dbmakler.pl

Blog tematyczny o biznesie i finansach

Kalkulator nadpłaty kredytu hipotecznego
Finanse

Kalkulator nadpłaty kredytu hipotecznego – czy uwzględnia absolutnie wszystkie koszty?

Nadpłata kredytu hipotecznego to sprawdzony sposób na uzyskanie olbrzymich oszczędności. Jak duże mogą być? Ich obliczenie jest możliwe dzięki kalkulatorowi nadpłaty kredytu. Więcej o zasadzie jego działania przeczytasz poniżej.

Nadpłata kredytu a odsetki: jak wyglądają oszczędności?

Nadpłata kredytu stanowi jedną z najbardziej efektywnych metod na obniżenie całkowitego kosztu kredytu hipotecznego. Oszczędności możesz uzyskać dwutorowo: wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego pozwala na szybsze zmniejszenie kapitału pozostałego do spłaty, co bezpośrednio przekłada się również na obniżenie całkowitej kwoty odsetek naliczanych przez bank.

Jak działa kalkulator nadpłaty kredytu?

Zanim zdecydujesz się na nadpłatę, warto skorzystać z odpowiednich narzędzi, które pozwolą na oszacowanie oszczędności i wybór najlepszego scenariusza. W niezbędniku każdego kredytobiorcy powinien znaleźć się kalkulator nadpłaty kredytu: https://blogkredytowy.pl/nasze-kalkulatory/kalkulator-nadplaty/.

Możesz obliczyć, jak wcześniejsze spłacenie większej kwoty niż planowana rata wpłynie na ogólny koszt kredytu, jego długość oraz wysokość przyszłych rat. Działa na podstawie kilku podstawowych informacji o Twoim kredycie, a także o planowanej nadpłacie. Co musisz podać?

 • Kwota kredytu pozostała do spłaty;
 • Oprocentowanie nominalne;
 • Okres spłaty;
 • Rodzaj spłacanych rat: może to być rata równa (annuitetowa), gdzie kwota raty (kapitał + odsetki) jest stała przez cały okres kredytowania, lub rata malejąca: suma odsetek maleje wraz ze spłatą kapitału, co prowadzi do zmniejszenia się całkowitej kwoty raty w czasie;
 • Planowana nadpłata: informacje o tym, jak planujesz nadpłacić kredyt. Może to być jednorazowa większa wpłata lub regularne nadpłaty o określonej kwocie. Musisz także zdecydować, czy nadpłata ma prowadzić do obniżenia wysokości raty czy skrócenia okresu kredytowania.

Na podstawie tych danych, kalkulator nadpłaty kredytu oblicza:

 • Nowy harmonogram spłaty kredytu: dowiesz się, jak zmieni się okres spłaty kredytu po dokonaniu nadpłaty;
 • Oszczędności na odsetkach: poznasz sumę, jaką zaoszczędzisz na odsetkach dzięki wcześniejszej spłacie części kapitału;
 • Wpływ na wysokość rat: ocenisz, jak zmieni się wysokość Twojej miesięcznej raty, jeśli zdecydujesz się na obniżenie jej kwoty zamiast skracania okresu kredytowania.

Jakich informacji jeszcze potrzebujesz?

Jak widzisz, kalkulator kredytu hipotecznego działa na prostej zasadzie i pozwoli Ci oszacować bardzo precyzyjnie wszystkie niezbędne wartości. Wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego jest przy tym Twoim prawem, wobec czego nadpłatę możesz rozpocząć w dowolnym momencie

Pamiętaj jednak, że w ciągu pierwszych 36 miesięcy może być z tego tytułu pobrana opłata. Sprawdź w swojej umowie kredytowej, czy będzie mieć to miejsce i jakie są szczegółowe warunki. Weź je także pod uwagę, dokonując kalkulacji.

Czy opłaca się nadpłacać?

Nadpłata kredytu hipotecznego to naprawdę doskonały sposób na wypracowywanie realnych oszczędności, które zostaną w Twojej kieszeni. Jej podstawowe zalety to:

 • Duże oszczędności: nadpłaty mogą przynieść oszczędności rzędu setek tysięcy złotych w skali całego okresu kredytowania. Możesz także polepszyć swoją bieżącą płynność finansową;
 • Elastyczność: nadpłaty można dostosować do indywidualnych możliwości finansowych kredytobiorcy, dokonując ich regularnie lub jako jednorazowe większe wpłaty;
 • Obniżenie wysokości rat lub skrócenie okresu kredytowania: możesz wybrać między obniżeniem miesięcznej raty a skróceniem okresu spłaty kredytu. Możesz więc ustalić strategię najlepiej dostosowaną do Twojego przypadku.

Materiał zewnętrzny

Naszą misją jest dostarczanie Ci aktualnych i praktycznych informacji, które pomogą Ci osiągnąć sukces w życiu zawodowym i osobistym. Poznaj nasze spojrzenie na świat biznesu i rozwijaj się razem z nami!