dbmakler.pl

Portal finansowy

obsługa kadrowo-płacowa
Biznes

Jak zorganizować kadry i płace w swoim biznesie?

Właściciele firm doskonale zdają sobie sprawę, jak ważne w biznesie są sprawy związane z płacami i kadrami. Terminowe i bezbłędne wypłaty dla pracowników, znajomość obowiązujących przepisów prawnych, zapewnienie poufności danych oraz rozliczanie nieobecności w pracy – tutaj wszelkie błędy i niedociągnięcia mogą skutkować niezadowoleniem pracowników, problemami z prawem lub stratami finansowymi. W artykule podpowiemy, jak zorganizować obsługę kadrowo-płacową w biznesie, aby było to opłacalne i profesjonalne.

Usługi kadrowo-płacowe dla biznesu – możliwe modele współpracy

Zatrudnianie w firmie zespołu specjalistów z zakresu kadr może być kosztowne. Alternatywą jest skorzystanie z obsługi kadrowo-płacowej w ramach outsourcingu, czyli podjęcie współpracy z firmą specjalizującą się w obsłudze kadrowo-płacowej. Tutaj warto stawiać na firmy z elastycznym podejściem do klienta i jego potrzeb, przykład takiej oferty znajdziemy na https://procesy-biznesowe.impel.pl/obsluga-kadrowo-placowa/.

Właściciel biznesu ma do wyboru kilka modeli współpracy. Usługi kadrowo-płacowe mogą być realizowane kompleksowo – wszystkie tematy związane z płacami i kadrami w firmie zostają scedowane na firmę zewnętrzną. Klient może zdecydować się również na usługę współdzieloną, w której realizowane są procesy płacowe przez firmę zewnętrzną, a pracownicy klienta otrzymują dostęp do narzędzi HR obsługujących procesy kadrowe. Ostatni model obejmuje jedynie usługi płacowe.

Jakimi tematami zajmuje się obsługa kadrowo-płacowa?

Profesjonalne firmy oferujące usługi kadrowo-płacowe specjalizują się w wielu procesach. Wśród nich wymienić można m.in.:

  • zatrudnianie pracowników,
  • naliczanie płac i realizowanie przelewów,
  • rozliczanie nieobecności,
  • obsługę umów cywilno-prawnych,
  • obsługę PPK, PFRON oraz ZUS,
  • tworzenie raportów kadrowych i płacowych,
  • kontroling personalny,
  • sporządzanie i dostarczanie PIT,
  • obsługę portalu pracowniczego.

Obsługa kadrowo-płacowa może być realizowana na systemie obsługiwanym przez klienta. Jeśli jednak klient nie ma wykupionej licencji – firma udostępnia swój system, np. SAP. 

Jakie są korzyści ze współpracy z zewnętrzną firmą kadrowo-płacową?

Powierzenie spraw płacowo-kadrowych firmie zewnętrznej ma wiele zalet. Jedną z nich jest ograniczenie ryzyka operacyjnego, związanego z brakiem terminowości wypłat czy pomyłkami w naliczeniach płac lub absencji pracowników. Kolejną korzyścią jest dostęp do narzędzi i programów kadrowych oraz związana z tym digitalizacja i automatyzacja procesów. Poza usprawnieniem procesów klient, współpracując ze specjalistami z firmy zewnętrznej, może liczyć na optymalizację kosztów i etatów. Nie trzeba też martwić się o ewentualne błędy w procesach związane z nieznajomością lub z nieprawidłową interpretacją przepisów prawa. Co więcej, klient nie odpowiada za pomyłki w wyliczeniach, ponieważ to firma bierze za nie odpowiedzialność.

Artykuł sponsorowany