Praca stanowi bardzo ważną część naszego życia. Powinna ona być nie tylko źródłem utrzymania ale także obszarem na którym realizujemy się, podejmujemy wyzwania i odczuwamy satysfakcję. Szczególnie wtedy gdy, jesteśmy młodzi i stoimy u progu kariery zawodowej powinniśmy zastanowić się jak chcemy ją realizować.
Praca, która jest przyjemnością
Mówi się, że jeśli ktoś będzie procował w obszarze swego hobby to faktycznie nie przepracuje ani jednego dnia. W tym stwierdzeniu jest odrobina prawdy, gdyż warto dążyć do tego aby wykonywać pracę, którą lubimy. Jeśli więc ktoś widzi u siebie zdolności techniczne powinien myśleć o pracy projektanta czy konstruktora. Osoba o zamiłowaniach artystycznych dobrze odnajdzie się w ośrodku kultury. Z kolei ktoś kto kocha turystykę będzie dobrym pilotem wycieczek. Warto jednak pamiętać, że o zadowoleniu z aktywności zawodowej zdecyduje nie tylko jej obszar ale także forma zatrudnienia. Wiele osób sądzi, że można pracować albo na etacie albo mieć własną działalność. Tymczasem jest wiele form pośrednich a z kolei praca w korporacji będzie bardzo różniła się od pracy w urzędzie.
Praca na etacie
Pracę na etacie powinny wybierać przede wszystkim te osoby, które cenią sobie stabilizację, stałe godziny pracy i ochronę socjalną. Warto jednak starannie wybierać takie miejsce pracy etatowej. Jeśli ktoś się zatrudni w sferze budżetowej na przykład w urzędzie czy w szpitalu, będzie miał pewne zatrudnienie ale też i w miarę monotonną pracę, w której przez lata niewiele się zmienia. Z kolei praca etatowa w korporacji będzie oznaczała mnóstwo wyzwań, wrażeń ale także i wiele stresów i niepewność co do zatrudnienia w dalszej przyszłości. Zdaniem respondentów najmniej opłaca się praca etatowa u małego przedsiębiorcy, bo godziny pracy są ruchome, zarobki niskie i dodatkowo bardzo często nie przestrzega się praw pracowniczych.
Praca na umowę zlecenia i umowę o dzieło
Na rynku działa bardzo dużo osób, które nie mają stałych umów o pracę i nie pracuję dla jednego pracodawcy. O takich osobach mówimy wolni strzelcy. Sami dbają oni o pozyskiwanie zleceń. Ich zarobki bywają wysokie, jednak bardzo nierówne. W ten sposób często pracują copywritterzy, architekci wnętrz a niekiedy także dietetycy i trenerzy personalni. Ta forma zatrudnienia daje dużą wolność jednak należy pamiętać, że nie gwarantuje odpowiedniego zabezpieczenia emerytalnego.
Własna działalność gospodarcza
Prowadzenie własnego biznesu kusi wiele osób. Powszechnie uważa się, że własny biznes to większe pieniądze i niezależność. W praktyce bywa bardzo ciężko, przedsiębiorcy pracują zdecydowanie dłużej niż pracownicy etatowi a ich zyski są bardzo niepewne i nierówne. Życie przedsiębiorcy w Polsce nie jest łatwe, dlatego na tę formę zatrudnienia powinny decydować się przede wszystkim osoby o odpowiednim charakterze. W roli przedsiębiorcy sprawdzają się osoby samodzielnie, odważne i asertywne.
Działalność rolnicza
W Polsce kilka milionów osób utrzymuje się częściowo lub w całości z rolnictwa. W tym systemie płaci się zdecydowanie niższe składki społeczne i zdrowotne, można też liczyć na dotacje unijne. Okazuje się, że obecnie na życie na wsi decyduje się coraz więcej osób, często wychowanych w mieście. Kupują oni ziemię, po to by tu prowadzić działalność zawodową. Prowadzą gospodarstwa ekologiczne, zajmują się przetwórstwem owoców albo otwierają szkółki roślin. Jest to dobra droga aktywności zawodowej dla osób ceniących sobie kontakt z naturą.