dbmakler.pl

Blog tematyczny o biznesie i finansach

pożyczki gotówkowe
Finanse

Jakie są koszty związane z pożyczką gotówkową?

W dzisiejszych czasach pożyczki gotówkowe są powszechnie dostępnym narzędziem finansowym, umożliwiającym szybkie pozyskanie dodatkowych środków na różnorodne potrzeby: od wydatków codziennych po sytuacje awaryjne. Jednak zanim zdecydujemy się na zaciągnięcie pożyczki gotówkowej, ważne jest, aby zrozumieć pełen zakres kosztów z nią związanych. Czy rzeczywiście warto zaciągać pożyczkę gotówkową? Jakie ukryte opłaty mogą się pojawić i co trzeba wiedzieć, by uchronić się przed przykrymi konsekwencjami?

Czym jest pożyczka gotówkowa?

Pożyczka gotówkowa to forma pozyskania środków, w której pożyczkodawca udziela pożyczkobiorcy określonej kwoty pieniędzy w zamian za obietnicę zwrotu tej kwoty wraz z odsetkami w określonym terminie. Pożyczka gotówkowa zazwyczaj ma stosunkowo krótki okres spłaty, często jest udzielana na krótki czas i nie wymaga zabezpieczenia w postaci np. hipoteki. Pożyczki gotówkowe mogą być udzielane przez banki, instytucje finansowe, firmy pożyczkowe lub nawet osoby prywatne. Są często wykorzystywane w nagłych sytuacjach finansowych lub do pokrycia pilnych potrzeb, takich jak naprawa samochodu, pokrycie nieprzewidzianych wydatków medycznych lub spłata innych zobowiązań, jednak określenie celu spożytkowania pozyskanych w wyniku pożyczki środków nie jest niezbędne do jej otrzymania. W przypadku pożyczki gotówkowej pożyczkobiorca zazwyczaj określa kwotę potrzebną do pożyczenia oraz termin spłaty, a następnie podpisuje umowę określającą warunki pożyczki, w tym wysokość odsetek i inne opłaty.

Pożyczka gotówkowa a koszty – za co trzeba zapłacić?

Instytucje finansowe, takie jak banki i firmy pożyczkowe, stosują swoje własne zasady dotyczące oferowanych pożyczek gotówkowych i innych produktów finansowych. Jednym z kosztów związanych z pożyczkami i wysuwających się na pierwszy plan jest oprocentowanie. Im niższa stawka, tym bardziej kuszące wydaje się takie rozwiązanie. Przed zaciągnięciem pożyczki gotówkowej warto dowiedzieć się, jakie jest RRSO, czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania, pozwalająca dokładnie wyliczyć, jaką sumę trzeba będzie zwrócić wierzycielowi. Kosztów związanych z pożyczkami gotówkowymi jest jednak więcej. W wielu przypadkach należy liczyć się także z koniecznością uiszczenia prowizji lub opłaty przygotowawczej. W zależności od instytucji udzielającej takiego zobowiązania niezbędne może okazać się także wykupienie ubezpieczenia pożyczki. Niektóre instytucje nakładają na klienta dodatkowe opłaty także w przypadku wezwań do zapłaty rat, kiedy nie są one spłacane terminowo, a w skrajnych przypadkach klient ponosi także koszty związane z pracą windykatora mającą na celu odzyskanie należności.

Pożyczka gotówkowa a kredyt – jaka jest różnica?

Pożyczki gotówkowe często mylone są z kredytami, jednak nie są to tożsame produkty finansowe. Pierwszą różnicę stanowi źródło finansowania – w przypadku pożyczki wierzycielem może być zarówno bank, jak i inna instytucja finansowa, a nawet osoba fizyczna. W tym przypadku zastosowanie mają przepisy Kodeksu cywilnego. O kredyt można ubiegać się z kolei jedynie w bankach i zasady dotyczące ich przyznawania regulowane są prawem bankowym. Inaczej wygląda też cały proces wnioskowania o przyznanie zobowiązania oraz rozpatrywania wniosków. W przypadku pożyczek często wystarczy wypełnić formularz i wniosek na stronie internetowej, podając podstawowe dane, a następnie otrzymać decyzję, która może być wydana nawet w ciągu kilku godzin. Nie są wymagane dodatkowe zaświadczenia ani dokumenty, co sprawia, że proces ten jest prostszy i szybszy. Pożyczkobiorca ma również dowolność w wykorzystaniu otrzymanych środków. W przypadku kredytu procedura jest bardziej złożona. Chociaż banki stają się coraz bardziej elastyczne w udzielaniu kredytów gotówkowych, to nadal sprawdzają zdolność kredytową wnioskującego. Decyzja banku co do udzielenia kredytu zależy od dochodów i majątku wnioskodawcy, a także od weryfikacji w Biurze Informacji Kredytowej (BIK), aby upewnić się, że nie ma opóźnień w spłacie innych zobowiązań finansowych. Kredyt jest również związany z określonym celem opisanym w umowie, co oznacza, że pożyczone środki muszą być przeznaczone na ten cel. Kredytobiorca ma obowiązek używania pieniędzy zgodnie z zapisami umowy. Różnice dotyczą także kosztów – pożyczka jest z reguły droższa od kredytu, jednak znacznie łatwiej ją otrzymać, co może mieć znaczenie w sytuacjach, gdy potrzebny jest szybki zastrzyk gotówki.

Opracowano na zlecenie partnera, tj. Kasy Stefczyka.

Źródła:

https://www.money.pl/banki/poradniki/artykul/pozyczki-gotowkowe—na-co-uwazac-czym-sie,159,0,2413727.html

https://www.aasapolska.pl/blog/jak-oszczedzac-8/pozyczka-ukryte-koszty

https://bancovo.pl/baza-wiedzy/pozyczki/abc-pozyczki-gotowkowej-co-trzeba-wiedziec/

https://smartpozyczka.pl/blog/jaka-jest-roznica-miedzy-kredytem-a-pozyczka/#:~:text=Kluczow%C4%85%20r%C3%B3%C5%BCnic%C4%99%20mi%C4%99dzy%20nimi%20stanowi,mo%C5%BCe%20legalnie%20udziela%C4%87%20kredyt%C3%B3w%20got%C3%B3wkowych.

Artykuł sponsorowany

Naszą misją jest dostarczanie Ci aktualnych i praktycznych informacji, które pomogą Ci osiągnąć sukces w życiu zawodowym i osobistym. Poznaj nasze spojrzenie na świat biznesu i rozwijaj się razem z nami!