Sprzedaż w Internecie może być dobrym pomysłem na biznes, jednak istotne jest to, by wiedzieć jak przyciągnąć klientów. Jakie są zatem skuteczne metody pozyskiwania ruchu w sklepie internetowym? Dlaczego warto prowadzić własny sklep online? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.
Dlaczego warto prowadzić własny sklep internetowy?
Jak wspomniano we wstępie, sprzedaż w Internecie może być dobrym pomysłem na biznes. Sukces uzależniony jest jednak od wielu aspektów, a jednym z nich jest niewątpliwie właściwy dobór kanałów sprzedaży do konkretnej grupy docelowej. W związku z tym warto wiedzieć, że sprzedaż w Internecie można realizować w różny sposób, ponieważ umożliwiają to nie tylko różnego rodzaju platformy sprzedażowe czy social media, ale również własny sklep internetowy. Dlaczego warto postawić na to ostatnie rozwiązanie? Przede wszystkim dlatego, że daje ono największa niezależność i pozwala samodzielnie kształtować strategię sprzedaży. Poza tym umożliwia również tworzenie własnej bazy klientów i budowanie świadomości marki, co jest znacznie łatwiejsze niż w przypadku sprzedaży na platformach. Co więcej, własny sklep internetowy może być jednym z kilku kanałów sprzedaży, co pozwoli dotrzeć do jeszcze większej liczby potencjalnych klientów, a co za tym idzie znacznie rozszerzyć lejek sprzedażowy.
Jak pozyskiwać ruch w sklepie internetowym?
Decydując się na prowadzenie własnego sklepu internetowego należy zdawać sobie sprawę z faktu, że skuteczność tego kanału sprzedaży uzależniona jest od ruchu na stronie. Im więcej potencjalnych klientów trafi bowiem do danego sklepu internetowego i zapozna się z ofertą, tym większa będzie z reguły sprzedaż. W jaki sposób zatem można pozyskiwać ruch w sklepie internetowym? Otóż, warto robić to na kilka sposobów, a mianowicie poprzez:
-
pozycjonowanie sklepu, dzięki czemu oferta będzie wyświetlała się na lepszych pozycjach w wyszukiwarce. Istotne w tym przypadku jest to, że zdecydowana większość użytkowników Internetu korzysta wyłącznie z witryn wyświetlanych na pierwszej stronie wyników wyszukiwania, czyli znajdujących się w tzw. TOP 10 Google dla dane frazy;
-
Google Ads, czyli płatne reklamy w wyszukiwarce. Zaletą w tym przypadku jest możliwość dotarcia do konkretnej grupy docelowej, co wymaga właściwego ustawienia kampanii;
-
Social Ads, czyli płatne reklamy w Social Mediach, które działają w ten sam sposób, co reklamy w wyszukiwarce;
-
Social Media, które umożliwiają nie tylko budowanie świadomości marki, ale również komunikację z potencjalnymi klientami i mogą stanowić źródło ruchu dla sklepu internetowego;
-
mailing, czyli komunikację z klientami, którzy wyrazili na to zgodę i zapisali się do listy mailingowej. Zaletą jest w tym przypadku możliwość budowania bazy klientów zainteresowanych daną ofertą, a także niezależność, ponieważ posiadanie własnej bazy mailingowej ogranicza ryzyko utraty możliwości komunikacji z klientami, które jest dosyć wysokie w przypadku Social Mediów. Profil na portalu społecznościowym może bowiem zbanowany (z różnych przyczyn), a zagrożeniem może być także zmiana regulaminu czy zasady działania algorytmu;
-
porównywarki produktów, z których bardzo często korzystają klienci kupujący w sieci. Pozwalają one znaleźć najkorzystniejszą ofertę danego produktu, a klikający w nią klient jest przesyłany automatycznie na stronę danego sklepu internetowego.
Dlaczego warto postawić na oprogramowanie PrestaShop?
Niezależnie od tego, czy własny sklep internetowy ma być jedynym kanałem sprzedaży czy stanowić jeden z kilku sposobów pozyskiwania klientów w sieci przy jego tworzeniu warto wykorzystać silnik PrestaShop. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na wydajność, dzięki której oprogramowanie sprawdzi się zarówno przy niewielkiej sprzedaży, jak i dużym sklepie online z dziesiątkami tysięcy różnych produktów. Istotne w tym przypadku jest także to, że wykorzystać można kilkaset różnych funkcji, co pozwoli stworzyć sklep internetowy odpowiadający potrzebom klientów. Co więcej, dzięki wysokiej wydajności oraz funkcjonalności możliwe jest stałe rozwijanie własnego sklepu, a co za tym idzie biznesu w sieci. Z punktu widzenia sukcesu w sprzedaży istotne jest natomiast to, że sklepy oparte na silniku PrestaShop bardzo dobrze się pozycjonują, czyli osiągają wysokie pozycje w wyszukiwarce. W efekcie efekty działań SEO oraz korzystania z płatnych reklam są nie tylko szybkie, ale pozwalają skutecznie zwiększyć ruch na stronie, a co za tym idzie dotrzeć z ofertą do szerokiego grona potencjalnych klientów.
Podsumowując, należy stwierdzić, że istnieje wiele skutecznych metod pozyskiwania klientów w sklepie internetowym. W praktyce warto zatem je łączyć, co daje najlepsze efekty. Warto jednak pamiętać o tym, że nawet duży ruch nie gwarantuje sprzedaży, ponieważ wpływa na nią także skuteczność danego sklepu. W związku z tym powinien być on profesjonalny, co można osiągnąć tworząc go na silniku PrestaShop.
Artykuł sponsorowany