dbmakler.pl

Blog tematyczny o biznesie i finansach

Wyjazd za granice
Praca

Wyjazd za granice – jak znaleźć pracę marzeń?

W ostatnim roku w Polsce wzrosło bezrobocie. Wiele osób straciło zatrudnienie, inne zaczęły otrzymywać dużo niższe wynagrodzenie. Koszty utrzymania są coraz wyższe, dlatego wiele osób decyduje się szukać pracy poza granicami kraju. Najczęściej wybieranymi krajami, do których wyruszają Polacy w poszukiwaniu lepszego życia, są Niemcy, Anglia, Irlandia, Holandia, Norwegia, Austria. Pracę można znaleźć w wielu branżach, m.in. gastronomii, rolnictwie, budownictwie. Dla osób z odpowiednim wykształceniem i dobrą znajomością języka obcego czeka praca w szpitalach, ośrodkach zdrowia, domach opieki. Dostępne są również ciekawe oferty dla specjalistów z branży IT oraz innych wykwalifikowanych pracowników. Na zatrudnienie mogą liczyć budowlańcy, monterzy, stolarze, elektrycy. Gdzie szukać ciekawych, a zarazem bezpiecznych ofert pracy?

Jak przygotować się do wyjazdu za granicę?

Wyjazd z ojczystego kraju to dla wielu osób bardzo stresujące przeżycie. W najtrudniejszej sytuacji są osoby, które w kraju zostawiają najbliższą rodzinę. Nieco łatwiej jest ludziom młodym, których w kraju nic nie trzyma, a wyjazd jest dla nich przygodą, szansą na poznanie świata oraz zarobienia pieniędzy. Aby w obcym kraju nie narażać się na dodatkowy stres, warto dobrze się przygotować. Trzeba pamiętać o:

 • sprawdzeniu ważności paszportu lub dowodu,
 • wyrobieniu Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego,
 • założeniu konta walutowego,
 • przetłumaczeniu CV oraz dokumentów potwierdzających wykształcenie i doświadczenie,
 • wymianie waluty,
 • przypomnieniu sobie języka, obowiązującego w danym kraju,
 • zapoznaniu się z kulturą obcego kraju.

Gdzie szukać oferty pracy za granicą?

Pracy za granicą jest dużo, ale nie zawsze warto wyjeżdżać, nie mając pewnego miejsca zatrudnienia. Najlepiej wszystkie formalności załatwić na miejscu i pojechać na miejsce dobrze przygotowanym. Oferty pracy za granicą dostępne są m.in. w Urzędach Pracy, Agencjach Pośrednictwa Pracy, na stronach internetowych i portalach społecznościowych. Dużo ofert dostępnych jest na stronie URES. To sieć europejskich ofert pacy, gdzie umieszczone są pewne i zweryfikowane ogłoszenia pochodzące z zagranicznych urzędów pracy. Innym miejscem, gdzie można znaleźć oferty praca za granicą, są serwisy ogłoszeniowe. Jednym z nich jest serwis Pokato.pl, gdzie można znaleźć ponad 1100 aktualnych ogłoszeń. Można tutaj znaleźć oferty pracy za granicą, zarówno tymczasowej, jak i stałej. Dostępne są również ogłoszenia dotyczące stażów oraz praktyk zawodowych. Osoby szukające pracy również mogą umieścić swoją ofertę. Warto wiedzieć, że serwis nie pobiera absolutnie żadnych opłat za wystawnie ogłoszeń, dlatego warto skorzystać z możliwości, jakie oferuje.

A może rzucić wszystko i wyjechać szukać pracy?

To opcja dla odważnych, młodych ludzi, którzy nie mają rodziny, mogą zaryzykować i są gotowi na wyzwania. Wyjeżdżając, należy dobrze się zastanowić i przemyśleć następujące kwestie:

 • Do jakiego kraju chcę wyjechać?
 • W jakim stopniu znam język obcy?
 • Jakie mam kwalifikacje?
 • Czy mam znajomych za granicą?
 • Czy będę miał się gdzie zatrzymać?
 • Czy wiem, gdzie szukać pracy?

Będąc w wybranym kraju, należy udać się do miejsc, gdzie można zapoznać się z dostępnymi ofertami. Jednym z nich jest tamtejszy Urząd Pracy oraz lokalne Agencje Pracy. Pomocne mogą być serwisy internetowe, gazety i portale dla Polaków. Można również odwiedzać lokalne media i portale społecznościowe. Warto dzielić się tym, że szukamy pracy, bo czasami właśnie dzięki luźnej rozmowie w sklepie czy na spacerze, można znaleźć ciekawą pracę. Warto również wykazać się własną inicjatywą i odwiedzać osobiście miejsca, gdzie chce się pracować. Ważne, aby zostawić swoje CV, bo to, że obecnie nie ma wakatów, nie oznacza, że za kilka tygodni nie zwolni się wolne miejsce.

Praca za granicą to interesująca opcja, która daje nowe możliwości, gwarantuje lepsze zarobki, umożliwia poznanie innej kultury. Dla wielu osób to jedyna opcja na zdobycie gotówki i zrealizowanie swoich marzeń. Czasami warto zaryzykować, zmienić miejsce pobytu, trzeba tylko uważać i wybierać sprawdzone i bezpieczne oferty zatrudnienia.

Naszą misją jest dostarczanie Ci aktualnych i praktycznych informacji, które pomogą Ci osiągnąć sukces w życiu zawodowym i osobistym. Poznaj nasze spojrzenie na świat biznesu i rozwijaj się razem z nami!