dbmakler.pl

Portla finansowy

Finanse

Staż – dlaczego warto i jak go zdobyć?

Na współczesnym rynku pracy jednym z najważniejszych atutów, które pracodawcy wymagają od kandydatów jest posiadanie doświadczenia zawodowego. Trudno się z resztą temu dziwić, gdyż pracownik wykonujący podobny zakres obowiązków w przeszłości, będzie dla przedsiębiorcy niemalże gwarantem solidnego wykonywania zadań. Nie do przecenienia jest też to, że taki człowiek będzie potrzebował zazwyczaj tez mniej czasu na adaptacje na powierzonym mu stanowisku pracy. Co jednak z osobami młodymi, bez doświadczenia zawodowego? Dla nich dobrym wyjściem będzie staż.

Jak może Ci pomóc staż?

Każdy kto chce zdobyć tak pożądane na rynku doświadczenie, lecz ma kłopot ze znalezieniem swojej pierwszej pracy powinien pomyśleć o odbyciu stażu. Zalet takiego rodzaju jest bardzo wiele, a właściwie jedyną wadą są nieco mniejsze zarobki w stosunku do standardowej umowy o pracę. Na ten element można jednak przymknąć oko, gdyż zdobyte podczas stażu kwalifikacje z pewnością zaprocentują (także finansowo) w przyszłości. Warto także pamiętać o tym, że staż powinien być dostosowany do naszych potrzeb. Starajmy się więc zdobyć go w takiej branży, w której planujemy nasza przyszłą karierę zawodową. Pomocni z resztą w podjęciu decyzji o dobraniu właściwej ścieżki kariery okazać się mogą tez doradcy zawodowi. Tacy specjaliści są nieocenieni właśnie na początku drogi zawodowej.

Jak zdobyć staż?

Najważniejszym krokiem z punktu widzenia zdobywania stażu jest rejestracja jako osoba bezrobotna w Urzędzie Pracy. Ten warunek jest konieczny, gdyż to właśnie ta instytucja kieruje takie osoby na staż, a także za jej pośrednictwem wypłacane jest stypendium. Tutaj też mała uwaga, o której warto pamiętać. Mianowicie stażysta nie otrzymuje nigdy wynagrodzenia, gdyż nie jest formalnie zatrudniony przez dany zakład. W zamian dostaje on tak zwane stypendium od właściwego organu (na przykład Starosty Powiatowego).

Ile razy można odbyć staż

Bardzo ważnym pytanie dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę na rynku pracy jest to, ile razy można odbyć staż? Takie pytanie ma swoje uzasadnienie, gdyż spora liczba osób jest w stanie pogodzić się nawet z nieco niższymi zarobkami, aby w zamian być później atrakcyjniejszym „kąskiem” dla przyszłych pracodawców. W wyjątkowych przypadkach jednak jest możliwość odbywania stażu więcej niż raz w życiu. Szczegółowych informacji zasięgnąć można oczywiście w Powiatowym Urzędzie Pracy. Zatrudnieni tam specjaliści z pewnością odpowiedzą na wszelkie nasze wątpliwości dotyczące między innymi stażu właśnie.