dbmakler.pl

Blog tematyczny o biznesie i finansach

Czym są transze kredytu hipotecznego
Finanse

Czym są transze kredytu hipotecznego i co warto o nich wiedzieć?

Budowa domu lub zakup własnego mieszkania to marzenie wielu Polaków. Istnieje kilka sposobów na sfinansowanie takiej inwestycji. Zdecydowanie najpopularniejszą z nich jest kredyt hipoteczny. Najczęściej jest on realizowany poprzez podzielenie go na wypłacane cyklicznie kwoty, czyli tzw. transze. W poniższym artykule wytłumaczymy, czym dokładnie są, jak wygląda harmonogram ich wypłat oraz czy można z nich zrezygnować.

Czym są transze w przypadku kredytu hipotecznego?

Wielu Czytelników może zastanawiać się, czym są transze kredytu hipotecznego. Są to wypłacane etapami części środków udostępnianych przez bank. Oznacza to, że wszystkie środki z kredytu nie będą dostępne dla nas od razu. Transze są uzależnione od spełnienia warunków określonych w umowie lub postępu prac. Ten sposób przekazywania środków finansowych jest stosowany w przypadku kredytów hipotecznych uzyskiwanych na budowę domu, kupna mieszkania z rynku pierwotnego lub wtórnego, a także remontu. Rozłożenie pieniędzy na transze jest motywowane brakiem możliwości wypłacenia całości na inwestycję, która nie istnieje lub dopiero powstaje.

Wypłacanie kolejnych transz jest zwykle uzależnione od postępów projektu, na który został wzięty kredyt. Takie rozwiązanie pozwala finansować inwestycję na bieżąco przy jednoczesnym ograniczeniu ryzyka dla banku i kredytobiorcy. Bank w ten sposób zyskuje kontrolę nad przebiegiem inwestycji, a klient ma możliwość dostosowania finansowania do aktualnych potrzeb realizowanej budowy. Sprawia to, że transze kredytu hipotecznego są wygodnym rozwiązaniem dla obu stron, pozwalając na bezpieczną realizację inwestycji.

Jak wygląda harmonogram wypłat?

Transze kredytu hipotecznego są precyzyjnie ustalane jeszcze zanim zostanie podjęta decyzja o udzieleniu kredytu. Tego rodzaju umowa jest zawierana pomiędzy bankiem a kredytobiorcą, którzy wzajemnie ustalają harmonogram wypłat. Taki dokument jest dołączany jako załącznik do umowy kredytowej. Pierwsza transza jest oczywiście wypłacana na samym początku realizacji inwestycji. Jak wygląda procedura w przypadku kolejnych?

Aby otrzymać następną część należnych środków, kredytobiorca musi złożyć specjalny wniosek. Po dostarczeniu do banku zostanie on dokładnie zweryfikowany pod kątem tego, czy założony do tej pory etap prac został rzeczywiście zakończony. Jeśli weryfikacja przebiegnie pomyślnie, uruchamiane są kolejne transze. Jeśli jednak warunki umowy nie zostały spełnione, wypłata zostanie wstrzymana do czasu ich pełnej realizacji.

Czy można z nich zrezygnować?

Czasem zdarza się sytuacja, kiedy w trakcie realizacji kredytu hipotecznego kredytobiorca otrzyma nagły zastrzyk gotówki. Środki te pozwalają dokończyć budowę lub zakupić mieszkanie bez pomocy banku. Czy w takim przypadku możliwa jest rezygnacja z transzy kredytu hipotecznego? Tak, i to w każdym banku. Należy wtedy udać się do jego oddziału i złożyć wniosek o rezygnację. Nie zwalnia to jednak z rozliczenia inwestycji zgodnie z umową. Trzeba jednak wiedzieć, że w zależności od banku, rezygnacja z nich może być płatna. Przy składaniu wniosku warto mieć ze sobą dokument, który potwierdzi uregulowanie reszty płatności za nieruchomość.

Kredyty hipoteczne np. na budowę domu czy zakup mieszkania w stanie deweloperskim, są na ogół udzielane w transzach. Taki sposób finansowania jest motywowany zabezpieczenie, a harmonogram wypłat ustala się przed podpisaniem umowy. Warto jednak wiedzieć, że istnieje możliwość rezygnacji z kolejnych transz.

Artykuł sponsorowany

Naszą misją jest dostarczanie Ci aktualnych i praktycznych informacji, które pomogą Ci osiągnąć sukces w życiu zawodowym i osobistym. Poznaj nasze spojrzenie na świat biznesu i rozwijaj się razem z nami!