Raporty giełdowe i rynkowe

RSS
Raporty miesięczne
 • 24.02.2017, 12:12

  Raport miesięczny: Luty 2017

  Nastroje na krajowym rynku długu istotnie pogorszyły się w styczniu. Wyrazem tego był wyraźny wzrost rentowności obligacji skarbowych na całej długości krzywej. Dochodowość 10-latek zwiększyła się do 3,88%, w przypadku 5-latek wzrosła do 3,17%, natomiast rentowność papierów 2-letnich przekroczyła 2,20%. Dużym zainteresowaniem cieszyły się przetargi obligacji organizowane przez Ministerstwo Finansów, które od nowego roku przeprowadzane są w innej niż dotychczasowa formule (oferowane są papiery kilku serii). Deklarowany popyt okazał się ponad dwukrotnie większy od podaży, dzięki czemu resort sprzedał obligacje za przeszło 15 mld PLN, a stopień pokrycia tegorocznych potrzeb pożyczkowych przekroczył 35%.

  Pobierz raport
 • 26.01.2017, 10:20

  Raport miesięczny: Styczeń 2017

  Zaskakująca decyzja agencji S&P wpłynęła korzystnie na notowania polskich aktywów- w grudniu rosły ceny obligacji, umacniał się też złoty. Dane makroekonomiczne sygnalizują, że sytuacja gospodarcza ulega poprawie. Napływ kapitału zagranicznego wywołał imponujące wzrosty na warszawskim parkiecie.
  W pierwszych dniach grudnia agencja S&P utrzymała rating Polski na poziomie „BBB plus”, ale jednocześnie (ku zaskoczeniu ekonomistów) podniosła jego perspektywę do stabilnej. Analitycy agencji ocenili, że pozycja budżetowa w ostatnich miesiącach nie uległa pogorszeniu, pomimo niższego od oczekiwań wzrostu gospodarczego. Wskazali również, że wygasły obawy o dalsze osłabienie kluczowych instytucji (NBP, Trybunał Konstytucyjny). Decyzja S&P okazała się dużą niespodzianką dla rynku, gdyż w styczniu ubiegłego roku obniżyła ona nie tylko ocenę wiarygodności kredytowej (z „A minus”), ale i perspektywę ratingu (do negatywnej). Dodatkowo w drugiej połowie listopada na rynek trafiły niepokojące opinie ze strony innych agencji, które wskazywały na zagrożenia dla budżetu wynikające z przyjęcia przez Sejm ustawy o obniżeniu wieku emerytalnego.

  Pobierz raport
 • 29.12.2016, 15:10

  Raport miesięczny: Grudzień 2016

   

  Niespodziewany wynik wyborów prezydenckich w USA wywołał spadki na rynkach wschodzących, w tym i na GPW. Na wartości traciły nie tylko krajowe akcje, ale również i obligacje; znaczące osłabienie zanotował polski złoty. Dane z rodzimej gospodarki potwierdziły spowolnienie dynamiki PKB i nie napawają póki co optymizmem na najbliższe kwartały.

  Listopad okazał się słabym okresem dla głównych indeksów warszawskiego parkietu. Najważniejszym wydarzeniem miesiąca były wybory prezydenckie w USA, z których ku ogólnemu zaskoczeniu zwycięsko wyszedł Donald Trump. Negatywna reakcja na rynkach rozwiniętych była znacznie krótsza niż w przypadku Brexitu, jednak rynki wschodzące znajdowały się pod presją podaży, a wskaźnik MSCI EM stracił w tym czasie -4,7%. Na tym tle giełda przy Książęcej wypadła całkiem nieźle, jednak w skali miesiąca spadek indeksu szerokiego rynku, WIG, przekroczył -1,1%. Nieco mniejszą zniżkę zanotował WIG20 (-0,9%)- w gronie blue chips zdecydowanie wyróżniał się KGHM. Rosnące od wyborów w USA ceny metali przemysłowych wsparły notowania miedziowego koncernu- akcje KGHM wzrosły o niemal 23%. Umocnienie franka szwajcarskiego przy braku rozwiązania kwestii walutowych kredytów hipotecznych negatywnie wpłynęły natomiast na notowania banków. Słabo wypadły także spółki z branży energetycznej. Indeksy sektorowe obejmujące walory instytucji finansowych oraz koncernów energetycznych straciły ponad -5,5%.

  Pobierz raport
 • 29.11.2016, 13:43

  Raport miesięczny: Listopad 2016

  W centrum uwagi inwestorów w październiku znajdowały się spółki o dużej kapitalizacji, szczególnie z sektora paliwowego. Ceny krajowych obligacji spadały w ślad za zniżkującymi cenami długu na rynkach bazowych. Złoty wyraźnie osłabił się w relacji do dolara.

  Blue chips w natarciu. Po fatalnym wrześniu krajowe blue chips w imponującym stylu wróciły w październiku do łask inwestorów. Indeks WIG20 wzrósł o +6,2% i z nawiązką odrobił straty sprzed miesiąca, znajdując się jednocześnie w gronie najsilniej rosnących wskaźników europejskich parkietów. Duża w tym zasługa spółek paliwowych, PKN Orlen i Lotosu, które zyskały ponad +19%. Oba koncerny zaprezentowały wyraźnie lepsze od oczekiwań wyniki finansowe. Na ich poziom spory wpływ miało wprowadzenie tzw. „pakietu paliwowego”, który ma na celu ograniczenie szarej strefy. Istotne wzrosty zaliczyły także spółki z branży energetycznej, spośród których najlepiej wypadła Enea zwyżkując o ponad +18%. Sektorowy indeks WIG-Energia wzrósł w ubiegłym miesiącu o blisko +4%. Poprawa notowań koncernów energetycznych stanowi dużą niespodziankę, ale powodów lepszego zachowania przedstawicieli sektora należy upatrywać w rosnących cenach surowców. Utrzymująca się dobra koniunktura na rynku węgla koksowego i energetycznego korzystnie wpłynęła na kursy JSW i Bogdanki, które zyskały (odpowiednio) ponad +37% i 22%. Przyjęcie nowej polityki dywidendowej wsparło notowania PZU, jednak liderem zwyżek spośród największych spółek okazało się LPP. Odzieżowa spółka pochwaliła się wzrostem wolumenu miesięcznej sprzedaży, jednak rynkowi najbardziej spodobało się zwiększenie uzyskiwanej marży.
  Pobierz raport
 • 20.10.2016, 11:50

  Raport miesięczny: Październik 2016

  Sierpniowy wzrost produkcji przemysłowej pozwala na nieco większy optymizm, jednak studzi go dalsza słabość w inwestycjach. Materializacja ryzyka politycznego przesądziła o spadku indeksu największych spółek, natomiast mid- i small-capy nadal są w dobrej kondycji.

  Spółki o mniejszej i średniej kapitalizacji kontynuowały wzrosty zapoczątkowane w pierwszej połowie lipca. Jednakże widoczne było wyhamowanie zwyżek ze względu na ochłodzenie na rynkach globalnych oraz realizację zysków po ponad dwumiesięcznym letnim rajdzie. „Zadyszkę” złapali niedawni liderzy, aczkolwiek skala wakacyjnych wzrostów była na tyle solidna, że obecnie w wielu przypadkach można mówić o przekroczeniu aktualnych wycen analityków. Indeks średnich spółek mWIG40 zyskał +2,2%, natomiast sWIG80 wzrósł o +1,1%. W kręgu zainteresowania inwestorów znajdowały się szczególnie mniejsze spółki, które do tej pory w małym stopniu skorzystały na poprawie koniunktury. W ujęciu sektorowym zwyżki notowali deweloperzy oraz spółki z branży budowlanej.
  Znacznie gorzej wypadły rodzime blue chips, a największą przecenę zanotowały spółki pozostające pod kontrolą Skarbu Państwa. Popłoch wśród inwestorów wywołała zapowiedź podniesienia wartości nominalnej akcji o 50 mld PLN w okresie 5 lat, co wiązałoby się z koniecznością zapłaty blisko 10 mld PLN podatku. Na „pierwszy ogień” miałyby pójść spółki z sektora energii- subindeks WIG-Energetyka spadł we wrześniu o blisko -9%. Sporą zniżkę zaliczyło także PGNiG (-5,3%), a wśród najmocniej tracących znalazł się ponadto Alior Bank (-12,9%), który złożył wiążącą ofertę na zakup działalności bankowej Raiffeisen Bank Polska. Potencjalna akwizycja wymagałaby pozyskania nowego kapitału, najprawdopodobniej w drodze emisji akcji. Indeks WIG20 spadł o -4,7%, ale biorąc pod uwagę „odcięcie” dywidendy z akcji PZU, miesięczna strata jest nieco mniejsza (-3,8%).
  Pobierz raport
Raporty dzienne
 • 19.10.2018, 13:00

  Raport dzienny: Kontynuacja przeceny na Wall Street

   

  Świat
  Czwartkowa sesja na światowych rynkach akcyjnych nie przyniosła inwestorom szczególnego powodu do optymizmu. Jednym z nielicznych jego źródeł było zakończenie notowań przez indeks S&P 500 tuż powyżej swojej 200- sesyjnej średniej (2768,02 pkt.), co może rodzić pewien potencjał do kontynuacji wzrostowego odbicia notowań za oceanem. Z kolei na sesji czwartkowej chiński indeks Shanghai Composite spadł o -2,9% rozszerzając tym samym swoją roczną stratę do poziomu -25% i spadając do poziomu czteroletniego minimum kursowego. Ponadto czwartkową słabość wykazał również japoński Nikkei 225 po tym, jak opublikowane zostały dane wskazujące we wrześniu na pierwszy od listopada 2016 roku spadek w ujęciu rocznym japońskiego eksportu. Za oceanem napięcie podgrzewało ponadto narastające napięcie wokół prawdopodobnego morderstwa saudyjskiego dziennikarza Washington Post- Jamala Khashoggi, co może spowodować nałożenie sankcji przez USA na Arabię Saudyjską. Amerykański Sekretarz Skarbu- Steve Mnuchin zapowiedział, iż w związku z tą sytuacją najprawdopodobniej nie weźmie udziału w przyszłotygodniowej konferencji w Arabii Saudyjskiej dotyczącej przyszłych projektów inwestycyjnych, co dodatkowo podgrzewało i tak już napiętą atmosferę. Pomimo to amerykańskie papiery dłużne zachowywały się dość stabilnie, a indeks dolara DXY wzrósł w dniu wczorajszym o +0,4%. Nieco wbrew logice rosnących napięć na Bliskim Wschodzie spadały natomiast ceny ropy naftowej, co spowodowało, iż wycena sektora paliwowego na giełdzie amerykańskiej spadła w czwartek o -0,5%.   
  Giełda
  Wskaźnik grupujący największe firmy notowane na warszawskiej giełdzie stracił wczoraj -0,5%. Choć słabsze nastroje widoczne na środowej sesji utrzymywały się w pierwszej godzinie handlu, to potem na krótko nastąpiło przebudzenie strony popytowej i WIG20 znalazł się "nad kreską", pokonując jedocześnie poziom 2200 punktów. Po południu szala ponownie przechyliła się na korzyść sprzedających, czemu sprzyjał również nienajlepszy sentyment panujący na czołowych parkietach Starego Kontynentu. Z odsieczą nie przyszli tym razem amerykańscy inwestorzy - ujemne otwarcie za Oceanem przesądziło o końcowym wyniku na GPW w segmencie blue chips i mid-caps. Indeks mWIG40 sukcesywnie zniżkował od początku sesji i ostatecznie zamknął dzień spadkiem o -0,9%. Dzięki mobilizacji popytu na końcowym fixingu nieznaczny wzrost zaliczył za to sWIG80 (+0,1%). Obroty były niższe od wygenerowanych w środę i sięgnęły niespełna 672 mln PLN, z czego za lwią część (528 mln PLN) odpowiada handel walorami spółek o największej kapitalizacji. W pierwszym szeregu najmocniej taniały walory CD Projektu (-5,8%) i CCC (-4,4%), rosły za to kursy akcji koncernów energetycznych (odrabiały straty poniesione w środę), a wzięciem cieszyły się jeszcze papiery Cyfrowego Polsatu, Lotosu i Eurocashu. W drugiej linii wyróżniał się Getin Noble Bank (+16%), inwestorzy pozbywali się z kolei akcji Dino Polska, Grupy Azoty, GPW i Bogdanki. Na szerokim rynku uwagę zwracała dwucyfrowa zwyżka notowań Plaza Centers (blisko +24%).
  Obligacje/Makro
  Wyceny krajowych obligacji skarbowych pozostawały w czwartek stabilne. Rentowność papierów 2-letnich utrzymała się na poziomie 1,55%, w przypadku 5-latek wyniosła 2,50%, natomiast dochodowość 10-latek sięgała 3,20%.
  Waluty                                                                                                                                           
  Choć początkowo złoty nie notował większych zmian wobec najważniejszych walut, to krótko po południu zaczął istotnie osłabiać się względem dolara i euro. Rósł także kurs pary CHF/PLN.
  Pobierz raport
 • 18.10.2018, 11:20

  Raport dzienny: Wyraźna przecena ropy naftowej

   

  Świat
  Po silnych wzrostach za Oceanem w trakcie wtorkowej sesji, wczoraj sentyment na rynkach był już znacznie słabszy. Choć indeksy giełd na Starym Kontynencie w większości zwyżkowały po otwarciu, to w kolejnych godzinach nastroje sukcesywnie pogarszały się i w efekcie dzień zakończył się istotnymi spadkami. Także na Wall Street pierwsze godziny handlu należały do strony podażowej, jednak po niespełna dwóch godzinach role się odwróciły i straty zostały odrobione. Jastrzębi wydźwięk protokołu z wrześniowego posiedzenia Rezerwy Federalnej, sygnalizujący gotowość bankierów do dalszego stopniowego zacieśniania polityki monetarnej, nieznacznie schłodził temperaturę na rynkach i w rezultacie amerykańskie giełdy zamknęły dzień niewielkimi zmianami. Na wartości zyskiwał za to dolar, któremu pomagała perspektywa kolejnych podwyżek stóp procentowych. Silnie spadały notowania ropy naftowej po publikacji danych o wzroście zapasów surowca w USA w ubiegłym tygodniu. Na drugi plan zeszło toczące się śledztwo w sprawie zniknięcia, zaginięcia saudyjskiego dziennikarza, które może pogorszyć relacje między Stanami Zjednoczonymi a Arabią Saudyjską. Dziś rozpoczyna się szczyt UE poświęcony Brexitowi - choć nie oczekuje się osiągnięcia porozumienia, to rynki będą z uwagą wsłuchiwać się w informacje napływające w tej sprawie.
  Giełda
  Początek wczorajszej sesji wskazywał na możliwość kontynuacji zwyżek. Paliwem do dalszych wzrostów mogło być silne odreagowanie na Wall Street, gdzie tamtejsze indeksy zyskały przeszło +2%. Wskaźnik krajowych blue chips po otwarciu zyskiwał blisko +0,5%, jednak kupujący nie poszli za ciosem i jeszcze przed południem WIG20 znalazł się "pod kreską". Nasz indeks nie był osamotniony po tym względem, gdyż pogorszenie sentymentu widoczne było na większości europejskich parkietów. Popołudnie przy Książęcej upłynęło na stabilizacji notowań wokół poziomu z wtorkowego zamknięcia, a kluczowym czynnikiem decydującym o końcówce handlu tradycyjnie okazało się rozpoczęcie sesji w USA. Przewagę od początku uzyskała tam strona podażowa, co przesądziło o słabej końcówce na GPW. Presja sprzedających sprawiła, że indeks największych firm na krótko przed zamknięciem zniżkował już o blisko -1,5%, jednak na fixingu inwestorom udało się ograniczyć straty do -0,8%. Lepiej tym razem zaprezentowały się spółki o średniej i mniejszej kapitalizacji, których wskaźniki zaliczyły niewielkie wzrosty (mWIG40 +0,1%, sWIG80 +0,2%). Obroty na wczorajszej sesji przekroczyły 748 mln PLN. Spośród blue chips najmocniej traciły akcje koncernów energetycznych (Tauron, Energa) i paliwowych (PKN Orlen, Lotos), silnie rósł za to kurs akcji JSW (+3,7%). Z grona "średniaków" pozytywnie wyróżniały się Forte, Play, GTC i Budimex, a liderem zwyżek był Polimex (+9,1%). W segmencie small-caps w dwucyfrowym tempie zwyżkowały walory Idea Banku.
  Obligacje/Makro
  GUS poinformował, że produkcja przemysłowa wzrosła we wrześniu o +2,8% rdr (oczekiwano +4,7%), a ceny produkcji sprzedanej zwiększyły się o +2,9% rdr. Zdaniem Urzędu w październiku pogorszyły się bieżące i przyszłe nastroje konsumentów, niższy był w tym okresie także opracowywany przez BIEC Wskaźnik Dobrobytu, odzwierciedlający ekonomiczną kondycję polskiego społeczeństwa. W środę ceny obligacji rządowych nieznacznie wzrosły.
  Waluty                                                                                                                                           
  Umocnienie dolara na rynkach światowych przełożyło się na zwyżkę kursu pary USD/PLN. Po południu za dolara trzeba było zapłacić o 2 grosze więcej niż we wtorkowe popołudnie. Złoty osłabił się także wobec franka, początkowo tracił na wartości w stosunku do euro, ale potem odrobił wcześniejsze straty.
  Pobierz raport
 • 15.10.2018, 12:08

  Raport dzienny: Odreagowanie na koniec tygodnia

   

  Świat
  Piątkowa sesja na rynku akcji za oceanem okazała się być bardzo korzystna dla inwestorów, co spowodowało, iż osiągnięte wzrosty pozwoliły na odrobienie istotnej części strat z całego ubiegłego tygodnia. Pomimo to, cztery główne amerykańskie indeksy odnotowały w ubiegłym tygodniu straty z przedziału -3,7% a -5,2%. Ubiegłotygodniowa wyprzedaż spowodowała, że inwestorzy coraz bardziej nabrali przekonania co do technicznego wyprzedania amerykańskiego rynku i stąd też nabrali większej skłonności do wywołania bieżącego odbicia. Piątkowe wzrosty indeksu S&P 500 znalazły również techniczny poziom wsparcia w postaci 200- sesyjnej średniej na poziomie 2766 punktów, co było punktem odniesienia dla piątkowego zamknięcia indeksu na poziomie 2767 punktów. Abstrahując natomiast od samego rynku akcji, benchmarkowa stopa rentowności 10-letnich amerykańskich obligacji skarbowych pozostała praktycznie bez zmian rosnąc o 1 punkt bazowy do poziomu 3,16%. Z drugiej strony indeks dolara- DXY zyskał na wartości +0,3% odbijając się od swoich dwutygodniowych minimów. Ceny ropy naftowej w trakcie piątkowego handlu wyraźnie wzrosły, co pozwoliło jednakże na odrobienie tylko części strat, które w skali całego ubiegłego tygodnia dla obu głównych gatunków czarnego surowca wyniosły co najmniej -4%. Zauważalne uspokojenie nastrojów w piątek pozwoliło na spadek indeksu zmienności VIX o -14,3%, co spowodowało jego odsunięcie od swojego najwyższego poziomu od lutego bieżącego roku. Piątek ponadto przyniósł oficjalny początek sezonu wynikowego po trzecim kwartale. Swoje finansowe osiągnięcia opublikowały między innymi trzy duże amerykańskie banki- JPMorgan Chase, Citigroup oraz Wells Fargo. W trakcie „powynikowej” konferencji szef JPMorgan- Jamie Dimon wyraził swój optymizm, co do sytuacji w gospodarce globalnej, natomiast ocenił, iż bieżące napięcia w światowym handlu stanowią istotne ryzyko na przyszłość.     
  Giełda
  Po dwóch dniach silnych spadków piątkowa sesja na warszawskiej giełdzie przyniosła solidne odbicie. Już o poranku indeksy większości parkietów Starego Kontynentu świeciły na zielono, ale w kolejnych godzinach na rynkach rozwiniętych szala zaczęła przechylać się na korzyść strony podażowej. Do końca dnia dobre nastroje utrzymały się za to na giełdach naszego regionu, a najlepiej prezentowała się sytuacja na parkietach w Tallinie i Stambule. Wskaźnik krajowych blue chips zyskał na zakończenie tygodnia +1,2%, natomiast indeks grupujący spółki o średniej kapitalizacji wzrósł o +0,8%. Zarówno WIG20, jak i mWIG40 przez cały dzień utrzymywały równą formę, nie reagując na pogorszenie sentymentu na rynkach bazowych. Obroty na piątkowej sesji wyniosły blisko 823 mln PLN, z czego za nieco ponad 696 mln PLN odpowiada handel walorami największych firm. Liderem zwyżek w tym segmencie rynku był CD Projekt, którego akcje zyskały na wartości przeszło +7%. Mocno drożały również papiery PKN Orlen i LPP (kolejno +2,9% i +2,7%), powody do zadowolenia mieli też udziałowcy JSW i PZU. Na tym tle negatywnie wyróżniał się Cyfrowy Polsat, którego kapitalizacja zmniejszyła się o -4,3%. Wśród mid-caps na pierwszy plan wysunęły się Amrest (+11,9%) i 11Bit Studios (+7,5%), silnie odreagowały także kursy akcji PlayWay i LiveChat Software. Na przeciwnym biegunie znalazły się GPW i Grupa Azoty - inwestorom nie przypadła do gustu informacja o bliskiej finalizacji przejęcia Grupy Compo Expert. W gronie "maluchów" blisko +11-proc. zwyżka notowań Vigo System kontrastowała z dwucyfrowymi przecenami Krezusa i Brastera.
  Obligacje/Makro
  Agencja Fitch potwierdziła rating Polski na poziomie "A-" z perspektywą stabilną, natomiast agencja S&P podwyższyła ocenę ratingową naszego kraju z "BBB+" do "A-" z perspektywą stabilną. Na zakończenie tygodnia wyraźnie (o 5 pb.) spadły rentowności krajowych obligacji o średnim i dłuższym terminie zapadalności.
  Waluty                                                                                                                                           
  Dzięki poprawie nastrojów na rynkach złoty umacniał się w piątek w relacji do najważniejszych walut. PLN najwięcej zyskał względem funta i euro, natomiast w stosunku do dolara i franka zaliczył jedynie niewielkie umocnienie.
  Pobierz raport
 • 08.10.2018, 11:08

  Raport dzienny: Amerykańskie spółki technologiczne z wyraźną przeceną

   

  Świat

  Piątek przyniósł wyraźną przewagę spadków na europejskich rynkach akcyjnych oraz przecenę w USA, napędzaną rosnącymi rentownościami obligacji amerykańskich. Na Starym Kontynencie już od początku notowań dominował obóz podażowy, pomimo kilku publikacji danych makroekonomicznych lepszych od oczekiwań, m.in. z Włoch, Niemiec i Hiszpanii. Skala spadków nieco się powiększyła, po publikacji mieszanych danych z amerykańskiego rynku pracy. Choć liczba nowych miejsc pracy w sektorze pozarolniczym we wrześniu zwiększyła się jedynie o +134 tys., to wyraźnie skorygowano odczyt za sierpień (z +201 tys. do +270 tys.), zaś stopa bezrobocia w USA spadła z 3,9% poprzednio do 3,7% co jest najniższym poziomem od 1969 roku. W USA początek notowań wypadł neutralnie i na początku handlu indeks S&P500 otarł się niemal o poziom 2.910 pkt. Kolejna faza przyniosła jednak wyraźną przecenę na rynku akcji, której towarzyszył stopniowy wzrost rentowności na rynku długu. Finalne dwie godziny handlu nieco poprawiły obraz, jednakże wszystkie główne indeksy za oceanem zakończyły dzień spadkiem, w tym S&P500 o niemal -0,6%. Na rynku walutowym kurs eurodolara oscylował w pobliżu 1,15, zaś japoński jen umocnił się nieznacznie wobec dolara oraz euro

  Giełda

  Ogólnie słabe nastroje na rynkach zagranicznych nie dawały powodu do szczególnego optymizmu również i na warszawskim parkiecie. Przy nieco większych obrotach w stosunku do sesji czwartkowej, wynoszących na szerokim rynku blisko 800 mln PLN indeks WIG spadł o -0,55%, a indeks największych spółek WIG20 pozostał nieco bardziej stabilny z wynikiem na poziomie -0,5%. Szczególnym spadkowym kontrybutorem pozostał segment średnich podmiotów, gdzie indeks mWIG40 spadł o -0,85%. Drugi dzień spadków z rzędu spowodował ponowne oddalenie się indeksu WIG20 od psychologicznej bariery 2300 pkt. Liderem spadków wśród największych podmiotów okazał się być Alior Bank (-3,35%), do czego przyczynić się mogła informacja o sprzedaży części akcji przez prezes spółki, Podobnie słabo zachowywały się walory PGNiG (-2,6%), który to znalazł się w fazie korekty po wcześniejszych silnych wzrostach. Z kolei in plus na piątkowej sesji odznaczyły się walory spółek bardziej defensywnych- kurs akcji Cyfrowego Polsatu wzrósł o +3,2%, a OrangePL o +2,7%. Indeks małych spółek sWIG80 po spadku o blisko -0,2% wyznaczył natomiast nowy tegoroczny dołek i notowany jest on aktualnie najniżej od sierpnia 2014 r. Wśród mniejszym podmiotów wyróżniały się przy tym Work Service (+28,5%), BAHolding (+9%) oraz Gino Rossi (+7,5%). W przypadku największego krajowego pośrednika na rynku pracy nastroje inwestorów podgrzała informacja o zawarciu przedwstępnej, warunkowej umowy sprzedaży spółki zależnej- Exact Systems, natomiast w przypadku Gino Rossi inwestorów przyciąga rosnące prawdopodobieństwo sprzedaży spółki zależnej Simple do Monnari Trade. Po przeciwnej stronie giełdowej „mocy” znalazły się w piątek natomiast walory Qumaka (-17%), Vivid Games (-8%) oraz Medicalgorithmics (-5%). W przypadku informatycznego Qumaka inwestorów do kontynuacji wyprzedaży skłania fiasko połączenia ze spółką Euvic. 

  Obligacje/Makro

  W segmencie instrumentów dłużnych panowały nastroje adekwatne do sytuacji na rynkach bazowych. Krajowe obligacje skarbowe kontynuowały wyprzedaż a rentowność skarbowych dziesięciolatek wyniosła 3,34%.   

  Waluty

  Pomimo wyprzedaży na rynku akcji oraz na rynku dłużnym, nieco wbrew logice złoty w większości przypadków umacniał się. Wyjątkiem pozostała relacja do brytyjskiego funta, gdzie złoty osłabił się o przeszło 0,5%.                

  Pobierz raport
 • 03.10.2018, 13:00

  Raport dzienny: Mocny wzrost rentowności włoskich obligacji

   

  Świat
  Na giełdowe nastroje w ostatnich dniach główny wpływ ma sytuacja na Półwyspie Apenińskim i zaostrzające się kontrowersje wokół planowanego przez włoski rząd deficytu budżetowego na poziomie 2,4% PKB przez najbliższe trzy lata. W ostatnich godzinach ponadto odpowiedzialny za program gospodarczy współrządzącej krajem partii Liga- Claudio Borghi publicznie stwierdził, iż wiele z włoskich problemów ekonomicznych dałoby się rozwiązać, gdyby Włochy posiadały własną walutę. Idea ta została jednak szybko odrzucona przez wicepremiera Di Maio, co pozwoliło nieco uspokoić rynkowe nastroje. W takim otoczeniu trudno oczekiwać jednak przychylności inwestorów w stosunku do włoskich, czy też nawet szerzej- europejskich aktywów. Rentowność 10-letnich włoskich obligacji skarbowych w dniu wczorajszym „wystrzeliła” do poziomu 3,48%, co jest wartością najwyższą od lutego 2014 roku. Z kolei w Stanach zawarcie nowego układu handlowego pomiędzy USA, Kanadą a Meksykiem („USCMA”) wspiera notowania dużych, przemysłowych koncernów, natomiast pośrednio negatywnie wpływa na wyceny spółek mniejszych- skoncentrowanych na rynku krajowym, które w sytuacji poprawy nastrojów w globalnym handlu tracą bieżące zainteresowanie ze strony inwestorów. Poprawa tych nastrojów przenosi się natomiast również na notowania europejskich koncernów motoryzacyjnych oraz dużych producentów przemysłowych będących globalnymi eksporterami, natomiast kryzys wokół włoskiego budżetu osłabia w szczególności notowania europejskich banków.      
  Giełda
  Początek wczorajszej sesji na warszawskiej giełdzie przyniósł kontynuację spadkowej tendencji z poniedziałkowego popołudnia. Wskaźnik największych spółek krótko po otwarciu tracił już blisko -1%, lecz strona podażowa nie poszła za ciosem i w kolejnych godzinach WIG20 pomału, ale systematycznie zyskiwał. W ciągu dnia kupującym nie udało się jednak odrobić całości strat i na końcowym fixingu indeks zniżkował o -0,2%. "Pod kreską" sesję zamknęły także mWIG40 i sWIG80, grupujące firmy o średniej i mniejszej kapitalizacji - spadki obu wskaźników wyniosły odpowiednio -0,4% i -0,1%. Wtorek był także kolejnym dniem relatywnie niewielkiej aktywności inwestorów; wartość obrotów na całym rynku sięgnęła niemal 644 mln PLN, z czego ponad 519 mln przypada na handel walorami krajowych blue chips. Liderami zwyżek w pierwszym szeregu były Eurocash (+5,4%) oraz PGE i PGNiG, które zanotowały przeszło +3-proc. wzrosty. Na przeciwnym biegunie "zameldował się" PKN Orlen (-3,6%), którego przecenę można tłumaczyć informacjami o wyraźnym spadku marży we wrześniu. W niełasce graczy znalazły się też Alior Bank (-2,5%) oraz CD Projekt (-1,5%). W przypadku producenta "Wiedźmina" z negatywnym przyjęciem spotkała się informacja o roszczeniu z tytułu praw autorskich ze strony A. Sapkowskiego, opiewającym na co najmniej 60 mln PLN. Wśród mid-caps kolejny dzień solidnie taniały akcje Grupy Azoty i Getin Noble Banku, powody do zadowolenia mieli za to posiadacze walorów Playway i Play. W segmencie "maluchów" najsłabiej prezentowały się papiery spółek związanych z branżą medyczną: Braster (-11%) i Medicalgorithmics (-7%).
  Obligacje/Makro
  Na jutrzejszym przetargu Ministerstwo Finansów zaoferuje do sprzedaży obligacje sześciu serii (OK0720, PS0424, WZ0524, WS0428, WZ0528 i WS0447) za 3-6 mld PLN. Ceny krajowego długu pozostawały we wtorek stabilne i w rezultacie dochodowości nie zmieniły się.
  Waluty                                                                                                                                           
  Przed południem złoty znacząco osłabiał się względem dolara i franka, a w kolejnych godzinach nieco zniwelować straty, jednak pod koniec handlu PLN tracił wobec obu walut ponad 2 grosze. Wzrósł także kurs pary EUR/PLN, ale notowania nie "dotarły" do poziomu 4,30.
  Pobierz raport
 • 02.10.2018, 12:00

  Raport dzienny: Wzrosty notowań ropy naftowej

   

  Świat
  W niedzielę w nocy Kanada uzgodniła ze stronami dawnego porozumienia NAFTA (USA i Meksykiem) zwiększenie swoich kwot eksportowych na produkty mleczne do Stanów oraz równocześnie ograniczyła eksport samochodów do swojego południowego sąsiada, co pozwoliło na zawarcie nowego północnoatlantyckiego porozumienia handlowego, które obecnie nazywane jest USMCA („United States-Mexico-Canada Agreement”), czyli Porozumieniem USA-Kanada-Meksyk. Porozumienie to zastępuje tym samym stary, przeszło 24-letni układ NAFTA, który dotychczas regulował kwestie handlowe pomiędzy krajami. Samo uzgodnienie nowego porozumienia nie kończy natomiast sprawy, gdyż jego wejście w życie wymaga zgody amerykańskiego Kongresu, a co najprawdopodobniej nie będzie prostą kwestią. Przedstawiciele amerykańskiej administracji już teraz bowiem zapowiadają ostry, polityczny spór wokół nowej, handlowej umowy. W każdym razie bieżące porozumienie w kwestiach północnoamerykańskiej wymiany handlowej było źródłem poniedziałkowych, dobrych nastrojów wśród inwestorów praktycznie na większości światowych rynków. Wyjątkiem pozostał oczywiście włoski parkiet w sytuacji, gdy najprawdopodobniej włoski rząd wejdzie w nową fazę sporu z Komisją Europejską ze względu na planowane istotne poluzowanie krajowej dyscypliny budżetowej w ciągu najbliższych trzech lat. Na większości rynków z kolei ogólnie dobrze zachowywały się notowania spółek powiązanych z rynkiem ropy naftowej, co powodowane jest wyraźnymi wzrostami cen surowca w oczekiwaniu na wejście w życie w listopadzie nowych, amerykańskich sankcji na Iran.
  Giełda
  Poniedziałkowa sesja na warszawskiej giełdzie zakończyła się niewielkimi spadkami głównych indeksów. Choć przez większą część dnia na rynku utrzymywał się pozytywny sentyment, to jednak po południu przewagę zaczęła uzyskiwać strona podażowa, co po części można tłumaczyć pogorszeniem nastrojów na parkietach naszego regionu. Podkreślić należy również znacząco mniejszą aktywność inwestorów, co znalazło odzwierciedlenie w sumarycznych obrotach, których wartość na całym rynku przekroczyła 560 mln PLN. W pierwszej linii najlepiej wypadły Eurocash (+3,4%), CD Projekt, JSW i przedstawiciele branży energetycznej (Energa, Tauron), natomiast słabo nowy miesiąc rozpoczęły PGE, PKO BP, PGNiG oraz Lotos. W segmencie mid-caps solidne, przeszło +3-proc. zwyżki kursów akcji Intercarsu i Kernela kontrastowały z podobnymi przecenami notowań Getin Noble Banku i Grupy Azoty. Znacznie większe zmiany cen widoczne były w trzeciej linii, co ma związek z publikacją wyników półrocznych. Pod tym względem graczy rozczarowały Rainbow Tours, ABC Data, Braster i EkoExport; w rezultacie walory tych emitentów taniały w tempie dwucyfrowym. Dobre wieści dla udziałowców miały za to Ailleron i Elemental Holding, co zaowocowało ponad +6,5-proc. zwyżkami kursów ich akcji.
  Obligacje/Makro
  GUS podał w ramach szacunku flash, że we wrześniu wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych wzrósł o +1,8% rdr, a w stosunku do poprzedniego miesiąca ceny zwiększyły się o +0,2%. Wskaźnik PMI dla Polski spadł we wrześniu do 50,5 pkt., natomiast Wskaźnik Rynku Pracy informujący z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach wielkości bezrobocia wzrósł w tym okresie. Rentowność krajowych 10-latek spadła wczoraj o 2 pb.
  Waluty                                                                                                                                           
  Początek tygodnia nie przyniósł większych zmian w wycenie złotego. W ciągu dnia PLN lekko umacniał się względem dolara, euro i franka, jednak po południu notowania wróciły do poziomów z piątkowego zamknięcia. Na finiszu handlu o blisko 2 grosze wzrósł kurs pary GBP/PLN.
  Pobierz raport
 • 01.10.2018, 12:21

  Raport dzienny: Włosi wprowadzają niepokój na giełdy

   

  Świat
  Informacją kształtującą rynkowe nastroje na koniec ubiegłego tygodnia były doniesienia z gospodarki włoskiej wskazujące na istotny wzrost napięć fiskalnych. Na Półwyspie Apenińskim mianowicie nowy, antysystemowy rząd zwiększył wbrew oczekiwaniom Komisji Europejskiej planowany na przyszły rok deficyt budżetowy do poziomu 2,4% PKB. co powoduje, iż włoska gospodarka pomimo i tak obecnie już rekordowego poziomu zadłużenia przekraczającego poziom 130% PKB będzie w coraz większym stopniu żyła na kredyt, a co najprawdopodobniej doprowadzi do reperkusji ze strony władz Unii Europejskiej oraz co również może być źródłem napięć gospodarczych w całej Wspólnocie. Nie było to w związku z tym też zaskakujące, iż sytuacja ta przełożyła się na słabe zachowanie się kursów instytucji finansowych na Starym Kontynencie. Kursy akcji wielu banków wyraźnie spadały, a negatywnymi liderami na ostatniej sesji były, co zrozumiałe, banki włoskie. Z kolei za oceanem niewielka zmienność indeksów potwierdziła silne zachowanie się głównych średnich w trzecim kwartale. Rynkowym outsiderem na piątkowej sesji była natomiast Tesla, której kurs zanurkował o blisko  -14%. Sytuacja ta jest skutkiem kary nałożonej przez amerykańską Komisję Papierów Wartościowych (SEC) na jej głównego akcjonariusza oraz dotychczasowego prezesa- Elona Muska, jak również i na samą spółkę, czego przyczyną jest wcześniejszy tweet Elona Muska ogłaszający rzekomy zamiar delistingu spółki po cenie 420 USD za akcję. W konsekwencji nałożonej kary Elon Musk będzie musiał ustąpić z funkcji prezesa Tesli (pozostanie jej dyrektorem generalnym) oraz nie będzie mógł piastować funkcji szefa firmy przez najbliższe trzy lata. Ponadto będzie musiał on zapłacić 20 mln USD kary, podobnie również jak i sama spółka.
  Giełda
  Ostatnia sesja minionego tygodnia przyniosła silne spadki indeksów czołowych europejskich parkietów. Z negatywnym przyjęciem rynków spotkał się przedstawiony przez rządzącą we Włoszech koalicję projekt przyszłorocznego budżetu, który zakłada wyższy od wcześniejszych założeń deficyt sektora finansów publicznych. Obawy związane ze stabilnością finansową kraju spowodowały wyprzedaż na wielu giełdach, nic więc dziwnego, że także przy Książęcej inicjatywa należała do strony podażowej. Po południu WIG20 tracił już blisko -2,5%, jednak wtedy uaktywnili się kupujący i w ostatniej fazie handlu udało się odrobić połowę strat. Na zamknięciu wskaźnik blue chips zniżkował o -1,3%, mWIG40 spadał o -0,5%, natomiast sWIG80 "szedł w dół" o -0,8%. Spore wahania widoczne w ciągu dnia przełożyły się na stosunkowo wysokie obroty, które na całym rynku przekroczyły 987 mln PLN, z czego 793 mln PLN wygenerowane zostało przez spółki z pierwszej linii. Liderami spadków w tym obszarze były koncerny energetyczne, Orange Polska, JSW i CD Projekt, a o skali słabych nastrojów może świadczyć fakt, że na zielono "świeciły" jedynie akcje PGNiG. Spośród mid-caps największe spadki zanotowały walory Grupy Azoty (-7%), Pfleiderera oraz Intercarsu, z kolei z grona "maluchów" dwucyfrową przecenę zaliczyły akcje Mangata Holding (ponad -16%).
  Obligacje/Makro
  NBP podał w komunikacie, że w 2. kwartale nadwyżka na rachunku bieżącym wyniosła 584 mln EUR. Opracowywany przez BIEC Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury, z wyprzedzeniem informujący o przyszłych tendencjach w gospodarce, spadł we wrześniu, co sygnalizuje nadciagające spowolnienie gospodarcze. Końcówka tygodnia nie przyniosła większych zmian w wycenie krajowego długu.
  Waluty                                                                                                                                           
  Umocnienie dolara na rynkach globalnych sprawiło, że złoty wyraźnie osłabiał się w piątek wobec amerykańskiej waluty, funta oraz franka, choć w przypadku europejskich dewiz zdołał po południu
  Pobierz raport
 • 28.09.2018, 12:12

  Raport dzienny: Sektor paliwowy motorem napędowym WIG20

   

  Świat
  Na rynku amerykańskim oraz na rynkach europejskich dominowały w czwartek wzrosty cen akcji do czego przyczyniło się swoiste „oswojenie” się inwestorów ze środową decyzją oraz komunikatem FOMC w sprawie stóp procentowych wskazującymi na kontynuację obecnie prowadzonej polityki pieniężnej w otoczeniu wręcz świetnej koniunktury gospodarczej za oceanem. W odniesieniu do innych rynków natomiast, dolar amerykański wyraźnie zwiększył swą wartość- indeks dolara wzrósł o +0,8% do poziomu 94,58 pkt. Ceny amerykańskich obligacji skarbowych pozostały natomiast stabilne w sytuacji, gdy rentowność dziesięcioletnich treasuries nie uległa zmianie i pozostała na poziomie 3,06%. Na rynkach ponadto dało się zauważyć wzrosty cen surowców, a w szczególności zwyżki cen ropy naftowej, której gatunki Brent oraz WTI w dniu wczorajszych znalazły się w pobliżu cenowych, dwuipółmiesięcznych rekordów. Inwestorzy w dniu wczorajszym otrzymali całkiem sporą porcję danych makroekonomicznych- m.in. finalne dane dotyczące wzrostu PKB w Stanach w Q2 2018 były zgodne z wcześniej publikowanymi danymi, a miesięczna dynamika zamówień na dobra trwałe oraz tygodniowe dane dotyczące liczby nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych wypadły powyżej oczekiwań.   
  Giełda
  Jak do tej pory bieżący tydzień jest bardzo dobrym okresem dla wskaźnika największych krajowych spółek. Czwartek był kolejnym dniem, w którym WIG20 zakończył handel na plusie, a gdyby nie kosmetyczne zniżki pod koniec ubiegłego tygodnia, to wzrostowa seria wydłużyłaby się do ośmiu. Wczorajsza sesja rozpoczęła się od spadków indeksu, który tym samym znalazł się poniżej poziomu 2300 punktów. Zarówno zniżki, jak i aktywność inwestorów nie były jednak duże, a nastroje przed południem zaczęły się nieznacznie poprawiać, dzięki czemu na dwie godziny przed końcem handlu WIG20 wyszedł "nad kreskę". Na ostatniej prostej przewaga kupujących była już na tyle wyraźna, że zwyżka wskaźnika blue chips sięgnęła +0,5%. Paliwa do wzrostów dostarczyły (nomen omen) koncerny paliwowe (Lotos +2,5%, PKN Orlen +1%), na wartości istotnie zyskiwały również CD Projekt, PGE, mBank i Orange Polska. Najmocniej taniały akcje KGHM (-2,8%), co należy wiązać z przeceną metali na rynkach towarowych. Wartość handlu walorami największych firm wyniosła 725 mln PLN, a na całym rynku obroty sięgnęły 881 mln PLN. Indeksy grupujące spółki z drugiej i trzeciej linii zanotowały wczoraj niewielkie zmiany (mWIG40 -0,1%, sWIG80 +0,1%), choć w ciągu dnia widoczne były nawet 0,5-proc. wahania. Spośród mid-caps pozytywnie wyróżniały się Kernel, Bank Handlowy i Benefit Systems, a w niełasce inwestorów znalazły się tym razem Budimex i PlayWay. Wśród "maluchów" uwagę zwracało imponujące odbicie Prime Car Mgmt. (blisko +16%) oraz dwucyfrowa przecena akcji Getin Holdingu, który został zakwalifikowany przez Giełdę na listę alertów.
  Obligacje/Makro
  Wzrosty rentowności obligacji na rynkach bazowych zaowocowały podobną tendencją na krajowym rynku długu. Dochodowości 2-latek i 5-latek "poszły w górę" o 2 pb., natomiast w przypadku papierów 10-letnich wyceny nie zmieniły się.
  Waluty                                                                                                                                           
  Złoty od rana systematycznie osłabiał się względem dolara, co należy wiązać z umocnieniem amerykańskiej waluty na rynkach globalnych. Kurs pary USD/PLN sięgnął po południu poziomu 3,66. Złoty zyskał za to 2 grosze w relacji do franka, tracił natomiast w stosunku do funta.
  Pobierz raport
 • 27.09.2018, 12:00

  Raport dzienny: FED zgodnie z oczekiwaniami podnosi stopy procentowe

   

  Świat
  Wydarzeniem dnia w trakcie środowych „potyczek” rynkowych było posiedzenie amerykańskiego Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC), który zgodnie z oczekiwaniami podjął decyzję o podniesieniu w środę krótkoterminowych stóp procentowych poprzez podniesienie stopy funduszy federalnych o 25 punktów bazowych do poziomu 2,00-2,25%.W zakresie projekcji stóp procentowych Fed, FOMC niezmiennie skłania się natomiast do dokonania kolejnej podwyżki stopy funduszy federalnych w grudniu tego roku, następnie przeprowadzenia kolejnych trzech podwyżek w roku przyszłym oraz jednej w roku 2020, co pozostaje projekcją niezmienioną w stosunku do komunikatu z czerwca tego roku. Rynek, a w szczególności jego segment dłużny, w takim układzie rzeczy zdawał się oczekiwać nieco bardziej ostrzejszego podejścia ze strony Fed. Po opublikowaniu decyzji Rezerwy Federalnej rentowności amerykańskich obligacji skarbowych ogólnie spadały, natomiast na koniec dnia rentowność rządowych „dwulatek” pozostała niezmieniona i wyniosła 2,83%. Z kolei rentowność 10-letnich treasuries ostatecznie spadła o cztery punkty bazowe i wyniosła 3,06%. W segmencie walutowym indeks dolara DXY wzrósł o +0,2% natomiast w okolicach publikacji decyzji Fed pozostawał pod wpływem istotnej zmienności. W kwestiach politycznych na piątek spodziewana jest publikacja szczegółów porozumienia w ramach NAFTA zawartego pomiędzy USA a Meksykiem, co ma pozwolić na przystąpienie do nowego „układu” Kanady, aczkolwiek najprawdopodobniej w późniejszym terminie.
  Giełda
  Indeks mWIG40, grupujący spółki o średniej kapitalizacji, zyskał w środę +0,9% przedłużając wzrostową serię do siedmiu kolejnych sesji. Zwyżka ani przez chwilę nie była wczoraj zagrożona, a po południu przewaga strony popytowej jeszcze bardziej się uwidoczniła. Wśród liderów znalazły się banki (Handlowy, Millennium), inwestorzy chętnie kupowali też walory Dino Polska, Grupy Azoty, Asseco Poland, Amica i Play. Najmocniej drożały akcje Famuru (+4,1%), który przed sesją opublikował wyniki kwartalne; z ciepłym przyjęciem przez rynek spotkały się także zaprezentowane założenia nowej strategii. Pewien niedosyt mogą stanowić jedynie relatywnie niskie obroty, których wartość w tym segmencie wyniosła niespełna 89 mln PLN. Aktywność graczy była wyraźnie niższa również w pozostałych obszarach - wartość handlu akcjami wszystkich spółek z GPW przekroczyła 704 mln PLN. Wskaźnik blue chips przez cały dzień toczył zmagania z poziomem 2300 punktów i dopiero na finiszu sesji zdołał uporać się z tą barierą zwyżkując ostatecznie o +0,6%. Zmiany kursów akcji największych spółek nie były duże, a ponad +1-proc. zwyżki notowały Alior, Orange Polska, PGNiG oraz spółki wydobywcze. Słabsze nastroje utrzymywały się za to w trzeciej linii; indeks sWIG80 sukcesywnie zniżkował od początku sesji i na zamknięciu tracił -0,5%. Spadkom przewodziły Torpol, Ursus i Prime Car Mgmt., natomiast honoru small-caps broniły Elektrobudowa (+13,4%) oraz BA Holding, którego notowania w bieżącym tygodniu wzrosły już o przeszło +19%.
  Obligacje/Makro
  Środa była kolejnym dniem, w którym rosły wyceny obligacji skarbowych. W efekcie rentowności krajowego długu obniżyły się o 2-3 pb. na całej długości krzywej, choć w trakcie sesji widoczne były jeszcze niższe poziomy.
  Waluty                                                                                                                                           
  Złoty systematycznie przez cały dzień umacniał się wczoraj w stosunku do euro i franka. W relacji do dolara i funt PLN lekko zyskiwał jedynie przed południem, w kolejnych godzinach sytuacja uległa zmianie, lecz na zamknięciu notowane były jedynie niewielkie zmiany.
  Pobierz raport
 • 24.09.2018, 12:00

  Raport dzienny: Rekordowe obroty na GPW

   

  Świat
  Piątkowa sesja na rynku amerykańskim przyniosła całkiem sporą dozę zmienności, gdzie spadek rentowności papierów dłużnych wpływający na pogorszenie notowań spółek finansowych oraz bieżąca korekta notowań spółek technologicznych nie pozwoliły na większe „rozwinięcie skrzydeł” indeksom na Wall Street. Z kolei na rynkach europejskich widać było wyraźną poprawę nastrojów co spowodowało, że indeksy Stoxx 600 oraz EuroStoxx 50 zanotowały w piątek serię dziesięciu zwyżkowych sesji z rzędu. Rynki najwyraźniej zdołały otrząsnąć się ze strachu przed eskalacją napięć handlowych przede wszystkim na linii USA- Chiny, natomiast uwaga inwestorów zdaje się obecnie koncentrować na fakcie, iż ogłoszony w ubiegłym tygodniu poziom nałożonych wzajemnie na siebie przez oba mocarstwa nowych ceł jest niższy niż można się było tego spodziewać oraz, że w związku z tym istnieje pole do zawarcia potencjalnego kompromisu. W takim otoczeniu relatywnie niskie wyceny europejskich spółek wywołały falę popytu na akcje na Starym Kontynencie, które to w ostatnim czasie wyraźnie odstawały od swoich amerykańskich odpowiedników ze względu na obawy, iż toczone obecnie spory handlowe w szczególny sposób negatywnie wpłyną na sytuację gospodarczą w regionie mocno ukierunkowanym proeksportowo. Na rynku amerykańskim ponadto zmienność podsycana była wprowadzonym przegrupowaniem indeksowym skutkującym powstaniem nowego sektora „usług komunikacyjnych”, a obejmującym między innymi akcje Facebooka, Google (Alphabet), czy też Netfliksa, które to tym samym opuściły pod względem klasyfikacyjnym sektor spółek technologicznych. Do piątkowej zmienności przyczyniał się ponadto dzień „trzech wiedźm”, gdzie to na ostatniej sesji ubiegłego tygodnia wygasały kontrakty terminowe oraz opcje na akcje i indeksy, a co powodowało konieczność ich rozliczenia względem instrumentów bazowych. 
  Giełda
  Od kilku tygodni można było oczekiwać, że piątkowa sesja na warszawskim parkiecie może przynieść rekordowe obroty. Obok wygasania kontraktów terminowych inwestorzy musieli liczyć się z przetasowaniami w składzie indeksów FTSE (Emerging i Developed Markets) oraz włączeniem największych rodzimych spółek w skład Stoxx Europe 600. Przez większą część dnia handel toczył się jednak dosyć ospale, a giełdowe wskaźniki utrzymywały się na niewielkim plusie. Dopiero w ostatniej godzinie aktywność znacząco wzrosła, a wskaźnik blue chips błyskawicznie zaczął zyskiwać przeszło +1%. Jednakże na końcowym fixingu doszło do potężnych wymian pakietów akcji między inwestorami portfelowymi, co z jednej strony skutkowało ogromnym skokiem obrotów, a z drugiej wymazało całość wypracowanej wcześniej zwyżki. W rezultacie WIG20 zanotował nieznaczny spadek (-0,1%), z kolei mWIG40 i sWIG80 lekko wzrosły. Wartość obrotów na całym rynku przekroczyła 5,4 mld PLN, z czego ponad 4,7 mld PLN wygenerowane zostało w segmencie największych firm. W pierwszej linii wzięciem cieszyły się walory KGHM (+2,7%), które solidnie zyskiwały dzięki zwyżkom cen miedzi na rynku towarowym. Z dobrej strony pokazały się też mBank i CD Projekt, natomiast po przeciwnej stronie rynku znalazły się Pekao SA (-3,5%), Energa i Eurocash. Spośród "maluchów" i "średniaków" pozytywnie wyróżniały się spółki z grupy L. Czarneckiego: Getin Noble Bank, Idea Bank i Getin Holding. Część graczy może zakładać, że publikacja rezultatów za 1. półrocze była kulminacją niekorzystnych wiadomości i w kolejnych okresach wyniki będą się już poprawiać.
  Obligacje/Makro
  GUS poinformował, że sprzedaż detaliczna wzrosła w sierpniu o +9% rdr. Z kolei ogólny wskaźnik syntetyczny koniunktury spadł we wrześniu w porównaniu z poprzednim miesiącem, ale utrzymał się na poziomie wyższym niż rok temu. Na zakończenie tygodnia rentowności krajowych obligacji skarbowych (poza 5-latkami) praktycznie nie zmieniły się.
  Waluty                                                                                                                                           
  Przed południem złoty zachowywał się stabilnie względem dolara i euro, ale po południu zaczął istotnie osłabiać się w relacji do obydwu walut. Od rana rósł także kurs pary CHF/PLN, natomiast zupełnie odmienna sytuacja widoczna była w notowaniach wobec funta. Złoty zyskał w piątek w stosunku do brytyjskiej waluty ponad 4 grosze.
   
  Pobierz raport
 • 18.09.2018, 12:00

  Raport dzienny: Eskalacja wojny handlowej

   

  Świat
  Poniedziałkowa sesja na głównych światowych rynkach przebiegała w atmosferze wyczekiwania na  decyzję amerykańskiej administracji dotyczącej nałożenia nowej partii ceł na import z Chin do Stanów o rocznym wolumenie wynoszącym tym razem 200 mld USD. W takiej atmosferze poniedziałkowe notowania indeksów Shanghai Composite oraz Hang Seng przyniosły straty wynoszące odpowiednio -1,1% oraz -1,3%. Spadki dotknęły na ostatniej sesji również i akcje europejskie, natomiast ich skala była wyraźnie bardziej umiarkowana, a niemiecki indeks DAX grupujący spółki będące w dużej mierze globalnymi eksporterami spadł o jedynie -0,2%. Prezydent Donald Trump w trakcie trwania sesji giełdowych za oceanem ogłosił, iż oficjalny komunikat dotyczący amerykańsko-chińskich relacji handlowych zostanie opublikowany już po zamknięciu poniedziałkowych notowań. To wyczekiwanie wyraźnie ciążyło amerykańskim spółkom w trakcie wczorajszej sesji- między innymi spowodowało wyraźną korektę notowań spółek z grupy FAANG. Amerykańskie obligacje skarbowe znalazły się również pod presją, co spowodowało początkowo wzrost rentowności obligacji dziesięcioletnich do poziomu 3,02%- najwyższego od czterech miesięcy. Natomiast w trakcie trwania obrotu dynamika ta uległa korekcie, co spowodowało spadek rentowności dziesięcioletnich treasuries ostatecznie do poziomu 2,99%. Poza tym w poniedziałek korekcie uległ też indeks dolara, który spadł o -0,5%. Najświeższa, opublikowana po zamknięciu poniedziałkowej sesji za oceanem, decyzja w obszarze ceł nakłada obciążenia taryfowe w wysokości 10% na roczny wolumen importu z Chin o wartości 200 mld USD. Stawka ta ma zwiększyć się od dnia 1 stycznia 2019 roku do poziomu 25%. Strona chińska już zapowiedziała reakcję na decyzję amerykańską, sugerując między innymi, iż odrzuci ofertę przystąpienia do kolejnej tury rozmów handlowych, gdyż nie zamierza, jak to określono, negocjować z „pistoletem przystawionym do głowy”.
  Giełda
  Warszawska giełda rozpoczęła nowy tydzień spadkami indeksów grupujących spółki o największej i średniej kapitalizacji. Najsłabiej prezentowały się krajowe mid-caps, które z kolei do udanych mogły zaliczyć piątkową sesję. Przez cały dzień w obu tych segmentach rynku utrzymywały się słabe nastroje, a pesymizm inwestorów narastał z każdą godziną. Wyjątek stanowiły mniejsze firmy - wskaźnik sWIG80 w pierwszej fazie handlu umiarkowanie zyskiwał i dopiero po południu znalazł się "pod kreską", jednak ostatecznie zakończył sesję kosmetycznym wzrostem. Wartość obrotów na całym rynku przekroczyła 800 mln PLN, z czego za 613 mln PLN odpowiadają blue chips. W pierwszym szeregu uwagę zwracała słabsza postawa banków, z których najgorzej radził sobie Alior (-5,2%), a -2,5-proc. przecenę zaliczył Santander BP. W rezultacie branżowy subindeks WIG-Banki spadł o -1,9%. Solidne zniżki (ponad -2%) zanotowały spółki wydobywcze (JSW, KGHM), Orange Polska i PGNiG, a na wartości traciły także koncerny energetyczne. Po zielonej stronie rynku znalazły się tym razem CCC i firmy paliwowe. Spośród "średniaków" negatywnie wyróżniały się banki (Millennium, Handlowy), a koniec stawki z kilkunastoprocentowym spadkiem "okupował" Getin Noble Bank. Znacząco taniały również Asseco Poland i Grupa Azoty, natomiast do łask inwestorów wróciły akcje Medicalgorithmics (+5,6%). Liderami wzrostów w trzecim szeregu byli producenci gier komputerowych (TS Games, PlayWay), chętnie kupowane były też walory Altus TFI i Elemental Holding.
  Obligacje/Makro
  Początek tygodnia nie przyniósł większych zmian wycen krajowego długu. Rentowności obligacji skarbowych nieznacznie (o 1 pb.) wzrosły na całej długości krzywej.
  Waluty                                                                                                                                           
  W poniedziałek złoty wykorzystał osłabienie dolara na rynkach światowych i umocnił się o 2 grosze względem amerykańskiej waluty. PLN lekko zyskiwał także w relacji do euro, franka i funta.
  Pobierz raport
 • 14.09.2018, 12:00

  Raport dzienny: Odreagowanie na GPW

   

  Świat
  Wczorajsze notowania rynkowe okazały się być szczególnie sprzyjające dla akcji amerykańskich do czego przyczynił się pomyślny, sierpniowy odczyt inflacji konsumenckiej za Oceanem wskazujący na pewne osłabienie tempa wzrostu cen, a co w ocenie rynkowej może skłonić członków Fed do nieco bardziej zachowawczego podejścia w kwestii tempa podwyżek stóp procentowych w nadchodzących kwartałach. Bieżący sentyment rynkowy zbudowany jest również ostatnimi doniesieniami prasowymi wskazującymi, iż zarówno strona chińska, jak i strona amerykańska zmierzają do kolejnej rundy rozmów handlowych, co rodzi pewne nadzieje, iż wzajemny spór mógłby potencjalnie zostać w przewidywalnej przyszłości rozwiązany. Ten dość pomyślny nastrój zmącił jednak w dniu wczorajszym tweet Donalda Trumpa twierdzący, iż to nie USA, a Chiny są bardziej zdeterminowane odnośnie zawarcia nowej umowy handlowej, a co stanowi zapowiedź kontynuacji prowadzenia twardych negocjacji oraz prawdopodobnych „nagłych zwrotów akcji” w czekających nas rozmowach. Sygnały te w konsekwencji wskazują, iż ostateczny układ w obszarze handlu może nie przybrać kształtu, jakiego większość rynkowa oczekuje, a co oczywiście będzie powodować pewną ostrożność wśród globalnych inwestorów. W dniu wczorajszym ponadto wyraźnie spadły ceny ropy naftowej do czego przyczyniły się informacje z amerykańskiej Energy Information Administration, iż globalna podaż ropy naftowej przekroczyła w sierpniu po raz pierwszy w historii poziom 100 mln baryłek dziennie, jak również doniesienia o obniżeniu klasyfikacji huraganu Florence ze stopnia 4 do 2, co potencjalnie ogranicza ryzyko wystąpienia większych szkód na amerykańskim wybrzeżu.    
  Giełda
  Czwartkowa sesja przy Książęcej przyniosła długo wyczekiwane odreagowanie. Doniesienia o możliwości wznowienia rozmów pomiędzy USA i Chinami, co mogłoby skutkować osiągnięciem porozumienia we wzajemnych kontaktach handlowych, sprawiły, że nastroje na giełdach znacząco się poprawiły. Już na otwarciu krajowe indeksy zwyżkowały, by w kolejnych godzinach jeszcze poprawić swoje osiągnięcia. Najlepiej wypadł wskaźnik grupujący spółki o średniej kapitalizacji - mWIG40 "poszedł w górę" +1,6%, napędzany dwucyfrowymi wzrostami Getin Noble Banku i Intercarsu. Wzięciem cieszyły się także akcje PKP Cargo, Bogdanki, Kruka i Grupy Azoty, z kolei wyprzedawane były walory Medicalgorithmics (-11,4%). W niełasce inwestorów znalazł się niedawny ulubieniec, Amrest. WIG20 zakończył dzień zwyżką o przeszło +1%, natomiast wskaźnik "maluchów" (sWIG80) zyskał +0,8%. W pierwszej linii najlepiej prezentowały się Santander PL (+4,4%) i PGNiG (+3,9%), a solidnymi wzrostami mogą się jeszcze pochwalić Eurocahs, KGHM i Cyfrowy Polsat. W segmencie small-caps na pierwszy plan wysuwały się Altus TFI (blisko +30%) oraz BA Holding (+20%). Imponujące, przekraczające +11-proc. zwyżki zanotowały jeszcze ATM Grupa i PHN, który opublikował lepsze od oczekiwań wyniki kwartalne. Powody do zadowolenia mieli też udziałowcy Dom Development, Getin Holding i Rainbow Tours. Obroty na wczorajszej sesji były wyraźnie mniejsze od wygenerowanych w środę i sięgnęły 794 mln PLN.
  Obligacje/Makro
  GUS poinformował, że wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych wzrósł w sierpniu o +2% rdr, zaś w porównaniu z poprzednim miesiącem wartość wskaźnika nie uległa zmianie. Na dotychczasowym poziomie utrzymał się również opracowywany przez BIEC, Wskaźnik Przyszłej Inflacji. Z komunikatu NBP wynika, że deficyt w obrotach bieżących wzrósł w lipcu do 809 mln EUR. Rentowności krajowych papierów skarbowych nieznacznie wczoraj wzrosły.
  Waluty                                                                                                                                           
  Przed południem złoty tracił względem najważniejszych walut, ale po publikacji danych nt. inflacji konsumenckiej w USA, zaczął wyraźnie umacniać się. W efekcie na zakończenie handlu PLN zyskiwał na wartości, a najmocniej spadł kurs pary USD/PLN.
  Pobierz raport
 • 13.09.2018, 11:33

  Raport dzienny: Przecena sektora bankowego

   

  Świat
  Pewna poprawa nastrojów w obszarze handlu międzynarodowego spowodowana propozycją strony amerykańskiej dotyczącą organizacji nowej rundy rozmów z przedstawicielami Chin pozwoliła na środowe odbicie notowań europejskich indeksów oraz pomyślne dla inwestorów czwartkowe notowania na rynkach azjatyckich. Jeśli chodzi o rynek amerykański, to indeksy za oceanem nie doświadczyły na ostatniej sesji szczególnej zmienności notowań. Sektory z dużym udziałem w kompozycji indeksu S&P 500- technologiczny (-0,5%) oraz sektor spółek finansowych (-0,9%) nie pozwalały na wyraźniejsze wzrosty pomimo wzrostów notowań ośmiu z pozostałych dziewięciu sektorów. Natomiast szczególnie pozytywnie na rynku amerykańskim wyróżniały się w trakcie środowej sesji spółki z branży podstawowych dóbr konsumpcyjnych (+1,3%) oraz telekomunikacyjne (+1,4%). Ceny ropy naftowej doświadczyły tylko lekkiej korekty po mocnych wtorkowych wzrostach do czego przyczyniały się też dane z gospodarki amerykańskiej wskazujące na wyraźny, tygodniowy spadek zapasów ropy naftowej. Amerykańskie obligacje skarbowe zyskały symbolicznie na wartości po spadku rentowności papierów 10-letnich o 1 punkt bazowy do poziomu 2,96%. Z pozostałych, istotnych czynników mających bieżący wpływ na zachowanie inwestorów należy również wspomnieć o zbliżającym się do południowo- wschodniego wybrzeża USA huraganie Florence, którego klasyfikacja została obniżona do poziomu- 3, a który to pomimo tego pozostaje nadal w klasie wiatrów o dużej sile.  
  Giełda
  Wczorajsza sesja na warszawskiej giełdzie zakończyła się silnym spadkiem wskaźnika największych spółek. Choć początek handlu nie wskazywał na taki rozwój sytuacji (WIG20 w pierwszych dwóch godzinach utrzymywał się po zielonej stronie rynku), to od południa nastroje zaczęły się systematycznie pogarszać. Słabsze zachowanie krajowych blue chips kontrastowało z pozytywnym sentymentem panującym na większości europejskich parkietów. Balastem dla indeksu WIG20 był sektor bankowy - spadki kursów akcji Aliora, Santandera PL i Pekao SA przekraczały -4-proc., a branżowy subindeks WIG-Banki stracił -3,1%. Mocno zniżkowały także PKO BP, PZU, Orange Polska, Energa i CD Projekt, natomiast na przeciwnym biegunie znalazły się bijący rekordy Lotos (+2,5%) oraz odrabiające straty z ostatnich dni JSW i PGE. Przewaga zniżkujących spółek była jednak na tyle znaczna, że na zamknięciu przecena WIG20 sięgała -1,7%. Wyraźnie lepiej prezentowały się tym razem spółki o średniej i mniejszej kapitalizacji, a przewaga strony podażowej uwidoczniła się dopiero w ostatniej fazie handlu. sWIG80 stracił w środę -0,4%, a mWIG40 zaliczył jedynie kosmetyczną zmianę. Wyraźnie zwiększyła się aktywność inwestorów, choć tradycyjnie w centrum uwagi znajdowały się najpłynniejsze spółki. Wartość obrotu na całym rynku przekroczyła 1,26 mld PLN, z czego 1,06 mld PLN to "zasługa" rodzimych blue chips. Wśród mid-caps rosły notowania Bogdanki (+6,6%), Comarchu i Dino Polska, z kolei w gronie "maluchów" niekwestionowanym liderem był Altus TFI, którego kapitalizacja tylko wczoraj zwiększyła się o +35%.
  Obligacje/Makro
  Z projektu NBP dotyczącego założeń polityki pieniężnej na 2019 r. wynika, że cel inflacyjny zostanie utrzymany na poziomie 2,5% z pasmem odchyleń o 1 pp. W ocenie Banku sytuacja gospodarcza na świecie pozostanie korzystna, dynamika PKB Polski obniży się, wzrosnąć mają za to inwestycje prywatne. Największym czynnikiem ryzyka w ocenie NBP pozostaje ryzyko eskalacji globalnej wojny handlowej. Rentowności krajowych 5-latek i 10-latek obniżyły się o 4 pb.
  Waluty                                                                                                                                           
  Złoty lekko osłabiał się wczoraj w relacji do najważniejszych walut, jednak po południu w szybkim tempie odrobił wcześniejsze straty. W efekcie późnym popołudniem notowane były jedynie nieznaczne zmiany. 
   
  Pobierz raport
 • 11.09.2018, 12:00

  Raport dzienny: Nerwowość na akcjach JSW

   

  Świat
  Prezydent Donald Trump jak dotąd nie ogłosił oficjalnej decyzji dotyczącej nałożenia na Chiny nowych ceł dotyczących rocznego importu o wartości 200 mld USD, natomiast cały czas to istniejące istotne prawdopodobieństwo nałożenia nowych obciążeń utrzymuje inwestorów w „ostrożnościowych” nastrojach. W powiązaniu z tą kwestią Donald Trump zasugerował przez weekend przedstawicielom koncernu Apple, iż firma powinna rozwijać swoją produkcję w USA, jeśli obawia się wpływu ceł importowych z Chin. Słowa te zaniepokoiły początkowo inwestorów i spowodowały spadek ceny akcji Apple po raz czwarty z rzędu, tym razem o -1,3%, co w konsekwencji spowodowało również ograniczenie wzrostów całego sektora spółek technologicznych. W końcowej fazie sesji cały sektor zdołał jednakże „doszlusować” do wyniku całego szerokiego rynku w USA i ostatecznie wzrósł +0,3%. Zbliżający się do wybrzeży USA huragan Florence osiągnął w poniedziałek wysoki dla huraganów poziom czwarty i zgodnie z oczekiwaniami powinien osiągnąć amerykańskie wybrzeże w czwartek wieczorem. Będzie on miał najprawdopodobniej zauważalny wpływ na zachowanie amerykańskich indeksów w najbliższym czasie, a obecnie wyraźnie wspiera notowania firm z sektora wyposażenia domów oraz handlu materiałami budowlanymi, natomiast ciąży wycenom między innymi firm ubezpieczeniowych. W odniesieniu do pozostałych instrumentów finansowych na amerykańskim rynku, w poniedziałek wyceny treasuries pozostały praktycznie bez zmian- rentowność 10-letnich amerykańskich obligacji skarbowych wyniosła 2,94%, a indeks dolara spadł -0,3% do poziomu 95,13.  
  Giełda
  Na większości europejskich parkietów utrzymywały się wczoraj pozytywne nastroje. Choć początek tygodnia przy Książęcej nie wypadł zbyt okazale, to po ubiegłotygodniowej przecenie cieszyć mogą nawet niewielkie wzrosty. Poza krótkimi epizodami wskaźnik największych spółek notował lekkie zwyżki, jednak jeszcze w ostatniej godzinie znajdował się po czerwonej stronie rynku. Dzięki mobilizacji kupujących na ostatniej prostej WIG20 zdołał wyjść na plus i zakończył dzień wynikiem o +0,6% lepszym od piątkowego zamknięcia. Ponownie słabiej wypadły indeksy grupujące firmy o średniej i mniejszej kapitalizacji, choć zarówno mWIG40, jak i sWIG80 na finiszu nieco poprawiły swój wcześniejszy dorobek. Obroty na poniedziałkowej sesji nie zachwyciły i wyniosły 689 mln PLN, z czego lwia część (ponad 557 mln PLN) została wygenerowana w segmencie blue chips. Liderem zwyżek w pierwszym szeregu był sektor bankowy reprezentowany przez mBank, Pekao SA, Santander BP i PKO BP, a rezultatem dobrego zachowania instytucji finansowych był wzrost sektorowego subindeksu WIG-Banki o +1,9%. Straty poniesione w minionych kilku dniach odrabiał CD Projekt (+3,6%), a wzięciem cieszyły się również walory Lotosu i Orange Polska. Kolejny dzień silnie taniały za to akcje JSW (-7,7%) - perspektywa zaangażowania kapitałowego w sektorze budowlanym nie spodobała się inwestorom. W drugiej linii w niełasce graczy znalazła się Bogdanka, solidne przeceny zaliczyły jeszcze Orbis i Medicalgorithmics. Rosły za to notowania Polimeksu (+7,6%), Millennium, LiveChat Soft. i Play'a. Spośród "maluchów" najlepszym wynikiem może pochwalić się Krezus (+16,5%), natomiast zdecydowanym outsiderem ponownie był Altus TFI (blisko -12%).
  Obligacje/Makro
  Nowy tydzień na rynku długu rozpoczął się od lekkich wzrostów cen krajowych obligacji skarbowych. Zwyżkowały notowania papierów na całej długości krzywej.
  Waluty                                                                                                                                           
  Złoty znacząco umocnił się wczoraj wobec franka (blisko 3 grosze), wyraźnie stracił za to w relacji do funta, który zyskiwał dzięki informacjom o możliwym osiągnięciu porozumienia ws. Brexitu. Krajowa waluta osłabiła się względem euro i umocniła w stosunku do euro, co można wiązać z wahaniami kursu pary EUR/USD.
  Pobierz raport
 • 07.09.2018, 11:25

  Raport dzienny: Pogrom małych i średnich spółek trwa

   

  Świat
  Kolejny dzień spadków amerykańskich indeksów sugeruje kontynuację lokalnej korekty, do czego przyczynkiem są widoczne spadki wycen spółek technologicznych. Indeks Nasdaq spadł w czwartek -0,9%, co było wynikiem zauważalnie gorszym od szerokiego rynku reprezentowanego przez indeks S&P 500 (-0,4%). Oprócz spółek technologicznych wyraźną słabość za Oceanem pokazywały również spółki z sektora energetycznego/paliwowego (-1,9%) do czego przyczyniały się spadki cen ropy naftowej – WTI (-1,1%), Brent (-0,8%). Dane opublikowane przez EIA dotyczące amerykańskich zapasów ropy oraz paliw przyniosły przy tym dość niejednoznaczne odczyty- zapasy ropy spadły w ubiegłym tygodniu o -4,3 mln baryłek, natomiast zapasy benzyn wzrosły o +1,85 mln bbl. W Waszyngtonie amerykańscy oraz kanadyjscy przedstawiciele kontynuowali w czwartek rozmowy dotyczące wspólnej polityki handlowej, a ponadto świat oczekuje na nowe informacje z Białego Domu dotyczącego potencjalnego nałożenia na Chiny nowych taryf celnych. Okres publicznych konsultacji przedmiotowego rozporządzenia minął w czwartek o północy czasu lokalnego. Kolejna runda ceł ma dotyczyć rocznego wolumenu importu o wartości 200 mld USD, a obejmować miałaby m.in. meble, produkty gumowe, rowery i produkty oświetleniowe. Przedstawiciele Chin zapowiedzieli natomiast w razie potrzeby wdrożenie adekwatnych środków odwetowych. Rentowności amerykańskich treasuries spadły w czwartek- rentowność dziesięcioletnich amerykańskich obligacji skarbowych wyniosła 2,88%. 
  Giełda
  Środa nie przyniosła poprawy nastrojów na warszawskim parkiecie. Wczorajsze spadki na krajowym rynku nie powinny dziwić, gdyż od rana na większości europejskich giełd dominował kolor czerwony. Choć wskaźnik blue chips w połowie sesji na chwilę wyszedł "nad kreskę", to presja strony podażowej w ostatniej fazie handlu sprawiła, że WIG20 zakończył dzień spadkiem o -1,1%. Indeksy mWIG40 i sWIG80 systematycznie zniżkowały od otwarcia, a na finiszu traciły odpowiednio -1,4% i -1%. Obroty na całym rynku sięgnęły 969 mln PLN, z czego blisko 775 mln PLN przypada na handel walorami największych firm. Z tego grona najmocniej taniały akcje koncernów energetycznych; sektorowy subindeks WIG-Energia spadł o -4,9%. Inwestorzy wyprzedażą zareagowali na informacje o porozumieniu Energi i Enei z FIZAN Energia ws. potencjalnego zaangażowania kapitałowego w budowę bloku w Elektrowni Ostrołęka. Perspektywa sporych nakładów inwestycyjnych w połączeniu ze wzrostem cen surowców energetycznych oraz kosztów emisji CO2 sprawia, że walory spółek z sektora "parzą w ręce" giełdowych graczy. Solidne przeceny zaliczyły też CD Projekt (-5%) oraz Alior Bank (-4,3%). Rynek negatywnie przyjął medialne informacje o złożeniu oferty na zakup Eurobanku, gdyż w przypadku wygranej konieczne może być podwyższenie kapitału. Na przeciwnym biegunie znalazły się akcje spółek z branży paliwowej - kapitalizacja PKN Orlen zwiększyła się wczoraj o niespełna +4%. W segmencie mniejszych i średnich spółek spadki kontynuowały Altus TFI oraz podmioty z grupy L. Czarneckiego (Getin Noble Bank i Getin Holding).
  Obligacje/Makro
  Na wczorajszym przetargu Ministerstwo Finansów sprzedało obligacje OK0720, PS0123, WZ0524, WS0428, WZ0528 i WS0429 łącznie za blisko 4 mld PLN przy popycie sięgającym 6,78 mld PLN. Rentowności krajowych obligacji skarbowych wzrosły o 2-3 pb. na całej długości krzywej.
  Waluty                                                                                                                                           
  Choć przed południem złoty lekko osłabiał się w stosunku do czołowych walut, to kolejne godziny przyniosły zmianę nastawienia i PLN z nawiązką odrobił wcześniejsze straty. Na zamknięciu wycena złotego nie odbiegała znacząco od poziomów ze środowego popołudnia.
  Pobierz raport
 • 06.09.2018, 10:31

  Raport dzienny: Dalsza przecena sektora energetycznego

   

  Świat
  Środa na Starym Kontynencie przyniosła kontynuację spadków, zaś w USA S&P500 odnotował trzeci spadek patrząc na ostatnie cztery sesje, tym razem o -0,3% w ujęciu dziennym. W Europie już od startu notowań szeroki indeks Stoxx 600 kontynuował spadki. Przecena sprowadziła indeks w okolice pułapu 376 pkt., po czym rozpoczęła się faza względnej stabilizacji. W końcówce notowań ponownie do głosu doszedł obóz podażowy i finalnie indeks odnotował spadek o -1,1% w ujęciu dziennym. W USA S&P500 w pierwszej godzinie handlu oddalił się na południe, co było pokłosiem wyraźnej słabości segmentu technologicznego oraz przeceny w obszarze dóbr luksusowych. Kolejne godziny handlu przyniosły pewne odbicie głównych indeksów, co pozwoliło na przekroczenie przez Dow Jones Industrial kursu odniesienia. Finalnie w USA środa przyniosła spadek S&P500 o -0,3% oraz nieznaczny wzrost Dow Jones Industrial o +0,1%. Za oceanem najlepiej w środę prezentował się argentyński Merval, który zyskał +4,1%. Na rynku walutowym dolar osłabił się względem euro, za które pod koniec dnia płacono powyżej 1,163 USD.
  Giełda
  Środa nie przyniosła poprawy nastrojów na warszawskim parkiecie. Wczorajsze spadki na krajowym rynku nie powinny dziwić, gdyż od rana na większości europejskich giełd dominował kolor czerwony. Choć wskaźnik blue chips w połowie sesji na chwilę wyszedł "nad kreskę", to presja strony podażowej w ostatniej fazie handlu sprawiła, że WIG20 zakończył dzień spadkiem o -1,1%. Indeksy mWIG40 i sWIG80 systematycznie zniżkowały od otwarcia, a na finiszu traciły odpowiednio -1,4% i -1%. Obroty na całym rynku sięgnęły 969 mln PLN, z czego blisko 775 mln PLN przypada na handel walorami największych firm. Z tego grona najmocniej taniały akcje koncernów energetycznych; sektorowy subindeks WIG-Energia spadł o -4,9%. Inwestorzy wyprzedażą zareagowali na informacje o porozumieniu Energi i Enei z FIZAN Energia ws. potencjalnego zaangażowania kapitałowego w budowę bloku w Elektrowni Ostrołęka. Perspektywa sporych nakładów inwestycyjnych w połączeniu ze wzrostem cen surowców energetycznych oraz kosztów emisji CO2 sprawia, że walory spółek z sektora "parzą w ręce" giełdowych graczy. Solidne przeceny zaliczyły też CD Projekt (-5%) oraz Alior Bank (-4,3%). Rynek negatywnie przyjął medialne informacje o złożeniu oferty na zakup Eurobanku, gdyż w przypadku wygranej konieczne może być podwyższenie kapitału. Na przeciwnym biegunie znalazły się akcje spółek z branży paliwowej - kapitalizacja PKN Orlen zwiększyła się wczoraj o niespełna +4%. W segmencie mniejszych i średnich spółek spadki kontynuowały Altus TFI oraz podmioty z grupy L. Czarneckiego (Getin Noble Bank i Getin Holding).
  Obligacje/Makro
  Zgodnie z oczekiwaniami na wczorajszym posiedzeniu RPP pozostawiła stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. Zdaniem członków Rady stopy procentowe mogą pozostać na obecnym poziomie do 2020 r. Prezes NBP ocenił, że gospodarka prawdopodobnie osiągnęła najwyższy pułap w cyklu, a poziom inwestycji nie daje powodów do niepokoju. O 2 pb. wzrosły wczoraj rentowności krajowych 5-latek i 10-latek.
  Waluty                                                                                                                                           
  Złoty istotnie osłabiał się względem dolara i franka, jednak po południu straty zostały w szybkim tempie odrobione. Rósł także kurs pary EUR/PLN, co można wiązać z umocnieniem wspólnej waluty na rynkach światowych. Po informacjach o postępach w negocjacjach ws. Brexitu na wartości zyskiwał funt.
  Pobierz raport
 • 05.09.2018, 11:25

  Raport dzienny: KGHM traci wraz z przeceną miedzi na giełdach towarowych

   

  Świat
  Wtorkowa sesja w Europie przyniosła przewagę spadków, zaś w USA pierwszy dzień po przedłużonej przerwie przyniósł niewielką skalę przeceny. Na Starym Kontynencie początek sesji wskazywał na dominacje kupujących, jednakże Stoxx 600 tuż po dobrym starcie i wejściu na pułap 384 punktów rozpoczął drogę na południe. Kolejne godziny przy braku pozytywnych sygnałów dla obozu popytowego przyniosły w Europie spadki większości indeksów, zaś punkt równowagi został osiągnięty dopiero w ostatnich godzinach sesji. Finalnie Stoxx 600 stracił w ujęciu dziennym -0,7%, zaś niemiecki DAX spadł o ‑1,1%. W USA w poniedziałek inwestorzy obchodzili Święto Pracy, stąd start skróconego giełdowego tygodnia wypadł we wtorek. Od początku notowań indeks S&P500 znajdował się poniżej kursu odniesienia. Emocje na rynku były bardzo ograniczone, co odzwierciedlała jedynie kilkupunktowa zmienność indeksu. Obóz podażowy kontrolował sytuację, zaś w ujęciu segmentowym najsłabiej zachowywały się spółki telekomunikacyjne oraz nieruchomościowe. Finalnie S&P500 stracił w ujęciu dziennym -0,2%. Na rynku walutowym wtorek przyniósł umocnienie dolara względem euro, choć część tego ruchu została zniwelowana w końcówce dnia.
  Giełda
  Wtorkowa sesja przy Książęcej zakończyła się solidnymi spadkami czołowych indeksów. Choć początek handlu dawał nadzieję na kontynuację zwyżek przez największe spółki, to rosnąca presja ze strony sprzedających sprawiła, że już około południa wskaźnik blue chips znalazł się "pod kreską". W drugiej części dnia przewaga strony podażowej nie podlegała już dyskusji i na zamknięciu WIG20 tracił -1,5%. Słabe nastroje utrzymywały się także na większości rynków Starego Kontynentu, a dodatkowo po dniu przerwy sesja na Wall Street rozpoczęła się od zniżek. Kolejny dzień znacząco taniały walory spółek o średniej i mniejszej kapitalizacji, czego rezultatem były spadki indeksów mWIG40 (-1,5%) oraz sWIG80 (-1,8%). Obroty na wczorajszej sesji były wyraźnie wyższe niż w poniedziałek i sięgnęły 878 mln PLN, z czego ponad 680 mln PLN wygenerowane zostało w segmencie największych firm. W pierwszym szeregu najmocniej przecenione zostały KGHM (-5%) i Tauron (-4,6%); akcje lubińskiego koncernu traciły na wartości z powodu spadków cen miedzi na rynkach towarowych. Na przeciwnym biegunie znalazło się CCC (+4,6%), które w poniedziałek opublikowało wyniki sierpniowej sprzedaży. Wśród mid-caps imponujący wzrost zanotowały akcje 11Bit Studios (+11,5%), odrabiając w ten sposób część strat poniesionych w ostatnich dniach. Silnie zniżkowały za to Medicalgorithmics (-9,7%), Wirtualna Polska (-7,3%) oraz PKP Cargo (-5,4%). Z grona "maluchów" dołki pogłębiały akcje Altus TFI (-26,2%) oraz firm "kojarzonych" z funduszami zarządzanymi przez towarzystwo.
  Obligacje/Makro
  Na jutrzejszym przetargu sprzedaży obligacji Ministerstwo Finansów zaoferuje papiery OK0720, PS0123, WZ0524, WS0428, WZ0528 i WS0429 o łącznej wartości 3-4 mld PLN. We wtorek notowania krajowych papierów skarbowych pozostawały dosyć stabilne.
  Waluty                                                                                                                                           
  Wzrost awersji do ryzyka przełożył się na wyraźne osłabienie złotego względem amerykańskiego dolara. Kurs pary USD/PLN zwyżkował od godzin porannych i po południu złoty tracił już blisko 4 grosze. O połowę mniejsze straty PLN poniósł w stosunku do euro, franka i funta.
   
  Pobierz raport
 • 04.09.2018, 11:26

  Raport dzienny: Mocna przecena spółek z branży gier komputerowych

   

  Świat
  Poniedziałkowy brak sesji giełdowej w Stanach spowodowany amerykańskim Świętem Pracy spowodował swoisty stan wyczekiwania na pozostałych kluczowych rynkach oraz pozwolił na odreagowanie indeksów chińskich w ślad za chwilowym brakiem nowej komunikacji dotyczącej nałożenia kolejnego pakietu ceł przez amerykańską administrację. Poniedziałkowe, sierpniowe, finalne odczyty przemysłowych indeksów PMI w Europie potwierdziły osłabienie sentymentu przedsiębiorców na Starym Kontynencie i nie dawały inwestorom dodatkowych powodów do zakupów akcji na europejskich parkietach. Aktualny brak porozumienia pomiędzy USA a Kanadą w kwestiach NAFTA oraz występujące ryzyko wzajemnego podniesienia ceł pomiędzy Stanami a Unią Europejską na samochody i komponenty z branży motoryzacyjnej, na poniedziałkowej sesji negatywnie wpływało na wyceny spółek motoryzacyjnych. Z kolei brak nowych informacji ze Stanów mogących potencjalnie wskazywać na zwiększenie ryzyk w obszarze handlu międzynarodowego pozwolił na wzrosty wycen części europejskich instytucji finansowych. We wtorek czeka nas druga tura odczytów przemysłowego PMI za sierpień- tym razem ze Stanów oraz Kanady, jak również dane dotyczące inflacji producenckiej w Strefie euro.
  Giełda
  Po spadkach w drugiej połowie ubiegłego tygodnia nowy miesiąc na GPW rozpoczął się od zwyżek wskaźnika największych spółek. Tuż po otwarciu WIG20 zaczął wyraźnie rosnąć i już po godzinie zyskiwał ponad +1%. W kolejnych godzinach sentyment nieco pogorszył się, jednak ostatnie słowo ponownie należało do kupujących. W efekcie zwyżka indeksu sięgnęła +0,8%, a końcowy wynik jest jednym z lepszych na tle innych europejskich giełd. Należy zwrócić uwagę na znacząco niższą aktywność inwestorów, co można wiązać z wolnym dniem za Oceanem i nieobecnością amerykańskich graczy. Wartość handlu walorami krajowych blue chips sięgnęła wczoraj 409 mln PLN, natomiast na całym rynku obroty wyniosły blisko 605 mln PLN. Poniedziałku do udanych nie zaliczą posiadacze akcji spółek o średniej i mniejszej kapitalizacji, gdyż zarówno mWIG40, jak i sWIG80 kontynuowały piątkowe spadki, tracąc odpowiednio -1% i -1,8%. Mocne przeceny kolejny dzień notowały akcje spółek z branży gier komputerowych - CI Games, 11Bit Studio oraz TS Games. Presja podaży widoczna była również w przypadku firm, w których znaczące udziały mają fundusze zarządzane przez TFI Altus (Oponeo.Pl, Rainbow Tours, Orzeł Biały). Po publikacji słabszych od oczekiwań wyników kwartalnych o ponad -19% obniżyła się kapitalizacja BA Holding. W pierwszym szeregu zwyżkom przewodziła Energa (+4,2%), z dobrej strony pokazały się także KGHM, PKN Orlen oraz banki (mBank i PKO BP). Na przeciwnym biegunie znalazły się tym razem CD Projekt (-2%) oraz Tauron, który po spadku o -1% znalazł się na najniższym poziomie w swojej giełdowej historii.
  Obligacje/Makro
  Sierpniowy wskaźnik PMI dla Polski spadł w porównaniu do ubiegłego miesiąca do 51,4 pkt. (prognoza 53,1 pkt.). Początek tygodnia przyniósł istotny spadek cen krajowego długu; w rezultacie rentowności obligacji o średnim i dłuższym terminie zapadalności wzrosły o 3-4 pb.
  Waluty                                                                                                                                           
  Odmiennie prezentowała się sytuacja na rynku walutowym, gdzie złoty umacniał się względem najważniejszych walut odrabiając w ten sposób straty poniesione w piątkowy wieczór. PLN zyskał ponad 1 grosz wobec dolara, euro i franka, natomiast kurs pary GBP/PLN spadł o blisko -1%.
  Pobierz raport
 • 03.09.2018, 12:00

  Raport dzienny: Słabość małych i średnich spółek

   

  Świat
  Oczy inwestorów zdecydowanie skierowane były na koniec tygodnia na Waszyngton i trwające negocjacje wokół nowej umowy NAFTA. Otwartym punktem pozostaje tutaj kształt nowej umowy z Kanadą, która ostatecznie nie została zawarta do ostatniego piątku. Wcześniej prezydent Trump ostrzegał stronę kanadyjską, iż jeżeli nowy układ nie zostanie zawarty do końca ubiegłego tygodnia, to będzie on skłonny zawrzeć nowy układ handlowy tylko z Meksykiem, a z pominięciem północnego, amerykańskiego sąsiada. Ostatecznie amerykańska administracja poinformowała, iż rozmowy te mają być kontynuowane w bieżącym tygodniu. Informacja ta pomogła amerykańskim indeksom na odrobienie porannych spadków. Nowe umowy mają docelowo zastąpić dotychczas obowiązujące zobowiązania dające podstawę funkcjonującej od 1994 roku Północnoamerykańskiej Strefy Wolnego Handlu (NAFTA). Obserwowane w piątek spadki cen ropy naftowej spowodowały, iż sektor spółek paliwowych w Stanach okazał się być najsłabszym w ostatnim miesiącu sektorem za Oceanem. Stracił on w skali całego miesiąca -3,8%, a dla porównania indeks S&P 500 wzrósł w sierpniu +3,0%. Niewielka zmienność panowała natomiast na rynku amerykańskiego długu, gdzie rentowność amerykańskich Treasuries spadła symbolicznie do poziomu 2,85%. Ponadto w stosunku do koszyka walut umocnił się amerykański dolar- indeks DXY wzrósł w piątek o +0,4%, co wzniosło go na najwyższy w skali całego ubiegłego tygodnia poziom. 
  Giełda
  Ostatnia sesja minionego tygodnia na warszawskiej giełdzie zakończyła się spadkami czołowych wskaźników. Mimo kolejnych rekordów za Oceanem od rana słaby sentyment utrzymywał się na większości parkietów Starego Kontynentu, nic więc dziwnego, że także i przy Książęcej więcej do powiedzenia mieli sprzedający. Choć WIG20 przed południem tracił już niespełna -1%, to w drugiej części dnia przez chwilę wydawało się, że wskaźnik krajowych blue chips zdoła wyjść na plus. Ostatnie słowo należało jednak do strony podażowej i w rezultacie indeks "poszedł w dół" o -0,7%. Obroty w tym segmencie rynku wyniosły 763 mln PLN, a wartość handlu akcjami wszystkich notowanych na GPW firm przekroczyła 1,01 mld PLN. W pierwszej linii liderami zniżek były spółki modowe (CCC -4,4%, LPP -2,3%), wyraźnie taniały również walory CD Projektu, Aliora, Lotosu oraz przedstawicieli branży wydobywczej (KGHM, JSW). Powody do zadowolenia mieli za to PZU i PGE, których kapitalizacja zwiększyła się o przeszło +1%. Zgoła odmienne nastroje towarzyszyły posiadaczom akcji producentów gier komputerowych. Inwestorom nie spodobały się plany podwyższenia kapitału zakładowego przez CI Games oraz wyniki kwartalne opublikowane przez 11Bit Studios. W efekcie walory obu firm zanotowały dwucyfrowe spadki. Informacja o zatrzymaniu byłych członków zarządu Altusa TFI spowodowała drastyczną przecenę papierów nie tylko samego towarzystwa, ale i firm, w której zarządzane przez niego fundusze dysponują znaczącym pakietem akcji. mWIG40 zniżkował w piątek o -1,1%, natomiast sWIG80 stracił na zakończenie tygodnia -1,7%.
  Obligacje/Makro
  W końcowym wyliczeniu GUS podał, że w 2. kwartale PKB wzrósł o +5,1% rdr, natomiast wg szacunkowych danych wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych wzrósł w sierpniu o +2% rdr, a w stosunku do poprzedniego miesiąca ceny nie zmieniły się. Opracowywany przez BIEC Wskaźnik Rynku Pracy, który informuje o przyszłych zmianach wielkości bezrobocia, nieznacznie w sierpniu wzrósł. Na zakończenie tygodnia zniżkowały ceny krajowych 5-latek i 10-latek.
  Waluty                                                                                                                                           
  Dosyć stabilnie kształtowała się w piątek wycena złotego względem dolara - kurs pary USD/PLN utrzymywał się wokół poziomów z czwartkowego zamknięcia. W relacji do szwajcarskiego franka PLN lekko tracił, z kolei wobec euro zyskiwał po południu blisko 1,5 grosza.
   
  Pobierz raport
 • 31.08.2018, 10:30

  Raport dzienny: Problemy Turcji i Argentyny zwiększają awersję do ryzyka

   

  Świat
  Czwartek przyniósł na rynkach giełdowych ochłodzenie nastrojów – zarówno w Europie, jak i w USA przeważały spadki indeksów, choć ich skala była dosyć ograniczona. Na Starym Kontynencie od początku notowań dominował kolor czerwony, a indeks Stoxx 600 dość szybko dotarł do pułapu 384 pkt. Kolejne godziny wyglądały już lepiej z perspektywy posiadaczy akcji, a paneuropejski indeks stopniowo odrabiał straty. Finalnie udało się zmniejszyć skalę przeceny w ujęciu dziennym do -0,3%. W USA S&P 500 od początku notowań znajdował się poniżej poziomu odniesienia, a skala wahań była ograniczona. Nastroje popsuły doniesienia, iż już w nadchodzącym tygodniu prezydent D. Trump chce nałożenia ceł na towary z Chin, których roczna wartość importu do USA wynosi 200 mld USD. Końcówka sesji należała do rynkowych niedźwiedzi, którym jednak nie udało się sprowadzenia na finiszu indeksu S&P 500 poniżej pułapu 2.900 pkt. Finalnie w ujęciu dziennym indeks stracił -0,4%, a pozytywnie w sektorowych statystykach zaznaczał swoją obecność jedynie segment użyteczności publicznej. Na rynku walutowym dolar umocnił się względem euro oraz osłabił względem japońskiego jena.      
  Giełda
  Kolejne rekordy na Wall Street kontrastują w ostatnich dniach z sentymentem jaki panuje wobec rynków wschodzących. W depeszach agencji informacyjnych najczęściej przewijają się informacje z Turcji i Argentyny, jednak pogorszenie nastrojów zaczynają odczuwać także inne kraje zaliczane do grona emerging markets. Czwartkowe osłabienie złotego i spadki na GPW można po części wiązać właśnie ze wzrostem awersji do ryzyka, choć z drugiej strony nie należy zapominać o solidnych wzrostach, jakie od połowy lipca zanotował WIG20. Wczorajsza sesja przy Książęcej przebiegała pod dyktando sprzedających, którzy jeszcze przed południem przesądzili o końcowym wyniku. Wskaźnik blue chips po dwóch godzinach handlu tracił blisko -1%, a w kolejnych godzinach notowania oscylowały wokół tego poziomu. O połowę mniejszą przecenę zaliczył indeks "średniaków", natomiast nieco lepiej wypadły tym razem spółki o mniejszej kapitalizacji - sWIG80 zyskał +0,2%, dzięki mobilizacji popytu w ostatniej godzinie. Wyraźnie mniejsze były obroty, których wartość na całym rynku sięgnęła 865 mln PLN, z czego 726 mln PLN to "wkład", jak wniosły największe firmy. W pierwszym szeregu najmocniej na wartości zyskiwał Eurocash (+3,6%), inwestorzy pozytywnie przyjęli też wyniki PGNiG (+2,3%). Powodów do zadowolenia nie mieli za to udziałowcy CD Projektu (-4,3%), istotnie taniały też walory Orange Polska, PGE i PKN Orlen. Spośród mid-caps przecena dotknęła Medicalgorithmics i Bank Handlowy, z kolei w gronie "maluchów" na pierwszy plan wysunęły się Skarbiec Holding i Atal.
  Obligacje/Makro
  Opracowywany przez BIEC Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury, który z wyprzedzeniem informuje o przyszłych tendencjach w gospodarce, spadł w sierpniu. Składowe wskaźnika sygnalizują nadciągające nieuchronnie spowolnienie gospodarcze. W czwartek spadały dochodowości obligacji na środku i długim końcu krzywej.
  Waluty                                                                                                                                           
  Gorszy sentyment wobec walut krajów emerging markets osłabił wczoraj złotego, który wyraźnie tracił wczoraj na wartości w relacji do czołowych walut. O ponad 2 grosze zdrożały dolar i frank, natomiast w mniejszym stopniu wzrósł kurs pary EUR/PLN.
  Pobierz raport
Raport specjalny
 • 25.07.2018, 10:28

  Raport dzienny: Kontynuacja dynamicznego wzrostu największych spółek z GPW

   

  Świat
  Wtorkowa sesja przyniosła przewagę wzrostów na parkietach europejskich. W USA wzrosły S&P500 oraz Dow Jones Industrial, a Nasdaq Composite, który w ciągu dnia wspiął się na nowe śródsesyjne maksimum, zakończył dzień tuz poniżej kursu odniesienia. Na Starym Kontynencie notowania rozpoczęły się neutralnie, jedynie z lekką przewagą obozu popytowego. Sukcesywnie napływające wstępne odczyty przemysłowych indeksów PMI dla Francji, Niemiec oraz całej strefy euro okazały się wyższe od oczekiwań, choć analogiczne dane dla sektora usługowego miały mniej optymistyczny wydźwięk. Jeszcze przed południem kupujący wypracowali sobie większą przewagę i przy takim układzie sił upłynęła cała druga część dnia. Finalnie szeroki europejski Stoxx 600 zyskał +0,9%. W USA obóz popytowy rozpoczął od mocnego akcentu w postaci nowego śródsesyjnego rekordu na indeksie Nasdaq Composite. Potem z indeksu nieco uszło powietrze, a realizacja zysków przez część inwestorów sprowadziła go do poziomu poniedziałkowego zamknięcia. Pozostałe główne indeksy odnotowały zwyżki, w tym S&P500 o +0,5%. Za oceanem najlepiej w statystykach posesyjnych prezentował się argentyński Merval, który zyskał niemal +2,1%, redukując tegoroczną stratę do -6%. Na rynku walutowym eurodolar niemal nie zmienił wartości w ujęciu dziennym, finiszując przy pułapie 1,168.
  Giełda
  Wskaźnik największych spółek warszawskiego parkietu, WIG20, nie zwalnia tempa i we wtorek "poszedł w górę" o +1,8%. Widoczne od końca ubiegłego tygodnia wzrosty w tym segmencie rynku, w wyniku których indeks sforsował poziom 2200 punktów, skłoniły kolejnych inwestorów do zwiększenia zaangażowania, czego efektem jest wczorajsza zwyżka o +1,8%. WIG20 systematycznie zyskiwał od godzin porannych, a dzięki dodatniemu otwarciu za Oceanem zdołał jeszcze powiększyć zdobycze w ostatniej fazie sesji. Cieszyć może fakt, że wzrostom na GPW towarzyszą wyższe obroty, które we wtorek przekroczyły 855 mln PLN, z czego za niespełna 689 mln PLN "odpowiada" handel walorami spółek z pierwszej linii. Pozytywny sentyment utrzymywał się także w gronie "średniaków" (mWIG40 zwyżkował o +0,9%), a fala optymizmu nie udzieliła się graczom operującym w obszarze small-caps. sWIG80 zyskał +0,2%, a w minionych trzech dniach poprawił swoje osiągnięcia jedynie o +0,7%. Palmę pierwszeństwa w segmencie blue chips dzierżyły we wtorek banki - Alior i BZ WBK (ponad +4,5%), a tylko nieco w tyle zostawiając PKO BP, Pekao SA i mBank. Mocno wzrósł kurs akcji KGHM (+4,5%), w reakcji na zwyżki cen miedzi. Wcześniejsze straty odrabiały też PGNiG i Orange Polska, a z dobrej strony pokazały się też CCC i JSW. Wzrost indeksu WIG20 mógłby być pokaźniejszym, gdyby nie słabsze zachowanie koncernów energetycznych - branżowy subindeks WIG-Energia stracił wczoraj -1,1%. W drugim szeregu najlepiej wypadły Millennium (+6,1%), Intercars, Orbis i PKP Cargo, natomiast w gronie "maluchów" uwagę zwracały silne, ponad +10-proc. wzrosty notowań ABC Daty i Trakcji. Powody do zadowolenia mieli także udziałowcy Torpolu, Rainbow Tours oraz Playway'a.
  Obligacje/Makro
  GUS poinformował, że w czerwcu stopa bezrobocia spadła do 5,9%. Urząd skorygował także (do 5,2%) dane o majowej produkcji przemysłowej (wcześniej podano, że wyniosła ona 5,4%). Podobnie jak dzień wcześniej, we wtorek nie doszło do istotnych zmian w wycenie krajowego długu i rentowności obniżyły się tylko w nieznacznym stopniu.
  Waluty                                                                                                                                           
  Pomimo utrzymującego się ryzyka związanego z eskalacją wojen handlowych, złoty systematycznie umacniał się od godzin porannych w relacji do czołowych walut. Najmocniej spadły kursy par EUR/PLN i CHF/PLN, a nieco mniejszy spadek zaliczyła para USD/PLN.
  Pobierz raport