Praca to jedna z najważniejszych aktywności w życiu dorosłego człowieka. Zajmuje naprawdę dużo czasu, może dostarczać mnóstwo satysfakcji i zadowolenia, ale być też powodem stresu, lęku, niechęci. W dużych firmach i korporacjach są specjalne działy, w których pracownicy mocno zastanawiają się nad tym, jak podnieść efektywność zespołów i motywować ludzi do pracy. Co ma na ten temat do powiedzenia współczesna psychologia? Poniżej garść podpowiedzi i wskazówek.
Jak motywować ludzi żeby chciało się im pracować?
Bardzo ogólnie motywację człowieka można podzielić na zewnętrzną oraz wewnętrzną. Im bardziej jesteśmy zmotywowani wewnętrznie, tym zwyczajnie bardziej nam się chce. Praca stanowi dla nas prawdziwą przyjemność, dostarcza nam tak zwanego uczucia flow, kiedy to zwyczajnie zatracamy się w tym, co robimy. Dla osób, które znalazły swoją wymarzoną pracę, często gratyfikacje finansowe nie są już tak ważne. Można zatem powiedzieć, że jednym ze sposobów na motywowanie ludzi do pracy jest po prostu wskazanie im zajęć, które będą jak najbardziej odpowiadały ich umiejętnościom, zainteresowaniom, będą pasowały do temperamentu. Nie można jednak pomijać również motywacji zewnętrznej. W przypadku pracowników chodzi tutaj o gratyfikacje finansowe i pozafinansowe. Trudno wyobrazić sobie człowieka, który z takim samym zapałem i radością będzie wykonywał pracę zawodową, jeżeli przez wiele lat nie otrzyma podwyżki. Pieniądze motywują ludzi do działania i sprawiają, że chce im się więcej.
Gratyfikacje finansowe i pozafinansowe w pracy
Oczywiście gratyfikacje finansowe to nie wszystko, czego oczekują współcześni pracownicy. W niektórych branżach, szczególnie tych związanych z nowymi technologiami i it, specjaliści mogą liczyć między innymi na doskonałe warunki pracy, nowoczesne biura i sale do spędzania czasu i relaksowania się podczas godzin pracy. Dla wielu współczesnych ludzi to wyjątkowo motywujące, decydują się na zmianę pracy właśnie ze względu na takie dodatkowe gratyfikacje. Jedno jest pewne. Na dłuższą metę ludzi nie da się motywować karami i strachem. Jest to udowodnione już od dawna. Pracodawcy, którzy wciąż stresują swoich pracowników, roztaczając przed nimi wizję na przykład zwolnienia, popełniają ogromny błąd. Im bardziej docenia się pracownika i jego starania, pozwala mu się na przykład na błędy i uczenie się na nich, tym jest on bardziej przywiązany do pracy i zwyczajnie mu się chce. Kto chciałby więcej dowiedzieć się na temat motywowania ludzi, może poczytać literaturę z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi.