Raporty giełdowe i rynkowe

RSS
Raporty miesięczne
 • 24.02.2017, 12:12

  Raport miesięczny: Luty 2017

  Nastroje na krajowym rynku długu istotnie pogorszyły się w styczniu. Wyrazem tego był wyraźny wzrost rentowności obligacji skarbowych na całej długości krzywej. Dochodowość 10-latek zwiększyła się do 3,88%, w przypadku 5-latek wzrosła do 3,17%, natomiast rentowność papierów 2-letnich przekroczyła 2,20%. Dużym zainteresowaniem cieszyły się przetargi obligacji organizowane przez Ministerstwo Finansów, które od nowego roku przeprowadzane są w innej niż dotychczasowa formule (oferowane są papiery kilku serii). Deklarowany popyt okazał się ponad dwukrotnie większy od podaży, dzięki czemu resort sprzedał obligacje za przeszło 15 mld PLN, a stopień pokrycia tegorocznych potrzeb pożyczkowych przekroczył 35%.

  Pobierz raport
 • 26.01.2017, 10:20

  Raport miesięczny: Styczeń 2017

  Zaskakująca decyzja agencji S&P wpłynęła korzystnie na notowania polskich aktywów- w grudniu rosły ceny obligacji, umacniał się też złoty. Dane makroekonomiczne sygnalizują, że sytuacja gospodarcza ulega poprawie. Napływ kapitału zagranicznego wywołał imponujące wzrosty na warszawskim parkiecie.
  W pierwszych dniach grudnia agencja S&P utrzymała rating Polski na poziomie „BBB plus”, ale jednocześnie (ku zaskoczeniu ekonomistów) podniosła jego perspektywę do stabilnej. Analitycy agencji ocenili, że pozycja budżetowa w ostatnich miesiącach nie uległa pogorszeniu, pomimo niższego od oczekiwań wzrostu gospodarczego. Wskazali również, że wygasły obawy o dalsze osłabienie kluczowych instytucji (NBP, Trybunał Konstytucyjny). Decyzja S&P okazała się dużą niespodzianką dla rynku, gdyż w styczniu ubiegłego roku obniżyła ona nie tylko ocenę wiarygodności kredytowej (z „A minus”), ale i perspektywę ratingu (do negatywnej). Dodatkowo w drugiej połowie listopada na rynek trafiły niepokojące opinie ze strony innych agencji, które wskazywały na zagrożenia dla budżetu wynikające z przyjęcia przez Sejm ustawy o obniżeniu wieku emerytalnego.

  Pobierz raport
 • 29.12.2016, 15:10

  Raport miesięczny: Grudzień 2016

   

  Niespodziewany wynik wyborów prezydenckich w USA wywołał spadki na rynkach wschodzących, w tym i na GPW. Na wartości traciły nie tylko krajowe akcje, ale również i obligacje; znaczące osłabienie zanotował polski złoty. Dane z rodzimej gospodarki potwierdziły spowolnienie dynamiki PKB i nie napawają póki co optymizmem na najbliższe kwartały.

  Listopad okazał się słabym okresem dla głównych indeksów warszawskiego parkietu. Najważniejszym wydarzeniem miesiąca były wybory prezydenckie w USA, z których ku ogólnemu zaskoczeniu zwycięsko wyszedł Donald Trump. Negatywna reakcja na rynkach rozwiniętych była znacznie krótsza niż w przypadku Brexitu, jednak rynki wschodzące znajdowały się pod presją podaży, a wskaźnik MSCI EM stracił w tym czasie -4,7%. Na tym tle giełda przy Książęcej wypadła całkiem nieźle, jednak w skali miesiąca spadek indeksu szerokiego rynku, WIG, przekroczył -1,1%. Nieco mniejszą zniżkę zanotował WIG20 (-0,9%)- w gronie blue chips zdecydowanie wyróżniał się KGHM. Rosnące od wyborów w USA ceny metali przemysłowych wsparły notowania miedziowego koncernu- akcje KGHM wzrosły o niemal 23%. Umocnienie franka szwajcarskiego przy braku rozwiązania kwestii walutowych kredytów hipotecznych negatywnie wpłynęły natomiast na notowania banków. Słabo wypadły także spółki z branży energetycznej. Indeksy sektorowe obejmujące walory instytucji finansowych oraz koncernów energetycznych straciły ponad -5,5%.

  Pobierz raport
 • 29.11.2016, 13:43

  Raport miesięczny: Listopad 2016

  W centrum uwagi inwestorów w październiku znajdowały się spółki o dużej kapitalizacji, szczególnie z sektora paliwowego. Ceny krajowych obligacji spadały w ślad za zniżkującymi cenami długu na rynkach bazowych. Złoty wyraźnie osłabił się w relacji do dolara.

  Blue chips w natarciu. Po fatalnym wrześniu krajowe blue chips w imponującym stylu wróciły w październiku do łask inwestorów. Indeks WIG20 wzrósł o +6,2% i z nawiązką odrobił straty sprzed miesiąca, znajdując się jednocześnie w gronie najsilniej rosnących wskaźników europejskich parkietów. Duża w tym zasługa spółek paliwowych, PKN Orlen i Lotosu, które zyskały ponad +19%. Oba koncerny zaprezentowały wyraźnie lepsze od oczekiwań wyniki finansowe. Na ich poziom spory wpływ miało wprowadzenie tzw. „pakietu paliwowego”, który ma na celu ograniczenie szarej strefy. Istotne wzrosty zaliczyły także spółki z branży energetycznej, spośród których najlepiej wypadła Enea zwyżkując o ponad +18%. Sektorowy indeks WIG-Energia wzrósł w ubiegłym miesiącu o blisko +4%. Poprawa notowań koncernów energetycznych stanowi dużą niespodziankę, ale powodów lepszego zachowania przedstawicieli sektora należy upatrywać w rosnących cenach surowców. Utrzymująca się dobra koniunktura na rynku węgla koksowego i energetycznego korzystnie wpłynęła na kursy JSW i Bogdanki, które zyskały (odpowiednio) ponad +37% i 22%. Przyjęcie nowej polityki dywidendowej wsparło notowania PZU, jednak liderem zwyżek spośród największych spółek okazało się LPP. Odzieżowa spółka pochwaliła się wzrostem wolumenu miesięcznej sprzedaży, jednak rynkowi najbardziej spodobało się zwiększenie uzyskiwanej marży.
  Pobierz raport
 • 20.10.2016, 11:50

  Raport miesięczny: Październik 2016

  Sierpniowy wzrost produkcji przemysłowej pozwala na nieco większy optymizm, jednak studzi go dalsza słabość w inwestycjach. Materializacja ryzyka politycznego przesądziła o spadku indeksu największych spółek, natomiast mid- i small-capy nadal są w dobrej kondycji.

  Spółki o mniejszej i średniej kapitalizacji kontynuowały wzrosty zapoczątkowane w pierwszej połowie lipca. Jednakże widoczne było wyhamowanie zwyżek ze względu na ochłodzenie na rynkach globalnych oraz realizację zysków po ponad dwumiesięcznym letnim rajdzie. „Zadyszkę” złapali niedawni liderzy, aczkolwiek skala wakacyjnych wzrostów była na tyle solidna, że obecnie w wielu przypadkach można mówić o przekroczeniu aktualnych wycen analityków. Indeks średnich spółek mWIG40 zyskał +2,2%, natomiast sWIG80 wzrósł o +1,1%. W kręgu zainteresowania inwestorów znajdowały się szczególnie mniejsze spółki, które do tej pory w małym stopniu skorzystały na poprawie koniunktury. W ujęciu sektorowym zwyżki notowali deweloperzy oraz spółki z branży budowlanej.
  Znacznie gorzej wypadły rodzime blue chips, a największą przecenę zanotowały spółki pozostające pod kontrolą Skarbu Państwa. Popłoch wśród inwestorów wywołała zapowiedź podniesienia wartości nominalnej akcji o 50 mld PLN w okresie 5 lat, co wiązałoby się z koniecznością zapłaty blisko 10 mld PLN podatku. Na „pierwszy ogień” miałyby pójść spółki z sektora energii- subindeks WIG-Energetyka spadł we wrześniu o blisko -9%. Sporą zniżkę zaliczyło także PGNiG (-5,3%), a wśród najmocniej tracących znalazł się ponadto Alior Bank (-12,9%), który złożył wiążącą ofertę na zakup działalności bankowej Raiffeisen Bank Polska. Potencjalna akwizycja wymagałaby pozyskania nowego kapitału, najprawdopodobniej w drodze emisji akcji. Indeks WIG20 spadł o -4,7%, ale biorąc pod uwagę „odcięcie” dywidendy z akcji PZU, miesięczna strata jest nieco mniejsza (-3,8%).
  Pobierz raport
Raporty dzienne
 • 14.08.2018, 11:00

  Raport dzienny: Lekkie odreagowanie na GPW

   

  Świat
  Nowy tydzień rozpoczął się od przewagi spadków na europejskich parkietach oraz umiarkowanej przeceny głównych amerykańskich indeksów. W centrum uwagi nadal była sytuacja Turcji oraz zmienne notowania liry, zaś inwestorzy podobnie jak w piątek wyprzedawali akcje europejskich banków, w tym zwłaszcza posiadających istotną ekspozycję na Turcję. Notowania w Europie rozpoczęły się od przewagi strony podażowej, choć po pierwszej godzinie widać było, iż presja na ceny zdecydowanie spadła. Na giełdach rozpoczęło się niewielkie odreagowanie i w rezultacie większość europejskich indeksów zakończyła dzień ograniczonym spadkiem, nieprzekraczającym -1%. W USA, gdzie powoli dobiega końca udany sezon publikacji wyników kwartalnych, początek notowań przyniósł wzrost S&P500 powyżej pułapu 2.840 pkt. W dalszej części rynkowych zmagań przewagę wypracował obóz podażowy i finalnie S&P500 spadł po raz czwarty z rzędu w ujęciu dziennym, tracą tym razem -0,4%. Za oceanem najsłabiej wypadł argentyński Merval, który stracił -3%. Na rynku walutowym kurs eurodolara oscylował wokół 1,14; za dolara chwilami płacono powyżej 7 tureckich lir, choć jeszcze rano kurs tymczasowo spadł poniżej 6,5.
  Giełda
  Początek tygodnia przyniósł nieco oddechu posiadaczom akcji. Co prawda problemy tureckie wciąż pozostają aktualne, z tym że  co odważniejsi inwestorzy po piątkowej mocnej wyprzedaży mogli szukać okazji inwestycyjnych na poszczególnych walorach. Wraz z rozwojem wydarzeń indeks najpłynniejszych spółek WIG20 wzmacniał swoją pozycję, a rytm temu umocnieniu nadawały paliwowe spółki Orlen i Lotos, które zakończyły notowania kolejno o +3,61% oraz +5,37%. Sam indeks WIG20 zamknął sesję niemal o 14 pkt wyżej niż na koniec poprzedniego tygodnia co dało wzrost o +0,61%. Prócz wyżej wymienionego Orlenu i Lotosu mocnym liderem był CD Projekt, który podniósł swoją wartość o +3,74%. Mniej zadowoleni mogli być akcjonariusze PGNiG, którego walory spadły o -3,02%. Wzrost największych spółek niestety nie przełożył się na firmy o mniejszej kapitalizacji, indeks mWIG40 stracił -1,0% zaś sWIG80 -0,54%. Największym wygranym był producent gier CIGames, którego akcje rosły kolejny dzień, tym razem aż o +24,30%. Mocną utratę wartości wciąż notuje Grupa Azoty, która w pierwszej sesji tygodnia oddała -7,71% ze swojej kapitalizacji. Po informacjach o rozpoczęciu rozmów w sprawie zwolnień grupowych mocno taniały papiery wartościowe Groclinu, tj. -17,14%. Nie najlepiej również będą wspominać sesję posiadacze akcji Krezusa, pierwsza sesja po wznowieniu notowań przyniosła przecenę o -12,45%. Obroty na całym rynku wyniosły 688 mln zł.
  Obligacje/Makro
  Sytuacja na polskim rynku długu była w poniedziałek relatywnie stabilna. NBP podał, iż deficyt w obrotach bieżących w czerwcu wyniósł 240 mln euro wobec konsensusu 292 mln euro. Z danych Ministerstwa Finansów wynika, iż w lipcu sprzedaż obligacji detalicznych w lipcu wyniosła 1.093 mln zł wobec 1.178 mln zł w czerwcu.
  Waluty
  Napięta sytuacja wokół tureckiej liry przekłada się negatywnie na sentyment do walut rynków wschodzących. Złoty ponownie osłabił się w niewielkim stopniu do EUR i USD, tracąc nieco bardziej względem franka szwajcarskiego, za którego płacono pod koniec dnia ok. 3,8 PLN.
  Pobierz raport
 • 13.08.2018, 10:37

  Raport dzienny: Problemy Turcji przenoszą ryzyka na inne rynki

   

  Świat
  Piątkowa sesja przyniosła wyraźną dominację spadków w Europie oraz przecenę głównych indeksów amerykańskich. Tematem dnia była kulminacja kryzysu wokół Turcji oraz dynamicznie spadająca wycena liry. Obawy inwestorów skoncentrowały się na europejskim sektorze bankowym, w tym na wybranych bankach posiadających istotną ekspozycję na aktywa tureckie, jak np. hiszpański BBVA. W Europie już od rana dominował obóz podażowy. Wyprzedawano głównie akcje banków oraz sektora surowcowego. Finalnie szeroki Stoxx 600 zakończył dzień spadkiem o -1,1%. W USA sentyment inwestorów wpisał się w globalne tendencje. S&P500 po spadkowym otwarciu w kolejnych godzinach jedynie nieznacznie się wahał. Ostatecznie nie udało się przedłużyć serii tygodniowych wzrostów, gdyż po spadku o -0,7% w piątek cały tydzień zakończył się wynikiem około -0,3%. Wzrost awersji do ryzyka oraz ucieczka w kierunku bezpieczniejszych aktywów zaowocowała spadkami rentowności obligacji na rynkach bazowych. Na rynku walutowym dolar wyraźnie zyskiwał względem euro.
  Giełda
  Posiadacze akcji nie będą dobrze wspominać piątkowej sesji. Od godzin porannych zdecydowanie przeważającą siłą była strona podażowa, a głównym motorem napędzającym inwestorów były niepokojące wydarzenia znad Bosforu. Pogłębiająca się przecena tureckiej liry  wprowadziła duże niepokoje na rynki, a zwłaszcza emergin markets naszego regionu, w związku z tym inwestorzy obawiając się dalszej eskalacji decydowali się na sprzedaż aktywów po coraz to mniej atrakcyjnych wycenach. Największym beneficjentem powstałych zagrożeń był indeks WIG20, który zakończył sesję na dziennych minimach spadając o -3,34%. Wszystkie spółki o najwyższej kapitalizacji solidarnie traciły a najmocniej oberwali akcjonariusze CD Projekt S.A., którego wartość akcji spadła o -5,32%. Niewiele mniejszą obniżkę zaliczyły udziały PZU, notując stratę w wysokości -5,04%. Relatywnie najmocniej zachowały się walory JSW. Spółka górnicza zmniejszyła swoją wartość o -1,18%. Negatywny sentyment przelał się również na spółki o mniejszej kapitalizacji, co prawda skala przeceny nie była aż tak dotkliwa, jednakże niektóre firmy potaniały istotnie. Indeks mWIG40 zakończył sesję spadkiem o -1,89% a udział w tym miały CIGames -8,55%, Polimex -7,77%, czy też Asseco Poland -5,48%. Stosunkowo najmniejszą przecenę zaliczył sWIG80 bo jedynie -0,46%. Wśród komponentów tego indeksu najgoręcej było na akcjach British Automotive Holding, które zmniejszyły swoją wartość o -7,48%.
  Obligacje/Makro
  Wraz ze spadkami na rynkach bazowych, odzwierciedlającymi wzrost awersji do ryzyka, wzrosły rentowności polskich obligacji.
  Waluty
  Zawirowania wokół Turcji i tracące notowania liry przełożyły się negatywnie na sentyment do walut regionu – złoty osłabił się względem większości walut, tracąc najmocniej względem USD i CHF.
  Pobierz raport
 • 10.08.2018, 10:27

  Raport dzienny: Mocne turbulencje na kursie walutowym liry i rubla

   

  Świat

  Czwartek w Europie przyniósł mieszane rozstrzygnięcia, choć większość głównych indeksów odnotowała niewielkie wzrosty. W USA giełdowe zmagania zakończyły się niewielkimi zmianami głównych indeksów, choć gdyby nie słaba końcówka notowań przedostatnia sesja tygodnia przyniosłaby dominację zieleni w dziennych statystykach. Na Starym Kontynencie indeks Stoxx 600 wystartował poniżej kursu odniesienia, jednakże sentyment rynkowy pozwolił na odrobienie straty do południa. Kolejne godziny przyniosły przeciąganie liny między kupującymi a sprzedającymi, finalnie zakończone wzrostem indeksu o +0,1% w ujęciu dziennym. W USA po neutralnym starcie notowań S&P500 rozpoczął marsz na północ, jednakże rynkowa atmosfera nie pozwalała na zbytnie oderwania się od kursu odniesienia. Pomimo relatywnej siły spółek surowcowych oraz telekomunikacyjnych nie udało się zakończyć sesji wzrostami, ze względu na spadkowy finisz, który przesądził o dziennym wyniku amerykańskiego indeksu (-0,1%). Za oceanem najlepiej w statystykach wypadł argentyński Merval (+0,9%), który odrobił tym samym niewielką część sierpniowych strat. Na rynku walutowym dolar wyraźnie umocnił się względem euro.

  Giełda

  Czwartkowa sesja na warszawskiej giełdzie miała spokojny przebieg. Aktywność inwestorów była wyraźnie mniejsza niż w środę, a przez większą część dnia czołowe indeksy oscylowały wokół poziomów zamknięcia. Więcej emocji pojawiło się dopiero w ostatniej godzinie handlu, kiedy to kupujący przystąpili do śmielszych zakupów. Popyt koncentrował się na walorach największych spółek, a na celowniku graczy znalazły się instytucje finansowe i PKN Orlen. W rezultacie WIG20 zakończył dzień zwyżką o +0,8%, znacząco oddalając się od poziomu 2300 punktów. Nieco słabiej wypadły indeksy grupujące firmy o średniej i mniejszej kapitalizacji, jednak zarówno mWIG40, jak i sWIG80 zanotowały niewielkie wzrosty (odpowiednio +0,3% i +0,2%). Wartość handlu akcjami krajowych blue chips sięgnęła 500 mln PLN, zaś na całym rynku obroty zbliżyły się do 642 mln PLN. W pierwszej linii najlepiej prezentowały się PKO BP (+2,3%), które odrabiało straty poniesione w środę, Pekao SA, PZU i KGHM. W znacznie gorszych humorach kończyli dzień udziałowcy Aliora (-4,9%) - choć przed sesją Bank przedstawił bliskie oczekiwaniom wyniki kwartalne, to pewne rozczarowanie wniosła ich struktura (spadek wyniku z opłat i prowizji). Wśród mid-caps dobrze radziły sobie Kęty (+3,9%), Famur i Netia, jednak zdecydowanym liderem był notujący imponującą (blisko +26%) zwyżkę CI Games. W trzecim szeregu uwagę zwracały mocne wzrosty kursów akcji Biotonu i TS Games, powody do zadowolenia mieli także posiadacze walorów spółek z branży odzieżowej (Bytom, Vistula).

  Obligacje/Makro

  Pomimo wypowiedzi wiceministra finansów dotyczącej deficytu w budżecie po lipcu oraz jego pogłębianiu w kolejnych miesiącach, rodzime obligacje skarbowe zyskiwały na wartości. Dochodowość papierów 5-letnich i 10-letnich obniżyła się o 3 pb.

  Waluty                                                                                                                                           

  Na wartości tracił za to złoty, któremu szkodziło pogorszenie nastrojów na rynkach naszego regionu (problemy liry, spadki rubla). PLN najmocniej osłabił się w relacji do dolara i franka.

  Pobierz raport
 • 09.08.2018, 10:28

  Raport dzienny: Wzrost akcji Peako S.A. oraz Alior Banku po informacji o braku fuzji

   

  Świat
  Środowa sesja w Europie przyniosła przewagę spadków, choć ich skala była relatywnie niewielka. Na rynku amerykańskim główne indeksy odnotowały jedynie kosmetyczne zmiany. Na Starym Kontynencie początek notowań wypadł pod znakiem niewielkiej dominacji obozu podażowego, jednakże pierwsza faza sesji przyniosła powolne wzrosty europejskiego indeksu Stoxx 600, który wspierany był w środę dobrą postawą spółek motoryzacyjnych oraz technologicznych. Godziny popołudniowe przyniosły korektę wcześniejszej zwyżki i finalnie paneuropejski Stoxx 600 stracił w ujęciu dziennym -0,2%. W USA S&P500 wystartował poniżej kursu odniesienia. Sesja przyniosła niewielką zmienność, a jeszcze na kilka kwadransów przed końcem sesji można było liczyć na wzrostowe zamknięcie. Ostatecznie po podażowej presji w końcówce notowań S&P500 odnotował symboliczny spadek o niecały 1 pkt. Niskiej zmienności notowań sprzyjał brak publikacji znaczących danych makroekonomicznych. Za oceanem kolejną słabą sesję ma za sobą argentyński Merval, który stracił -4%. Na rynku walutowym euro nieznacznie umocniło się względem amerykańskiego dolara.
  Giełda
  Informacja o zakończeniu negocjacji ws. połączenia Pekao SA i Alior Banku sprawiła, że od początku sesji na GPW inwestorzy rzucili się do kupna akcji obu instytucji. Rynek pozytywnie przyjął decyzję o rezygnacji z fuzji i zapewnienia o rozwoju organicznym, a zgodne z oczekiwaniami okazały się też rezultaty kwartalne opublikowane przez bank z żubrem w logo. W efekcie ich notowania przy wysokich obrotach rosły po otwarciu o ponad +7%, na wartości wyraźnie zyskiwały również walory PZU, które ma największy udział w akcjonariacie obydwu banków. Przy biernej postawie innych komponentów wskaźnika blue chips optymizm graczy w kolejnych godzinach nieco osłabł, a wynikiem popołudniowych znaczących zniżek akcji pozostałych banków (PKO BP, mBank) oraz KGHM jest jedynie nieznaczny wzrost indeksu WIG20 (+0,1%) na zamknięciu handlu. Zdecydowanie lepszy wynik osiągnął mWIG40 (+1%), który systematycznie zwyżkował od startu sesji. Motorem napędowym były Kęty (+9,1%), które pochwaliły się lepszym od wcześniejszych szacunków zyskiem netto za 2. kwartał. Na wyróżnienie zasługują też Dino Polska, PKP Cargo i GPW. Najsłabiej wypadł wskaźnik "maluchów" (sWIG80), który stracił -0,3%. Większa aktywność inwestorów znalazła odzwierciedlenie w mocnym wzroście obrotów - ich wartość przekroczyła 1,27 mld PLN, z czego 985 mln PLN przypada na największe spółki. Warto jeszcze wspomnieć o dobrym zachowaniu akcji producentów gier komputerowych (CD Projekt, CI Games, TS Games), a straty próbował odrabiać BA Holding (+10,4%). W niełasce inwestorów znalazła się za to Trakcja (-9%).
  Obligacje/Makro
  Środa przyniosła stabilizację wycen krajowych papierów skarbowych. Ze względu na brak istotnych danych makroekonomicznych oraz impulsów zewnętrznych dochodowości obligacji skarbowych były podobne jak we wtorkowe popołudnie.
  Waluty                                                                                                                                           
  Niewielkie zmiany widoczne były na rynku walutowym, gdzie złoty lekko osłabiał się względem dolara, euro i franka. W szczytowym momencie PLN tracił ok. 1 grosza. Złoty zyskiwał za to w relacji do brytyjskiego funta - kurs pary GBP/PLN obniżył się do poziomu 4,73.
  Pobierz raport
 • 08.08.2018, 11:28

  Raport dzienny: Wall Street bliskie kolejnych rekordów hossy

   

  Świat
  Wtorek przyniósł w Europie wyraźną przewagę wzrostów, zaś w USA indeksy po kolejnej wzrostowej sesji przybliżyły się do historycznych rekordów. Szeroki europejski indeks Stoxx 600 wspiął się ponad pułap 391 pkt., napędzany wzrostami sektora surowcowego oraz paliwowego. Kolejne godziny przyniosły w Europie stabilizację i finalnie po niewielkiej realizacji zysków w końcówce sesji główne indeksy odnotowały zwyżki; wspomniany Stoxx 600 zyskał w ujęciu dziennym +0,5%. W USA S&P500 również od startu notowań dominował obóz popytowy. Skala emocji była niewielka, gdyż w obliczu braku istotnych publikacji danych makroekonomicznych zmienność indeksu S&P500 wynosiła jedynie kilka punktów. Finalnie S&P500 zyskał +0,3% w ujęciu dziennym, notując tym samym czwartą z rzędu zwyżkę. Najsłabiej za oceanem wypadł argentyński Merval (-3,8%), który zniwelował już istotną część zwyżek z drugiej połowy lipca. Na rynku walutowym euro umocniło się względem dolara oraz japońskiego jena.
  Giełda
  Wtorkowa sesja na warszawskim parkiecie nie przyniosła większych zmian w obrazie rynku. Czołowe indeksy poruszały się w ograniczonym paśmie wahań, a mWIG40 i sWIG80 niemal przez cały dzień oscylowały wokół poziomów z poniedziałkowego zamknięcia. Wskaźnik grupujący największe spółki od otwarcia notował niewielkie wzrosty, choć na europejskich giełdach utrzymywały się dobre nastroje. Przed startem handlu za Oceanem WIG20 znalazł się "pod kreską", jednak kontra kupujących sprawiła, że na zamknięciu indeks zyskiwał +0,4%. Aktywność inwestorów była wyższa niż dzień wcześniej, lecz obroty nadal nie powalają na kolana. Wartość handlu akcjami przekroczyła 586 mln PLN, z czego 424 mln PLN wygenerowane zostało w segmencie blue chips. Z tego grona najlepiej prezentował się CD Projekt (+3,5%), którego walory po kilkudniowej korekcie wróciły do formy. Solidne, przeszło +2-proc. zwyżki notowały również KGHM, PGNiG, mBank oraz Energa. O +1,9% wzrosła kapitalizacja Aliora, natomiast najmocniej taniały akcje Pekao SA (-1,3%). Po wczorajszej sesji na rynek trafiła informacja o odstąpieniu od negocjacji ws. połączenia obu instytucji, co może stanowić sporą niespodziankę dla uczestników rynku. W drugiej linii liderami zwyżek były Famur, LC Corp., Amrest i PKP Cargo, zaś na przeciwnym biegunie znalazły się Medicalgorithmics, LiveChat Software i Getin Noble Bank. Spośród "maluchów" pozytywnie wyróżniały się Torpol, Celon Pharma i Agora.
  Obligacje/Makro
  Krajowe obligacje skarbowe traciły we wtorek na wartości na całej długości krzywej, w rezultacie ich rentowności wzrosły o 2-3 pb.
  Waluty                                                                                                                                           
  Na rynku walutowym złoty istotnie umacniał się wczoraj w stosunku do dolara, franka i funta. Kurs pary EUR/PLN, po porannym lekkim spadku, w ciągu dnia sukcesywnie rósł.
  Pobierz raport
 • 07.08.2018, 10:11

  Raport dzienny: Wakacyjna sesja GPW. Duże emocje na walorach BAH.

   

  Świat
  Sesja otwierająca nowy tydzień przyniosła przewagę spadków na głównych parkietach europejskich, zaś w USA najważniejsze indeksy odnotowały wzrosty, kontynuując dobrą passę ostatnich pięciu wzrostowych tygodni. Europejski Stoxx 600 w początkowej fazie notowań znajdował się blisko kursu odniesienia. Jeszcze przed startem sesji inwestorzy poznali dużo słabsze od oczekiwań dane dotyczące zamówień w niemieckim przemyśle w czerwcu, na których odcisnął piętno mocny spadek popytu z krajów spoza strefy euro, choć nie było widać negatywnego przełożenia na notowania giełdowe. Późniejszy lepszy od oczekiwanego odczyt wskaźnika nastrojów inwestorów w strefie euro był wyższy od oczekiwanego, ale również nie wpłynął na rynkowy sentyment. W kolejnych godzinach obóz popytowy podjął aktywniejszą walkę, jednakże ruch został szybko skontrowany, a finalnie Stoxx 600 zakończył dzień symbolicznym spadkiem o -0,1%. W USA po neutralnym starcie obóz popytowy przeszedł do ofensywy, wyprowadzając indeks S&P500 na pułap powyżej 2.850 punktów. Ostatnie godziny przyniosły stabilizację i w obliczu pustego kalendarza publikacji makroekonomicznych S&P500 rozpoczął sesję wzrostem o +0,4%, rozpoczynając tym samym walkę o szósty z rzędu wzrostowy tydzień w USA. Za oceanem najsłabiej prezentował się argentyński Merval, który po spadku o -1,1% powiększył tegoroczną stratę do -3,9%. Na rynku walutowym dolar umocnił się względem euro, za które płacono pod koniec dnia nieco ponad 1,155 USD.
  Giełda
  O wczorajszej sesji przy Książęcej można powiedzieć, że się odbyła. Przez większą część dnia na rodzimym parkiecie niewiele się działo i wiało nudą, a aktywność inwestorów była iście wakacyjna. Również na rynkach bazowych wahania nie były znaczące, lepsze nastroje panowały na części parkietów naszego regionu. Dzięki mobilizacji kupujących na finiszu sesji WIG20 zyskał w poniedziałek +0,4%, choć pierwsza połowa dnia upłynęła pod znakiem lekkich spadków. Odmiennie prezentowała się sytuacja w segmentach spółek o średniej i mniejszej kapitalizacji, których indeksy po początkowych zwyżkach w kolejnych godzinach osuwały się na coraz niższe poziomy. W rezultacie oba wskaźniki na zamknięciu traciły po ok. -0,35%. Obroty na całym rynku przekroczyły 410 mln PLN, z czego za niespełna 283 mln PLN odpowiada handel walorami największych firm. Z tego grona najlepiej wypadła JSW (+2,5%), a powody do zadowolenia mieli także udziałowcy PKO BP, PZU i Aliora (zwyżki po 1,6%). W niełasce inwestorów znalazły się tym razem Lotos (-2,7%), mBank oraz LPP. W drugiej linii najmocniej na wartości traciły Medicalgorithmics (-4,1%), Kruk i LiveChat Software, rosły za to kursy akcji Pfleiderer Group oraz Dino Polska. Prawdziwy armageddon przeżyli na początek tygodnia akcjonariusze British Automotive Holding. Informacja o wypowiedzeniu umowy przez Jaguar Land Rover spowodowała drastyczną (-57,5%) przecenę walorów importera. Uwaga rynku zwrócona była też na Krezusa, co ma związek z informacjami (a właściwie ich brakiem) o sprzedaży akcji przez głównego udziałowca. Po południu notowania zniżkowały już o ponad -16%, jednak na żądanie KNF zostały zawieszone.
  Obligacje/Makro
  Niewielka zmienność utrzymywała się wczoraj na krajowym rynku długu, podobnie prezentowała się również sytuacja na rynkach bazowych. Dochodowości polskich obligacji skarbowych nieznacznie obniżyły się na środku i długim końcu krzywej.
  Waluty                                                                                                                                           
  Złoty osłabiał się na początku tygodnia wobec najważniejszych walut, jednak po południu odrobił wcześniejsze straty. W ciągu dnia PLN tracił względem dolara ponad 2 grosze, natomiast w relacji do euro i franka skala osłabienia była o połowę mniejsza.
  Pobierz raport
 • 02.08.2018, 10:30

  Raport dzienny: Możliwa eskalacja wojny handlowej wpływa na przecenę surowców

   

  Świat
  Sesja otwierająca sierpień przyniosła przewagę spadków na parkietach europejskich oraz mieszane rozstrzygnięcia w USA. Na Starym Kontynencie po neutralnym początku notowań rozpoczął się okres niewielkiej przewagi obozu podażowego. Pakiet odczytów indeksów PMI nie wpłynął istotnie na rynkową atmosferę, a inwestorzy dość ostrożnie pochodzili do działania ze względu na oczekiwane wieczorne informacje ze strony FED. Finalnie w Europie spadki zdominowały posesyjne statystyki – szeroki europejski Stoxx 600 stracił -0,5%, podobnie jak niemiecki DAX. W USA ze względu na przełożenie na indeksy uwaga inwestorów skupiona była na akcjach Apple, które rosły od początku sesji po publikacji wyników po zakończeniu poprzedniej sesji. Po godzinie wzrostów sytuacja na głównych indeksach amerykańskich się zmieniła i kolejne godziny upłynęły pod znakiem spadków. FED zgodnie z oczekiwaniami nie zmienił w środę stóp procentowych, wskazując na dalsze stopniowe podwyżki wraz z rozwijającą się amerykańską gospodarką. Ostatnie godziny handlu przyniosły niewielką poprawę sytuacji, która ograniczyła skalę dziennej przeceny S&P500 (-0,1%) oraz Dow Jones Industrial (-0,3%). Na rynku walutowym początek sierpnia przyniósł umocnienie dolara względem euro.
  Giełda
  Indeksy czołowych europejskich parkietów świeciły wczoraj na czerwono osłabiając się z każdą godziną. Lepszą formę prezentowały za to rynki naszego regionu, które zakończyły dzień umiarkowanymi zwyżkami, a chlubnym wyjątkiem w tym gronie był węgierski BUX zyskujący +1,3%. Przy Książęcej przez dłuższy czas przewagę posiadali sprzedający, a wskaźnik krajowych blue chips utrzymywał się poniżej poziomu 2300 punktów. Krótko po południu presja podaży nasiliła się i WIG20 spadał już o blisko -1%, ale wtedy skuteczną kontrę wyprowadzili kupujący, którzy nie oddali pola już do końca sesji. Na końcowym fixingu bykom udało się jeszcze przypieczętować "sukces" i ostatecznie indeks największych spółek wzrósł o +0,6%. W gorszych nastrojach kończyli dzień posiadacze akcji firm o mniejszej kapitalizacji - sWIG80 systematycznie zniżkował od otwarcia i na finiszu tracił -0,2%. Niewielki wzrost (+0,2%) zanotował za to mWIG40, jednak obroty w tym segmencie rynku były istotnie niższe od generowanych w ostatnich dniach. Na całym rynku obroty przekroczyły 728 mln PLN, zaś wartość handlu walorami spółek z indeksu WIG20 sięgnęła niespełna 600 mln PLN. Z tego grona na pierwszy plan wysunęły się akcje CD Projektu - choć po otwarciu widoczna była kontynuacja wtorkowej przeceny, to z upływem czasu szala zaczęła przechylać się na korzyść strony popytowej. W efekcie notowania producenta "Wiedźmina" wzrosły o +3,8%. Znaczące zwyżki zaliczyły również BZ WBK i PGNiG, natomiast na przeciwnym biegunie znalazło się CCC (-4,2%). Spośród mid-caps najlepiej wypadła GPW (+7,2%), co jest rezultatem lepszych od oczekiwań wyników finansowych za 2. kwartał.
  Obligacje/Makro
  Wskaźnik PMI dla Polski wyniósł w lipcu 52,9 pkt. (prognozowano 54,3 pkt.). Ministerstwo Finansów poinformowało, że nie planuje przetargów sprzedaży obligacji w sierpniu, a jedynie ma zamiar zorganizować jedną aukcję zamiany obligacji. Rentowności krajowych obligacji skarbowych nieznacznie obniżyły się, choć w ciągu dnia widoczne były większe spadki.
  Waluty                                                                                                                                           
  Na rynku walutowym złoty lekko umacniał się względem dolara, euro i franka. Po południu PLN zyskiwał wobec wspomnianych walut ok. 1 grosz.
  Pobierz raport
 • 01.08.2018, 10:29

  Raport dzienny: Słabe zakończenie najlepszego miesiąca GPW w tym roku

  Świat

  Sesja zamykająca lipiec przyniosła w Europie i w USA przewagę wzrostów. Aktywność inwestorów była wyższa, co nie było niczym nadzwyczajnym z punktu widzenia ostatniego dnia miesiąca. Na Starym Kontynencie notowania rozpoczęły się w większości przypadków blisko kursów odniesienia. Kolejne godziny przynosiły poprawę sytuacji, jednakże skala wzrostów była we wtorek ograniczona. Dane dotyczące PKB strefy euro ani inne odczyty makroekonomiczne nie wpływały zbytnio na nastroje inwestorów. Finalnie przy dobrej postawie sektora paliwowego i surowcowego europejski Stoxx 600 zyskał +0,1%, podobnie jak niemiecki DAX, wspierany ponownie zwyżkami w sektorze finansowym. W USA po lekko wzrostowym starcie S&P500 dwie godziny handlu upłynęło pod znakiem przeciągania liny pomiędzy obozem podażowym i popytowym. Późniejsza zwyżka w okolice pułapu 2.825 punktów została zniwelowana i ostatecznie S&P500 wsparty solidną postawą spółek przemysłowych zyskał w ujęciu dziennym +0,5%.  USA rozpoczęło się dwudniowe posiedzenie TED, którego efekty poznamy w środę na dwie godziny przed końcem amerykańskiej sesji. Za oceanem słabym akcentem zakończyła miesiąc brazylijska Bovespa, notując we wtorek spadek o -1,3%. Na rynku walutowym dolar umocnił się względem euro oraz jena.
  Giełda
  Silna poniedziałkowa zwyżka indeksu WIG20 rozbudziła apetyty inwestorów na kontynuację wakacyjnej hossy, jednak wczorajsza sesja schłodziła nieco nastroje. Od godzin porannych przewagę uzyskała strona podażowa i choć w połowie dnia wydawało się, że wskaźnik blue chips znajdzie się po zielonej stronie rynku, to potem do głosu ponownie doszli sprzedający. Po znaczących wzrostach, jakie od początku lipca zagościły na GPW, część inwestorów postanowiła zrealizować sowite zyski i w rezultacie WIG20 na zamknięciu spadł o -1,1%. W skali miesiąca zyskał jednak +8,6%, co pozwoliło w całości zniwelować majowo-czerwcowe straty. Wyraźnie mniejsze zwyżki zaliczyły w ubiegłym miesiącu indeksy grupujące spółki o średniej i mniejszej kapitalizacji (ok. +3%), choć wczoraj zarówno mWIG40, jak i sWIG80 zakończyły handel na plusie. We wtorek znacznie wzrosła aktywność graczy, czego dowodem jest wzrost obrotów, które na całym rynku przekroczyły 958 mln PLN. Tradycyjnie lwią część (78,5%) wygenerowały największe spółki, a liderem pod tym względem był CD Projekt. Akcje producenta gier komputerowych sukcesywnie traciły wczoraj od początku sesji i ostatecznie zostały przecenione o -8%. Solidnie taniały również PGE (-3,4%), PKN Orlen (-2,9%), a przeszło -2-proc. spadki zaliczyły jeszcze Orange Polska, Energa i LPP. Powody do zadowolenia mieli za to posiadacze akcji Pekao SA i Tauronu. W drugiej linii pozytywnie wyróżniały się LC Corp., Enea, Dino Polska, Asseco Poland i Bogdanka, zniżkowały za to walory LiveChat Software i Polimeksu. Wśród "maluchów" prym wiodły Elemental Holding (blisko +14%) oraz ATM Grupa (+8,6%).
  Obligacje/Makro
  GUS podał w komunikacie, że wg wstępnych danych ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w lipcu o +2% rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadły o -0,1%. Publikowany przez BIEC Wskaźnik Rynku Pracy, informujący o przyszłych zmianach wielkości bezrobocia, również zwiększył w lipcu swoją wartość. Dochodowość polskiego długu lekko obniżyła się wczoraj.
  Waluty                                                                                                                                           
  Na rynku walutowym złoty notował niewielkie wahania w stosunku do dolara i franka, oscylując wokół poziomów z poniedziałkowego zamknięcia. W nieco większym stopniu (ponad 1 grosz) PLN osłabiał się względem euro i funta, jednak po południu większość strat została odrobiona.
   
  Pobierz raport
 • 31.07.2018, 10:21

  Raport dzienny: Dalsza przecena na indeksie Nasdaq

   

  Świat
  Poniedziałkowa sesja przyniosła spadki głownych indeksów na Starym kontynencie oraz kolejną przecenę w USA. Europejski Stoxx 600 rozpoczął tydzień poniżej piątkowego kursu odniesienia, jednakże po szybkim osiągnięciu dołka poprzedniej sesji rozpoczął się sukcesywny marsz na północ. Zbieżne z oczekiwaniami dane dotyczące nastrojów w gospodarce strefy euro nie wpłynęły na rynkową atmosferę, ale po krótkim okresie stabilizacji notowania zaczęły ponownie rosnąć, wspierane m.in. dobrą postawą segmentu ubezpieczeń. Słabszy finisz sesji przesądził o dziennych rezultatach indeksów i o zwycięstwie obozu podażowego – Stoxx 600 stracił -0,3%, zaś niemiecki DAX obniżył wartość o -0,5%. W USA główne indeksy od początku notowań radziły sobie słabo, obciążone trwającą wyprzedażą akcje sektora technologicznego. Fala spadkowa na S&P500 zatrzymała się finalnie tuż ponad pułapem 2.800 pkt., choć poziom ten został tymczasowo naruszony w trakcie sesji. W ujęciu dziennym S&P500 stracił -0,6%, zaś Nasdaq Composite -1,4%. Za oceanem po raz kolejny wyróżniała się brazylijska Bovespa, tym razem zyskując +0,5%. Na ryku walutowym euro umocniło się względem dolara – kurs eurodolara na koniec dnia przekraczał 1,17.
  Giełda
  Wskaźnik największych spółek warszawskiej giełdy rozpoczął nowy tydzień od mocnego uderzenia. Wprawdzie po otwarciu WIG20 notował lekkie spadki, jednak w miarę upływu czasu przewaga kupujących była coraz bardziej widoczna. Po południu indeks na powrót uporał się z poziomem 2300 punktów, co zachęciło inwestorów do śmielszych zakupów. W rezultacie WIG20 zyskał wczoraj +1,6%, będąc jednocześnie liderem zwyżek w gronie wskaźników europejskich parkietów. Wzrostom towarzyszyły wyraźnie wyższe niż w piątek obroty - 535 mln PLN, a na całym rynku ich wartość przekroczyła 722 mln PLN. Pewien mankament stanowi fakt, że wzięciem cieszyły się jedynie akcje krajowych blue chips, podczas gdy indeksy grupujące spółki o średniej i mniejszej kapitalizacji pozostały daleko w tyle. sWIG80 "poszedł w górę" o +0,3%, natomiast mWIG40 zaliczył jedynie kosmetyczną zwyżkę. W pierwszym szeregu znacząco rosły walory koncernów energetycznych (PGE +4%, Energa +2,7%), instytucji finansowych (z mBankiem, Aliorem i BZ WBK na czele) oraz firm z branży paliwowej. Humory dopisywały udziałowcom Orange Polska, natomiast na przeciwnym biegunie znalazły się tym razem KGHM oraz CD Projekt. W segmencie mid-caps zdecydowanym liderem było PKP Cargo (+9,6%), które zaprezentowało wstępne wyniki za 2. kwartał. Solidne, ponad +4-proc. zwyżki osiągnęły też Amica, Bogdanka i Pfleiderer, korekta dotknęła za to walory Forte, Polimeksu, Amrestu i Dino Polska. Spośród "maluchów" dwucyfrowy wzrost zaliczył Torpol (+12,5%), a znacząco zyskały na wartości także Elemental Holding, ATM Grupa i Trakcja.
  Obligacje/Makro
  Opracowywany przez BIEC Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury, który informuje o przyszłych tendencjach w gospodarce, spadł w lipcu w porównaniu do poprzedniego miesiąca. Początek tygodnia przyniósł istotne spadki cen krajowych papierów skarbowych, czego efektem są wzrosty rentowności 5-latek i 10-latek o 4-5 pb.
  Waluty                                                                                                                                           
  Złoty od godzin porannych umacniał się wczoraj do dolara, który tracił na rynkach światowych. PLN zyskał względem amerykańskiej waluty ponad 2 grosze, a tylko nieco mniejszą "zdobycz" zanotował wobec funta. Złoty był mocniejszy także w stosunku do euro i franka.
  Pobierz raport
 • 30.07.2018, 11:00

  Raport dzienny: Branża producentów gier na topie

   

  Świat
  Piątkowa sesja przyniosła wyraźną przewagę wzrostów na parkietach europejskich, zaś w USA główne indeksy odnotowały spadki, w dużej mierze będące efektem słabego zachowania sektora technologicznego. W Europie już od początku sesji była widoczna przewaga obozu popytowego. Do połowy sesji większość indeksów zyskiwała, przy wyróżniającej się postawie spółek telekomunikacyjnych oraz budowlanych. Późniejszy etap sesji naznaczony był wyczekiwaniem na dane dotyczące amerykańskiego PKB, jednakże publikacja, choć wyzwoliła nieco większą zmienność, nie zmieniła istotnie obrazu europejskiego rynku w końcówce notowań. Finalnie szeroki Stoxx 600 zyskał +0,4%, podobnie jak niemiecki DAX. W USA znając już wstępny odczyt PKB za II kwartał, inwestorzy rozpoczęli sesji blisko pułapu 2.840 pkt. na S&P500. Kolejne godziny upłynęły pod znakiem pogłębiającej się przeceny sektora technologicznego, rzutującej na obraz całego rynku. Finalnie S&P500 stracił -0,7%, choć w ujęciu całego tygodnia udało się amerykańskiemu głównemu indeksowi zyskać +0,6%. Za oceanem pozytywnie wyróżniała się brazylijska Bovespa, która po wzroście o +0,6% powiększyła tegoroczny dorobek do +4,5%. Na rynku walutowym dolar osłabił się nieco w ujęciu dziennym do euro oraz do jena.
  Giełda
  Ostatnia sesja minionego tygodnia zakończyła się spadkiem indeksu WIG20, który tym samym przerwał wzrostową serię. Choć nastroje na głównych europejskich parkietach poprawiały się z każdą godziną, to przy Książęcej mieliśmy do czynienia z odwrotną sytuacją. Wskaźnik blue chips jedynie na otwarciu lekko zyskiwał, lecz jeszcze przed upływem godziny znalazł się poniżej poziomu 2300 punktów i już do końca handlu więcej do powiedzenia mieli sprzedający. Na finiszu WIG20 tracił -0,6%, jednak piątkowym spadkom towarzyszyła niewielka aktywność inwestorów. Obroty w tym segmencie rynku sięgnęły 353 mln PLN, natomiast na całym rynku przekroczyły 550 mln PLN. mWIG40 zanotował jedynie kosmetyczną zniżkę, natomiast znacznie lepiej prezentowały się mniejsze spółki. Wskaźnik small-caps systematycznie zyskiwał od godzin porannych i zamknął dzień zwyżką o blisko +0,8%. Uwagę zwracało dobre zachowanie producentów gier komputerowych - Playway i TS Games, których akcje podrożały o ok. +7%. Liderem wzrostów była Trakcja (+10,4%), a powody do zadowolenia mieli także udziałowcy Biotonu i Elementalu Holding. Z grona "średniaków" na pierwszy plan wysunęło się Forte (+19,5%), które opublikowało wstępne wyniki kwartalne. Wzięciem cieszyły się też walory Comarchu, Bogdanki, 11Bit Studios oraz Amiki. W pierwszej linii należy odnotować kolejny historyczny rekord CD Projektu, z kolei na przeciwnym biegunie po spadku o -4,6% znalazł się Eurocash. Solidne przeceny zaliczyły jeszcze Alior i Lotos.
  Obligacje/Makro
  Na piątkowym przetargu Ministerstwo Finansów sprzedało obligacje OK0720, PS0123, WZ0524, WS0428, WZ0528 oraz WS0447 łącznie za blisko 7 mld PLN, przy popycie sięgającym 10,2 mld PLN. Ceny krajowego długu spadły na zakończenie tygodnia - dochodowość papierów 5-letnich zwiększyła się o 2 pb., a w przypadku 10-latek zwyżka sięgnęła 4 pb.
  Waluty                                                                                                                                           
  Złoty przed południem osłabiał się w stosunku do dolara, euro i funta, jednak krótko po południu sytuacja diametralnie się odwróciła i PLN zaczął wyraźnie zyskiwać na wartości. W rezultacie straty zostały z nawiązką odrobione, a rodzima waluta umocniła się (obok wcześniej wspomnianych) także wobec franka.
  Pobierz raport
 • 26.07.2018, 10:29

  Raport dzienny: Zwyżki akcji Orange oraz BZWBK po wynikach kwartalnych

   

  Świat
  Środa przyniosła przewagę spadków głównych indeksów europejskich, zaś w USA dzięki dobrej końcówce sesji indeksy odnotowały wyraźne zwyżki. Na Starym Kontynencie notowania wystartowały blisko kursów odniesienia. Po pierwszej stabilnej fazie w Europie powoli zaczął dominować obóz podażowy. Przecena w Hiszpanii, Włoszech, a przede wszystkim na rynku niemieckim zdeterminowała wydźwięk całej europejskiej sesji. Finalnie europejski Stoxx 600 stracił -0,3%, zaś najsłabszy w europejskim gronie włoski FTSE MIB przeceniono o -1,4%. W USA pierwsza faza sesji była mało inspirująca. Przy ograniczonej zmienności indeksy poruszały się blisko wtorkowych kursów odniesienia. Ożywienie w USA przyszło w samej końcówce sesji – wówczas na rynek napłynęły informacje po spotkaniu amerykańskiego prezydenta z szefem Komisji Europejskiej. Donald Trump uzyskał ze strony Unii Europejskiej ustępstwa, które mają na celu uniknięcie wojny handlowej, dotyczące m.in. zwiększenia importu soi z USA oraz obniżenia taryf w sektorze przemysłowym. Po dobrym finiszu sesji S&P500 zyskał +0,9%, finiszując blisko pułapu 2.850 pkt. Za oceanem pozytywnie po raz kolejny wyróżniał się argentyński Merval (+3,9%). Na rynku walutowym kurs eurodolara po wzroście w końcówce dnia uplasował się przy pułapie 1,173.
  Giełda
  Wczorajsza sesja przy Książęcej zakończyła się zwyżkami głównych indeksów. W segmencie największych spółek przez większą część dnia niewiele się działo i choć WIG20 oscylował wokół poziomów z wtorkowego zamknięcia, to można było obawiać się, że pogorszenie sentymentu na zachodnioeuropejskich parkietach negatywnie wpłynie również na notowania na GPW. Stało się jednak inaczej i, pomimo spadków na rynkach bazowych, wskaźnik krajowych blue chips w ostatnich dwóch godzinach istotnie rósł. Na zamknięciu WIG20 zyskiwał +0,7%, a na plusie zakończył dzień także mWIG40 (+0,3%). Cieszyć może dobra postawa indeksu grupującego spółki o mniejszej kapitalizacji - sWIG80 przy relatywnie wysokich obrotach (67,5 mln PLN) systematycznie zwyżkował przez całą sesję i na finiszu rósł o +0,8%. Aktywność inwestorów w pierwszej linii była mniejsza niż było to widoczne w trakcie ostatnich kilku dni - wartość handlu walorami czołowych firm sięgnęła 474 mln PLN. Lepsze od oczekiwań wyniki kwartalne zaprezentowały Orange Polska oraz BZ WBK, nic więc dziwnego, że kursy akcji obu spółek wyraźnie zyskiwały na wartości (odpowiednio +5,3% i +2,6%). Pozytywnie zaskoczył zwłaszcza telekom, a dobrych nastrojów nie zmąciły nawet informacje o konieczności zapłaty solidnej kary. Sporym wzięciem cieszyły się walory koncernów paliwowych (Lotos +3,9%), a straty poniesione dzień wcześniej odrabiały spółki z branży energetycznej. Niewielką zadyszkę złapały za to KGHM, PKO BP i PZU, a najsłabiej wypadło PGNiG (-2%). Wśród small-caps w centrum uwagi znalazł się Krezus, którego akcje zwyżkowały o blisko +19% przy obrotach, jakich nie powstydziłyby się firmy z pierwszego szeregu (21,6 mln PLN). Znaczące wzrosty stały się także udziałem TS Games (+8,95) oraz Asbisu (+6,6%).
  Obligacje/Makro
  Ministerstwo Finansów na piątkowym przetargu zaoferuje obligacje OK0720, PS0123, WZ0524, WS0428, WZ0528 i WS0447 za 4-7 mld PLN. Rentowności krajowych obligacji skarbowych spadły wczoraj o 2-3 pb. na całej długości krzywej.
  Waluty                                                                                                                                           
  Notowania złotego w relacji do najważniejszych walut były dosyć stabilne i nie odbiegały znacząco od poziomów z wtorkowego popołudnia. Dziś na pierwszy plan wysuwa się posiedzenie EBC, a inwestorzy wsłuchiwać się będą w słowa M. Draghiego na konferencji prasowej.
  Pobierz raport
 • 23.07.2018, 11:00

  Raport dzienny: Udane zakończenie tygodnia indeksu WIG20

   

  Świat
  Piątkowa sesja przyniosła spadki głównych europejskich indeksów oraz symboliczną przecenę za oceanem. Na Starym Kontynencie od początku sesji handel przebiegał bez większych emocji. Tuż po godzinie 12, kiedy to opublikowany został wywiad Donalda Trumpa, w którym dał do zrozumienia, iż jest gotowy nałożyć cła na cały import z Chin (ok. 500 mld USD rocznie), sytuacja na europejskich parkietach wyraźnie się pogorszyła. Końcówka notowań przyniosła złagodzenie strat, któremu towarzyszył powolny wzrost indeksu S&P500 na początku amerykańskiej sesji. Finalnie piątek przyniósł spadek Stoxx 600 o ‑0,2% oraz przecenę niemieckiego indeksu DAX o -1%, które zredukowało zdobycz z ubiegłego tygodnia do +0,2%. W USA zmienność indeksów od samego początku sesji była bardzo ograniczona. S&P500 oscylował w wąskim korytarzu wokół 2.805 punktów, kończąc dzień spadkiem o -0,1% wynikającym ze słabszej postawy obozu popytowego w końcowej fazie notowań. W ujęciu całego tygodnia S&P500 niemal nie zmienił poziomu, utrzymując się tuż powyżej bariery 2.800 punktów. Za oceanem najlepiej wypadł indeks Merval (+3%), który po piątkowej zwyżce zmniejszył skalę tegorocznej przeceny do -8,1%. Na rynku walutowym dolar osłabił się względem jena oraz euro.
  Giełda
  Zakończenie tygodnia przy Książęcej wypadło dosyć okazale, choć powody do zadowolenia mogli mieć jedynie posiadacze akcji największych spółek. Mimo nieznacznych spadków na otwarciu handlu inwestorzy dosyć ochoczo przystąpili do zakupów, a wzięciem cieszyły się głównie walory PKN Orlen. Przed sesją płocki koncern przedstawił wyniki finansowe za 2. kwartał, które istotnie przebiły oczekiwania analityków. Dodatkowym wsparciem okazały się także dane dotyczące czerwcowej sprzedaży detalicznej, potwierdzające dobrą kondycję polskich konsumentów, co w połączeniu z wcześniejszym odczytem produkcji przemysłowej dobrze rokuje odnośnie dynamiki PKB w minionym kwartale. Jeszcze przed południem zwyżka indeksu WIG20 przekraczała +1%, lecz później nastroje pogorszyły się po wypowiedziach prezydenta USA. W sukurs krajowym graczom przyszli jednak Amerykanie - pomimo obaw giełdy za Oceanem zaczęły rosnąć, co przesądziło o końcowym "sukcesie" wskaźnika blue chips. WIG20 zyskał w piątek +1,7% i był to najlepszy wynik na Starym Kontynencie. W pierwszej linii liderami zwyżek (obok PKN) były państwowe tuzy: PKO BP, PZU, PGE i Pekao SA, a najsilniej drożały akcje CCC (+5,5%). Znacznie skromniejsze wzrosty zaliczyły indeksy grupujące firmy o średniej i mniejszej kapitalizacji, które zwyżkowały o ok. +0,2%. Spośród mid-caps pozytywnie wyróżniały się Budimex, Millennium i LC Corp., na przeciwnym biegunie znalazły się tym razem Getin Noble Bank oraz Benefit Systems.
  Obligacje/Makro
  GUS poinformował, że sprzedaż detaliczna zwiększyła się w czerwcu o +10,3% rdr. W stosunku do poprzedniego miesiąca wzrósł także ogólny wskaźnik syntetyczny koniunktury; w lipcu wyniósł on 109,6 pkt. Ceny krajowego spadały w piątek, co przekłada się na wzrost rentowności obligacji. Dochodowości papierów o średnim i dłuższym terminie zapadalności zwiększyły się o 3-5 pb.
  Waluty                                                                                                                                           
  Na zakończenie tygodnia zloty zyskiwał w relacji do najważniejszych walut. Największy spadek (o ponad -1%) odnotował kurs pary USD/PLN, co miało związek z osłabieniem dolara na rynkach światowych po wypowiedziach D. Trumpa. W nieco mniejszym stopniu złoty umocnił się względem franka i euro.
  Pobierz raport
 • 20.07.2018, 11:00

  Raport dzienny: Mocna przecena surowców na rynkach towarowych

   

  Świat
  Czwartek przyniósł przewagę spadków na giełdach Starego Kontynentu oraz umiarkowaną przecenę głównych indeksów amerykańskich. Start notowań paneuropejskiego indeksu Stoxx 600 wypadł w okolicy kursu odniesienia, a brak rynkowych impulsów oraz puste kalendarium istotnych publikacji makroekonomicznych przełożyło się na rynkowy marazm w kolejnych godzinach. Sytuację ożywiło nieco wejście do gry Amerykanów, jednakże słaby początek sesji za oceanem zaowocował przewagą obozu podażowego w Europie. Finalnie Stoxx 600 zakończył sesję spadkiem o -0,2%. W USA spadający S&P500 otarł się o pułap 2.800 pkt., co stanowiło niewielki punkt zwrotny w rynkowych zmaganiach. Kolejne godziny handlu upłynęły pod znakiem konsolidacji w wąskim korytarzu wahań, oddalonym o kilka punktów od wspomnianego „okrągłego” poziomu. Opublikowane jeszcze przed sesją dobre dane z rynku pracy oraz lepszy od oczekiwanego odczyt indeksu FED z Filadelfii nie były w stanie zrównoważyć słabego wydźwięku kilku raportów kwartalnych spółek, m.in. Bank of New York Mellon, przekładającego się na słaby sentyment do całego sektora finansowego. Na rynku walutowym eurodolar kończył dzień przy pułapie 1,165.
  Giełda
  Początek czwartkowej sesji na warszawskiej giełdzie przyniósł umiarkowany spadek wskaźnika największych spółek, jednak należy pamiętać o dniu ustalenia prawa do dywidendy z akcji PKN Orlen. Ta operacja wpłynęła na obniżenie wartości indeksu o ok. -0,4%, co z grubsza odpowiada porannej przecenie. "Niższa" cena walorów płockiego koncernu zachęciła inwestorów do śmielszych zakupów i już około południa akcje zyskiwały +2%, a na koniec dnia zwyżka sięgnęła +3,3%. Dobra postawa PKN Orlen sprawiła, że WIG20 na chwilę znalazł się po zielonej stronie rynku, jednak druga połowa sesji upłynęła pod znakiem niewielkiej przeceny indeksu blue chips. Słabsze nastroje panowały także na czołowych europejskich giełdach, choć już na rynkach naszego regionu przewagę uzyskała strona popytowa. Ostatecznie WIG20 zamknął dzień spadkiem o -0,1%, wspierany jeszcze przez wyraźnie zwyżkujące PZU (+2,4%) i PKO BP (+1,5%). Słabo prezentowały się tym razem firmy z branży wydobywczej (JSW, KGHM), którym nie w smak była przecena na rynku surowcowym. Solidne zniżki zaliczyły jeszcze Tauron, CCC i Orange Polska, a wzrostową serię zakończył też CD Projekt, którego walory straciły na wartości -3,2%, choć w trakcie sesji spadek był znacznie większy. O +0,2% zwyżkował mWIG40, głównie dzięki dobrej formie ING (+3,9%). W tym segmencie rynku pozytywnie wyróżniły się także Polimex i GPW, w niełasce graczy znalazły się za to Budimex, 11Bit Studios i GetinNoble Bank. Wskaźnik spółek o mniejszej kapitalizacji, sWIG80, stracił wczoraj -0,4%, a najgorszy wynik zanotowały akcje Rainbow Tours (-8,4%). Uwagę zwraca silna zwyżka notowań Trakcji (+10,5%) - walory niektórych spółek z branży budowlanej cieszą się zainteresowaniem inwestorów od momentu publikacji danych o wzroście produkcji w czerwcu.
  Obligacje/Makro
  Rentowności krajowych obligacji skarbowych lekko rosły w ciągu dnia, jednak po południu szala przechyliła się na korzyść kupujących i wyceny wróciły do poziomów z środowego zamknięcia.
  Waluty                                                                                                                                           
  Czwartek przyniósł znaczące osłabienie złotego względem najważniejszych walut. PLN od godzin porannych systematycznie tracił w stosunku do dolara, euro i franka, a późnym popołudniem przeceny sięgały już blisko 3 groszy.
   
  Pobierz raport
 • 19.07.2018, 10:31

  Raport dzienny: Lepsze dane o produkcji przemysłowej bez wpływu na GPW

   

  Świat
  Środa przyniosła przewagę wzrostów na parkietach europejskich oraz niewielkie zmiany głównych amerykańskich indeksów. Na Starym Kontynencie po niezłym starcie notowań żadna ze stron rynkowych zmagań nie wykazywała się większą aktywnością. Szeroki europejski Stoxx 600 niemal przez całą sesję wahał się przy pułapie 387 pkt., kończąc sesję marginalnie ponad tym poziomem, notując tym samym wzrost w ujęciu dziennym o +0,5% wsparty dobrą postawą spółek chemicznych oraz technologicznych. W USA pierwsza godzina handlu upłynęła pod znakiem przewagi obozu podażowego. Kolejna faza notowań przyniosła wzrosty głównych indeksów za oceanem, wspierane dobrą postawą spółek finansowych oraz przemysłowych. Finalnie S&P500 zyskał +0,2%, powiększając tegoroczny dorobek do +5,3%. Na rynku walutowym dolar początkowo umacniał się względem euro oraz jena, jednakże po relatywnie słabych danych z amerykańskiego rynku nieruchomości amerykańska waluta straciła na wartości, co ostatecznie w ujęciu dziennym zaowocowało osłabieniem względem jena oraz jedynie symbolicznym umocnieniem do euro.
  Giełda
  Publikacja lepszych od oczekiwań danych dotyczących czerwcowej produkcji przemysłowej nie wpłynęła na sytuację na krajowym parkiecie. Od początku sesji czołowe indeksy utrzymywały się w rejonie zamknięcia z dnia poprzedniego, jednak pozytywny sentyment jaki zagościł na GPW we wtorek stopniowo gasł z każdą godziną. W rezultacie WIG20 i sWIG80 zanotowały nieznaczne przeceny (odpowiednio -0,2% i -0,05%), natomiast mWIG40 na końcowym fixingu zyskiwał +0,2%. W dalszym ciągu sporo do życzenia pozostawia aktywność inwestorów - obroty na wczorajszej sesji sięgnęły 578 mln PLN, z czego niemal 424 mln PLN wygenerowane zostało w segmencie największych spółek. Od rana w centrum uwagi graczy znajdowały się spółki z grupy L. Czarneckiego, co było pokłosiem informacji o rozważanej konsolidacji banków (Getin Noble oraz Idea). Efektem tego były zwyżki kursów akcji obu instytucji finansowych (Idea Bank +19,5%), a na poprawie nastrojów skorzystał również Getin Holding, którego kapitalizacja zwiększyła się o +7%). Wzięciem cieszyły się także walory krajowych TFI - notowania Altusa i Quercusa "poszły w górę" o +4,6%. Z grona blue chips ponownie najlepiej prezentował się CD Projekt (+4,2%), a powody do zadowolenia mieli też udziałowcy Lotosu (+2,5%). Solidne spadki zaliczyły za to koncerny energetyczne (Energa, Tauron), inwestorzy pozbywali się także akcji Alior Banku i CCC. W drugim szeregu znacząco zyskiwały Budimex, Kernel oraz Polimex, z kolei w segmencie small-caps na wartości traciły Krezus (-15%) i Playway.
  Obligacje/Makro
  GUS poinformował, że produkcja przemysłowa wzrosła w czerwcu o +6,8% rdr, a wzrost produkcji odnotowano w 27 spośród 34 monitorowanych branż. Ceny produkcji sprzedanej zwiększyły się w tym okresie o +3,7% rdr. Środa przyniosła niewielką korektę notowań krajowych obligacji; rentowności papierów 5-letnich i 10-letnich wzrosły o 3 pb.
  Waluty                                                                                                                                            
  Na rynku walutowym złoty istotnie osłabiał się względem czołowych walut. Kurs pary USD/PLN wzrósł o ponad 3 grosze, a tylko nieznacznie mniejszą zwyżkę zanotowała para CHF/PLN. Złoty tracił także względem euro, jednak przecena była o połowę mniejsza.
  Pobierz raport
 • 18.07.2018, 10:32

  Raport dzienny: CD Projekt z nowym rekordem

   

  Świat
  Sesja wtorkowa przyniosła przewagę wzrostów na europejskich parkietach oraz zwyżki w USA zwieńczone nowym historycznym rekordem Nasdaq Composite. Szeroki europejski Stoxx 600 od początku notowań wahał się w wąskim korytarzu w pobliżu 384 pkt. Obóz popytowy ożywił się nieco bardziej dopiero po starcie sesji za oceanem, gdzie S&P500 po spadkowym otwarciu rozpoczął jednostajny marsz na północ. Publikowane wcześniej dane makroekonomiczne z Europy oraz zbieżny z oczekiwaniami odczyt amerykańskiej produkcji przemysłowej za czerwiec nie przełożyły się na giełdową reakcję. Wzrostom w pierwszej fazie handlu za oceanem (a tym samym ostatniej fazie notowań w Europie) towarzyszyło senackie wystąpienie szefa FED. Jerome Powell w trakcie omawiania półrocznego raportu na temat polityki monetarnej stwierdził m.in., iż dla rozwijającej się w solidnym tempie gospodarki USA na ten moment najbardziej optymalny jest scenariusz stopniowych podwyżek stóp procentowych. Druga część sesji w USA przyniosła stabilizację notowań, a dopełnieniem wzrostów wszystkich głównych indeksów był odnotowany we wtorek nowy rekord Nasdaq Composite. Za oceanem kiepską passę przerwał argentyński Merval, który podobnie jak brazylijska Bovespa zyskał we wtorek +1,9%. Na rynku walutowym dolar dość wyraźnie zyskał względem euro oraz japońskiego jena.
  Giełda
  Pierwsza połowa wczorajszej sesji nie zapowiadała zmiany tendencji widocznej w ostatnich kilku dniach. Choć na półmetku obroty były nieco wyższe od zanotowanych w poniedziałek, to na parkiecie niewiele się działo. Dopiero w godzinach popołudniowych inwestorzy przystąpili do śmielszych zakupów, a impulsem była poprawa nastrojów na rynkach zachodnioeuropejskich. W rezultacie wskaźnik największych spółek, WIG20, zwyżkował o +0,9%, z lepszego sentymentu skorzystały również "maluchy", których indeks wzrósł o +0,5%. W niełasce graczy znalazły się za to firmy o średniej kapitalizacji - mWIG40 systematycznie tracił od otwarcia i ostatecznie zamknął dzień spadkiem o -0,6%. Znacznie wzrosły obroty, które na całym rynku przekroczyły 759 mln PLN, z czego za 578 mln PLN odpowiada handel krajowymi blue chips. Liderem pod tym względem był CD Projekt (110 mln PLN), którego walory z sukcesem sforsowały poziom 200 PLN ustanawiając kolejny historyczny rekord. Największy wzrost w tym segmencie rynku zaliczył KGHM (+4,6%) - akcjom miedziowego koncernu nie przeszkodziły spadki cen metali na rynkach towarowych. Na przeciwnym biegunie znalazły się Pekao SA i Orange Polska, które solidarnie straciły po -1,1%. W drugiej linii mocno spadały kursy 11Bit Studios (-8,1%) i Famuru (-5,7%), natomiast spośród mniejszych firm dwucyfrowe zwyżki zaliczyły Braster oraz Playway.
  Obligacje/Makro
  GUS poinformował, że przeciętne wynagrodzenie brutto wzrosło w czerwcu o +7,5% rdr, a zatrudnienie zwiększyło się w tym czasie o +3,7%. Ceny krajowych obligacji skarbowych o średnim i dłuższym terminie zapadalności znacząco wczoraj zwyżkowały. W efekcie dochodowości 5-latek i 10-latek obniżyły się o 5-6 pb.
  Waluty                                                                                                                                           
  Na rynku walutowym złoty przed południem lekko zyskiwał względem dolara, ale później tendencja się odwróciła i kurs pary USD/PLN wrócił do poziomu z poniedziałkowego zamknięcia. PLN umocnił się o 1 grosz w relacji do euro, a praktycznie nie zmieniła się wycena franka.

   

  Pobierz raport
 • 17.07.2018, 10:28

  Raport dzienny: Mocna przecena na rynku ropy naftowej

   

  Świat

  Sesja otwierająca nowy tydzień w Europie przyniosła w przypadku głównych indeksów przewagę niewielkich spadków, zaś w USA poniedziałek zakończył się mieszanymi rezultatami. Początek notowań na Starym Kontynencie przyniósł aktywną postawę obozu popytowego, choć potencjał kupujących dość szybko uległ wyczerpaniu. Kolejne godziny handlu przyniosły cofnięcie całego rynku, które przesądziło o kształcie poniedziałkowych statystyk, gdyż lekka poprawa w końcówce notowań pozwoliła w większości przypadków jedynie ograniczyć skalę przeceny. Finalnie europejski Stoxx 600 rozpoczął nowy tydzień spadkiem o -0,3%. Politycznym wydarzeniem dnia było spotkane Donalda Trumpa z Władimirem Putinem w Helsinkach, na którym omawiane były najważniejsze kwestie międzynarodowe oraz perspektywa dwustronnych stosunków USA i Rosji. W Stanach Zjednoczonych początek notowań upłynął pod znakiem cofnięcia i problemów z utrzymaniem pułapu 2.800 punktów na indeksie S&P500. Finalnie, po ubogiej w emocje sesji główny amerykański indeks stracił -0,1%, kończąc dzień tuż poniżej wspomnianego pułapu. Za oceanem po raz kolejny najsłabiej wypadł argentyński Merval, tym razem przeceniony o -0,9%. Euro zyskało w poniedziałek do dolara – za jednostkę wspólnej waluty płacono pod koniec dnia 1,17 USD.

  Giełda

  Jeżeli w ubiegłym tygodniu można było narzekać na niską aktywność inwestorów, to poniedziałkowa sesja na warszawskim parkiecie nie przyniosła poprawy w tym względzie. Wartość handlu akcjami notowanych na GPW spółek przekroczyła 415 mln PLN, a najbardziej spadły obroty w segmencie blue chips (278 mln PLN). Przez większą część dnia krajowe indeksy oscylowały w okolicach poziomu piątkowego zamknięcia i dopiero w ostatniej fazie sesji widoczny była bardziej dynamiczna reakcja. O ile wskaźniki grupujące firmy o średniej i mniejszej kapitalizacji zdołały na finiszu odrobić lekkie zniżki i solidarnie zyskały po +0,15%, to taka sztuka nie udała się w przypadku indeksu WIG20, który zamknął dzień spadkiem o -1,1%. Wczorajsze słabe zachowanie krajowej giełdy to w pewnej części pokłosie pogorszenia nastrojów wokół rynków wschodzących, czego efektem są zniżki indeksów na rynkach naszego regionu. W pierwszym szeregu najmocniej (o przeszło -3-proc.) na wartości traciły walory PGNiG, Eurocashu, Cyfrowego Polsatu oraz koncernów energetycznych (Tauron, Energa). Słabo prezentowały się również banki, z których największe przeceny notowały PKO BP i BZ WBK. Na wartości lekko zyskiwały za to spółki wydobywcze (JSW, KGHM), jednak najlepiej po raz kolejny wypadł CD Projekt (+2,8%), który w szybkim tempie zbliża się do poziomu 200 PLN za akcję. Wśród mid-caps na pozytywne wyróżnienie zasługują Polimex, GetinNoble Bank, Dino Polska i GPW, natomiast w segmencie "maluchów" inwestorzy na celownik wzięli papiery firm z grupy L. Czarneckiego (Getin Holding, Idea Bank). Dwucyfrową zwyżkę zaliczył Krezus, generując przy okazji blisko połowę obrotów w tym obszarze rynku.

  Obligacje/Makro

  NBP poinformował, że inflacja bazowa (po wyłączeniu cen żywności i energii) wyniosła w czerwcu +0,6% rdr, a nadwyżka w obrotach bieżących w maju osiągnęła wartość 42 mln EUR. Eksport wzrósł o +2,7% rdr, zaś import zwiększył się o +1,7% rdr. Początek tygodnia przyniósł spadek rentowności krajowych obligacji - dochodowości obniżyły się na całej długości krzywej.

  Waluty                                                                                                                                           

  Złoty umacniał się wczoraj w relacji do najważniejszych walut. Najwięcej (2 grosze) PLN zyskał względem dolara, który lekko tracił na rynkach światowych. W nieco mniejszym stopniu spadły kursy par EUR/PLN i GBP/PLN.

  Pobierz raport
 • 13.07.2018, 10:27

  Raport dzienny: Nieznaczne wzrosty na GPW

   

  Świat
  Czwartek przyniósł przewagę wzrostów na europejskich parkietach, zaś zwyżki w USA zostały zwieńczone nowym historycznym rekordem indeksu Nasdaq Composite. Na Starym Kontynencie początek notowań miał neutralny wydźwięk. Rynkowa atmosfera zaczęła się poprawiać nieco później, po publikacji lepszych od oczekiwanych danych dotyczących majowej produkcji przemysłowej w strefie euro. Wzrostowa fala została po południu nieco skorygowana, jednak pozytywny początek handlu za oceanem ponownie wpłynął na zwiększenie przewagi obozu popytowego w końcówce czwartkowej sesji. Finalnie szeroki europejski Stoxx 600 zyskał +0,8%. W USA dobre nastroje dominowały od startu notowań. Do połowy sesji obóz popytowy powiększał przewagę, zaś później nastąpiła faza stabilizacji. Finalnie główne amerykańskie indeksy zakończyły przedostatnią sesje tygodnia solidnymi wzrostami – S&P500 po zwyżce o +0,9% finiszował tuż przy pułapie 2.800 pkt., zaś Nasdaq Composite po zyskaniu +1,4% w ujęciu dziennym wspiął się na nowy historyczny szczyt. Za oceanem najsłabiej ponownie wypadł argentyński Merval, który po spadku o -1,9% powiększył skalę tegorocznej przeceny do -11,2%. Eurodolar pozostawał w relatywnie wąskim korytarzu wahań, kończąc dzień przy pułapie 1,167.
  Giełda
  Wyraźne środowe spadki napędzane zapowiedziami wprowadzenia kolejnych ceł na import chińskich produktów do USA potrzebowały odreagowania, aby przywrócić rynkowi poczucie względnej stabilności. Oczekiwania te mniej więcej spełniła czwartkowa sesja na GPW, która przyniosła wzrost indeksu WIG na poziomie +0,23% przy obrotach na całym rynku rzędu 550 mln PLN, co oznacza skalę handlu podobną, aczkolwiek nieco niższą niż na sesji przedostatniej. Indeks największych spółek WIG20 wzrósł przy tym +0,32%, natomiast większe niezdecydowanie inwestorów panowało w segmencie spółek średnich i małych, gdzie indeks średnich spółek mWIG40 wzrósł o symboliczne +0,09%, natomiast indeks spółek małych- sWIG80 spadł o -0,33%. Wśród największych spółek czwartkową gwiazdą notowań były akcje krajowego potentata rynku gier cyfrowych- CD Projektu. Bardzo dobry sentyment inwestycyjny od kilku dni ponownie utrzymuje się wśród producentów gier powodując wzrosty kursów akcji sporej ich części. W przypadku CD Projektu rozpalającego nastroje inwestorów zapowiedziami wprowadzenia bestsellerowego w zamierzeniach „Cyberpunka 2077” czwartkowe wzrosty osiągnęły poziom +3,47%. Dobrze z tej grupy spółek zachowywały się ponadto walory Cyfrowego Polsatu i CCC, które wzrosły o odpowiednio +2,77% i +1,48%. Żadna z tych spółek nie podała natomiast w ostatnim czasie istotnych informacji cenotwórczych. Po drugiej stronie rynku tym razem pośród największych spółek znalazły się walory Eurocashu (-2,46%) oraz Energi (-2,17%). Największy polski hurtownik w obszarze dóbr FMCG już od wielu miesięcy doświadcza spadkowego trendu swoich akcji, czego powodem są ostatnio wyraźnie słabsze wyniki finansowe. Na szerokim rynku z kolei największym zainteresowaniem inwestorów cieszyły się akcje OncoArendi Therapeutics (+7,7%), Bumechu (+6,9%) oraz Airway Medix (+6,5%). W przypadku biotechnologicznej spółki inwestorów z pewnością zainteresowała informacja o zakończeniu pierwszej fazy badań klinicznych nad cząsteczką OATD-01 oraz aktywnym poszukiwaniu partnera branżowego do realizacji kolejnej fazy badań. Z kolei dobre notowania Bumechu to niewątpliwie konsekwencja informacji o zatwierdzeniu przez wierzycieli układu restrukturyzacyjnego. Wyraźnie mniej szczęścia mieli natomiast w czwartek akcjonariusze Masterpharmu i Budimeksu, których notowania spadły o odpowiednio -12,21% oraz -8,16%.
  Obligacje/Makro
  Widoczne środowe umocnienie się polskiego długu w ślad za optymistyczną oceną sytuacji gospodarczej kraju i prognozami dotyczącymi polityki pieniężnej przez RPP sprowokowało w konsekwencji czwartkową, lekką korektę wycen krajowych instrumentów dłużnych. Rentowność polskich, dziesięcioletnich obligacji skarbowych wzrosła  symbolicznie w czwartek do poziomu 3,195%.
  Waluty
  Podobny, korekcyjnie przeciwny trend obserwowalny był również na czwartkowej wycenie polskiego złotego. Złoty wzmocnił się w dniu wczorajszym w ujęciu wszystkich najważniejszych par walutowych- tj. względem dolara amerykańskiego, euro, franka szwajcarskiego oraz funta brytyjskiego.
  Pobierz raport
 • 12.07.2018, 10:18

  Raport dzienny: Eskalacja wojny handlowej pogarsza sentyment rynkowy

   

  Świat
  Środa przyniosła wyraźne spadki na parkietach europejskich oraz przerwanie pozytywnej serii za oceanem. Już od początku notowań do wyraźnej ofensywy przystąpił obóz podażowy, co zaowocowało oddaleniem europejskich indeksów na południe od kursów odniesienia. W kolejnych godzinach niezbyt wiele się działo, a osiągnięte poziomy równowagi nie prowokowały żadnej ze stron rynkowych zmagań do większej aktywności. Nieco większa zmienność zapanowała w Europie w końcówce handlu, jednakże nie zmieniło to obrazu rynku. Finalnie szeroki europejski Stoxx 600 przerwał wzrostową passę i po spadku o -1,3% zniwelował pozytywny dorobek z ostatnich trzech dni. W USA start notowań również wypadł pod znakiem przewagi obozu podażowego. Napięcia w kwestii wymiany handlowej miedzy Chinami a USA oraz mocno spadający kurs ropy naftowej przełożyły się na nastroje inwestorów, których apetyt na ryzykowne aktywa nieco się zmniejszył. Finalnie przy mocnej przecenie spółek surowcowych i paliwowych indeks S&P500 stracił w środę -0,7%. Za oceanem słabo po raz kolejny wypadł argentyński Merval, który po spadku o -1,5% powiększył tegoroczną stratę do -9,4%. Na rynku walutowym dolar wyraźnie umocnił się względem euro oraz jena.
  Giełda
  Stanowcza zapowiedź ze strony administracji prezydenta Donalda Trumpa o nałożeniu nowych ceł na dobra importowane z Chin w skali 200 mld USD rocznie wyraźnie zepsuła środowy sentyment inwestycyjny na świecie. W tej sytuacji warszawska GPW nie miała powodów, aby być wyjątkiem w tej kwestii, jednakże obraz rynku poprawia wyraźnie niższa skala obrotów, która na całym parkiecie ledwie zbliżyła się do poziomu 600 mln PLN. Na tle ogólnoświatowej rynkowej ”czerwieni” indeks szerokiego rynku WIG spadł o -0,87%, indeks największych spółek WIG20 spadł o -1,07%, natomiast indeksy średnich i małych spółek- mWIG40 oraz sWIG80 odpowiednio o -0,52% i -0,42%. W warunkach potencjalnego wzrostu zagrożenia dla stabilności wzrostu gospodarczego na świecie jednymi z głównych spółek cierpiących z powodu spadających wycen są często spółki powiązane z szeroko pojętym sektorem surowcowym, co jest bezpośrednią konsekwencją obserwowanego spadku cen surowców przemysłowych i energetycznych na rynkach światowych. W przypadku krajowego parkietu ta reguła w większości przypadków potwierdziła się również i tym razem. Do najmocniej spadających walorów z sektora krajowych blue chips należały w środę akcje Tauronu (-3,9%), JSW (-2,95%), KGHM (-2,55%) i PKN Orlen (-2,16%). Po drugiej stronie rynku znalazły się natomiast akcje spółki defensywnej – OrangePL, której wyniki finansowe w znacznie mniejszym stopniu powiązane są z dynamiką wzrostu gospodarczego na świecie. Akcje OrangePL wzrosły w środę o +1,1%. Z kolei na szerokim rynku uwagę zwracały przede wszystkim mocne wzrosty Krezusa (+8,94%), a także Projprzemu (+8,41%) i Rubicon Partners (+7%). Żadna z tych spółek nie opublikowała natomiast w ostatnim czasie istotnych informacji cenotwórczych. Natomiast pokazanie przez Budimex szacunku skonsolidowanego zysku netto za II kw. 2018 r., który w ocenie spółki spadł o przeszło -40% rok do roku spowodowało mocną, negatywną reakcję inwestorów, co wywołało spadek wyceny BDX o -7,8%. Inwestorzy uznali ponadto najprawdopodobniej również, że sygnalizowany przez Budimex istotny wzrost kosztów produkcji budowlanej i spadek marż będzie zjawiskiem występującym także wśród innych podmiotów z sektora budownictwa infrastrukturalnego, co w konsekwencji spowodowało dodatkowo mocny spadek wyceny Trakcji PRKiL (-6,6%).
  Obligacje/Makro
  Optymistyczny wydźwięk środowego posiedzenia RPP komunikujący zapowiedźbrak zmiany stóp procentowych do 2020 r., dobrą sytuację gospodarczą Polski oraz brak obaw o złotego i ceny nieruchomości spowodował zauważalny wzrost zainteresowania krajowym długiem. Rentowność polskich, dziesięcioletnich obligacji skarbowych spadła w środę do poziomu 3,19%.
  Waluty
  Widoczny odpływ kapitału w obliczu wzrostu ryzyka w handlu międzynarodowym na świecie nie pozostał bez wpływu na kondycję najbardziej płynnej waluty w regionie- polskiego złotego. Złoty osłabił się w środę w ujęciu wszystkich najważniejszych par walutowych- tj. względem dolara amerykańskiego, euro, franka szwajcarskiego oraz funta brytyjskiego.
  Pobierz raport
 • 21.06.2018, 10:26

  Raport dzienny: Mocne odreagowanie na GPW

   

  Świat
  Środowa sesja przyniosła przewagę wzrostów na parkietach europejskich oraz mieszane rozstrzygnięcia w USA, choć indeks Nasdaq Composite po zwyżce o +0,7% osiągnął nowe historyczne maksimum. W Europie po dobrym otwarciu obóz popytowy nadal utrzymywał przewagę, co pozwoliło szybko z nawiązką odrobić wtorkową stratę indeksowi Stoxx 600. Godziny popołudniowe przyniosły zmianę układu sił i w obliczu pustego kalendarza istotnych publikacji makroekonomicznych w Europie inwestorom zaczęło brakować paliwa do dalszych zwyżek. Finalnie europejski Stoxx 600 przerwał spadkową serię, rosnąc w środę o +0,3%. W USA S&P500 wystartował od niewielkiego wzrostu, jednakże poziom 2.770 punktów okazał się swoistym punktem równowagi, wokół którego oscylował indeks. W ciągu dnia zakres wahań był niewielki, a większą uwagę skupiał technologiczny Nasdaq Composite oraz grupujący małe spółki Russell 2000 – oba indeksy po solidarnej zwyżce o +0,7% wspięły się na nowe historyczne szczyty. S&P500 zakończył środę niewielkim wzrostem o +0,2%. Za oceanem najlepiej prezentował się brazylijski indeks Bovespa, który po zwyżce o +1% ograniczył tegoroczną stratę do -5,6%. Dolar nieznacznie umocnił się względem euro oraz japońskiego jena.  
  Giełda
  Po trzech spadkowych sesjach środa przyniosła znaczące odbicie wskaźnika największych krajowych spółek. Już na otwarciu WIG20 wyraźnie zyskiwał, by w kolejnych godzinach jeszcze powiększyć skalę wzrostów. Po południu zwyżka przekraczała nawet +2,5%, jednak w ostatniej fazie handlu do głosu doszli sprzedający i ostatecznie indeks blue chips zyskiwał na zamknięciu +1,6%. Był to jednocześnie jeden z lepszych wyników osiągniętych na europejskich parkietach. Powody do zadowolenia mieli również posiadacze akcji firm o średniej kapitalizacji - choć na starcie mWIG40 nieznacznie tracił, to wraz z upływem czasu rosła przewaga strony popytowej i na finiszu sesji zwyżka sięgała +1,2%. W znacznie gorszych humorach kończyli dzień inwestorzy operujący w segmencie "maluchów"; mimo początkowych wzrostów sWIG80 spadł o -0,3% i znalazł się na najniższych poziomach od blisko 2 lat. Obroty na całym rynku wyniosły 721 mln, z czego ponad 547 mln PLN przypada na handel walorami czołowych firm. W pierwszym szeregu zdecydowanym liderem zwyżek był BZ WBK (+7,6%), zostawiając daleko w tyle solidnie zyskujące na wartości LPP (+3%), Orange Polska oraz koncerny paliwowe (ok. +2%). Pozytywnie wyróżniały się także walory innych instytucji finansowych, czego rezultatem jest wzrost sektorowego subindeksu WIG-Banki o +2,6%. Spośród mid-caps najlepiej wypadły Millennium, Budimex (kolejno +7,6% i +6,1%) i LiveChat Software, gorzką pigułkę musieli tym razem przełknąć udziałowcy Famuru (-5%) oraz Wirtualnej Polski. W gronie mniejszych spółek na pierwszy plan wybijały się akcje Elementalu Holding (+12,7%).
  Obligacje/Makro
  GUS poinformował, że w czerwcu bieżące i przyszłe nastroje konsumenckie poprawiły się w stosunku do notowanych w poprzednim miesiącu. Ceny krajowych 5-latek i 10-latek rosły kolejny dzień - w efekcie ich rentowności obniżyły się o 2-3 pb.
  Waluty                                                                                                                                           
  Złoty w środę lekko osłabiał się w relacji do najważniejszych walut. Po południu dolar był wyceniany na 3,73 PLN, euro kosztowało powyżej 4,31 PLN, a kurs pary CHF/PLN zbliżył się do poziomu 3,75.
  Pobierz raport
 • 20.06.2018, 10:26

  Raport dzienny: Lepsze dane o produkcji przemysłowej nie pomogły giełdzie

   

  Świat
  Wtorek przyniósł kontynuację spadków na parkietach europejskich oraz przecenę głównych giełdowych indeksów w USA. Handel na Starym Kontynencie rozpoczął się od wyraźnych zniżek, zaś odwrót od ryzykownych aktywów potwierdzał również umacniający się przed południem dolar. Przy pustym kalendarzu makroekonomicznym inwestorzy nie znaleźli impulsów, które pozwoliłyby na odwrócenie losów wtorkowych zmagań. Finalnie udało się jednak nieco ograniczyć spadki – szeroki Stoxx 600 w ujęciu dziennym stracił -0,7%, zaś DAX został przeceniony o -1,2%. Za oceanem start notowań wpisał się w globalną atmosferę, jednakże obóz popytowy nie pozwalał na wyraźniejsze pogłębienie spadków. Kolejne godziny przyniosły mozolne odrabianie strat i powrót indeksu S&P500 ponad pułap 2.760 pkt., co w ujęciu dziennym przełożyło się na spadek o -0,4%. Za oceanem pozytywnie wyróżniał się argentyński Merval, jednak zwyżka o +5,3% nie wystarczyła, aby odrobić straty z poniedziałku. Dolar umocnił się względem euro – kurs eurodolara kończył dzień nieco poniżej pułapu 1,16.  
  Giełda
  Silne spadki na azjatyckich parkietach przesądziły o minorowych nastrojach i słabym otwarciu na europejskich giełdach. Także przy Książęcej początek handlu przyniósł wyraźne zniżki krajowych indeksów, jednak później do głosu doszli kupujący, dla których obecne poziomy wydawały się atrakcyjne. W efekcie wskaźnik blue chips do południa odrobił blisko połowę strat, jednak w kolejnych godzinach szala zaczęła ponownie przechylać się na korzyść strony podażowej. Negatywny sentyment utrzymywał się także na innych rynkach i w takim otoczeniu na zamknięciu WIG20 stracił -1,4%. Znacznie lepiej prezentowały się spółki o średniej kapitalizacji, których indeks (mWIG40) nieznacznie zyskał (+0,1%), systematycznie zwyżkując po porannej przecenie. O niespełna -1% "poszedł w dół" sWIG80, a obroty na wczorajszej sesji były większe niż w poniedziałek i sięgnęły 897 mln PLN. W pierwszym szeregu najmocniej spadła wycena walorów Orange Polska (-5%), które zniżkowały już drugi dzień z rzędu. Po serii wzrostów na wartości straciły również akcje CD Projektu (-3,9%), a ponad -3-proc. przeceny zanotowały jeszcze banki (mBank, BZ WBK), Lotos i CCC. Po zielonej stronie rynku znalazły się tym razem PZU (+1,5%) oraz przedstawiciele branży energetycznej (Tauron, Energa). Z grona "średniaków" na pierwszy plan wysuwał się ING (+4,6%), który był wśród najsilniej zniżkujących na poniedziałkowej sesji. Liderem spadków był ponownie Budimex    (-4,2%) - kapitalizacja budowlanej spółki w minionych kilku dniach zmniejszyła się o przeszło -15%. Wśród "maluchów" znacząco taniały akcje Trakcji (-11%).
  Obligacje/Makro
  GUS poinformował, że produkcja przemysłowa wzrosła w maju o +5,4% rdr, natomiast ceny produkcji zwiększyły się w tym czasie o +2,8% rdr. Opracowywany przez BIEC Wskaźnik Dobrobytu, odzwierciedlający ekonomiczną kondycję polskiego społeczeństwa, spadł w czerwcu w porównaniu do poprzedniego miesiąca. Krajowe obligacje nieznacznie wczoraj zyskiwały na środku i długim końcu krzywej.
  Waluty                                                                                                                                           
  Wzrost awersji do ryzyka wpłynął na osłabienie złotego względem czołowych walut. PLN stracił blisko 3 grosze w stosunku do dolara i franka, a o połowę mniejszą stratę zanotował w relacji do euro.
  Pobierz raport
Raport specjalny
 • 25.07.2018, 10:28

  Raport dzienny: Kontynuacja dynamicznego wzrostu największych spółek z GPW

   

  Świat
  Wtorkowa sesja przyniosła przewagę wzrostów na parkietach europejskich. W USA wzrosły S&P500 oraz Dow Jones Industrial, a Nasdaq Composite, który w ciągu dnia wspiął się na nowe śródsesyjne maksimum, zakończył dzień tuz poniżej kursu odniesienia. Na Starym Kontynencie notowania rozpoczęły się neutralnie, jedynie z lekką przewagą obozu popytowego. Sukcesywnie napływające wstępne odczyty przemysłowych indeksów PMI dla Francji, Niemiec oraz całej strefy euro okazały się wyższe od oczekiwań, choć analogiczne dane dla sektora usługowego miały mniej optymistyczny wydźwięk. Jeszcze przed południem kupujący wypracowali sobie większą przewagę i przy takim układzie sił upłynęła cała druga część dnia. Finalnie szeroki europejski Stoxx 600 zyskał +0,9%. W USA obóz popytowy rozpoczął od mocnego akcentu w postaci nowego śródsesyjnego rekordu na indeksie Nasdaq Composite. Potem z indeksu nieco uszło powietrze, a realizacja zysków przez część inwestorów sprowadziła go do poziomu poniedziałkowego zamknięcia. Pozostałe główne indeksy odnotowały zwyżki, w tym S&P500 o +0,5%. Za oceanem najlepiej w statystykach posesyjnych prezentował się argentyński Merval, który zyskał niemal +2,1%, redukując tegoroczną stratę do -6%. Na rynku walutowym eurodolar niemal nie zmienił wartości w ujęciu dziennym, finiszując przy pułapie 1,168.
  Giełda
  Wskaźnik największych spółek warszawskiego parkietu, WIG20, nie zwalnia tempa i we wtorek "poszedł w górę" o +1,8%. Widoczne od końca ubiegłego tygodnia wzrosty w tym segmencie rynku, w wyniku których indeks sforsował poziom 2200 punktów, skłoniły kolejnych inwestorów do zwiększenia zaangażowania, czego efektem jest wczorajsza zwyżka o +1,8%. WIG20 systematycznie zyskiwał od godzin porannych, a dzięki dodatniemu otwarciu za Oceanem zdołał jeszcze powiększyć zdobycze w ostatniej fazie sesji. Cieszyć może fakt, że wzrostom na GPW towarzyszą wyższe obroty, które we wtorek przekroczyły 855 mln PLN, z czego za niespełna 689 mln PLN "odpowiada" handel walorami spółek z pierwszej linii. Pozytywny sentyment utrzymywał się także w gronie "średniaków" (mWIG40 zwyżkował o +0,9%), a fala optymizmu nie udzieliła się graczom operującym w obszarze small-caps. sWIG80 zyskał +0,2%, a w minionych trzech dniach poprawił swoje osiągnięcia jedynie o +0,7%. Palmę pierwszeństwa w segmencie blue chips dzierżyły we wtorek banki - Alior i BZ WBK (ponad +4,5%), a tylko nieco w tyle zostawiając PKO BP, Pekao SA i mBank. Mocno wzrósł kurs akcji KGHM (+4,5%), w reakcji na zwyżki cen miedzi. Wcześniejsze straty odrabiały też PGNiG i Orange Polska, a z dobrej strony pokazały się też CCC i JSW. Wzrost indeksu WIG20 mógłby być pokaźniejszym, gdyby nie słabsze zachowanie koncernów energetycznych - branżowy subindeks WIG-Energia stracił wczoraj -1,1%. W drugim szeregu najlepiej wypadły Millennium (+6,1%), Intercars, Orbis i PKP Cargo, natomiast w gronie "maluchów" uwagę zwracały silne, ponad +10-proc. wzrosty notowań ABC Daty i Trakcji. Powody do zadowolenia mieli także udziałowcy Torpolu, Rainbow Tours oraz Playway'a.
  Obligacje/Makro
  GUS poinformował, że w czerwcu stopa bezrobocia spadła do 5,9%. Urząd skorygował także (do 5,2%) dane o majowej produkcji przemysłowej (wcześniej podano, że wyniosła ona 5,4%). Podobnie jak dzień wcześniej, we wtorek nie doszło do istotnych zmian w wycenie krajowego długu i rentowności obniżyły się tylko w nieznacznym stopniu.
  Waluty                                                                                                                                           
  Pomimo utrzymującego się ryzyka związanego z eskalacją wojen handlowych, złoty systematycznie umacniał się od godzin porannych w relacji do czołowych walut. Najmocniej spadły kursy par EUR/PLN i CHF/PLN, a nieco mniejszy spadek zaliczyła para USD/PLN.
  Pobierz raport