dbmakler.pl

Blog tematyczny o biznesie i finansach

Finanse

Czy mała firma może skorzystać z faktoringu?

Masz firmę z sektora MŚP? Chcesz się rozwijać, ale często brakuje Ci gotówki, żeby szybko zareagować na nową rynkową okazję? Zamiast korzystania z kredytów czy pożyczek (które nie zawsze są łatwe do uzyskania), zastanów się nad faktoringiem. W przypadku tej usługi po prostu sprzedajesz fakturę z odroczonym terminem płatności i uzyskujesz pieniądze od razu. Na czym dokładnie polega faktoring i czy każda mała firma może skorzystać z tej możliwości? Sprawdź!

Czym jest faktoring dla małej firmy?

Małe firmy mają ograniczone możliwości – nierzadko nie udaje im się uzyskać kredytu w banku, a inne rozwiązania są zarezerwowane dla większych przedsiębiorstw lub niosą ze sobą ryzyko (np. chwilówki). Jedną z opcji finansowania, która nie wymaga zdolności kredytowej, jest faktoring. Co to takiego?

To po prostu sprzedaż faktury z długim terminem płatności w zamian za niewielką prowizję. Firma faktoringowa (czyli faktor) wypłaca gotówkę od razu, a Twój kontrahent w terminie zapłaty przelewa pieniądze już na jego konto. Nie musisz więc czekać np. 30-60 dni!

Zobacz na przykładzie, jak działa to rozwiązanie: Pani Joanna prowadzi niewielki sklep. Jeden z jej klientów wykupił sporo towaru, jednak nie opłaci go teraz – faktura ma termin aż 60 dni. Czy Pani Joanna jest skazana na braki w zatowarowaniu, ponieważ nie ma wolnej gotówki na zakupy w hurtowni? Nie! Wystarczy, że zgłosi się do firmy faktoringowej, która przeleje jej pieniądze od razu.

Czy każda firma może skorzystać z faktoringu?

Tak! Z faktoringu może skorzystać każda firma – bez względu na liczbę lat na rynku, branżę czy zdolność kredytową. Faktor najczęściej sprawdza po prostu, czy Twój kontrahent jest wypłacalny, bo to on ma opłacić fakturę. To więc świetne rozwiązanie również dla małych firm, które dopiero rozwijają się na rynku. Żeby faktoring był możliwy, faktura musi mieć jeszcze minimum 7 dni do terminu spłaty. 

Dlaczego warto skorzystać z oferty faktora pozabankowego jak np. PragmaGO? Złożenie wniosku jest bardzo proste i wymaga jedynie dostępu do internetu. W formularzu podajesz dane swoje oraz dane kontrahenta. Jeśli chcesz finansować pojedynczą fakturę – decyzję uzyskujesz szybko, a pieniądze w dwie godziny. Jeżeli z kolei zależy Ci na stałej umowie – weryfikacja trwa jedynie 1-2 dni.

Kiedy warto skorzystać z faktoringu?

Faktoring pozwoli Ci odzyskać gotówkę szybko i bez formalności. Kiedy szczególnie warto skorzystać z tego rozwiązania? Wybierz tę opcję, jeśli potrzebujesz pieniędzy teraz, a czekasz na spłatę faktury z odroczonym terminem płatności. Faktoring sprawdzi się, kiedy:

  • pojawiła się okazja rynkowa, z której chcesz skorzystać,
  • masz przejściowe problemy finansowe, np. z powodu sezonowości,
  • chcesz po prostu szybciej mieć gotówkę na dowolny cel, zamiast czekać 30-60 dni na wpłatę od kontrahenta,
  • nie masz jeszcze zdolności kredytowej.

Faktoring to świetna opcja dla firm z sektora MŚP – nic więc dziwnego, że tak wielu przedsiębiorców z niej korzysta.

Naszą misją jest dostarczanie Ci aktualnych i praktycznych informacji, które pomogą Ci osiągnąć sukces w życiu zawodowym i osobistym. Poznaj nasze spojrzenie na świat biznesu i rozwijaj się razem z nami!