dbmakler.pl

Blog tematyczny o biznesie i finansach

czynny żal
Finanse

Jak złożyć czynny żal elektronicznie w sposób poprawny?

Okazanie skruchy za pomocą czynnego żalu jest jednym z sposobów na uniknięcie kary przed urzędem skarbowym. Płatnik musi wówczas wytłumaczyć popełnione przez siebie wykroczenie lub przestępstwo skarbowe. Niezbędne jest także wykazanie przyczyny zaistniałej sytuacji. Dzięki wprowadzonym nowelizacjom podatnicy nie muszą już przekładać czynnego żalu w formie papierowej, gdyż mogą skorzystać z formy elektronicznej. Wówczas przyspieszy to proces dostarczenia dokumentów, a także zapewnia dużą wygodę dla podatników.

Czynny żal online – niezbędne elementy

Wiele osób zastanawia się jak wysłać czynny żal elektronicznie. Najpierw jednak konieczne jest stworzenie odpowiedniego dokumentu. Zgodnie z aktualnym stanem prawnym nie ma regulacji, które określał aby jakie dokładnie dane powinny zostać zawarte w czynnym żalu. Jednakże zgodnie z praktyką warto zawierać tam takie informacje jak:

  • wykazanie danych osobowych podatnika składającego czynny żal
  • określenie adresata – najczęściej jest to naczelnik urzędu skarbowego
  • opisanie charakteru popełnionego czynu
  • wykazanie okoliczności oraz przyczyn zaniedbania
  • wymienienie osób, które przyczyniły się do popełnienia wykroczenia.

Niezbędne jest także zawarcie informacji dotyczące tego czy następstwa popełnionego czynu zostały naprawione. Jeśli natomiast podatnik nie dokonał ich naprawy wówczas powinien wskazać sposób oraz termin na przykład uiszczenia zaległości finansowych do urzędu skarbowego lub też wykonania innych czynności dotyczącego czynu. Warto również dodać, że zdarzenie miało charakter incydentalny. Następnie elektroniczny czynny żal można wysłać. 

Czynny  zal online – szybkie wysłanie dokumentu

W związku ze zmianą Kodeksu Karnego Skarbowego możliwe jest składanie elektronicznego czynnego żalu. Można zatem złożyć czynny żal przez epuap do właściwego urzędu skarbowego lub też do portalu podatkowego. Można również skorzystać z bezpośredniej strony, która umożliwia przejście do wypełnienia pisma ogólnego pod adresem gov.pl/web/gov/wyslij-pismo-ogolne. Po wejściu na stronę należy wybrać Wyślij pismo ogólne. Następnie po zalogowaniu na platformie ePUAP wykorzystując e-dowód lub też profil zaufany można rozpocząć wypełnianie formularza. Wówczas wybiera się urząd do którego kierowane jest pismo, rodzaj pisma, tytuł, a następnie uzupełnia się jego treść.

Elektroniczny czynny żal jak złożyć skutecznie?

Jak złożyć czynny żal do urzędu skarbowego? Można zrobić to samodzielnie lub skorzystać z pomocy profesjonalnego biura rachunkowego dostępnego na stronie https://gardeprofit.pl/. Oferujemy bardzo szeroki zakres usług, zgodnie z potrzebami klientów. Nasza działalność obejmuje płace, księgowość, kadry, a także raportowanie. Bez problemu sporządzimy pismo dotyczące czynnego żalu i pomożemy w jego wysłaniu.

Naszą misją jest dostarczanie Ci aktualnych i praktycznych informacji, które pomogą Ci osiągnąć sukces w życiu zawodowym i osobistym. Poznaj nasze spojrzenie na świat biznesu i rozwijaj się razem z nami!