach pięły się w górę, zaś końcówka przyniosła stabilizację, która potwierdziła środową dominację obozu popytowego. W USA najlepiej wypadły spółki technologiczne oraz banki, co było związane z pozytywnym nastawieniem inwestorów w obliczu stress testów prowadzonych przez FED. Na rynku walutowym środa przyniosła kontynuację umocnienia euro obserwowanego od wtorkowego przedpołudnia. W czwartek inwestorzy będą zwracać uwagę na dane inflacyjne z Niemiec, odczyty koniunktury gospodarczej w strefie euro i przede wszystkim na finalny odczyt amerykańskiego PKB za I kwartał.
  Giełda
  Silny spadek indeksu Nasdaq Comp. przesądził o pierwszej połowie handlu na europejskich parkietach. Wczorajsza sesja rozpoczęła się od istotnych zniżek wskaźników głównych giełd Starego Kontynentu, nie inaczej było również przy Książęcej, gdzie jedynie sWIG80 otworzył się w rejonach wtorkowego zamknięcia. WIG20 przez większą część dnia tracił ok. -0,3-0,4% i dopiero w ostatniej godzinie powiększył spadek do -0,7%. Zachowanie inwestorów było o tyle rozczarowujące, że pozytywny start handlu na Wall Street przełożył się także na poprawę sentymentu na europejskich parkietach. W gronie największych spółek balastem były akcje koncernów paliwowych - kolejną sesję zniżkował PKN Orlen (-1,5%), ale jeszcze mocniej na wartości tracił Lotos (-2,5%). Równie solidny spadek zaliczył mBank, taniały także walory innych instytucji finansowych (za wyjątkiem BZ WBK) oraz firm z branży energetycznej. W dalszym ciągu sporo do życzenia pozostawia poziom generowanych obrotów; wczoraj wartość handlu akcjami blue chips wyniosła niespełna 578 mln PLN, zaś na całym rynku zbliżyły się do 716 mln PLN. W segmencie mid-caps uwagę zwracała znacząca przecena Grupy Azoty (-8,7%). Powodem tak dużego spadku była informacja o sprzedaży części posiadanego pakietu przez EBOiR. Korektę ostatnich zwyżek zanotowały walory Millennium (-5,3%), słabo wypadły także Intercars, Kernel i Orbis. W rezultacie indeks mWIG40 stracił wczoraj -1,3%. Spadkom nie oparły się również mniejsze spółki (sWIG80 zniżkował o -0,4%), a najbardziej potaniał silnie rosnący w ostatnich dwóch dniach Bioton (-5,6%). O ponad +6% podrożały akcje Rainbow Tours - wiodący akcjonariusze sprzedali wczoraj w transakcjach pakietowych 720 tys. akcji po cenie 41 PLN.
  Obligacje/Makro
  W wywiadzie prasowym wiceminister finansów zapowiedział, że w 4. kwartale podaż obligacji przekroczy 10 mld PLN, gdyż Ministerstwo zamierza prefinansować ok. 20-30% przyszłorocznych potrzeb pożyczkowych. Przez rynki długu przetoczyła się fala wyprzedaży papierów 10-letnich, która spowodowała wzrosty rentowności papierów na długim końcu krzywej. Dochodowość krajowych 10-latek przekraczała już wczoraj 3,30%, ale w trakcie dnia spadki cen wyhamowały i rentowności nieco obniżyły się.
  Waluty
  Spore wahania widoczne były na rynkach walutowych, a ich przyczyn należy upatrywać w doniesieniach nt. wtorkowej wypowiedzi M. Draghiego. Zdaniem EBC wystąpienie prezesa Banku zostało niewłaściwie odczytane przez inwestorów, stąd też od rana dominował gołębi przekaz. W takim otoczeniu, po porannym umocnieniu, złoty osłabiał się w relacji na najważniejszych walut, choć po południu ponownie zaczął lekko zyskiwać. Po południu euro było wyceniane na 4,24 PLN, dolar kosztował 3,73 PLN, a za franka trzeba było zapłacić 3,89 PLN.
  Pobierz raport
 • 28.06.2017, 11:05

  Raport dzienny: Zmiany w zarządzie PKN Orlen niepokoją inwestorów

   

  Świat
  Wtorek na światowych parkietach przyniósł zauważalną korektę notowań głównych indeksów, co spowodowane było przede wszystkim doniesieniami o atakach hackerskich na świecie, spadkami cen ropy naftowej po publikacji zaskakujących zwyżek poziomów zapasów ropy w Stanach oraz poranną wypowiedzią szefa EBC- Mario Draghiego dającą wyraźnie do zrozumienia, że w jego ocenie zakończył się okres zagrożenia deflacją w Europie. Rosnące poziomy rentowności obligacji skarbowych w Stanach i Europie wyraźnie wsparły notowania banków na obu kontynentach, natomiast ciążyły one notowaniom spółek typowo dywidendowych, takich  jak spółki z sektora użyteczności publicznej, czy spółki produkujące i dystrybuujące energię elektryczną. Wypowiedzi szefa EBC wyraźnie wzmocniły również notowania euro względem dolara, która to para walutowa osiągnęła kurs EUR/USD=1,13.  Inwestorzy tym razem w większości zignorowali pozytywny odczyt amerykańskiego indeksu zaufania konsumentów- Conference Board oraz indeks aktywności produkcyjnej Richmond Fed, które to wypadły wyraźnie lepiej od oczekiwań.
  Giełda
  Na tle spadających indeksów czołowych europejskich parkietów, warszawska giełda radziła sobie wczoraj całkiem nieźle. Krajowe indeksy przez większą część dnia utrzymywały się powyżej poziomów poniedziałkowego zamknięcia, tylko na chwilę schodząc w ujemne rejony. Na zamknięciu wskaźnik mid-caps, mWIG40, zyskiwał +0,6%, natomiast sWIG80 i WIG20 zwyżkowały o +0,3%. Wzrost indeksu spółek o dużej kapitalizacji mógł być jeszcze bardziej pokaźny, gdyby nie kilkupunktowy spadek na końcowym fixingu oraz słabe zachowanie PKN Orlen. Walory paliwowego koncernu zostały przecenione o -3% przy najwyższych na rynku obrotach, przekraczających 119 mln PLN. Inwestorzy wyprzedażą akcji zareagowali na informacje o odejściu długoletniego członka zarządu, odpowiedzialnego za sprawy finansowe. Na wartości stracił także Lotos, jednak spadek akcji gdańskiej spółki był niewielki. Na przeciwnym biegunie znalazły się za to zwyżkujące o przeszło +3% LPP i PGE, kolejną dobrą sesję zaliczył mBank (+2,6%), dzięki czemu akcje Banku osiągnęły poziom notowany ostatnio przed ponad dwoma laty. Wzrosty cen surowców pozytywnie wpłynęły na ceny spółek z branży wydobywczej - istotne zwyżki zaliczyły JSW, KGHM oraz, wchodząca w skład indeksu mWIG40, Bogdanka. Obroty w segmencie blue chips wyniosły niespełna 700 mln PLN, a na całym rynku przekroczyły 875 mln PLN. W gronie "średniaków" uwagę zwracały mocne wzrosty kursów akcji Millennium (+3,9%), Polimeksu i Synthosu, z kolei minorowe nastroje towarzyszyły udziałowcom Amrestu (-3,6%) i CI Games. Inwestorzy negatywnie zareagowali na założenia nowej strategii zaprezentowane przez zarząd producenta gier, czego efektem jest spadek notowań o blisko -7%. Wyraźnie zwiększyły się obroty w segmencie mniejszych spółek, jednak w dużej mierze jest to zasługą wysokich obrotów wygenerowanych przez Oponeo.pl. Liderem zwyżek kolejny dzień był Bioton (+20,9%), mocny wzrost zanotował także Bumech (+11,3%).
  Obligacje/Makro
  Opracowywany przez BIEC Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury, który informuje o przyszłych tendencjach w gospodarce, obniżył się w czerwcu. Do spadku przyczyniły się spadek zamówień oraz pogorszenie sytuacji finansowej przedsiębiorstw. Rentowności krajowych obligacji wzrosły wczoraj na całej długości krzywej w ślad za rosnącymi dochodowościami długu na rynkach bazowych.
  Waluty
  Jastrzębi wydźwięk wypowiedzi M. Draghiego wpłynął na umocnienie wspólnej waluty na rynkach światowych. Kurs pary EUR/USD zbliżył się po południu do poziomu 1,13. Złoty systematycznie osłabiał się od rana względem euro, tracił również wobec franka, zyskiwał za to w relacji do dolara. Wczesnym wieczorem w centrum uwagi miało jeszcze znaleźć się wystąpienie prezes Fed, J. Yellen.
  Pobierz raport
 • 27.06.2017, 10:03

  Raport dzienny: Sektor bankowy motorem wzrostów na GPW

   

  Świat
  Otwarcie nowego tygodnia przyniosło wzrosty na europejskich parkietach oraz mieszane rozstrzygnięcia w USA. Na Starym Kontynencie od początku notowań dominował optymizm, wspierany decyzją rządu we Włoszech o ratowaniu dwóch banków: Banca Popolare di Vicenza oraz Veneto Banca. Wzrosty dominowały niemal do końca notowań, choć w końcówce widoczna była chęć szybkiej realizacji zysków przez część inwestorów, co przełożyło się na ograniczenie zwyżek głównych indeksów. W USA po wzrostowym początku nastroje nieco się pogorszyły, równolegle do presji podażowej w końcówce handlu w Europie. Sytuacja w kolejnych godzinach się ustabilizowała i po raz kolejny S&P500 ograniczył wahania do kilkupunktowego korytarza, finiszując ostatecznie blisko kursu odniesienia. Umiarkowanym spadkiem (-0,3%) zakończył poniedziałkowe notowania technologiczny Nasdaq Composite. Za oceanem najlepiej radził sobie brazylijski indeks Bovespa, który wzrósł o +1,8%. Na rynku walutowym dola umocnił się wobec jena oraz wobec euro.
  Giełda
  Warszawska giełda z impetem rozpoczęła nowy tydzień. Pomimo obaw dotyczących kondycji włoskiego sektora bankowego, gdzie za symboliczną kwotę zostały przejęte dwie instytucje finansowe, inwestorzy chętnie kupowali właśnie walory banków. Pozytywny sentyment utrzymujący się na zachodnioeuropejskich parkietach stanowił dodatkowe wsparcie dla notowań na rodzimym rynku, w efekcie czego wskaźnik blue chips zaliczył jeden z największych wzrostów na Starym Kontynencie (+1,4%). Liderami zwyżek na GPW były instytucje finansowe, a "pierwsze skrzypce" grało Pekao SA, którego akcje przy największym obrocie na rynku (ponad 175 mln PLN) zyskały +4%. Impulsem dla strony popytowej zakupów mogło być podwyższenie rekomendacji przez jeden z banków inwestycyjnych. Nieco mniejsze zwyżki zanotowały wczoraj mBank, BZ WBK i PKO BP, a branżowy subindeks WIG-Banki wzrósł o +2,6%. Solidną zwyżkę zaliczył Lotos (+2,5%), wzięciem cieszyły się także walory koncernów energetycznych, co mogło być związane z decyzjami dotyczącymi dywidend za ubiegły rok. Pewien niedosyt pozostawia jedynie wartość obrotów (764 mln PLN na całym rynku), która nie odbiegała znacząco od wolumenu generowanego w ostatnich dniach. Udanie otworzyły tydzień również spółki o średniej i mniejszej kapitalizacji, których indeksy zyskały (odpowiednio) +0,9% i +0,4%. W gronie "średniaków" straty odrabiały przecenione ostatnio CI Games i Boryszew, solidne zwyżki osiągnęły Synthos, Stalprodukt, Trakcja i Bogdanka, a na historyczne szczyty w swej giełdowej historii wspięły się CD Projekt, Benefit Systems oraz Dino Polska. Wśród small-caps uwagę zwracały silnie rosnące akcje Biotonu (+12,4%) i Cormay'a (+8,1%), powody do zadowolenia mieli też udziałowcy Torpolu (+5,3%). Na szerokim rynku niekwestionowanym liderem był Ailleron, zwyżkujący o ponad +38% po informacji o zawarciu umowy z Citibankiem.
  Obligacje/Makro
  Z komunikatu GUS wynika, że stopa bezrobocia wyniosła w maju 7,4%. Na rynku długu początek tygodnia przyniósł spadki rentowności papierów skarbowych na całej długości krzywej. Dochodowość obligacji 10-letnich ponownie znalazła się poniżej poziomu 3,20%.
  Waluty
  Znaczna poprawa nastrojów była widoczna także na rynku walutowym, gdzie złoty wyraźnie umacniał się w stosunku do najważniejszych walut. Dzięki temu PLN odrobił sporą część strat poniesionych w ostatnim tygodniu. Po południu dolar był wyceniany na blisko 3,75 PLN, euro kosztowało 4,21 PLN, zaś za franka trzeba było zapłacić 3,87 PLN.
  Pobierz raport
 • 26.06.2017, 10:33

  Raport dzienny: Spokojna końcówka tygodnia na GPW

   

  Świat
  Piątek przyniósł lekkie spadki na giełdach europejskich. W USA, gdzie wsparciem były spółki technologiczne, S&P500 zakończył dzień i w konsekwencji cały tydzień niewielkim wzrostem. Na Starym Kontynencie inwestorzy rozpoczęli handel blisko kursów odniesienia. Koło południa nastroje się pogorszyły, co w zasadzie przesądziło o piątkowych spadkach, które nieco złagodziła dobra końcówka notowań. W USA przebieg rynkowych zmagań wyglądał nieco inaczej – po remisowym początku lekką przewagę osiągnął obóz popytowy, wspierany rosnącymi kursami spółek technologicznych. Po zmiennej końcówce udało się indeksowi S&P500 odnotować zwyżkę o +0,2%, zaś Nasdaq Composite wzrósł o +0,5%, zwiększając zdobycz w ujęciu tygodniowym do +1,8%. W Europie główne odczyty przemysłowych indeksów PMI okazały się lepsze od oczekiwanych, potwierdzając rosnącą aktywność w tym obszarze gospodarki; odczyt dla USA okazał się zgodny z oczekiwaniami. Na rynku walutowym piątek przyniósł stabilizację dolara względem jena oraz osłabienie do euro – kurs eurodolara wzrósł ponownie do pułapu 1,12. Po zakończonym szczycie przywódców UE prezydent Francji i kanclerz Niemiec potwierdzili zgodnie wolę ścisłej współpracy. Brytyjska oferta w kwestii zagwarantowania praw obywateli UE spotkała się z chłodnym przyjęciem, potwierdzając, iż negocjacje w kwestii Brexitu mogą stanowić długą i niełatwą ścieżkę osiągania kompromisowych rozwiązań.
  Giełda
  Ostatnia sesja minionego tygodnia zakończyła się niewielkimi zmianami indeksów WIG20 i sWIG80. Wskaźnik największych spółek przez cały dzień oscylował w rejonach poziomów czwartkowego zamknięcia, notując zarówno niewielkie zwyżki, jak i lekkie spadki. Na tle innych europejskich rynków warszawska giełda prezentowała się jednak całkiem nieźle, a ostateczny rezultat (-0,2%) jest wynikiem końcowego fixingu. Jeszcze mniejszą, wręcz kosmetyczną, stratę zaliczył sWIG80. Uwagę zwraca ponad dwukrotny wzrost obrotów walorami small-caps, jednak za blisko połowę wolumenu odpowiada handel akcjami Work Service oraz Famuru. Na większości spółek z szerokiego rynku aktywność inwestorów była iście wakacyjna, podobnie zresztą jak w przypadku firm o średniej kapitalizacji. Wartość obrotów walorami "średniaków" ledwo przekroczyła 70 mln PLN, a poza nielicznymi wyjątkami zmiany kursów akcji były umiarkowane. Na tym tle zdecydowanie wyróżniało się Echo Investment, którego kapitalizacja zwiększyła się o ponad +13%. Sentyment w tym segmencie rynku był pozytywny, dzięki czemu wskaźnik mWIG40 zwyżkował o +0,4%. W gronie blue chips najchętniej handlowano walorami PKN Orlen i KGHM, a liderami zwyżek były spółki o mniejszej wadze w portfelu indeksu WIG20. Akcje Orange Polska podrożały o +3%, a o przeszło +1,5% zwyżkowały Eurocash i Alior Bank. Na przeciwnym biegunie znalazły się PGNiG i Lotos, które straciły niemal -3%, a solidny spadek zanotował również mBank. Piątkowa sesja nie wniosła nic nowego do obrazu rynku - krajowe indeksy w dalszym ciągu tkwią w konsolidacji i pozostaje jedynie mieć nadzieję, by w najbliższych dwóch miesiącach aktywność graczy jeszcze nie obniżyła się.
  Obligacje/Makro
  GUS poinformował, że czerwcowe oceny koniunktury w przemyśle są lepsze niż przed rokiem i zbliżone do ocen z poprzedniego miesiąca. Lepsze oceny dotyczą także sytuacji w budownictwie oraz handlu hurtowym, mieszane wyniki dotyczą bieżącej koniunktury w usługach. Na krajowym rynku długu wzrosły rentowności obligacji na środku i długim końcu krzywej.
  Waluty
  Piątek był kolejnym dniem umocnienia złotego. Rodzima waluta najwięcej zyskała względem dolara, który osłabiał się na rynkach światowych. Po południu kurs pary USD/PLN spadł do poziomu 3,77. Złoty umacniał się również w stosunku do euro i franka, tracił natomiast w relacji do funta, którego wspierają oczekiwania związane z potencjalną podwyżką stóp procentowych.
  Pobierz raport