Raporty giełdowe i rynkowe

RSS
Raporty miesięczne
 • 24.02.2017, 12:12

  Raport miesięczny: Luty 2017

  Nastroje na krajowym rynku długu istotnie pogorszyły się w styczniu. Wyrazem tego był wyraźny wzrost rentowności obligacji skarbowych na całej długości krzywej. Dochodowość 10-latek zwiększyła się do 3,88%, w przypadku 5-latek wzrosła do 3,17%, natomiast rentowność papierów 2-letnich przekroczyła 2,20%. Dużym zainteresowaniem cieszyły się przetargi obligacji organizowane przez Ministerstwo Finansów, które od nowego roku przeprowadzane są w innej niż dotychczasowa formule (oferowane są papiery kilku serii). Deklarowany popyt okazał się ponad dwukrotnie większy od podaży, dzięki czemu resort sprzedał obligacje za przeszło 15 mld PLN, a stopień pokrycia tegorocznych potrzeb pożyczkowych przekroczył 35%.

  Pobierz raport
 • 26.01.2017, 10:20

  Raport miesięczny: Styczeń 2017

  Zaskakująca decyzja agencji S&P wpłynęła korzystnie na notowania polskich aktywów- w grudniu rosły ceny obligacji, umacniał się też złoty. Dane makroekonomiczne sygnalizują, że sytuacja gospodarcza ulega poprawie. Napływ kapitału zagranicznego wywołał imponujące wzrosty na warszawskim parkiecie.
  W pierwszych dniach grudnia agencja S&P utrzymała rating Polski na poziomie „BBB plus”, ale jednocześnie (ku zaskoczeniu ekonomistów) podniosła jego perspektywę do stabilnej. Analitycy agencji ocenili, że pozycja budżetowa w ostatnich miesiącach nie uległa pogorszeniu, pomimo niższego od oczekiwań wzrostu gospodarczego. Wskazali również, że wygasły obawy o dalsze osłabienie kluczowych instytucji (NBP, Trybunał Konstytucyjny). Decyzja S&P okazała się dużą niespodzianką dla rynku, gdyż w styczniu ubiegłego roku obniżyła ona nie tylko ocenę wiarygodności kredytowej (z „A minus”), ale i perspektywę ratingu (do negatywnej). Dodatkowo w drugiej połowie listopada na rynek trafiły niepokojące opinie ze strony innych agencji, które wskazywały na zagrożenia dla budżetu wynikające z przyjęcia przez Sejm ustawy o obniżeniu wieku emerytalnego.

  Pobierz raport
 • 29.12.2016, 15:10

  Raport miesięczny: Grudzień 2016

   

  Niespodziewany wynik wyborów prezydenckich w USA wywołał spadki na rynkach wschodzących, w tym i na GPW. Na wartości traciły nie tylko krajowe akcje, ale również i obligacje; znaczące osłabienie zanotował polski złoty. Dane z rodzimej gospodarki potwierdziły spowolnienie dynamiki PKB i nie napawają póki co optymizmem na najbliższe kwartały.

  Listopad okazał się słabym okresem dla głównych indeksów warszawskiego parkietu. Najważniejszym wydarzeniem miesiąca były wybory prezydenckie w USA, z których ku ogólnemu zaskoczeniu zwycięsko wyszedł Donald Trump. Negatywna reakcja na rynkach rozwiniętych była znacznie krótsza niż w przypadku Brexitu, jednak rynki wschodzące znajdowały się pod presją podaży, a wskaźnik MSCI EM stracił w tym czasie -4,7%. Na tym tle giełda przy Książęcej wypadła całkiem nieźle, jednak w skali miesiąca spadek indeksu szerokiego rynku, WIG, przekroczył -1,1%. Nieco mniejszą zniżkę zanotował WIG20 (-0,9%)- w gronie blue chips zdecydowanie wyróżniał się KGHM. Rosnące od wyborów w USA ceny metali przemysłowych wsparły notowania miedziowego koncernu- akcje KGHM wzrosły o niemal 23%. Umocnienie franka szwajcarskiego przy braku rozwiązania kwestii walutowych kredytów hipotecznych negatywnie wpłynęły natomiast na notowania banków. Słabo wypadły także spółki z branży energetycznej. Indeksy sektorowe obejmujące walory instytucji finansowych oraz koncernów energetycznych straciły ponad -5,5%.

  Pobierz raport
 • 29.11.2016, 13:43

  Raport miesięczny: Listopad 2016

  W centrum uwagi inwestorów w październiku znajdowały się spółki o dużej kapitalizacji, szczególnie z sektora paliwowego. Ceny krajowych obligacji spadały w ślad za zniżkującymi cenami długu na rynkach bazowych. Złoty wyraźnie osłabił się w relacji do dolara.

  Blue chips w natarciu. Po fatalnym wrześniu krajowe blue chips w imponującym stylu wróciły w październiku do łask inwestorów. Indeks WIG20 wzrósł o +6,2% i z nawiązką odrobił straty sprzed miesiąca, znajdując się jednocześnie w gronie najsilniej rosnących wskaźników europejskich parkietów. Duża w tym zasługa spółek paliwowych, PKN Orlen i Lotosu, które zyskały ponad +19%. Oba koncerny zaprezentowały wyraźnie lepsze od oczekiwań wyniki finansowe. Na ich poziom spory wpływ miało wprowadzenie tzw. „pakietu paliwowego”, który ma na celu ograniczenie szarej strefy. Istotne wzrosty zaliczyły także spółki z branży energetycznej, spośród których najlepiej wypadła Enea zwyżkując o ponad +18%. Sektorowy indeks WIG-Energia wzrósł w ubiegłym miesiącu o blisko +4%. Poprawa notowań koncernów energetycznych stanowi dużą niespodziankę, ale powodów lepszego zachowania przedstawicieli sektora należy upatrywać w rosnących cenach surowców. Utrzymująca się dobra koniunktura na rynku węgla koksowego i energetycznego korzystnie wpłynęła na kursy JSW i Bogdanki, które zyskały (odpowiednio) ponad +37% i 22%. Przyjęcie nowej polityki dywidendowej wsparło notowania PZU, jednak liderem zwyżek spośród największych spółek okazało się LPP. Odzieżowa spółka pochwaliła się wzrostem wolumenu miesięcznej sprzedaży, jednak rynkowi najbardziej spodobało się zwiększenie uzyskiwanej marży.
  Pobierz raport
 • 20.10.2016, 11:50

  Raport miesięczny: Październik 2016

  Sierpniowy wzrost produkcji przemysłowej pozwala na nieco większy optymizm, jednak studzi go dalsza słabość w inwestycjach. Materializacja ryzyka politycznego przesądziła o spadku indeksu największych spółek, natomiast mid- i small-capy nadal są w dobrej kondycji.

  Spółki o mniejszej i średniej kapitalizacji kontynuowały wzrosty zapoczątkowane w pierwszej połowie lipca. Jednakże widoczne było wyhamowanie zwyżek ze względu na ochłodzenie na rynkach globalnych oraz realizację zysków po ponad dwumiesięcznym letnim rajdzie. „Zadyszkę” złapali niedawni liderzy, aczkolwiek skala wakacyjnych wzrostów była na tyle solidna, że obecnie w wielu przypadkach można mówić o przekroczeniu aktualnych wycen analityków. Indeks średnich spółek mWIG40 zyskał +2,2%, natomiast sWIG80 wzrósł o +1,1%. W kręgu zainteresowania inwestorów znajdowały się szczególnie mniejsze spółki, które do tej pory w małym stopniu skorzystały na poprawie koniunktury. W ujęciu sektorowym zwyżki notowali deweloperzy oraz spółki z branży budowlanej.
  Znacznie gorzej wypadły rodzime blue chips, a największą przecenę zanotowały spółki pozostające pod kontrolą Skarbu Państwa. Popłoch wśród inwestorów wywołała zapowiedź podniesienia wartości nominalnej akcji o 50 mld PLN w okresie 5 lat, co wiązałoby się z koniecznością zapłaty blisko 10 mld PLN podatku. Na „pierwszy ogień” miałyby pójść spółki z sektora energii- subindeks WIG-Energetyka spadł we wrześniu o blisko -9%. Sporą zniżkę zaliczyło także PGNiG (-5,3%), a wśród najmocniej tracących znalazł się ponadto Alior Bank (-12,9%), który złożył wiążącą ofertę na zakup działalności bankowej Raiffeisen Bank Polska. Potencjalna akwizycja wymagałaby pozyskania nowego kapitału, najprawdopodobniej w drodze emisji akcji. Indeks WIG20 spadł o -4,7%, ale biorąc pod uwagę „odcięcie” dywidendy z akcji PZU, miesięczna strata jest nieco mniejsza (-3,8%).
  Pobierz raport
Raporty dzienne
 • 15.06.2018, 10:30

  Raport dzienny: Wzrosty europejskich indeksów po posiedzeniu EBC

   

  Świat
  Czwartek przyniósł kontynuację wzrostów na głównych europejskich parkietach, zaś w USA lekkiemu wzrostowi indeksu S&P500 towarzyszył nowy historyczny Nasdaq Composite. Na Starym Kontynencie sesja rozpoczęła się od przewagi niewielkich spadków, które jednak nie pogłębiały się w kolejnych godzinach. Inwestorzy z niecierpliwością czekali na EBC i w zasadzie do czasu publikacji decyzji po posiedzeniu na rynku niemal nic się nie działo. EBC zgodnie z oczekiwaniami nie zmienił poziomu stóp procentowych, zapowiadając, iż pozostaną one stabilne przynajmniej do połowy 2019 r. Ogłoszona została również informacja, iż wraz z końcem 2018 roku zakończony zostanie program skupu aktywów, w ramach którego w ostatnim kwartale skup netto będzie miał skalę 15 mld euro miesięcznie (obecnie 30 mld euro). Po informacjach z posiedzenia oraz konferencji prasowej na europejskim rynku akcji atmosfera wyraźnie się ożywiła, a do ofensywy przystąpili kupujący, którzy dominowali niemal do samego końca dnia. Finalnie Stoxx 600 zyskał +1,2%, zaś DAX (+1,7%) oraz CAC40 (+1,4%) należały do najlepszych europejskich indeksów w czwartek. W USA indeks S&P500 otworzył się niewielką zwyżką do pułapu ok. 2.785 pkt., wokół którego oscylował niemal przez całą sesję, zakończoną zwyżką o niemal +0,3%.Dow Jones Industrial stracił -0,1%, zaś Nasdaq Composite po wzroście o prawie +0,9% ustanowił nowy historyczny szczyt notowań. Na rynku walutowym decyzja EBC oraz informacje płynące po posiedzeniu wyzwoliły mocne osłabienie euro – kurs eurodolara po chwilowym wzroście do ok. 1,185 osunął się, kończąc dzień w okolicy 1,157.  
  Giełda
  Początek czwartkowej sesji na warszawskiej giełdzie nie napawał optymizmem. WIG20 w pierwszej godzinie tracił już blisko -0,8%, a wskaźnik mid-caps po dodatnim otwarciu szybko znalazł się "pod kreską". Wydawało się, że podwyżka stóp procentowych w USA i perspektywa dwóch kolejnych w tym roku schłodzą nastroje na rynkach, a dodatkowo po południu spodziewano się decyzji EBC, którego władze w ostatnich tygodniach sygnalizowały możliwość zaostrzenia stanowiska w kwestii prowadzonej polityki monetarnej. W segmencie spółek o średniej kapitalizacji kolejne godziny upłynęły pod znakiem niewielkiej zmienności, z kolei indeks blue chips powoli, ale systematycznie odrabiał straty. Choć na większości europejskich parkietów informacje z posiedzenia EBC spotkały się z bardzo dobrym przyjęciem przez inwestorów, to przy Książęcej praktycznie nie było widać reakcji na poprawę sentymentu na rynkach. Mimo niewielkich wzrostów w ostatniej fazie handlu, WIG20 zakończył dzień kosmetyczną zniżką. Znacznie słabiej wypadł za to indeks "średniaków", który stracił -0,7%. Obroty przekroczyły 835 mln PLN, z czego ponad 657 mln PLN przypada na największe spółki. Z tego grona ponownie na pierwszy plan wysuwały się wyraźnie zwyżkujące kolejny dzień akcje CD Projektu (+6,1%), powody do zadowolenia mieli także udziałowcy Lotosu i Orange Polska (wzrosty po +2,4%). Na przeciwnym biegunie znalazł się mBank (-3%), gracze pozbywali się również walorów PGNiG i koncernów energetycznych (PGE, Tauron). W drugiej linii najmocniej taniały Kęty i Livechat Software, z kolei wśród "maluchów" pozytywnie wyróżniały się walory producentów gier komputerowych (Playway +10,7%, 11Bit Studios +4,3%).
  Obligacje/Makro
  GUS poinformował, że wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych wzrósł w maju o +1,7% rdr, a w stosunku do kwietnia ceny zwiększyły się o +0,2%. Z kolei opracowywany przez BIEC Wskaźnik Przyszłej Inflacji wzrósł w czerwcu głównie przez słabszego złotego. Rentowności krajowych obligacji skarbowych wzrosły wczoraj o 2-3 pb. na środku i długim końcu krzywej.
  Waluty                                                                                                                                           
  Do momentu ogłoszenia decyzji EBC na rynku walutowym niewiele się działo. Dopiero później łagodna retoryka EBC w połączeniu ze środowymi decyzjami Fed przyczyniły się do umocnienia dolara na rynkach światowych. Złoty osłabił się względem amerykańskiej waluty o blisko 5 groszy, a nieco mniejsze straty zanotował w relacji do funta i franka. Względem euro PLN początkowo zyskiwał, ale potem wrócił do wcześniejszego poziomu.
   
  Pobierz raport
 • 14.06.2018, 10:27

  Raport dzienny: Mocna przecena akcji Cyfrowego Polsatu

   

  Świat
  Środa przyniosła niewielką przewagę zieleni w posesyjnych europejskich statystykach, zaś w USA główne indeksy odnotowały niewielkie spadki. Początek notowań na Starym Kontynencie wskazywał na brak jednoznacznego kierunku, jednakże już godzinę po starcie notowań zaczęła klarować się przewaga obozu popytowego. Skala wzrostów była jednak ograniczona, a wyczekiwanie na efekty posiedzeń FED i EBC skutecznie wpływały na ograniczenie zmienności. Finalnie, szeroki europejski Stoxx 600 zyskał +0,2%, zaś niemiecki DAX wzrósł o +0,4%. W USA od początku notowań, aż do publikacji decyzji w sprawie stóp procentowych i nowych projekcji makroekonomicznych niewiele się działo na rynku. Zgodnie z oczekiwaniami FED podniósł stopę funduszy federalnych o 25 punktów bazowych. Pewną niespodzianką dla części uczestników rynkowych zmagań była zmiana oczekiwanej ścieżki stóp procentowych – FED oczekuje teraz łącznie czterech podwyżek (w marcu oczekiwania wskazywały na trzy) w 2018 roku. Projekcje wskazały m.in., iż wzrost PKB w USA w 2018 roku może wynieść od +2,7% do +3% r/r. Początkowo amerykańscy inwestorzy zareagowali niezdecydowaniem, jednak finalna godzina handlu należała do sprzedających, co przełożyło się na niewielkie spadki indeksów w ujęciu dziennym – S&P500 przeceniono w środę o -0,4%. Za oceanem kolejny raz dość wyraźnie spadł argentyński Merval (-1,7%). Decyzja FOMC w sprawie podniesienia stopy funduszy federalnych przełożyła się na chwilowe, choć wyraźne umocnienie dolara; szybko jednak eurodolar powrócił tuż poniżej pułapu 1,18.  
  Giełda
  Kończące się w środę i czwartek posiedzenia Fed i EBC skutecznie przyciągają uwagę giełdowych graczy, którzy w oczekiwaniu na decyzje banków centralnych wstrzymują się z odważniejszymi decyzjami. Wczorajsza sesja na warszawskiej giełdzie upływała pod znakiem przewagi strony podażowej. O ile wskaźnik blue chips dosyć szybko znalazł się pod kreską, to indeksy spółek o średniej i mniejszej kapitalizacji nieco dłużej opierały się spadkom. Na zamknięciu mWIG40 tracił -0,4%, natomiast sWIG80 zaliczył jedynie kosmetyczną zniżkę. Najsłabiej wypadł WIG20 (-0,6%), jednak przez większą część dnia indeks pozostawał w ograniczonym paśmie wahań. Wyższe niż we wtorek były obroty, które na całym rynku przekroczyły 741 mln PLN. Jest to w głównej mierze zasługą wzrostu aktywności w segmencie największych spółek, gdzie na pierwszy plan wysuwały się CD Projekt i Cyfrowy Polsat. W przypadku producenta gier inwestorzy w dalszym ciągu wypatrują doniesień z targów w Los Angeles, które wskazują na bardzo duże zainteresowanie grą "Cyberpunk 2077". Akcje CD Projektu drożały kolejny dzień, tym razem o +3,4%, natomiast mocną przecenę zaliczyły walory Cyfrowego Polsatu (-7,4%). Przed sesją na rynku pojawiła się informacja o sprzedaży pakietu akcji przez jednego z udziałowców, a cena dla potrzeb transakcji została ustalona na 22,50 PLN. W pierwszym szeregu istotnie taniały jeszcze PZU, Pekao SA i PKN Orlen, na wartości zyskiwały za to akcje koncernów energetycznych (Energa, Tauron). Z grona "średniaków" pozytywnie wyróżniały się Pfleiderer, GTC i GPW, zaś spośród maluchów uwagę zwracały Trakcja i MCI Capital. Powodem zwyżki walorów MCI było wezwanie ogłoszone przez głównego akcjonariusza, który deklaruje jednak pozostawienie spółki na GPW.
  Obligacje/Makro
  NBP poinformował, że kwietniowy deficyt w obrotach bieżących wyniósł 21 mln EUR. Eksport wzrósł o 8,6% rdr, natomiast import zwiększył się o 9,9% rdr. Ministerstwo Finansów na jutrzejszym przetargu zamiany odkupi obligacje PS0718, OK1018 i WZ0119, a w zamian zaoferuje OK0720, PS0123, WZ0524, WS0428 oraz WZ0528. Na rynku długu lekko wzrosły rentowności obligacji 2-letnich i 5-letnich, nieznacznie spadła za to dochodowość 10-latek.
  Waluty                                                                                                                                           
  Złoty wczoraj umacniał się w stosunku do czołowych walut. Inwestorzy wyczekiwali na wieczorną decyzję Fed, jednak powszechnie oczekiwano kolejnej podwyżki. Niewiadomą pozostawało jedynie stanowisko FOMC w kwestii dalszego zacieśniania polityki monetarnej.
  Pobierz raport
 • 13.06.2018, 11:20

  Raport dzienny: neutralny odbiór szczytu w Singapurze

   

  Świat
  Wtorkowa sesja przyniosła przewagę dość skromnych wzrostów w Europie oraz niewielkie zmiany indeksów S&P500 oraz Dow Jones Industrial w USA. Historyczne spotkanie prezydenta Donalda Trumpa z Kim Dzong Unem, zakończone wspólnym dosyć ogólnym oświadczeniem nie wpłynęło zbytnio na sentyment rynkowy, gdyż inwestorzy kierują swoją uwagę w stronę posiedzeń FED i EBC. W Europie wtorek rozpoczął się od pozytywnego akcentu na giełdach, jednakże szybko Stoxx 600 powrócił w okolice punktu odniesienia. Dalsza część notowań przyniosła znikomą zmienność, zaś finalnie w ujęciu dziennym europejski Stoxx 600 stracił -0,1%, a niemiecki DAX nie zmienił wartości. W USA S&P500 wystartował „nad kreską”, jednakże zmienność – podobnie jak na Starym Kontynencie – pozostawiała wiele do życzenia. Przy braku istotnych impulsów rynkowych oraz po spędzeniu niemal całej sesji w wąskim kilkupunktowym korytarzu wahań S&P500 zakończył wtorek zwyżką o niecałe +0,2%. Za oceanem wyraźną słabością odznaczał się argentyński Merval, który po spadku o -3% zredukował tegoroczną zdobycz do +2,3%. Dolar umocnił się względem euro, za które pod koniec dnia płacono mniej niż 1,175 USD.  
  Giełda
  Choć otwierająca tydzień sesja na GPW zakończyła się spadkami głównych indeksów, to wczoraj więcej do powiedzenia mieli już kupujący. W pierwszej połowie dnia na krajowym parkiecie niewiele się działo, aktywność inwestorów była niewielka i zanosiło się, że obroty będą skromniejsze od poniedziałkowych. Po południu sentyment na rynku poprawił się, dzięki niezłym nastrojom za Oceanem, co skłoniło graczy do śmielszych zakupów. I choć optymizm na Wall Street szybko się wyczerpał, to popyt nie spuścił z tonu i sesja zakończyła się zwyżką wskaźnika największych spółek o +0,8%. Gorzej poradziły sobie indeksy grupujące firmy o średniej i mniejszej kapitalizacji - mWIG40 stracił -0,3%, natomiast sWIG80 na finiszu zyskał +0,1%. Wartość obrotów na całym rynku była nieco wyższa od zanotowanych dzień wcześniej i sięgnęła 650 mln PLN, z czego 501 mln PLN przypada na handel walorami blue chips. W tym segmencie rynku po raz kolejny pierwsze skrzypce grał CD Projekt, który tym razem wyraźnie zwyżkował (+4,5%). Solidne wzrosty zaliczyły także LPP (+3,4%), Cyfrowy Polsat i PKN Orlen, z dobrej strony pokazały się również instytucje finansowe (PZU, PKO BP). Na przeciwnym biegunie znalazły się tym razem spółki surowcowe (KGHM, JSW) oraz koncerny energetyczne (Tauron, Energa). W drugiej linii najsłabiej radziły sobie Grupa Azoty i Asseco Poland (przeszło -4%), powodów do zadowolenia nie mieli także udziałowcy ING oraz GTC. Spośród "maluchów" wyróżniały się akcje Krezusa, które przy sporych obrotach "poszły w górę" o blisko +15%. Silnie zwyżkowały też Alchemia, Agora, Braster i Prairie Mining, istotnie taniały za to walory Mostostalu Zabrze i Kogeneracji.
  Obligacje/Makro
  Rada Ministrów przyjęła założenia przyszłorocznego budżetu. Przewidują one, że średnioroczna inflacja wyniesie 2,3%, natomiast dynamika PKB ma obniżyć się do 3,8%. Mocno wzrosły wczoraj rentowności obligacji o krótkim i średnim terminie zapadalności (5-10 pb.), podczas gdy dochodowość 10-latek obniżyła się o 3 pb.
  Waluty                                                                                                                                           
  Na rynku walutowym złoty lekko osłabiał się względem najważniejszych walut, jednak uwaga inwestorów będzie teraz zwrócona na decyzje jakie zapadną na posiedzeniach głównych banków centralnych (Fed, EBC, BoJ).
  Pobierz raport
 • 12.06.2018, 10:23

  Raport dzienny: Realizacja zysków na akcjach CD Projekt

   

  Świat

  Nowy tydzień rozpoczął się od wzrostów większości indeksów giełdowych w Europie oraz symbolicznych zwyżek w USA. Zmagania rynkowe po weekendowej przerwie rozpoczęły się na Starym Kontynencie od niewielkiej przewagi obozu popytowego. Pozytywny sentyment wspierany był przez rosnące kursy banków oraz przez deklarację Włoch, które ustami nowego ministra finansów zapewniły o przywiązaniu do strefy euro. W Europie udana końcówka sesji przełożyła się na dominację koloru zielonego w statystykach. Szeroki Stoxx 600 zyskał +0,7%, zaś włoski FTSE MIB był liderem poniedziałkowych wzrostów, zyskując +3,4%. W USA od początku notowań zmienność głównych indeksów była ograniczona. W obliczu nadchodzącego historycznego szczytu prezydenta USA oraz przywódcy Korei Północnej wśród inwestorów dominował niewielki optymizm. Końcówka sesji przyniosła lekką przecenę, pozwalając jednak głównym indeksom zakończyć dzień powyżej poziomów piątkowych zamknięć. Na rynku walutowym poniedziałek przyniósł niewielkie umocnienie euro względem dolara. We wtorek uwaga inwestorów i obserwatorów będzie skupiać się na efektach szczytu w Singapurze, jednak już w środę i czwartek nastroje będą zdominowane przez FED i EBC i informacje płynące po posiedzeniach obu gremiów.  

  Giełda

  Umiarkowanymi spadkami rozpoczęły bieżący tydzień główne indeksy warszawskiego parkietu. Choć na starcie zarówno WIG20, jak i mWIG40 lekko zyskiwały, to w kolejnych godzinach uwidoczniła się przewaga strony podażowej. Uwagę zwraca także spadek aktywności inwestorów, co znalazło odzwierciedlenie w wysokości obrotów, które wyniosły niemal 639 mln PLN. Tradycyjnie największy udział (ok. 75%) miał handel walorami krajowych blue chips, z których na pierwszy plan wysunął się CD Projekt. Informacja o zaprezentowaniu na targach w USA zwiastuna gry "Cyberpunk 2077" sprawiła, że na początku sesji akcje Spółki rosły o ponad +5%, jednak szybko do głosu doszli sprzedający i po niespełna półgodzinie notowania znalazły się "pod kreską". Już do końca dnia walory producenta gier były chętnie wyprzedawane - część graczy mogła poczuć się rozczarowana brakiem terminu premiery. Efektem jest spadek kursu o -4,3% przy obrotach przekraczających 109 mln PLN. Słabo wypadły również koncerny paliwowe (PKN Orlen -2,5%, Lotos -1,6%), CCC, a spadek cen miedzi na rynkach towarowych negatywnie przełożył się na notowania KGHM (-0,8%). Na tym tle stosunkowo najlepiej zaprezentowało się Orange Polska (+1,2%), odrabiające straty z drugiej połowy ubiegłego tygodnia. Na zamknięciu WIG20 zniżkował o -0,7%, mWIG40 tracił -0,4%, natomiast wskaźnik "maluchów" sWIG80 spadał o -0,3%. W drugiej linii spadkom przewodziły Boryszew, Grupa Azoty, Ciech i Wawel, na wartości zyskiwały za to akcje Mabionu, Intercarsu, Stalproduktu oraz GPW, która w najbliższych dniach będzie finalizować sprzedaż Aquis Exchange. Z grona mniejszych spółek dwucyfrowe spadki zanotowały Bioton i Krezus, z kolei silne zwyżki zaliczyły firmy z branży budowlanej: Mirbud (+12%) i Mostostal Zabrze (+8,1%).

  Obligacje/Makro

  Początek tygodnia na rynku długu przyniósł nieznaczne spadki rentowności obligacji 5-letnich i 10-letnich. Krajowy dług zyskiwał na wartości, podczas gdy na rynkach bazowych widoczne były spadki cen papierów skarbowych.

  Waluty                                                                                                                                           

  Wyraźnie umocnił się także złoty, zyskując w relacji do najważniejszych walut. Największy spadek zanotował kurs pary GBP/PLN, a tylko nieco mniejsze zniżki zaliczyły pary USD/PLN i CHF/PLN. Obawy dotyczące zaostrzenia polityki monetarnej przez EBC sprawiły, że na rynkach globalnych lekko umacniała się wspólna waluta, jednak złoty zyskał względem euro ok. 1 grosz.

  Pobierz raport
 • 11.06.2018, 10:19

  Raport dzienny: Koniec wzrostowej passy indeksu WIG20

   

  Świat
  Piątkowa sesja przyniosła przewagę spadków na europejskich parkietach, zaś w USA główne indeksy lekko wzrosły, pieczętując udany tydzień dla posiadaczy akcji. Na Starym Kontynencie początek handlu wskazywał na przewagę obozu podażowego. Poranne dane dotyczące produkcji przemysłowej w Niemczech i we Francji były kolejnymi w ostatnim czasie, które sugerują pewne osłabienie dynamiki wzrostu gospodarczego w strefie euro. Od południa sentyment w Europie zaczął się stopniowo poprawiać, co pozwoliło nawet na chwilowe wyjście indeksu Stoxx 600 ponad czwartkowy kurs odniesienia. Końcówka handlu, wraz z mało inspirującym startem notowań za oceanem, znów przechyliła szalę na korzyść obozu podażowego i finalnie Stoxx 600 po raz czwarty z rzędu odnotował niewielki spadek (-0,2%). W USA pierwsze dwie godziny handlu nie przyniosły żadnych emocji, zaś w kolejnej fazie sesji zarysowała się przewaga obozu popytowego. Finalnie S&P500 zyskał w piątek +0,3%, zaś w ujęciu tygodniowym wzrósł o +1,6%. Za oceanem najlepiej prezentował się argentyński Merval, który zyskał +4,2%, zaś w ujęciu tygodniowym wzrósł o +10,6%. Na rynku walutowym dolar umocnił się nieco względem euro – kurs eurodolara zakończył tydzień tuż pod poziomem 1,177.  
  Giełda
  Każda passa kiedyś się kończy i po kilku dniach wzrostów indeksu WIG20 piątkowa sesja na warszawskiej giełdzie należała do sprzedających. Wskaźnik blue chips już na otwarciu tracił blisko -0,5% i choć w kolejnych godzinach poruszał się w ograniczonym paśmie wahań, to presja podaży doprowadziła do niemal podwojenia skali przeceny. Na zamknięciu WIG20 zniżkował o -0,9%, a na zakończenie tygodnia lepiej prezentowały się spółki o średniej i mniejszej kapitalizacji, których indeksy spadły "jedynie" o ok. -0,25%. Obroty były wyższe niż dzień wcześniej i wyniosły niespełna 773 mln PLN, z czego prawie 558 mln PLN przypada na handel walorami z pierwszej linii. W tym segmencie największe zniżki notowały koncerny energetyczne (Tauron, PGE), inwestorzy pozbywali się również akcji CD Projektu i Cyfrowego Polsatu oraz instytucji finansowych (PKO BP, BZ WBK, PZU). Po zielonej stronie rynku znalazło się tylko trzech emitentów, notując niewielkie wzrosty. W gronie "średniaków" zwyżkom przewodziły Mabion (+6%), Ursus i Stalprodukt, a uwagę zwracał również zyskujący +4,7% Ciech. Zwyżce kursu walorów chemicznej spółki towarzyszyły relatywnie wysokie obroty. W gorszych humorach kończyli za to dzień udziałowcy Famuru, GTC i Wirtualnej Polski. W trzecim szeregu przez całą sesję mocno rosły notowania Trakcji (+12,8%) i Polnordu (+9,7%), powodów do zadowolenia nie mieli tym razem posiadacze akcji Prairie Mining, Playway'a, Brastera, Biotonu i Mirbudu.
  Obligacje/Makro
  Agencja Fitch potwierdziła długoterminowy rating Polski w walucie obcej na poziomie A- z perspektywą stabilną. Agencja podwyższyła prognozy dynamiki PKB Polski i obniżyła ścieżkę długu publicznego w relacji do PKB. Również agencja DBRS potwierdziła rating Polski na poziomie A z perspektywą stabilną. Na zakończenie tygodnia lekko wzrosły rentowności obligacji o średnim i długim terminie zapadalności.
  Waluty                                                                                                                                           
  Złoty tracił przed południem w relacji do czołowych walut i choć w kolejnych godzinach zaczął odrabiać straty, to jednak wobec euro, dolara i funta pod koniec handlu był słabszy niż w czwartek. PLN umocnił się w stosunku do franka - kura pary CHF/PLN zbliżył się po południu do poziomu 3,68.
  Pobierz raport
 • 08.06.2018, 10:27

  Raport dzienny: Relatywna siła sektora energetycznego

   

  Świat
  Czwartek przyniósł w Europie nieco słabsze nastroje na parkietach, zaś w USA główne indeksy odnotowały mieszane rezultaty, co było skutkiem słabszej postawy spółek technologicznych. Od początku notowań na Starym Kontynencie wyklarowała się niewielka przewaga obozu popytowego. Brak pozytywnych impulsów rynkowych przełożył się jednak na sukcesywną przewagę podaży, zaś inwestorzy przypomnieli sobie również o porannych słabszych danych z niemieckiego przemysłu. Finalnie Stoxx 600 odnotował spadek w ujęciu dziennym o -0,2% przy obrotach zbliżonych do środy. W USA niemal od początku sesji część inwestorów postanowiła realizować zyski towarzyszące ostatnim rekordom spółek technologicznych. Na dwie godziny przed końcem handlu obóz popytowy zwarł szyki, co doprowadziło do zniwelowania większości strat na S&P500. Finalnie S&P500 stracił w czwartek -0,1%, zaś Nasdaq Composite przerwał rekordową serię tracąc -0,7%. Na rynku walutowym dolar osłabił się względem jena oraz euro, za które pod koniec dnia trzeba było płacić 1,18 USD.  
  Giełda
  Główne indeksy warszawskiej giełdy zanotowały w czwartek umiarkowane zwyżki. Jest to całkiem niezły rezultat na tle innych europejskich parkietów, choć należy zwrócić uwagę na dobre nastroje panujące na rynkach naszego regionu. Wskaźniki zachodnioeuropejskich giełd po porannych wzrostach w kolejnych godzinach systematycznie osuwały się na niższe poziomy, co częściowo pokrzyżowało szyki inwestorom operującym przy Książęcej. Choć WIG20 zyskiwał w trakcie sesji już ponad +1%, to w ostatniej fazie handlu presja ze strony sprzedających sprawiła, że skala wzrostu została ograniczona do +0,6%. Podobny wynik osiągnął grupujący spółki o średniej kapitalizacji mWIG40, natomiast indeks "maluchów", sWIG80, zaliczył o połowę mniejszą zwyżkę. Obroty na wczorajszej sesji wyniosły 714 mln PLN, z czego niespełna 528 mln PLN zostało wygenerowanych w segmencie blue chips. Lokomotywami wzrostów były koncerny energetyczne - akcje PGE i Energi podrożały o ponad +3%, a kapitalizacja Tauronu zwiększyła się o +4,3%. Dzięki temu branżowy subindeks WIG-Energia zyskał +3%. Z dobrej strony pokazały się także banki (PKO BP, Pekao SA), natomiast na przeciwnym biegunie znalazły się spółki z branży paliwowej oraz telekomunikacyjnej (Cyfrowy Polsat, Orange Polska). W drugiej linii mocno zwyżkowały Kęty, GTC i PKP Cargo, zaś z grona spółek z trzeciego szeregu niekwestionowanym liderem pod tym względem był Mostostal Zabrze (+32,1%), a pozytywnie wyróżniła się także Trakcja (+4,8%).
  Obligacje/Makro
  Rentowności krajowych papierów skarbowych istotnie wzrosły wczoraj naśladując podobne zachowanie obligacji państw rynków bazowych. Dochodowość 10-latek zwiększyła się o 5 pb. (do 3,28%), natomiast w przypadku 2-latek i 5-latek rentowności "poszły w górę" o 2-4 pb.
  Waluty                                                                                                                                           
  Jastrzębie sygnały ze strony członków zarządu EBC wzmagają spekulacje odnośnie wyznaczenia daty zakończenia programu skupu aktywów, co wpływa na umocnienie wspólnej waluty. Kurs pary EUR/PLN wzrósł o 1 grosz, dwukrotnie większy wzrost zaliczyła para CHF/PLN. Złoty w ciągu dnia zyskiwał za to w relacji do dolara i funta, jednak po południu wrócił do wcześniejszych poziomów.

   

  Pobierz raport
 • 07.06.2018, 10:22

  Raport dzienny: Kolejna fala wzrostów na Wall Street

   

  Świat

  Środowa sesja przyniosła przewagę wzrostów w Europie oraz kolejne zwyżki w USA. Początek sesji na Starym Kontynencie upłynął pod znakiem niewielkiej przewagi popytu oraz ograniczonych zmian indeksów. Atmosfera pogorszyła się nieco na godzinę przed startem handlu w USA, zaś przewaga obozu podażowego nieco wzrosła wraz z mało inspirującym początkiem notowań za oceanem. Końcówka sesji w Europie przyniosła poprawę sentymentu, pozwalając większości europejskich indeksów zakończyć dzień wzrostami. W USA sentyment również stopniowo się poprawiał. Główne indeksy zakończyły notowania przy śródsesyjnych maksimach, przy czym Nasdaq Composite oraz grupujący małe spółki Russell 2000 ustanowiły nowe historyczne szczyty. Relatywnie słabo za oceanem wypadł brazylijski indeks Bovespa, który po spadku o -0,7% znalazł się nieznacznie poniżej poziomu z końca 2017 r. Na rynku walutowym dolar umocnił się względem japońskiego jena oraz osłabił względem euro.  

  Giełda

  Środowa sesja na warszawskiej giełdzie zakończyła się niewielkimi zmianami głównych indeksów. WIG20 zanotował jedynie kosmetyczną zwyżkę, jednak należy zwrócić uwagę na fakt, że od początku miesiąca zyskał już 100 punktów. Co więcej, wzrostom towarzyszą wyższe obroty, a to może świadczyć o tym, że po kilku miesiącach spadków niskie wyceny akcji oraz poprawa sentymentu na światowych parkietach skutecznie zachęciły inwestorów do śmielszych zakupów. W awangardzie rosnących spółek znalazł się wczoraj kwartet złożony z koncernów paliwowych (PKN Orlen, Lotos), PGE i JSW, której pomagają zwyżkujące ceny węgla koksowego na rynkach towarowych. Z przeceny "otrząsnęły się" także walory CCC (+2,1%), natomiast w gorszych humorach kończyli dzień udziałowcy LPP, CD Projektu oraz banków (BZ WBK i Alior). O ile w segmencie blue chips od kilku dni utrzymują się dobre nastroje, to powodów do zadowolenia nie mają posiadacze akcji firm o średniej i mniejszej kapitalizacji. mWIG40 zniżkował o -0,1%, choć przez większą część dnia znajdował się po zielonej stronie rynku, z kolei sWIG80 "poszedł w dół" o -0,3%. Spośród mid-caps najwięcej traciły Budimex (-3,7%), Kruk, Dino Polska i Amica, solidnie wzrosły za to kursy walorów Polimeksu, Medicalgorithmics i Grupy Azoty. Od piątku akcje chemicznej spółki podrożały już o blisko +14%. W trzecim szeregu imponujące, dwucyfrowe zwyżki zanotowały Prairie Mining i Ekoexport, zaś pod względem obrotów wyróżniali się producenci gier komputerowych: Playway, 11Bit Studios (ponad 50% całego obrotu walorami spółek z indeksu sWIG80).

  Obligacje/Makro

  Zgodnie z oczekiwaniami RPP pozostawiła stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. Członkowie Rady ocenili, że inflacja pozostaje umiarkowana i choć w kolejnych miesiącach ma przejściowo wzrosnąć, to przesłanki za stabilizacją stóp procentowych uległy wzmocnieniu. Prezes NBP podtrzymał opinię, że nie widzi powodów do zmiany poziomu stóp do końca 2019 r. Wzrosły rentowności krajowych obligacji skarbowych ze środka i długiego końca krzywej.

  Waluty                                                                                                                                           

  Na rynku walutowym złoty wyraźnie umacniał się wczoraj w stosunku do czołowych walut. W największym stopniu PLN zyskał względem dolara, który na rynkach globalnych osłabiał się do koszyka walut.

  Pobierz raport
 • 06.06.2018, 10:22

  Raport dzienny: WIG20 nie zwalnia tempa

   

   Świat
  Wtorkowa sesja przyniosła przewagę spadków na parkietach europejskich oraz mieszane rezultaty w USA. Początek notowań w Europie upłynął pod znakiem przewagi obozu popytowego. Finalne odczyty majowych indeksów PMI dla usług oraz kwietniowa dynamika sprzedaży w strefie euro nie przyniosły większych zaskoczeń, pozwalając na dalsze utrzymywanie się pozytywnych nastrojów. W godzinach popołudniowych nastroje na europejskich parkietach zaczęły się stopniowo pogarszać. Expose nowego premiera Włoch również nie pomogło stronie popytowej. Finalnie w ujęciu dziennym szeroki europejski Stoxx 600 stracił -0,3%, zaś włoski FTSE MIB (-1,2%) był jednym z najsłabszych indeksów Startego Kontynentu. W USA kolejna sesja upłynęła pod znakiem niskiej zmienności. Po zakończeniu notowań w Europie, S&P500 zaczął odrabiać wcześniejsze niewielkie straty i finalnie zakończył wtorek wzrostem o +0,1%. Nasdaq Composite po zwyżce o +0,4% ustanowił po raz drugi z rzędu historyczny rekord na zamknięciu. Za oceanem liderem statystyk był argentyński Merval, który zyskał we wtorek +4,6%. Na rynku walutowym dolar osłabił się nieco do euro oraz zachował status quo względem jena.  
  Giełda
  Po solidnym wzroście indeksu WIG20 na ostatnich sesjach można było oczekiwać, że inwestorzy będą chcieli zrealizować osiągnięte w krótkim czasie zyski. Na taki scenariusz wskazywał wczoraj początek handlu, jednak jeszcze przed południem inicjatywę na warszawskim parkiecie przejęli kupujący. Na półmetku wskaźnik blue chips zwyżkował o blisko +1,5%, lecz pomimo pogorszenia nastrojów na głównych europejskich parkietach strona popytowa nie zwolniła tempa i w rezultacie WIG20 wzrósł o +2,1%. W ten sposób indeks znalazł się w czołówce najsilniej rosnących wskaźników giełd Starego Kontynentu, a kroku usiłował dotrzymać jeszcze rumuński BET. Liderami zwyżek przy Książęcej były koncerny paliwowe (PKN Orlen, Lotos), sporym wzięciem cieszyły się również walory KGHM, Pekao SA i Aliora, które zanotowały przeszło +3-proc. wzrosty. Solidnie na wartości zyskały jeszcze BZ WBK, PZU i Orange Polska, a w ogonie stawki znalazły się tym razem Eurocash i Energa. Wartość obrotów w tym segmencie rynku przekroczyła 713 mln PLN, natomiast na całym rynku obroty sięgnęły 859 mln PLN. Z pozytywnego sentymentu skorzystały także spółki o średniej i mniejszej kapitalizacji, których indeksy zwyżkowały o +0,3% (mWIG40) i +0,8% (sWIG80). Spośród mid-caps największe wzrosty zaliczyły Medicalgorithmics, Play, Amica, Grupa Azoty i GTC, natomiast w trzeciej linii najlepiej wypadły Prairie Mining, Enter Air, Asseco BS oraz Trakcja.
  Obligacje/Makro
  W ubiegłym tygodniu Ministerstwo Finansów poinformowało, że nie wyklucza ogłoszenia przetargu sprzedaży obligacji w czerwcu, jednak będzie to zależało od sytuacji budżetowej i rynkowej. Niska podaż (3 mld PLN) wspiera notowania krajowego długu - wczoraj rosły notowania papierów 5-letnich.
  Waluty                                                                                                                                           
  Po silnym wzroście w poniedziałek osłabiał się za to złoty. PLN tracił względem najważniejszych walut od poranka, jednak po południu (po starcie handlu na Wall Street) zaczął lekko zyskiwać na wartości.
  Pobierz raport
 • 05.06.2018, 10:20

  Raport dzienny: Rekordowe poziomy Apple, Amazon i Nasdaq

   

  Świat
  Poniedziałek przyniósł przewagę wzrostów na parkietach europejskich oraz zwyżki głównych indeksów w USA, w tym wzrost Nasdaq Composite do nowego rekordowego poziomu zamknięcia. Na Starym Kontynencie indeksy rozpoczęły dzień od solidnej zwyżki, jednak zapał obozu popytowego dość szybko osłabł. W kolejnych godzinach niewiele się działo, co potwierdza relatywnie wąski korytarz zmienności indeksu Stoxx 600, który finalnie zyskał w poniedziałek +0,3%. W USA S&P500 również rozpoczął zmagania rynkowe od wzrostu, jednakże cała sesja w obliczu braku istotnych czynników wpływających na nastroje inwestorów przyniosła bardzo ograniczoną zmienność. Finalnie zwyżka dzienna wyniosła niecałe +0,5%, przy wzrostach w 7 z 11 wyróżnionych sektorów. Za oceanem wyraźne wzrosty odnotowały również argentyński Merval (+2,1%), wspierany dobrą postawa sektora finansowego, a także brazylijska Bovespa (+1,8%). Na rynku walutowym eurodolar po zwyżce finiszował tuż przy pułapie 1,17.  
  Giełda
  Dzięki poprawie sentymentu na globalnych rynkach wskaźnik krajowych blue chips wzrósł wczoraj o +0,9% i sforsował barierę 2200 punktów. Zwyżka indeksu największych spółek była niezagrożona przez cały dzień, jednak pozytywne nastroje nie przełożyły się na poprawę notowań firm o średniej i mniejszej kapitalizacji. W rezultacie mWIG40 stracił -0,1% niemal przez całą sesję utrzymując się poniżej poziomu piątkowego zamknięcia, z kolei sWIG80 zniżkował o -0,5%. Zakończenie długiego weekendu nie przełożyło się na zwiększenie aktywności inwestorów - wartość obrotów na całym rynku wyniosła 761 mln PLN, z czego za ponad 583 mln PLN odpowiada handel walorami największych spółek. Z tego grona najmocniej (o przeszło +5%) rosły kursy akcji KGHM, wspieranego przez zwyżkujące ceny miedzi na rynku towarowym, oraz CD Projektu, który w ten sposób ustanowił nowe historyczne maksima. Do łask graczy wróciły koncerny paliwowe, chętnie kupowane były również walory PKO BP. Zniżkowały za to firmy z branży energetycznej (Tauron, PGE), kolejny dzień pod presją znajdowały się spółki modowe (CCC, LPP), ale największą stratę zanotował Eurocash (-3,7%). Spośród mid-caps liderami wzrostów były zyskujące ponad +6-proc. Grupa Azoty, CI Games i Netia, na przeciwnym biegunie znalazły się tym razem Amrest i Livechat Software. W trzecim szeregu ostatnie spadki korygowały PlayWay (+22,7%) oraz 11Bit Studios (+8%), mocno taniały z kolei spółki z sektora budowlanego (Mostostal Zabrze, Trakcja). Informacja o zmianie polityki dywidendowej spowodowała dwucyfrową przecenę kursu walorów Prime Car Management (niemal -13%).
  Obligacje/Makro
  Uspokojenie sytuacji na włoskiej scenie politycznej sprawiło, że wyraźnie rosły ceny obligacji państw peryferyjnych. Początek tygodnia nie przyniósł za to większych zmian w wycenie krajowego długu - rentowności papierów skarbowych zmieniły się jedynie w niewielkim stopniu.
  Waluty                                                                                                                                           
  Na rynku walutowym istotnie umacniał się złoty. PLN najwięcej zyskał względem funta, a tylko nieco mniejszy wzrost zanotowała para CHF/PLN. Krajowa waluta wykorzystała również osłabienie dolara na rynkach światowych - w efekcie złoty umocnił się wobec dolara o blisko 4 grosze. Euro ponownie kosztowało poniżej 4,30 PLN.
  Pobierz raport
 • 04.06.2018, 10:15

  Raport dzienny: Dobre dane z rynku pracy w USA

   

  Świat
  Piątkowa sesja otwierająca nowy miesiąc przyniosła wyraźną przewagę wzrostów na parkietach Starego Kontynentu oraz za oceanem. W Europie zwyżki dominowały od startu notowań, a ich skala sukcesywnie się zwiększała. Atmosferę na rynku poprawiły dobre dane z amerykańskiego rynku pracy, opublikowane na godzinę przed początkiem sesji w USA. Choć Amerykanie dobrze rozpoczęli piątkową sesję a obóz popytowy w kolejnej godzinie sukcesywnie powiększał swoją zdobycz, w Europie końcówka dnia upłynęła pod znakiem niewielkiej korekty wcześniejszych zwyżek. Finalnie europejski Stoxx 600 oraz niemiecki DAX rozpoczęły czerwiec solidarną zwyżką po ok. +1%. W USA już po zakończeniu notowań na parkietach Starego Kontynentu dominowała stabilizacja, co potwierdza wąski kilkupunktowy korytarz zmienności S&P500. Finalnie S&P500 zyskał w piątek +1,1%, zaś Dow Jones Industrial wzrósł o +0,9%. W ujęciu dziennym dolar umocnił się względem euro – za jednostkę wspólnej europejskiej waluty płacono pod koniec dnia nieco ponad 1,165 USD.  
  Giełda
  Pierwsza czerwcowa sesja na warszawskiej giełdzie przyniosła solidny wzrost wskaźnika największych spółek, choć przez większą część dnia WIG20 oscylował wokół poziomu środowego zamknięcia. Gracze długo ignorowali dobre nastroje utrzymujące się na czołowych rynkach Starego Kontynentu i dopiero publikacja lepszych od oczekiwań danych z amerykańskiego rynku pracy zmobilizowała inwestorów do śmielszych zakupów. W efekcie WIG20 w ostatnich dwóch godzinach zyskał +1,5% napędzany silnymi zwyżkami kursów PGNiG (+5,2%), PZU, Pekao SA i KGHM (wzrosty przekraczające +4%). Solidnie na wartości zyskiwały także Eurocash, Tauron i BZ WBK, z kolei o ogromnym rozczarowaniu mogą mówić udziałowcy CCC, które zaprezentowało wyniki sprzedaży za maj. Choć były one o blisko +15% wyższe niż przed rokiem, to rynek najwyraźniej liczył na więcej - w rezultacie akcje obuwniczej spółki zostały przecenione o -9,2%, a spadkom towarzyszyły relatywnie wysokie obroty. Z  poprawy sentymentu na rynkach w niewielkim stopniu skorzystały krajowe "średniaki" (mWIG40 +0,2%), natomiast indeks mniejszych firm (sWIG80) zanotował nieznaczny spadek. Spośród mid-caps liderem zwyżek był Amrest (+6,8%), wyraźnie taniały za to walory LiveChat Software, Dino Polska oraz GetinNoble Banku. W segmencie "maluchów" uwagę zwracały spore obroty akcjami producentów gier komputerowych (11Bit Studios, Playway), jednak obie spółki zakończyły piątkową sesję mocnymi zniżkami.
  Obligacje/Makro
  Wskaźnik PMI dla Polski spadł w maju w stosunku do poprzedniego miesiąca do poziomu 53,3 pkt. Z protokołu z ostatniego posiedzenia RPP wynika, że większość członków Rady uważa, że stabilizacja stóp procentowych będzie sprzyjać realizacji celu inflacyjnego oraz wspierać utrzymanie zrównoważonego wzrostu gospodarczego. Zdaniem RPP inflacja w kolejnych miesiącach może rosnąć, ale będzie niższa niż zakładano w projekcji. Rentowności krajowych obligacji skarbowych spadały w piątek, na co wpływ miało osiągnięcie porozumienia ws. powołania rządu we Włoszech.
  Waluty                                                                                                                                           
  Lepsze od oczekiwań dane z rynku pracy w USA wzmocniły dolara na rynkach światowych, jednak złoty był silniejszy niż w środę, dzięki poprawie nastrojów wokół rynków wschodzących. PLN lekko zyskał również względem franka i euro, tracił za to w relacji do funta.
  Pobierz raport
 • 30.05.2018, 10:24

  Raport dzienny: Znaczące pogorszenie nastrojów na rynkach

   

  Świat
  Wtorkowa sesja przyniosła kontynuację przeceny na europejskich parkietach. W USA główne indeksy również odnotowały spadki na pierwszej sesji tygodnia po przedłużonym weekendzie. Na Starym Kontynencie nastroje rynkowe nadal zdominowane były przez obawy o rozwój politycznej sytuacji we Włoszech, gdzie przedłużają się prace nad utworzeniem tymczasowego rządu technicznego, a także w Hiszpanii, gdzie w piątek dojdzie do głosowania nad wotum nieufności dla premiera Mariano Rajoya. Już przed południem obóz podażowy w Europie przeszedł do widocznej ofensywy. Najsilniejsza wyprzedaż dotknęła akcji banków – w tym w szczególności mocno przeceniono banki włoskie i hiszpańskie – oraz ubezpieczycieli. W drugiej części dnia sytuacja się ustabilizowała, a skala spadków przestała się zwiększać wskazując na osiągnięcie punktu równowagi. Finalnie europejski Stoxx 600 stracił we wtorek -1,4%. W USA sesja rozpoczęła się od spadków, choć obóz popytowy przez pewien czas bronił pułapu 2.700 pkt. Szybko jednak nastroje zdominowane zostały przez globalny słaby sentyment do branży finansowej, co przełożyło się na dalsze spadki głównych indeksów. Finalnie S&P500 stracił w ujęciu dziennym -1,2%, kończąc sesję tuż poniżej pułapu 2.690 pkt. Wtorek był kolejnym dniem umocnienia dolara – za jedno euro płacono pod koniec dnia nieco poniżej 1,15 USD.  
  Giełda
  Niepokój i obawy związane z rozwojem sytuacji we Włoszech (perspektywa niewypłacalności, możliwe wyjście ze strefy euro) znacząco pogorszyły nastroje na rynkach światowych. Również na Starym Kontynencie od samego rana przewagę uzyskała strona podażowa, a największe spadki notowane były na giełdach państw peryferyjnych. Ton wydarzeniom przy Książęcej także nadawali sprzedający i już w pierwszej godzinie notowań WIG20 z hukiem przełamał poziom 2200 punktów, by w okolicach południa zniżkować już o ponad -2%. Spora przecena zachęciła byczo nastawionych inwestorów do śmielszych zakupów - w rezultacie wskaźnik blue chips odrobił niemal połowę strat systematycznie zyskując już do końca dnia. Blisko -1-proc. spadek zaliczył także indeks grupujący spółki o mniejszej kapitalizacji, natomiast mWIG40, który przez większą część dnia utrzymywał się po czerwonej stronie rynku, na finiszu zdołał wyjść "nad kreskę" (+0,3%). Wartość obrotów na wtorkowej sesji przekroczyła 804 mln PLN, z czego nieco ponad 610 mln PLN zostało wygenerowanych w segmencie blue chips. W pierwszej linii najlepiej radziły sobie koncerny energetyczne (Tauron +7%, solidne zwyżki PGE i Energi), czego rezultatem jest wzrost branżowego subindeksu WIG-Energia o +3,5%. Na przeciwnym biegunie znalazły się takie tuzy jak PKN Orlen (-4,4%), PZU (-3,8%) oraz Pekao SA, a w minorowych humorach kończyli dzień także posiadacze akcji Aliora i Cyfrowego Polsatu. Z grona "średniaków" liderami zwyżek były firmy z sektora biotechnologicznego (Medicalgorithmics, Mabion), a po publikacji wyników kwartalnych na wartości zyskiwały walory Asseco Poland (+4%). W niełasce graczy znalazły się tym razem Budimex, CI Games oraz Grupa Azoty. W segmencie small-caps uwagę zwraca przecena producentów gier komputerowych (PlayWay -12,7%), a słabsze od oczekiwań wyniki finansowe za 1. kwartał bieżącego roku sprawiły, że równie mocno taniały akcje Elementalu Holding.
  Obligacje/Makro
  Silna przecena obligacji europejskich państw peryferyjnych wpłynęła na osłabienie krajowego długu. Inwestorzy wyprzedawali krajowe papiery o średnim i dłuższym terminie zapadalności i w rezultacie rentowności 5-latek i 10-latek wzrosły o 4-5 pb.
  Waluty                                                                                                                                           
  Pod presją znalazł się także złoty, znacząco zniżkując w relacji do najważniejszych walut. Awersja do ryzyka sprawiła, że o blisko +2% wzrósł kurs pary CHF/PLN, a tylko nieco mniejszą zwyżkę zaliczyła para USD/PLN. Złoty wyraźnie tracił również względem funta i euro.
  Pobierz raport
 • 29.05.2018, 10:37

  Raport dzienny: Wzrost ryzyka politycznego we Włoszech i Hiszpanii

   

  Świat
  Poniedziałkowa sesja przyniosła przewagę spadków na parkietach europejskich. W USA oraz w Wielkiej Brytanii inwestorzy korzystali z przedłużonego weekendu ze względu na święta. Handel na Starym Kontynencie początkowo wskazywał na przewagę obozu popytowego. W pierwszych godzinach rosły nawet indeksy we Włoszech i Hiszpanii, próbując odrobić część piątkowych strat. Atmosfera na rynkach zaczęła się sukcesywnie pogarszać, przy czym inwestorzy świadomi ryzyk politycznych ponownie zaczęli wyprzedawać akcje na giełdzie w Madrycie oraz w Mediolanie. Na rynku długu wyraźnie najsłabszy sentyment widoczny był przez pryzmat rentowności obligacji włoskich, które dynamicznie rosły w wyniku presji podażowej. Finalnie w poniedziałek szeroki europejski Stoxx 600 stracił -0,3%, przy czym obroty były wyraźnie niższe od przeciętnych, ze względu na nieobecność świętujących Amerykanów oraz Brytyjczyków. W ogonie europejskich statystyk znalazł się włoski FTSE MIB, który stracił -2,1%, niemal całkowicie „zerując” dorobek 2018 roku. Na rynku walutowym obawy inwestorów związane z sytuacją na peryferiach strefy euro przełożyły się na osłabienie wspólnej europejskiej waluty wobec dolara amerykańskiego.  
  Giełda
  Przedłużony weekend, jaki "zafundowali" sobie inwestorzy w Londynie i Nowym Jorku, znacząco wpłynął na aktywność na warszawskim parkiecie. Obroty na całym rynku wyniosły zaledwie 394 mln PLN, a gdyby nie dobra postawa krajowych graczy mogłyby być znacznie mniejsze. Wartość handlu walorami spółek z drugiej i trzeciej linii odpowiadała za przeszło 1/3 sumarycznych obrotów, podczas gdy najczęściej nie przekracza 20%. Choć przez większą część dnia zmienność na rynku była niewielka, indeks sWIG80 dzięki mobilizacji kupujących na ostatniej prostej zyskał +0,6%. Nieznacznie spadł za to wskaźnik mid-caps (-0,1%), który przez cały dzień utrzymywał się poniżej poziomów piątkowego zamknięcia. Do łask inwestorów wróciły firmy z branży budowlanej, które w minionych miesiącach zanotowały znaczące przeceny. Obok rosnącego kolejny dzień Mostostalu Zabrze (blisko +22%) uwagę zwracały jeszcze silne zwyżki Trakcji (+17,6%), Polimeksu oraz Rafako. Szerokim echem odbiły się także wypowiedzi S. Buczka i L. Czarneckiego z weekendowej konferencji Wall Street 22 w Karpaczu - w efekcie mocno rosły kursy Quercusa i Getinu Holding. Z grona "średniaków" pozytywnie wyróżniały się GTC, CI Games i Bogdanka, natomiast na przeciwnym biegunie znalazły się Medicalgorithmics oraz Dino Polska. W pierwszym szeregu słabością raziły taniejące o ponad -2-proc. PGNiG i KGHM, z kolei powody do zadowolenia mieli tym razem posiadacze akcji Orange Polska, Energi i PZU.
  Obligacje/Makro
  Początek tygodnia przyniósł lekkie zwyżki notowań krajowych obligacji skarbowych na całej długości krzywej. W efekcie ich rentowności zmniejszyły się o 1-2 pb. Dochodowość papierów 10-letnich spadła poniżej poziomu 3,20%.
  Waluty                                                                                                                                           
  Złoty o poranku był mocniejszy względem czołowych walut, jednak w kolejnych godzinach zaczął tracić w relacji do franka i dolara, który ponownie zyskiwał na rynkach światowych. Poniżej poziomu 4,30 spadł kurs pary EUR/PLN.
  Pobierz raport
 • 28.05.2018, 10:46

  Raport dzienny: Silna przecena ropy naftowej na koniec tygodnia

   

  Świat
  Piątkowa sesja zakończyła się mieszanymi rezultatami w Europie oraz rozstrzygnięciami bliskimi remisowym w USA. Na Starym Kontynencie do południa w obrazie rynku ominował obóz popytowy, jednakże w kolejnych godzinach układ sił uległ odwróceniu. Szybko pogarszający się sentyment do rynku włoskiego oraz hiszpańskiego ograniczył finalnie zwyżkę szerokiego indeksu Stoxx 600 do +0,1%, przy czym w ujęciu całego tygodnia europejski indeks stracił niecałe -1%. Słabe nastroje we Włoszech i Hiszpanii były zaś pokłosiem rosnącej niepewności politycznej – odpowiednio w kwestii impasu przy tworzeniu rządu oraz narastających spekulacjach dotyczących przedterminowych wyborów. W ujęciu tygodniowym włoski FTSE MIB stracił -4,5%, zaś hiszpański IBEX35 spadł o -2,8%. W USA od początku zmagań rynkowych widoczna była niewielka przewaga podaży. S&P500 osiągnął śródsesyjny dołek na godzinę przed końcem handlu, jednak kontra obozu popytowego w końcówce sesji zmniejszyła dzienną stratę do -0,2%. W ujęciu tygodniowym S&P500 zyskał +0,3%, zaś Dow Jones Industrial wzrósł o niecałe +0,2%. Na rynku walutowym dolar wyraźnie umocnił się względem euro, za które chwilowo płacono w piątek poniżej 1,165 USD.  
  Giełda
  Wskaźnik największych spółek, WIG20, zdołał w piątek utrzymać się powyżej poziomu 2200 punktów, choć wydawało się, że presja sprzedających skutecznie zepchnie indeks poniżej tej bariery. Pierwsza połowa sesji upłynęła pod znakiem niewielkiej przewagi strony popytowej, czemu sprzyjał pozytywny sentyment, jaki panował na głównych europejskich parkietach. Krótko po południu sytuacja się odwróciła, jednak ostatnie słowo należało do kupujących, dzięki czemu indeks blue chips zakończył dzień na poziomie czwartkowego zamknięcia. Lepiej wypadły tym razem spółki o średniej i mniejszej kapitalizacji, których wskaźniki (mWIG40 i sWIG80) solidarnie zyskały po +0,2%. Aktywność inwestorów była nieznacznie wzrosła - na zakończenie tygodnia wartość obrotów na całym rynku wyniosła niespełna 724 mln PLN, z czego ponad 545 mln PLN przypada na handel walorami największych firm. W pierwszej linii najlepiej prezentowały się Cyfrowy Polsat (+3,5%), PGNiG, LPP i PKO BP, z kolei minorowe nastroje towarzyszyły udziałowcom PGE (-4,1%), Orange Polska i KGHM, które zanotowały przeszło -2-proc. przeceny. Spośród mid-caps liderami zwyżek były Forte (+8%), GetinNoble Bank, Polimex oraz PKP Cargo, które pochwaliło się lepszymi od oczekiwanych wynikami kwartalnymi. Wyraźnie taniały za to Play (-5,1%) i Kernel, gracze pozbywali się także akcji spółek, z których w ostatnich dniach została "odcięta" dywidenda (Budimex, GTC). Z grona "maluchów" imponującym wzrostem może pochwalić się Mostostal Zabrze (+23,1%), co jest pokłosiem dodatnich rezultatów osiągniętych w pierwszym kwartale tego roku. Mocno podrożał także Braster (+9,1%).
  Obligacje/Makro
  GUS poinformował, że stopa bezrobocia spadła w kwietniu do 6,3%. Urząd skorygował również dane o produkcji przemysłowej w marcu do +1,6% rdr (wcześniej podano +1,8%). Na zakończenie tygodnia spadały rentowności krajowych obligacji skarbowych, naśladując w ten sposób podobne zachowanie długu państw rynków bazowych.
  Waluty                                                                                                                                           
  Umocnienie dolara na rynkach światowych sprawiło, że kurs pary USD/PLN wzrósł w piątek do poziomu 3,70. Złoty istotnie osłabił się również względem franka, który po południu kosztował 3,73 PLN. W relacji do euro i funta krajowa waluta zanotowała jedynie lekki spadek.
  Pobierz raport
 • 25.05.2018, 10:25

  Raport dzienny: Spadki na giełdach po decyzji D. Trumpa

   

  Świat
  Czwartek przyniósł kontynuację spadków głównych europejskich indeksów oraz niewielką przecenę w USA. W Europie początek sesji przyniósł lekki powiew optymizmu. Do południa obóz popytowy nieznacznie dominował, jednak w kolejnych godzinach układ sił uległ zmianie. Spadki na giełdach europejskich przyspieszyły po publikacji protokołu z ostatniego posiedzenia EBC, który wskazywał, iż ryzyka ze strony czynników globalnych – w tym związane z protekcjonizmem na polu wymiany handlowej – zwiększyły niepewność w ocenie perspektyw strefy euro. Niemal do końca sesji widoczna była przewaga sprzedających, zaś atmosferę rynkową pogorszyły dodatkowo informacje, iż Donald Trump odwołał czerwcowe spotkanie z przywódcą Korei Północnej. Finalnie europejski Stoxx 600 stracił -0,5%, zaś niemiecki DAX spadł o -0,9%. W USA indeks S&P500 otworzył się blisko poziomu odniesienia, jednakże zaskakujące doniesienia w sprawie odwołania spotkania Donalda Trumpa z Kim Dzong Unem szybko położyły się cieniem na notowaniach giełdowych. Po trwającej ponad godzinę przecenie obraz rynku zaczął się poprawiać. Mozolne odrabianie strat przyniosło efekt w postacie jedynie niewielkich spadków głównych amerykańskich indeksów w ujęciu dziennym, w tym S&P500 o -0,2%. Najsłabszym indeksem za oceanem był argentyński Merval, który stracił w czwartek -1,9%. Na rynku walutowym euro osłabiło się względem japońskiego jena oraz nieznacznie umocniło do dolara amerykańskiego.  
  Giełda
  Po silnym spadku wskaźnika blue chips na środowej sesji można było oczekiwać, że inwestorzy wykorzystają chwilową poprawę nastrojów na Wall Street i będą chcieli bronić poziomu 2200 punktów. Wydawało się, że taki scenariusz ma spore szanse realizacji - już w pierwszej godzinie handlu WIG20 zyskiwał blisko +1,5%, jednakże w kolejnych godzinach impet kupujących stopniowo przygasał. Po południu, wraz z pogorszeniem sentymentu na rynkach bazowych, indeks wrócił w okolice zamknięcia, lecz strona popytowa nie poddawała się i zdołała "dowieźć" niewielką zwyżkę do zamknięcia. Końcowy wynik (+0,2%) nie zmienia obecnego układu sił na warszawskiej giełdzie, tym bardziej, że nadal mamy do czynienia z relatywnie niskimi obrotami (ponad 511 mln PLN w segmencie blue chips oraz 713 mln PLN na całym rynku). Należy jednak podkreślić, że wczorajszy wzrost miał miejsce pomimo przecen na większości europejskich parkietów. Lepiej wypadły spółki o średniej kapitalizacji, których wskaźnik zyskał +0,7%. Kolejny dzień zniżkował za to sWIG80 (-0,6%) - wśród "maluchów" słabo prezentowały się firmy z grupy L. Czarneckiego (Idea Bank, Getin Holding), wyraźnie taniały również akcje Quercus TFI i Rafako. Imponujący wzrost zanotował Mostostal Zabrze (niemal +24%), który opublikował szacunkowe wyniki za 1. kwartał. Liderami wzrostów w drugiej linii Dino Polska (+5,7%) oraz Ciech (+5,5%), który może wypłacić wyższą dywidendę niż proponował wcześniej zarząd. W pierwszym szeregu uwagę zwracały zwyżki koncernów paliwowych i spółek modowych, zaś na przeciwnym biegunie znalazły się tym razem banki (PKO BP i Alior) oraz Energa.
  Obligacje/Makro
  NBP poinformował, że podaż pieniądza wzrosła w kwietniu o +5,7% rdr. Na wczorajszym przetargu Ministerstwo Finansów sprzedało obligacje OK0720, PS0123, WZ0524, WS0428 i WZ0528 za łącznie 3 mld PLN przy popycie sięgającym 5,23 mld PLN. O 2-3 pb. spadły wczoraj rentowności krajowych obligacji na środku i długim końcu krzywej. Dochodowość papierów 2-letnich nie zmieniła się.
  Waluty                                                                                                                                           
  Na rynku walutowym złoty przed południem umacniał się w relacji do najważniejszych walut, lecz w drugiej części dnia sytuacja się odwróciła i zaczął tracić na wartości. W rezultacie PLN lekko osłabił się względem euro, funta, a nieco więcej stracił w stosunku do franka. Nieznacznie obniżył się za to kurs pary USD/PLN.
  Pobierz raport
 • 24.05.2018, 10:15

  Raport dzienny: Mocna przecena aktywów na rynkach wschodzących

   

  Świat
  Środa przyniosła wyraźną przewagę spadków na parkietach europejskich, zaś w USA publikacja protokołu z ostatniego posiedzenia FED wyzwoliła pozytywną reakcję inwestorów, która finalnie przełożyła się na wzrosty głównych indeksów w ujęciu dziennym. Na Starym Kontynencie od początku notowań widoczny był odwrót od ryzykownych aktywów. Wstępne odczyty indeksów PMI za maj, w tym dla strefy euro, wpisały się w słaby rynkowy sentyment, nie dostarczając obozowi popytowemu argumentów, które mogłyby powstrzymać spadki. W końcówce notowań podaż ponownie się uaktywniła, choć w tym przypadku obóz popytowy zdążył jeszcze przeprowadzić akcję kontrującą. W finalnym ujęciu Stoxx 600 stracił -1,1%, zaś DAX przeceniono o -1,5%. W USA start notowań naznaczony był rozwojem wydarzeń na innych parkietach. S&P500 po spadkowym otwarciu w kolejnych godzinach nie zmieniał zbytnio swojej wartości, co odzwierciedlało oczekiwanie inwestorów na publikacje protokołu z ostatniego posiedzenia FED. Komunikat zgodnie z oczekiwaniami zasugerował czerwcową podwyżkę stóp w USA, wskazując również, iż FED może nie być tak agresywny w kwestiach podwyżek stóp, jak sądziła część uczestników rynkowych zmagań. Końcówka sesji należała do obozu popytowego, co finalnie przełożyło się na wzrosty głównych indeksów za oceanem w ujęciu dziennym. Na rynku walutowym dolar umacniał się sukcesywnie w ciągu dnia – kurs eurodolara finiszował w okolicy pułapu 1,17.  
  Giełda
  Wypowiedź prezydenta D. Trumpa poddająca w wątpliwość wcześniejsze informacje o znaczących postępach w negocjacjach z Chinami istotnie pogorszyła nastroje na rynkach światowych. W rezultacie wskaźniki czołowych giełd od rana notowały solidne spadki, a presja sprzedających szczególnie widoczna była na parkietach krajów emerging markets. Przecen nie uniknęły również giełdy naszego regionu (węgierska, rosyjska, turecka), silnie na wartości traciły też rodzime indeksy. WIG20 systematycznie zniżkował od początku sesji i wydawało się, że zostanie przebity poziom 2200 punktów, którego pokonanie mogłoby zwiastować rychłe pogłębienie spadków. W ostatniej fazie handlu do głosu doszła strona popytowa i ostatecznie udało się nieco oddalić widmo zejścia poniżej tej bariery. Wskaźnik blue chips stracił wczoraj    -1,8%, a jeszcze silniejszą zniżkę zaliczył grupujący spółki o średniej kapitalizacji mWIG40 (-1,9%). Relatywnie "najlepiej" wypadły small-caps, jednak zupełnie nie oznacza to wzrostu indeksu sWIG80 (-1%). Lekko zwiększyła się w czwartek aktywność inwestorów - wartość obrotów na całym rynku wyniosła 824 mln PLN, z czego blisko 644 mln PLN przypada na handel walorami największych firm. W pierwszej linii najsilniej na wartości traciły koncerny energetyczne - sektorowy subindeks WIG-Energia "poszedł w dół" o -5,5%. Kwaśne miny mieli tez udziałowcy JSW (-5,3%), PZU i PKO BP. Spośród "średniaków" mocno taniały akcje Polimeksu, Grupy Azoty, GetinNoble Banku, Enei i Netii, natomiast w segmencie mniejszych spółek najwięcej straciły Quercus TFI, Rafako i Getin Holding.
  Obligacje/Makro
  GUS poinformował, że sprzedaż detaliczna wzrosła w kwietniu o +4,6% rdr, zaś w ujęciu miesięcznym była niższa o -5,3%. Ceny krajowych 5-latek i 10-latek nieznacznie wzrosły w środę, co przełożyło się na spadek ich (o 1 pb.) rentowności.
  Waluty                                                                                                                                           
  Umocnienie dolara, wzrost ryzyka politycznego oraz pogorszenie sentymentu wobec rynków wschodzących wpłynęły na osłabienie złotego względem czołowych walut. PLN najwięcej stracił w stosunku do franka i dolara, a o połowę mniejsze straty zanotował w relacji do euro i funta.
  Pobierz raport
 • 23.05.2018, 10:28

  Raport dzienny: Turecka lira coraz słabsza

   

  Świat
  Wtorkowa sesja przyniosła przewagę wzrostów na europejskich parkietach, zaś w USA słaba końcówka notowań przełożyła się na spadki głównych indeksów. W pierwszych godzinach handlu na Starym Kontynencie można obserwować było stabilizację, co potwierdzały indeksy oscylujące w bliskiej odległości od kursów odniesienia. W obliczu braku istotnych impulsów oraz pustego kalendarza publikacji makroekonomicznych trudno było o zmianę obrazu rynkowego, jednakże po godzinie 13 zaczęła klarować się niewielka przewaga obozu popytowego. Finalnie szeroki europejski Stoxx 600 zyskał +0,3%, zaś niemiecki DAX na pierwszej sesji po przedłużonym weekendzie wzrósł o +0,7%. W USA pomimo lekko pozytywnego startu, obóz popytowy nie był w stanie się zmobilizować do dalszego działania. Niemal do końca sesji dominował status quo oraz symboliczna zmienność S&P500. Ostatnia godzina handlu naznaczona przewagą obozu podażowego przesądziła o solidarnym spadku głównych amerykańskich indeksów. S&P500 stracił w ujęciu dziennym -0,3%, zaś Dow Jones Industrial spadł o -0,7%. Za oceanem relatywnie najlepiej prezentował się we wtorek brazylijski indeks Bovespa, który zyskał +1,1%. Na rynku walutowym kurs eurodolara przez większość dnia znajdował się pod pułapem 1,18.  
  Giełda
  Po solidnej zwyżce indeksu WIG20 w trakcie poniedziałkowych notowań znacznie wzrosły apetyty inwestorów na kontynuację pozytywnych tendencji. Wczorajsza sesja okazała się jednak zimnym prysznicem dla obozu byków - pomimo dobrych nastrojów panujących na czołowych parkietach Starego Kontynentu, krajowe blue chips z każdą godziną pogłębiały spadki i dopiero w ostatniej fazie handlu kupującym udało się zmniejszyć skalę przeceny. Jednak zniżka wskaźnika największych spółek o -0,9% plasuje GPW wśród najsłabszych europejskich parkietów, a równie słabo wypadł jeszcze węgierski BUX. Nieznaczne wzrosty (+0,1%) zanotowały za to indeksy grupujące firmy o mniejszej i średniej kapitalizacji, choć przez większą część dnia notowały one umiarkowane spadki. Na wtorkowej sesji wzrosła wartość obrotów, które na całym rynku sięgnęły blisko 797 mln PLN, z czego niespełna 618 mln PLN przypada na handel walorami największych spółek. Najsłabiej z tego grona wypadły koncerny paliwowe (PKN Orlen, Lotos), Cyfrowy Polsat oraz Orange Polska. Inwestorzy wyprzedawali również akcje firm z branży energetycznej (Energa, PGE). Zmiany cen papierów pozostałych emitentów nie przekraczały jednego procenta. W drugim szeregu liderami zniżek były Forte, Bogdanka, Amrest i Polimex, z kolei solidnie na wartości zyskiwały Millennium, Wawel, Kernel i Dino Polska, a zdecydowanie wyróżniały się pod tym względem walory Medicalgorithmics (+11,8%). Spośród "maluchów" silne, dwucyfrowe wzrosty zanotowały Braster i Torpol, a powody do zadowolenia mieli także udziałowcy Monnari, Playway'a, Agory i Polenergii.
  Obligacje/Makro
  Ministerstwo Finansów podało w komunikacie, że na czwartkowym przetargu zaoferuje obligacje OK0720, PS0123, WZ0524, WS0428 i WZ0528 o wartości nominalnej 3 mld PLN. GUS poinformował, że ogólny wskaźnik syntetyczny koniunktury wzrósł w maju w stosunku do poprzedniego miesiąca. Rentowności krajowych obligacji znacząco spadała wczoraj na całej długości krzywej.
  Waluty                                                                                                                                           
  Po porannym umocnieniu złoty w kolejnych godzinach osłabiał się w relacji do najważniejszych walut, z nawiązką oddając wypracowane wcześniej zyski. PLN był jednak wyżej wyceniany niż w poniedziałkowe popołudnie.
  Pobierz raport
 • 22.05.2018, 10:25

  Raport dzienny: Wzrost optymizmu na rynkach światowych

   

  Świat
  Pierwsza sesja tygodnia przyniosła niewielką przewagę wzrostów w Europie oraz zwyżki głównych indeksów w USA. Atmosferę na rynkach poprawiły doniesienia o postępach w rozmowach na tematy związane z wymianą handlową pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami. Aktywność inwestorów w Europie była ograniczona, m.in. ze względu na nieobecność świętujących Niemców i Szwajcarów, a także z powodu pustego kalendarza istotnych publikacji makroekonomicznych. Sesja na Starym Kontynencie rozpoczęła się od zwyżek indeksu Stoxx 600, jednakże w godzinach popołudniowych skala wzrostu została ograniczona. Po rozpoczęciu sesji za oceanem obóz popytowy ponownie próbował przejąć inicjatywę w Europie, co wystarczyło finalnie do odnotowania przez Stoxx 600 dziennej zwyżki o +0,3%. S&P500 rozpoczął poniedziałek od całkiem wyraźnego wzrostu, jednakże w kolejnych godzinach – w zasadzie przez całą sesję – poruszał się w wąskim korytarzu wahań w bliskiej okolicy pułapu 2.735 pkt. Finalnie S&P500 zyskał w ujęciu dziennym 20 punktów (+0,7%). Za oceanem po raz kolejny słabą sesję ma za sobą brazylijski indeks Bovespa, który rozpoczął tydzień od spadku o -1,5%. Na rynku walutowym w drugiej części dnia euro zaczęło odrabiać straty do dolara – na koniec dnia kurs eurodolara sięgał niemal 1,18.   
  Giełda
  Po ubiegłotygodniowej serii spadków wskaźnik największych krajowych spółek efektownie rozpoczał tydzień. Spekulacje odnośnie możliwego osiągnięcia porozumienia w spornych kwestiach pomiędzy USA a Chinami, oddalającego perspektywę zaostrzenia wojen handlowych, poprawiły nastroje na rynkach, z czego skwapliwie skorzystała warszawska giełda. WIG20 od otwarcia systematycznie zyskiwał, by na zamknięciu rosnąć o +1,7%. Pewien niedosyt pozostawiają jedynie relatywnie niewielkie obroty, które wczoraj w tym segmencie rynku sięgnęły 500 mln PLN. Pewnym wytłumaczeniem może być fakt, że na części rynkach nie był prowadzony handel. Pozytywny sentyment, jaki zagościł przy Książęcej, nie udzielił się jednak inwestorom operującym w obszarze spółek o średniej i mniejszej kapitalizacji. Indeks "średniaków", mWIG40, po przedpołudniowych zwyżkach drugiej części sesji nie zaliczy do udanych i w efekcie stracił -0,5%. Zniżkował również sWIG80 i tylko mobilizacji graczy na ostatniej prostej zawdzięcza nieznaczną przecenę (-0,1%). W centrum uwagi po raz kolejny znaleźli się producenci gier komputerowych - wyraźne wzrosty przy sporych obrotach notowały walory CD Projektu (+5%), 11Bit Studios (+4,2%) i PlayWay'a (+9,3%). W pierwszej linii solidnie na wartości zyskiwały PKN Orlen, Orange Polska, a także Cyfrowy Polsat i LPP. W gronie maruderów znalazły się tym razem Energa i Pekao SA. Liderami spadków w drugim szeregu były GetinNoble Bank, Grupa Azoty, Dino Polska i Asseco Poland. Z grona "maluchów" imponującą zwyżkę zaliczył Ekoexport (+19,3%), który poinformował o zawarciu kontraktu z amerykańskim partnerem.
  Obligacje/Makro
  GUS poinformował, że produkcja przemysłowa wzrosła w kwietniu o 9,3% rdr, a ceny produkcji sprzedanej zwiększyły się w tym okresie o 1,1% rdr. Opracowywany przez BIEC Wskaźnik Dobrobytu wzrósł w maju, do czego przyczyniły się szybko rosnące wynagrodzenia. Początek tygodnia przyniósł lekki spadek cen krajowych 5-latek i 10-latek.
  Waluty                                                                                                                                           
  Na rynku walutowym złoty w ciągu dnia nieznacznie osłabiał się w stosunku do najważniejszych walut, jednak po południu zaczął zyskiwać na wartości. Uwagę zwracał krótkotrwały wzrost kursu pary EUR/PLN (powyżej poziomu 4,31).
  Pobierz raport
 • 21.05.2018, 10:45

  Raport dzienny: Piąty z rzędu spadek indeksu największych spółek

   

  Świat
  Sesja zamykająca tydzień przyniosła przewagę spadków na Starym Kontynencie oraz w USA. W Europie notowania giełdowe rozpoczęły się blisko poziomów odniesienia. Do połowy sesji na większości rynków indeksy znajdowały się blisko czwartkowych zamknięć. Atmosfera pogorszyła się nieco w końcowej fazie sesji. Finalnie szeroki Stoxx 600 spadł o -0,3%, odnotowując w ujęciu tygodniowym zwyżkę o +0,6%. W USA S&P500 rozpoczął sesję blisko kursu odniesienia. W kolejnych godzinach główne indeksy poruszały się w wąskich korytarzach wahań, przy niewielkiej przewadze obozu podażowego. Ostatecznie S&P500 stracił -0,3%, zniżkując w ujęciu całego tygodnia o -0,5%. W piątek obniżyła się nieco rentowność dziesięcioletnich obligacji amerykańskich, osiągając pułap 3,07%, czemu towarzyszył słabszy sentyment do spółek z sektora finansowego. Za oceanem relatywnie najsłabiej wypadła brazylijska Bovespa, która po spadku o -0,7% zredukowała tegoroczną zdobycz do +8,7%. Na rynku walutowym po raz kolejny można było obserwować umocnienie dolara – kurs eurodolara w ciągu dnia otarł się o pułap 1,175.  
  Giełda
  Indeks największych spółek warszawskiej giełdy zakończył piątkową sesję "pod kreską", przedłużając tym samym spadkową serię do pięciu kolejnych zniżek. Jedynie w pierwszej godzinie handlu inwestorzy mogli mieć nadzieję, że finał tygodnia będzie wzrostowy. Szybko do głosu doszli jednak sprzedający i już do końca dnia dyktowali warunki. W rezultacie WIG20 zniżkował o -1,1%, zaś w skali tygodnia stracił blisko -4,3%. GPW nie była w piątek "osamotniona", gdyż na czerwono świeciły także inne parkiety naszego regionu (Budapeszt, Moskwa), a wyraźne przeceny dotknęły giełdy państw peryferyjnych. Przy Książęcej słabo radziły sobie też spółki z drugiego szeregu (mWIG40 -1,3%), a stosunkowo najlepiej wypadły "maluchy", których indeks dzięki poprawie nastrojów po południu stracił jedynie -0,1%. Znacznie mniejsze były obroty, które wyniosły niespełna 711 mln PLN. Uwagę zwraca jednak wzrost aktywności graczy w segmencie spółek o średniej i mniejszej kapitalizacji, gdzie obroty były wyższe od zanotowanych we czwartek. Spora w tym zasługa będącego ostatnio na fali Dino Polska oraz producentów gier komputerowych (11Bit Studios, Playway). Spośród blue chips mocno taniały akcje koncernów paliwowych (Lotos -3,9%, PKN Orlen -2,8%), w niełasce inwestorów znalazły się też banki (BZ WBK, mBank), JSW, Cyfrowy Polsat oraz Tauron. Walory firmy z branży energetycznej są wyprzedawane od momentu pojawienia się informacji o planowanych zmianach w składzie indeksu MSCI Poland. Z grona mid-caps spadkom przewodziły Dino Polska, Play i Polimex, zaś na przeciwnym biegunie znalazł się Famur (+5,4%), który opublikował lepsze od oczekiwań wyniki kwartalne. Zdecydowanie gorsze humory mieli za to posiadacze walorów Trakcji (-13,7%), co jest pokłosiem dużych strat zanotowanych w 1. kwartale.
  Obligacje/Makro
  GUS poinformował, że przeciętne wynagrodzenie brutto wzrosło w kwietniu o +7,8% rdr, zaś zatrudnienie zwiększyło się w tym okresie o +3,7% rdr. Rentowności krajowych obligacji skarbowych wzrosły w piątek o 2-3 pb. na całej długości krzywej.
  Waluty                                                                                                                                           
  Na zakończenie tygodnia złoty wyraźnie osłabiał się względem do dolara i franka, co można tłumaczyć umocnieniem amerykańskiej waluty i wzrostem awersji do ryzyka. Po południu kurs pary CHF/PLN wzrósł do poziomu 3,66. Złoty lekko tracił również na wartości wobec euro i funta.
  Pobierz raport
 • 18.05.2018, 11:12

  Raport dzienny: Zniżka WIG20 na końcowym fixingu

   

  Świat
  Inwestorów kolejny dzień z rzędu mocno interesowała sytuacja na amerykańskim rynku dłużnym, gdzie wczoraj po raz kolejny odczuwalna była presja na wzrost rentowności (spadek cen) obligacji.  Rentowność 10-letnich amerykańskich treasuries wzrosła w dniu wczorajszym do poziomu 3,11%, co jest najwyższą obserwowaną wartością od lipca 2011 roku. Wyraźny wzrost rentowności amerykańskich instrumentów dłużnych, które stanowią punkt odniesienia dla instrumentów „wolnych od ryzyka” odciągnęła w mijającym tygodniu część inwestorów od inwestowania na rynku akcyjnym, co spowodowało częściowe zatrzymanie obserwowanego, majowego odbicia notowań. Punktem zainteresowania rynków jest ponadto niezmiennie sytuacja w relacjach handlowych pomiędzy Stanami a Chinami. Czwartkowe wystąpienie prezydenta Donalda Trumpa sugerujące brak wiary w zawarcie ostatecznego porozumienia jest również źródłem rynkowej niepewności. Oba kraje są obecnie na krawędzi swoistej wojny handlowej, która może skutkować obustronnym nałożeniem wielomiliardowych ceł na towary będące przedmiotem handlowej wymiany. Obecnie prowadzone są negocjacje pomiędzy obiema stronami, na których pomyślny rezultat rynki mocno liczą. Presję na poziom rentowności instrumentów dłużnych wywierają natomiast wzrosty cen ropy naftowej. Rynki obawiają się, iż nałożenie przez Stany Zjednoczone nowych sankcji na Iran skutkować będzie zamrożeniem importu surowca z tego kraju.  
  Giełda
  Czwartkowa sesja na GPW zakończyła się solidarnymi spadkami głównych indeksów. Przez większą część dnia inicjatywa należała do sprzedających, choć zniżki były umiarkowane, a i strona popytowa nie zamierzała tanio sprzedać skóry. Wydawało się, że dzięki mobilizacji kupujących w ostatniej godzinie handlu wskaźnik blue chips zdoła zamknąć dzień "nad kreską", jednak presja podaży na końcowym fixingu okazała się tak duża, że WIG20 stracił ostatecznie -0,9%. Mniejsze przeceny zanotowały indeksy grupujące spółki o średniej i mniejszej kapitalizacji - mWIG40 spadł o -0,5%, a sWIG80 "poszedł w dół" o -0,3%. Znacząco zwiększyły się obroty, które na całym rynku przekroczyły 1,01 mld PLN, z czego lwia część (82%) przypada na handel walorami największych firm. W tym segmencie pozytywnie wyróżniały się koncerny paliwowe (Lotos, PKN Orlen) oraz spółki z branży wydobywczej (KGHM, JSW), które notowały solidne, kilkuprocentowe zwyżki. Zdecydowanie gorsze humory towarzyszyły z kolei posiadaczom akcji instytucji finansowych, firm z sektora energetycznego oraz spółek modowych (CCC, LPP). Spory minus (-4,1%) zaliczył CD Projekt, choć jeszcze przed południem wydawało się, że walory producenta "Wiedźmina" ustanowią nowe rekordy w swojej giełdowej historii. Na przeszkodzie stanęło jednak pogorszenie sentymentu wokół producentów gier komputerowych - niewykluczone, że inwestorzy postanowili zrealizować sowite zyski. W rezultacie mocno potaniały jeszcze PlayWay (-16%) i 11 Bit Studios, a znacząco ograniczony został wzrost Farm51. W drugiej linii tempa nie zwalnia Dino Polska (+4,7%), straty odrabiało również GTC. W awangardzie spadków znalazły się tym razem Millennium, Amrest i Medicalgorithmics.
  Obligacje/Makro
  NBP poinformował w komunikacie, że inflacja bazowa (po wyłączeniu cen żywności i energii) spadła w kwietniu do +0,6% rdr. Rentowności krajowych 5-latek i 10-latek istotnie wczoraj wzrosły, podczas gdy na krótkim końcu zmiany cen były niewielkie.
  Waluty                                                                                                                                           
  Na rynku walutowym złoty od rana sukcesywnie osłabiał się w stosunku do najważniejszych walut. Zyskujący na wartości dolar negatywnie wpływa na wyceny walut krajów emerging markets, na dalszy plan schodzą w takich przypadkach fundamenty gospodarek poszczególnych państw.
  Pobierz raport
 • 17.05.2018, 11:09

  Raport dzienny: Widmo rządu populistów we Włoszech straszy rynki

   

  Świat
  Wydarzeniem dnia na rynkach międzynarodowych była z pewnością kontynuacja wzrostów rentowności obligacji za oceanem oraz coraz bardziej skomplikowana sytuacja polityczna we Włoszech. Rentowności amerykańskich obligacji skarbowych pozostały w środę na wieloletnich szczytach- rentowność 10-letnich treasuries osiągnęła poziom 3,1%, co jest niewidzianą od lipca 2011 roku wartością. Jednakże w przeciwieństwie do wtorkowych notowań wzrost rentowności obligacji nie przełożył się w dniu wczorajszym na giełdowe spadki. Wrażliwy na poziom rentowności instrumentów dłużnych segment spółek użyteczności publicznej spadł o -0,9%, a segment spółek nieruchomościowych o -0,4%, natomiast notowania pozostałych dziewięciu sektorów z indeksu S&P 500 wzrosły. Na rynkach europejskich notowania mediolańskiego FTSE MIB spadły w dniu wczorajszym o -2,32%, po tym jak wyraźnie rośnie prawdopodobieństwo sformowania we Włoszech populistycznego rządu przez Ruch Pięciu Gwiazd oraz Ligę. Formułowane przez potencjalną koalicję rządową postulaty zakładają między innymi zniesienie sankcji wobec Rosji oraz renegocjację części traktatów Unii Europejskiej. Potencjalnym źródłem niepokoju może być także zapowiedź dyskusji na temat zadłużenia międzynarodowego Włoch. W prasie na przykład pojawiła się informacja o planie zwrócenia się do Europejskiego Banku Centralnego o umorzenie 250 mld euro włoskiego długu skupionego w ramach programu skupu aktywów (QE).
  Giełda
  Wczorajsza sesja na warszawskiej giełdzie nie przyniosła większych rozstrzygnięć. Choć w ciągu dnia wskaźnik największych spółek tracił już blisko -1%, to dzięki mobilizacji popytu w ostatniej fazie handlu zdołał zakończyć dzień w rejonach wtorkowego zamknięcia. Lepiej poradził sobie mWIG40, który napędzany zwyżką akcji Dino Polska wzrósł o +0,6%. Inwestorom spodobały się wyniki kwartalne, jakie zaprezentował detalista i notowania z impetem sforsowały barierę 100 PLN zyskując ostatecznie +7,1%. Umiarkowany spadek (-0,4%) zaliczył indeks "maluchów", choć jeszcze na krótko przed końcem sesji straty były ponad dwukrotnie większe. Obroty były mniejsze od osiągniętych dzień wcześniej i wyniosły 822 mln PLN. W dalszym ciągu utrzymuje się stosunkowo wysoka aktywność graczy w segmentach firm o średniej i mniejszej kapitalizacji, co w dużej mierze jest zasługą producentów gier komputerowych, ale swoje dokładają również emitenci publikujący lepsze od oczekiwań rezultaty finansowe za 1. kwartał. Spośród blue chips najlepiej wypadły JSW, CD Projekt, PGE i BZ WBK, natomiast po przeciwnej stronie rynku znalazły się tym razem Tauron i Lotos. W gronie "średniaków" powody do zadowolenia mieli udziałowcy Benefit Systems, LC Corp. oraz Livechat Software, zaś na wartości traciły Medicalgorithmics, Ursus, Play i Pfleiderer. W segmencie small-caps zdecydowanym liderem zwyżek był PlayWay (+17%), a uwagę zwracały ponadto solidne wzrosty kursów akcji spółek z branży odzieżowej (Bytom, Vistula). Minorowe nastroje towarzyszyły za to posiadaczom walorów ZE PAK, Idea Banku i Torpolu.
  Obligacje/Makro
  Zgodnie z oczekiwaniami RPP na swym posiedzeniu nie zmieniła poziomu stóp procentowych. W ocenie Rady, pomimo wysokiego wzrostu PKB oraz płac, inflacja pozostaje umiarkowana, a obecna wysokość stóp sprzyja gospodarce. Prezes podtrzymał stanowisko, że zarówno w tym, jak i przyszłym roku, nie oczekuje podwyższenia stóp procentowych. Jednocześnie RPP nie obawia się o osłabienie złotego. Gołębie komentarze członków RPP wzmocniły notowania obligacji na środku i długim końcu krzywej.
  Waluty                                                                                                                                           
  Wycofywanie kapitału z ryzykownych aktywów wpływa na osłabienie walut rynków wschodzących, w tym złotego, który w środę do wczesnych godzin popołudniowych tracił na wartości względem czołowych walut. W kolejnych godzinach PLN zdołał odrobić część strat.
  Pobierz raport