Bardzo dużo osób aktywnie poszukujących pracy, często spotyka się z brakiem jakiegokolwiek odzewu ze strony firm, do których wysłali aplikacje. Jest to niezwykle frustrujące uczucie, które nasuwa na myśl pytanie, w czym tkwi główny błąd. Czasami okazuje się też, że praca nie spełnia osobistych oczekiwań, które w ogłoszeniu przedstawiały się dużo korzystniej. Jakie błędy najczęściej popełniają kandydaci przy szukaniu nowej oferty pracy? Co zrobić, aby ich uniknąć? Te wskazówki można odszukać w poniższym artykule!
Brak organizacji w poszukiwaniach oferty pracy
Niezależnie od tego, na jakie stanowiska składa się dokumenty aplikacyjne, podstawą w poszukiwaniu pracy jest dobra organizacja. Wiele serwisów zamieszczających codziennie liczne oferty pracy, jak Dryg.pl, stwarza możliwość bezpośredniego wysłania CV w wiadomości. Jest to niezwykle atrakcyjna i szybka opcja złożenia aplikacji, ale w tym przypadku nie można zapomnieć o pewnym uporządkowaniu. Konieczne jest, aby zapisywać informacje o każdej firmie, do jakiej składa się dokumenty. Niestety, wiele osób nie zwraca na to uwagi, a wówczas przy rozmowie telefonicznej z rekruterem, nie jest się w stanie nic powiedzieć o danym miejscu pracy. Aby uniknąć tak niezręcznej sytuacji i pokazać pracodawcy od początku swoją motywację, niezbędne jest gromadzenie informacji o aplikowanych stanowiskach w dokumencie papierowym lub komputerowym.
Jedno CV do każdej oferty pracy
Wielu kandydatów nie zdaje sobie sprawy, jak istotne jest, aby dopasować własne CV pod kątem określonej oferty pracy. Masowe wysyłanie do pracodawców z różnych branż tylko jednego modelu CV stwarza zagrożenie pozostania niezauważonym wśród innych, sprofilowanych życiorysów zawodowych. Wyszczególnienie pewnych kompetencji i nasienie poprawek może tymczasem okazać się kluczem do sukcesu. Aplikując na dane stanowisko, wyobraź sobie, jakich kompetencji oczekuje się od ,,idealnego kandydata’’. Wybierz i podkreśl te, na które rekruter w pierwszej kolejności zwróci uwagę.
Spontaniczne podejście do rozmowy kwalifikacyjnej
Wiele osób ubiegających się o pracę doświadczyło wielokrotnie niepowodzeń w konfrontacji z przyszłym pracodawcą, czyli przy rozmowie kwalifikacyjnej. Jednym z podstawowych powodów jest brak odpowiedniej wiedzy na temat firmy czy stanowiska, na które się aplikuje. Choć nie da się cofnąć czasu, to można zapobiec popełnianiu takich błędów w przyszłości. Warto więc przećwiczyć sobie klasyczne pytania, pojawiające się na rozmowie, dotyczące miejsca pracy, osobistej motywacji do jej podjęcia czy doświadczenia zawodowego. Przygotuj się jak najlepiej do tego etapu procesu rekrutacji!
Szybkie zniechęcenie i brak pewności siebie w szukaniu ofert pracy
To, w jakim tempie można znaleźć nową pracę, jest zależne od wielu czynników. Jako jeden z głównych należy uznać sytuację na rynku pracy i zapotrzebowanie na osoby z danej branży. Choć nie zawsze musi być ono największe, a z aplikowanych ofert może odezwać się zaledwie kilku pracodawców, nie można się zniechęcać! Zamiast pozwolić emocjom wziąć górę i zrezygnować, wyciągnij wnioski ze swoich niepowodzeń i przeanalizuj powody odmowy, aby rozwiązać na dobre źródło problemu.
Dowiedz się również: Jak zarabiać w internecie?