dbmakler.pl

Blog tematyczny o biznesie i finansach

kalkulator zwrotu podatków
Finanse

Kalkulator zwrotu podatku PIT 11: jak oszacować polski podatek na podstawie dochodów z Niemiec?

W Polsce co roku konieczne jest wypełnienie deklaracji PIT-11 wystawianej przez pracodawcę dla pracownika. Musi ona zostać uzupełniona w odpowiedni sposób, co jest skomplikowane m.in. w sytuacji, gdy dana osoba uzyskała przychód za granicą. Jak obliczyć polski podatek na podstawie dochodów z Niemiec?

Podatki w Niemczech i w Polsce

W Niemczech od przychodu pobiera się Lohnsteuer, czyli lokalny podatek dochodowy od osób fizycznych. W Polsce osoba pracująca za granicą może natomiast skorzystać z metody zwolnienia z progresją. Raz w ciągu roku konieczne jest również rozliczenie całości uzyskiwanych przychodów, zgodnie z przepisami obowiązującymi w obu krajach.

Deklaracje dla osób pracujących w Niemczech

Osoby pracujące w Niemczech są zobowiązane do złożenia odpowiedniej deklaracji w kraju zatrudnienia. Muszą również dostarczyć rozliczenie polskiemu urzędowi skarbowemu. Obejmują one wszystkie przychody – zarówno te uzyskane w Polsce, jak i w Niemczech.

Deklaracja trafiająca do niemieckiego urzędu musi zawierać informacje o stawce podatku oraz klasie podatkowej, w której znajduje się dana osoba. Kompletne zeznanie należy złożyć do 31 maja. W Niemczech wyróżnia się 3 podstawowe klasy podatkowe:

  • 14% – kwota dochodu do 9 984 euro,
  • 42% – kwota dochodu do 58 597 euro,
  • 45% – kwota dochodu powyżej 277 826 euro.

Pomiędzy pierwszą a drugą klasą stawka podatku wzrasta progresywnie.

Rozliczanie przychodów z Niemiec w Polsce

Osoba uzyskująca przychody w Niemczech może rozliczyć je w Polsce z zastosowaniem zwolnienia z progresją. Pozwala to na uniknięcie podwójnego opodatkowania zarobionej sumy. Zgodnie z tym przepisem osoba, która w danym roku nie uzyskała żadnych zarobków w Polsce opodatkowanych według skali podatkowej, nie musi składać deklaracji PIT. W innym przypadku musi jednak wypełnić PIT-36 na podstawie PIT-11 dostarczonego przez polskiego pracodawcę oraz załącznik PIT/ZG.

Obliczanie polskiego podatku bywa skomplikowane. Konieczne jest dodanie dochodów z Niemiec do tych objętych podatkiem dochodowym w Polsce. Dopiero od tej sumy oblicza się podatek według skali podatkowej.

Kolejnym krokiem jest ustalenie stopy procentowej wyliczonego podatku, korzystając z odpowiedniego wzoru. Uzyskany wynik pozwala na określenie należnej sumy od dochodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych w Polsce.

Jak obliczyć polski podatek od dochodów z Niemiec?

Wspomniane wyżej obliczenia bywają skomplikowane, dlatego wiele osób nie wykonuje ich ręcznie. Znacznie wygodniejszą opcją jest kalkulator zwrotu podatku PIT 11. To specjalny program, w którym wystarczy uzupełnić informacje na temat uzyskanego przychodu, pobranych zaliczek czy klasy podatkowej. Na podstawie wpisanych danych kalkulator samodzielnie oblicza należną sumę, co znacznie usprawnia coroczne rozliczenia.

Dobrym pomysłem jest też skorzystanie z pomocy profesjonalnego biura księgowego, które specjalizuje się w dochodach z zagranicy. Zatrudnione w nim osoby wiedzą, jak poprawnie wyliczyć należny podatek i uzupełnić deklaracje.

Materiał zewnętrzny

Naszą misją jest dostarczanie Ci aktualnych i praktycznych informacji, które pomogą Ci osiągnąć sukces w życiu zawodowym i osobistym. Poznaj nasze spojrzenie na świat biznesu i rozwijaj się razem z nami!