dbmakler.pl

Blog tematyczny o biznesie i finansach

Zaczynasz swoją przygodę z inwestowaniem
Finanse

Zaczynasz swoją przygodę z inwestowaniem? Sprawdź to!

Mimo względnie niestabilnej sytuacji gospodarczo-społecznej część Polaków posiada oszczędności. Co więcej, oprócz samego oszczędzania, chcą też inwestować posiadane środki, aby osiągać zyski. Z drugiej strony spora grupa osób obawia się ryzyka związanego z inwestowaniem. Czy istnieją bezpieczne inwestycje? Czy 100-200 zł miesięcznie wystarczy, aby inwestować i osiągać zyski?

Oszczędzamy, czy nie oszczędzamy?

Aby móc zacząć myśleć o jakichkolwiek inwestycjach, trzeba wygospodarować środki na ten cel. A jak wskazują statystyki, oszczędzanie nie jest wcale proste. Niemal 1/5 Polaków nie posiada żadnych oszczędności! Ci, którzy je mają, gromadzą najczęściej środki nieprzekraczające 5000 zł[1]. Pocieszające jest jednak, że w 2024 roku Polacy planują nie tylko oszczędzać, ale też inwestować – tą formą powiększania majątku jest zainteresowanych 7 proc. z nas[2]. Więcej informacji o czym warto pamiętać przy pierwszych inwestycjach, znajdziesz tutaj: https://pl.kruk.eu/klienci/poradnik/porady/jak-inwestowac-100-zl-miesiecznie-w-obligacje-skarbowe

Ile trzeba inwestować?

Jedną z barier w inwestowaniu jest przekonanie, że trzeba posiadać wysokie kwoty, aby w ogóle móc myśleć o tej formie powiększania oszczędności. A to nieprawda. Wszystko zależy oczywiście od wybranego narzędzia inwestycyjnego i obowiązujących dla niego warunków, ale w wielu przypadkach wystarczy już 100 zł miesięcznie, aby móc inwestować i pomnażać swój kapitał. Przy takiej kwocie inwestycji wchodzą w grę nie tylko konta oszczędnościowe, ale również chociażby obligacje skarbowe. Poza tym wiele z produktów oszczędnościowych jest elastycznych i – chociaż określa minimalną kwotę inwestycji – daje też możliwość ulokowania większej kwoty, jeśli akurat inwestor taką dysponuje w określonym miesiącu. Dlatego mając nawet najmniejsze oszczędności, warto rozejrzeć się za produktem inwestycyjnym, który pozwoli pomnożyć posiadane środki.

Inwestycje = ryzyko

Jedną z obaw przed podjęciem inwestycji finansowych jest lęk przed ryzykiem utraty części ulokowanych środków. Jego poziom zależny jest od wybranego produktu inwestycyjnego, a w niektórych przypadkach wynosi… 0! Tak jest w przypadku inwestycji w obligacje skarbowe, których zaletą – oprócz niskiego kosztu zakupu – jest również bezpieczeństwo inwestycji. Oczywiście każdy, kto przymierza się do inwestycji, musi pamiętać o ryzyku inwestycyjnym. Jego poziom powinien być wkalkulowany w potencjalne zyski z lokowania kapitału. Co więcej, ryzyko strat powinno być jednym z głównych elementów decydującym o wyborze narzędzia inwestycyjnego. Oczywiste jest, że celem każdego inwestora jest osiąganie zysków. Jednak ten – w zależności od wybranych form inwestowania – musi liczyć się też z potencjalnymi stratami.

Oszczędzanie czy inwestowanie – co lepsze?

Czy dysponując niewielkimi środkami – 100-200 zł miesięcznie – rzeczywiście warto je inwestować? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna i zależy chociażby od sytuacji finansowej potencjalnego inwestora i jego oczekiwań wobec gromadzonych środków i inwestycji. Jeśli te kwoty są nadprogramowymi środkami w domowym budżecie i nie są przeznaczane na zabezpieczenie ewentualnego deficytu w nim (właściciel nie wymaga możliwości skorzystania z nich w dowolnym momencie), to inwestycje chociażby w obligacje skarbowe mogą być dobrym sposobem na pomnożenie tych środków. Pozbawiona ryzyka inwestycja przyniesie realne zyski. Jednak aby do tego doszło, środki muszą być ulokowane w obligacjach przez pewien czas. Wprawdzie ich właściciel może wcześniej sprzedać obligacje, ale wówczas musi liczyć się ze stratą na poziomie ok. 2%. Dlatego warto inwestować te środki, które nie są przeznaczone na doraźne podreperowanie domowego budżetu i które mogą zostać „zamrożone” na pewien czas.

Najważniejsze jest jednak to, że nawet przy niskich kwotach oszczędności, można jest skutecznie i bezpiecznie pomnażać. Wystarczy rozejrzeć się za produktem inwestycyjnym, który spełni nasze oczekiwania – możliwości jest naprawdę wiele!


[1] BIG InfoMonitor, Plan Polaków na 2024 rok – oszczędzanie!https://media.big.pl/informacje-prasowe/828702/plan-polakow-na-2024-rok-oszczedzanie

[2] Ibidem.

Artykuł sponsorowany

Naszą misją jest dostarczanie Ci aktualnych i praktycznych informacji, które pomogą Ci osiągnąć sukces w życiu zawodowym i osobistym. Poznaj nasze spojrzenie na świat biznesu i rozwijaj się razem z nami!