Biura i pomieszczenia, w których na co dzień przebywają pracownicy, to miejsca, które wymagają nie tylko dobrej organizacji pracy i funkcjonalnej aranżacji, ale również właściwego dbania o czystość. Sprzątanie biur powinno jednak odbywać się zgodnie z określonymi zasadami, aby było skuteczne. Jak często wykonywana jest usługa sprzątania w firmach?
Sprzątanie biur – co wchodzi w zakres takich usług?
Sprzątanie firm obejmuje nie tylko powierzchnie biurowe i miejsca, gdzie pracownicy wykonują swoje obowiązki. Usługi sprzątające oferowane przez profesjonalne przedsiębiorstwa dotyczą również pomieszczeń socjalnych, łazienek i toalet, korytarzy, przestrzeni wspólnych, wejść, holi, recepcji i innych miejsc w danym budynku. Usługi sprzątające obejmują także czyszczenie miejsc trudno dostępnych, takich jak grzejniki, różnego rodzaju szczeliny, listwy czy przewody.
W ramach usługi sprzątania wykonywane jest również dezynfekowanie powierzchni, co jest niezwykle istotne w biurach i firmach niezależnie od branży i formy organizacji przestrzeni. Stosowanie środków dezynfekujących i odkażających w przestrzeniach pracowniczych zmniejsza ryzyko zachorowania na różnego rodzaju przypadłości, m.in. takie jak grypa jelitowa.
Jak często należy przeprowadzać sprzątanie biur?
Częstotliwość usługi sprzątania w dużej mierze zależy od specyfiki pracy w danym biurze. Im więcej osób przebywa dziennie w danym pomieszczeniu, tym częściej należy w nim sprzątać. Usługa sprzątania i dezynfekowania powierzchni powinna zawierać, poza sprzątaniem stanowisk pracy, także sprzątanie podłóg, wykładzin czy części wspólnych. Warto zlecić to specjalistom i firmom zewnętrznym. Dlaczego? Bo dysponują one specjalistycznymi środkami i urządzeniami, dzięki którym usługi sprzątania wykonane zostaną szybko i dokładnie.
Jak często odkurzać i myć podłogi w biurach?
Jednym z najczęściej zadawanych pytań odnośnie usługi sprzątania biur jest kwestia dotycząca częstotliwości mycia podłóg oraz odkurzania wykładzin i dywanów. Zależy to głównie od natężenia ruchu w danym miejscu. Obszary i pomieszczenia intensywnie użytkowane wymagają sprzątania codziennie. To m.in. wejścia, windy, lobby, korytarze na parterze i niższych piętrach, pomieszczenia socjalne, toalety, recepcje czy miejsca przy automatach z napojami i przekąskami.
Dwa-trzy razy w tygodniu wymagają sprzątania przestrzenie charakteryzujące się średnim natężeniem ruchu – są to np. korytarze na wyższych piętrach. W firmach znajdują się także obszary o małym natężeniu ruchu lub użytkowane rzadko. To m.in. puste biura, pomieszczenia o specjalnym przeznaczeniu czy sale konferencyjne. W takich miejscach usługa sprzątania zazwyczaj wykonywana jest raz w tygodniu.