dbmakler.pl

Blog tematyczny o biznesie i finansach

Faktura VAT
Finanse

Faktura VAT – podstawowe informacje dla początkujących

Firmy, które zalicza się do grona podatników VAT, są zobowiązane do wystawiania faktur VAT, jeżeli zawierają transakcję sprzedaży z innym przedsiębiorstwem. Należy pamiętać, że każda ze stron transakcji powinna dostać swój egzemplarz faktury. Trzeba zachować odpowiedni termin, który obowiązuje w przypadku sporządzenia takiego dokumentu.

Wzór faktury VAT, czyli co powinno się na niej znajdować?

Faktura VAT jest takim dokumentem, który powinien zawierać m.in. sumę wartości sprzedaży netto. Jednak osoby, które nie miały nigdy wcześniej do czynienia z fakturą, mogą mieć problem z jej wystawieniem. Warto więc w takim razie wykorzystać wzory faktur VAT aby mieć pewność, że wszystkie elementy są w niej zawarte. Informacje odnoszące się do tego, co na takim dokumencie musi się znajdować, zostały dokładnie opisane w art. 106e ust. 1. Na fakturze VAT nie może zabraknąć:

  • daty wystawienia faktury,
  • numer faktury, który pozwoli na jej identyfikację w systemie (w szczególności, jeżeli mowa jest o dokumencie wystawionym elektronicznie),
  • nazwy stron, które biorą udział w transakcji wraz z ich adresami,
  • numery NIP obydwu stron, jakie brały udział w transakcji,
  • nazwa towaru lub usługi, które były przedmiotem sprzedaży,
  • ilość sprzedanych towarów lub wykonania usługi,
  • stawkę podatku albo stawkę podatku od wartości dodanej w przypadku korzystania z procedur szczególnych, o których mowa w dziale XII w rozdziałach 6a, 7 i 9″,
  • kwotę należności ogółem, którą kupujący ma do zapłacenia.

Warto nadmienić dwie sprawy. Jedna z nich odnosi się do kwoty podatku od sumy wartości sprzedaży netto. Cała suma musi zostać podzielona na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku. Podobnie jest w przypadku sumy wartości sprzedaży netto. Tutaj także musi nastąpić podział na sprzedaż zwolnioną od podatku, jak również tą, która jest objęta poszczególnymi stawkami podatku. Jak więc widać – samodzielne wystawienie faktury może na samym początku okazać się problematyczne.

Faktura VAT uproszczona – co należy wiedzieć na jej temat?

Niekiedy przedsiębiorca będzie zmuszony wystawić fakturę VAT uproszczoną. Jest to możliwe tylko i wyłącznie wtedy, kiedy finalna suma transakcji nie przekracza kwoty 100 euro lub 450 zł. Wielu przedsiębiorców za sprawą swoich księgowych, dąży do wystawienia takich prostych dokumentów, ponieważ nie zawiera ona tak ogromnej ilości elementów. Dokładnie tych elementów jest osiem i prezentują się one w następujący sposób:

  • data wystawienia dokumentu,
  • data zakończenia dostawy towarów lub wykonania usług, jeżeli jest ona inna niż w przypadku tej, która informuje o wystawieniu faktury VAT,
  • numer FV, który ułatwia jej identyfikację,
  • nazwę podatnika (może to być tylko imię i nazwisko, nie musi to być konkretnie nazwa firmy) oraz jego adres,
  • numery, jakie będą pozwalały na identyfikację nie tylko sprzedawcy, ale także drugiej strony transakcji,
  • nazwy towarów lub usług,
  • stawka podatku VAT,
  • całkowita kwota do zapłaty.

Na takim dokumencie nie może także zabraknąć ewentualnych rabatów lub należności, jeżeli zostały one wniesione – jednak tylko i wyłącznie w tym przypadku, jeżeli są one elementem ceny jednostkowej netto.

Jak wystawiać faktury VAT?

Skoro już wiadomo, że obowiązek wystawiania faktur należy do czynnych podatników VAT za zakres wykonanych usług lub sprzedanych towarów, czas na to, aby wystawić taki dokument.

W przypadku braku właściwej wiedzy, można skorzystać z udogodnień, które w chwili obecnej są do wykorzystania. Jednym z nich jest możliwość korzystania ze specjalnych programów, jakie są intuicyjne w obsłudze. To dobre rozwiązanie dla tych przedsiębiorców, którzy chcą być pewni tego, że zarządzanie sprzedażą nie będzie sprawiało im żadnych problemów.

Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, które jest w stanie m.in. obliczyć kwotę podatku należną do zapłaty. Wystarczy wprowadzić do edytora niezbędne dane, aby móc cieszyć się wygodnym i optymalnym rozwiązaniem, jakie będzie zawierać oznaczenia i szczegółowe dane. Stosowanie takich programów zmniejsza ryzyko popełnienia jakichkolwiek błędów.

W takich programach, jakie służą do wystawiania faktur, można korzystać z wielu ciekawych opcji, np. marża, samofakturowanie, itd.

Rodzaje faktur VAT

Wystawianie faktury ze specjalnym programem nie powinno sprawiać nikomu żadnych trudności. Tym bardziej że całość można ściągnąć na komputer w formacie PDF. Jednak, aby mieć pełną świadomość tego, z jak ważnym dokumentem ma się do czynienia, na sam koniec warto wspomnieć o tym, że do czynienia ma się z trzema rodzajami faktury VAT:

  • faktury sprzedaży, które odnoszą się do transakcji, która już się odbyła i została zamknięta, dokument podsumowuje tak naprawdę to, co się zadziało;
  • faktury zaliczkowe, jakie odnoszą się do zaliczki, która została uiszczona przez stronę zainteresowaną towarami lub usługami,
  • faktury korygujące, jakie wystawiane są tylko wtedy, jeżeli we wcześniejszych dokumentach wystąpiły błędy.

Trzeba pamiętać o tym, że FV można wystawić nie później niż 15. dnia miesiąca, który nastąpi po miesiącu dokonania dostawy towaru lub wykonania usługi.

Materiał zewnętrzny

Naszą misją jest dostarczanie Ci aktualnych i praktycznych informacji, które pomogą Ci osiągnąć sukces w życiu zawodowym i osobistym. Poznaj nasze spojrzenie na świat biznesu i rozwijaj się razem z nami!