dbmakler.pl

Blog tematyczny o biznesie i finansach

cena ubezpieczenia mieszkania
Finanse

Od czego zależy cena ubezpieczenia mieszkania?

Ubezpieczenie mieszkania to ważny element odpowiedzialnego zarządzania domowym budżetem. Ochrona, jaką zapewnia polisa, może okazać się nieoceniona w przypadku wystąpienia nieprzewidzianych zdarzeń takich jak pożar, powódź czy kradzież. Cena takiego ubezpieczenia nie jest jednak wartością stałą – wpływa na nią wiele czynników, takich jak lokalizacja mieszkania, jego wartość, a nawet historia ubezpieczeniowa właściciela. Warto przyjrzeć się im bliżej, by nie przepłacić, a jednocześnie zapewnić sobie najlepszą ochronę. Zastanawiasz się, ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania w bloku? A może nie wiesz, od czego warto ubezpieczyć swoje lokum? W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na te i inne pytania towarzyszące zagadnieniu.

Polisa na mieszkanie – czym jest i co obejmuje?

Ubezpieczenie mieszkania czy domu to tak zwane polisy majątkowe. W ich wypadku przedmiotem ochrony są mury wraz ze stałymi elementami oraz ruchomości domowe. Do pierwszej kategorii można zaliczyć m.in.: podłogi, panele, pomalowane ściany, zabudowane kuchnie, zabudowane szafy, kaloryfery, itp. Ruchomościami domowymi nazywamy zaś ten rodzaj własności, który w każdym momencie możemy wynieść, np. meble, przedmioty osobiste, sprzęt RTV i AGD, odzież, biżuteria itp. 

W skład ubezpieczenia mienia w polisie mieszkaniowej wchodzą dwa kluczowe segmenty, które można chronić od rozmaitych zdarzeń wymienionych w zawieranej umowie. Są to:  

  • Mury: Ochrona przed skutkami zdarzeń losowych, takich jak pożar, uderzenie pioruna, wybuch gazu, huragan, powódź, itp. Obejmuje ona elementy konstrukcyjne budynku, takie jak ściany, dach, fundamenty, okna i drzwi.
  • Elementy stałe: Ochrona przed uszkodzeniem lub zniszczeniem elementów stałych, które są na stałe połączone z budynkiem, np. podłogi, sufity, instalacje wodno-kanalizacyjne i elektryczne, meble kuchenne i łazienkowe.

W ramach polisy mieszkaniowej można ubezpieczyć posiadane ruchomości, a także odpowiedzialność cywilną (OC w życiu prywatnym) – to kompleksowa ochrona na wypadek wyrządzenia szkody osobom trzecim lub ich mieniu, gdy winowajcą okażesz się Ty lub któryś z Twoich domowników (także dzieci lub zwierzęta domowe). Polisa na mieszkanie może być zawarta w wariancie od ryzyk nazwanych lub w formule all risks (od wszystkich ryzyk). 

Od czego warto ubezpieczyć mieszkanie?

Zakres polisy na mieszkanie może być bardzo szeroki. Oferowana przez towarzystwa ochrona obejmuje różnorodne elementy, w zależności od potrzeb właściciela. Im wyższa suma gwarancyjna i im szerszy zakres ochrony, tym większa składka za polisę. Na co warto zwrócić szczególną uwagę i jakie elementy muszą obowiązkowo znaleźć się w zakresie ubezpieczenia mieszkania? Dobór ochrony powinien uwzględniać wartość mienia oraz lokalne ryzyka. Oto podstawowe składniki takiej polisy: 

  • Ubezpieczenie mienia od ognia i innych zdarzeń losowych: pożar, huragan, powódź, upadek drzew, przepięcie.
  • Ubezpieczenia mienia od kradzieży z włamaniem i rozboju.

Dodatkowo warto rozważyć także: 

  • Ochronę szyb i innych przedmiotów od stłuczenia;
  • Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC) w życiu prywatnym;
  • Zabezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków;
  • Assistance domowy i medyczny.

Co wpływa na koszt polisy mieszkaniowej?

Składka za ubezpieczenie mieszkania zależy od kilku bazowych czynników, do których przede wszystkim zalicza się wartość nieruchomości oraz zakres wybranej ochrony. Na cenę polisy mieszkaniowej może mieć też wpływ lokalizacja, konstrukcja budynku, zabezpieczenia przeciwkradzieżowe lub historia szkodowości. Omówmy zatem czynniki, które w najwyższym stopniu determinują wysokość składki za ubezpieczenie mieszkania: 

  • Wartość nieruchomości i mienia ruchomego (uzależniają sumę ubezpieczenia): Im droższe jest mieszkanie i jego wyposażenie, tym wyższa będzie również składka.
  • Zakres ochrony: Podstawowa polisa obejmuje zwykle ochronę murów przed pożarem, zalaniem i dewastacją. Możliwe jest rozszerzenie zakresu o dodatkowe ryzyka, co wiąże się z wyższą składką, lecz zapewnia większy spokój lokatorom. 
  • Lokalizacja nieruchomości: Miejsce położenia mieszkania ma wpływ na jego wartość i ryzyko wystąpienia szkód. Nieruchomości usytuowane w dużych miastach lub na terenach zalewowych są zazwyczaj droższe w ubezpieczeniu.
  • Powierzchnia mieszkania: Im większe jest mieszkanie, tym droższe i co za tym idzie – tym wyższa suma ubezpieczenia, zatem więcej kosztuje zwykle polisa. 
  • Standard wykończenia: Droższe materiały wykończeniowe i wyposażenie mieszkania przekładają się na wyższą sumę ubezpieczenia, a co za tym idzie – również składkę.
  • Zabezpieczenia przed kradzieżą: Posiadanie drzwi antywłamaniowych, atestowanych zamków czy systemu alarmowego może obniżyć składkę ubezpieczenia.
  • Historia szkód: Właściciele mieszkań, którzy w przeszłości zgłaszali szkody z tytułu ubezpieczenia nieruchomości, mogą liczyć się z wyższą ceną polisy mieszkaniowej.

Dodatkowo na cenę ubezpieczenia mieszkania mogą wpływać:

  • Rodzaj konstrukcji: Budynki drewniane są zazwyczaj droższe w ubezpieczeniu niż murowane. 
  • Ubezpieczyciel: Każde towarzystwo stosuje własną politykę cenową i inaczej szacuje ryzyka, dlatego przed zakupem ubezpieczenia nieruchomości warto porównać oferty różnych firm. 

Ubezpieczyciele oferują również dodatkowe rozszerzenia ochrony, które możesz dokupić w ramach swojej polisy na mieszkanie, bazując na indywidualnych potrzebach. Zastanawiasz się, jak zredukować koszt ubezpieczenia lokum w przyszłości? Przeanalizuj wymienione wyżej czynniki i sprawdź, czy możesz zmniejszyć ryzyko ubezpieczeniowe, np. poprzez montaż atestowanych zabezpieczeń antywłamaniowych.

Ubezpieczenie mieszkania – cena i zakup

Najważniejszą informacją dla poszukujących ubezpieczenia mieszkania jest cena za polisę. Aby móc dokładnie odpowiedzieć na pytanie o koszt takiej ochrony, należy zestawić kilka istotnych zmiennych, takich jak metraż, lokalizacja, wartość nieruchomości, a także ubezpieczanych ruchomości domowych. 

Istnieje jednak sprawdzony sposób, by szybko poznać najlepsze cenowo oferty ubezpieczenia mieszkania – kalkulator nieruchomości na stronie multiagencji CUK: https://cuk.pl/kalkulator-ubezpieczenia-mieszkania-i-domu#krok=sWejdź w link i sprawdź aktualne propozycje polis  mieszkaniowych od 40 towarzystw w jednym miejscu! 

Materiał zewnętrzny

Naszą misją jest dostarczanie Ci aktualnych i praktycznych informacji, które pomogą Ci osiągnąć sukces w życiu zawodowym i osobistym. Poznaj nasze spojrzenie na świat biznesu i rozwijaj się razem z nami!