dbmakler.pl

Portla finansowy

Finanse

Warto jest wiedzieć czym zajmuje się notariusz

Notariusz (inaczej ”rejent”) jest osobą zaufania publicznego. Aby zostać notariuszem, należy przejść bardzo długą drogę. Najpierw trzeba skończyć studia prawnicze, po czym przystąpić do egzaminu wstępnego na aplikację notarialną. Nie udaje się to wielu osobom. Jednak jeżeli już dostaniemy się na aplikację, czeka na nas aż trzy i pół roku dodatkowej nauki zwieńczonej egzaminem notarialnym. Warto jest wiedzieć czym zajmuje się notariusz, ponieważ nigdy nie wiadomo kiedy przyda nam się taka wiedza.

Notariusz codziennie zmaga się z bardzo trudnymi oraz odpowiedzialnymi obowiązkami

Wiele osób wie o tym, że notariusz pośredniczy przy zakupie/ sprzedaży nieruchomości. Powinniśmy natomiast dowiedzieć się o innych czynnościach, które na co dzień wykonuje rejent. Jedną z takich rzeczy jest intercyza zawierana pomiędzy małżonkami. Intercyza to innymi słowy umowa majątkowa małżeńska. Żona oraz mąż mogą zdecydować w niej o rozdzielności majątkowej. Wszystko dokładnie opisane jest w ustawie o nazwie Prawo o notariacie. Można tam zajrzeć w celu szerszego zapoznania się z tematem.

Co jeszcze powinniśmy wiedzieć na ten temat?

Akty notarialne sporządza jedynie notariusz. Odprowadza on także od nich podatek. Gdy interesant udaje się do kancelarii notarialnej po informacje, wtedy prawnik ma obowiązek udzielić mu wszelkich wytycznych. Nie wolno zapominać również o tym, że założenie niektórych spółek wymaga zawarcia aktu notarialnego lub podpisów notarialnie poświadczonych. W przypadku spisania testamentu warto jest się udać do notariusza. Sprawimy tym samym, że w przyszłości bardzo trudno będzie taki nasz testament podważyć. Dzięki takiemu rozwiązaniu w sądach jest o wiele mniej spraw niż dawniej. Umowa przedwstępna sprawia, że jesteśmy zabezpieczeni przed ewentualnym odstąpieniem sprzedającego albo kupującego nieruchomości. Dobrze jest o tym wiedzieć. Akty notarialne są ważne w momencie podpisania ich przez notariusza. Wszelkie sprawy załatwiane w kancelarii notarialnej są o wiele szybciej zakańczane niż w sądzie. Jest to jedna z wielu korzyści przemawiających za udaniem się właśnie do rejenta a nie na salę sądową. Jeżeli chodzi o opłaty pobierane przez notariusza, są ona wyznaczone z góry przez ustawę w postaci widełek. Bardzo dużo osób korzysta z poświadczenia oryginału u notariusza. Jest to potrzebne do załatwienia różnych spraw urzędowych. Gdy chcemy zabezpieczyć pieniądze (na przykład schować je w sejfie), może udać się do notariusza po pomoc. To samo dotyczy weksli oraz czeków.