dbmakler.pl

Blog tematyczny o biznesie i finansach

Jak zmniejszyć ryzyko inwestycji w numizmaty? Dowiedz się!
Finanse

Jak zmniejszyć ryzyko inwestycji w numizmaty?

Inwestowanie w monety oraz banknoty kolekcjonerskie to ciekawa alternatywa dla innych instrumentów jak akcje spółek, czy zakup nieruchomości. Umożliwia to wygenerowanie satysfakcjonujących zysków, jednak żeby tak się stało, należy przestrzegać pewnych zasad. Co należy zrobić, aby inwestowanie w numizmaty było bezpieczne? Odpowiadamy.

Inwestowanie w numizmaty — jakie egzemplarze są najbardziej opłacalne?

Rynek numizmatyczny oferuje szeroki wybór egzemplarzy, w których można ulokować swój kapitał. Wybór odpowiedniego numizmatu wymaga jednak stałego uzupełniania swojej wiedzy — dzięki temu o wiele łatwiej będzie nam wybierać monety, które są najbardziej poszukiwane przez innych kolekcjonerów. Numizmaty o największym potencjale inwestycyjnym cechują się m.in.:

  • rzadkością występowania — im mniejsze występowanie danego okazu na świecie, tym bardziej prawdopodobne, że jego wartość będzie większa (cena może dodatkowo wzrosnąć, jeśli w danym nakładzie wybito niewielką liczbę monet),
  • dobrym stanem zachowania — najwyższej wyceniane monety nie posiadają zaawansowanych zniszczeń, śladów korozji i są możliwe do zidentyfikowania,
  • wartością historyczną — najczęściej poszukiwane przez kolekcjonerów numizmaty zostały wydane w szczególnych okresach historycznych jak np. za panowania polskich królów, czy podczas dwudziestolecia międzywojennego. 

Równie istotnym aspektem jest rodzaj kruszcu, z którego została wybita dana moneta — najbardziej cenione surowce to złoto, platyna, srebro oraz pallad. Warto wspomnieć, że oprócz pieniędzy kolekcjonerskich, możliwe jest również inwestowanie w monety bulionowe. Ich wartość wyceniana jest nie na podstawie wyżej wymienionych kryteriów, a na aktualnej cenie ich kruszcu. Jeśli chcesz wiedzieć więcej o najczęściej poszukiwanych monetach przez kolekcjonerów, koniecznie udaj się tutaj: https://aukcje.numimarket.pl/najczesciej-poszukiwane-monety-przez-kolekcjonerow/

Sprawdź, o czym pamiętać podczas inwestowania w numizmaty!
Sprawdź, o czym pamiętać podczas inwestowania w numizmaty!

O czym pamiętać podczas inwestowania w numizmaty?

Inwestowanie w numizmaty to atrakcyjna opcja dla początkujących, jako że daje możliwość pozyskania przedmiotu transakcji przy niewielkim kapitale. Tak samo, jak w przypadku innych form oszczędzania, konieczne jest zapoznanie się z trendami panującymi na rynku numizmatycznym. W tym celu warto prześledzić archiwa i notowania oraz dokonywać zakupu jedynie w sprawdzonych sklepach

Kolejną istotną kwestią jest dywersyfikacja portfela. Ze względu różnorodność dostępnych numizmatów, nie zawsze każdy okaz będzie można sprzedać po wyższej cenie. Może to stwarzać problem w przypadku, gdy zakupiliśmy kilka drogich okazów jednocześnie i nikt w danej chwili się nimi nie interesuje. W tej sytuacji konieczne jest wykazanie się cierpliwością i czekanie, aż wartość numizmatu znowu wzrośnie. Ponadto warto rozkładać swój kapitał pomiędzy różne instrumenty inwestycyjne i traktować monety lub banknoty kolekcjonerskie jako jednego z nich. 

Dlaczego warto inwestować w numizmaty?

Inwestowane w numizmaty rządzi się swoimi prawami, lecz jeśli będziemy ich przestrzegać, z pewnością zakup i sprzedaż egzemplarzy stanie się skutecznym narzędziem do oszczędzania. Choć na rynku numizmatów panują pewne trendy, wciąż są bardziej odporne na wahania gospodarcze i inflację — w dużej mierze zależy to od wartości kruszcu, z którego wykonano numizmaty. Co więcej – w czasie kryzysu monety ze złota czy palladu mogą zyskać na wartości.

Tak jak już wspomnieliśmy, oszczędzanie za pomocą pieniędzy kolekcjonerskich to świetny sposób na rozpoczęcie inwestowania bez zaawansowanej wiedzy z zakresu finansów. Ponadto numizmaty są sprawdzoną formą inwestycji długoterminowych. Wraz z upływem lat wartość egzemplarzy będzie rosnąć, co pozwoli nam na powiększenie zysków. 

Artykuł sponsorowany

Naszą misją jest dostarczanie Ci aktualnych i praktycznych informacji, które pomogą Ci osiągnąć sukces w życiu zawodowym i osobistym. Poznaj nasze spojrzenie na świat biznesu i rozwijaj się razem z nami!