dbmakler.pl

Blog tematyczny o biznesie i finansach

Wartościowe przedmioty w paczce
Lifestyle

Wartościowe przedmioty w paczce – co można wysłać kurierem?

Branża kurierska cechuje się stosunkowo niewielką liczbą ograniczeń. Dotyczą one oczywiście przedmiotów niebezpiecznych, chemikaliów, jak również żywych zwierząt, podobnie jak przesyłek o bardzo niestandardowych gabarytach lub wyjątkowo podatnych na uszkodzenia. Okazuje się, że firmy kurierskie nie zawsze podejmują się także transportu przedmiotów prezentujących bardzo wysoką wartość materialną. Które spośród nich można wysłać kurierem? Jak zadbać o dodatkowe ubezpieczenie takiej przesyłki?

Czy warto wysyłać kurierem wartościowe przedmioty?

Wartościowy przedmiot to pojęcie względne – może odnosić się zarówno do przedmiotów obiektywnie prezentujących wysoką wartość materialną, ale nie tylko. Wartościowymi przedmiotami dla konkretnych klientów bywają bowiem także przedmioty, do których są oni przywiązani, na przykład ważne pamiątki rodzinne. Jednak w branży kurierskiej ewentualne ograniczenia dotyczą przedmiotów wartościowych postrzeganych jako takie z pierwszej perspektywy.

Zdecydowana większość przedmiotów przewożonych przez kurierów dociera do adresata w nienagannym stanie. Sporadycznie zdarzają się jednak uszkodzenia przesyłek – to zupełnie normalne w transporcie. W bardzo skrajnych przypadkach paczka może zaginąć. Kurier bierze za to odpowiedzialność, ale w ograniczonym zakresie finansowym. Dlatego wysyłka szczególnie wartościowego przedmiotu jest warta dokładnego przemyślenia – ryzyko jest minimalne, ale zawsze istnieje.

Jakich wartościowych przedmiotów nie przyjmują kurierzy?

Chcąc wysłać wartościowy przedmiot kurierem należy wcześniej zapoznać się z regulaminem danego przewoźnika. Z reguły firmy kurierskie umieszczają w tych dokumentach listę przedmiotów, których przewożenia nie podejmują się. Każdy przewoźnik ma swój własny regulamin, ale na większości tego typu list znajdują się dzieła sztuki, gotówka, papiery wartościowe, biżuteria i kamienie szlachetne czy przedmioty kolekcjonerskie o dużej wartości. W przypadku niektórych przedmiotów, na przykład zegarków, obowiązuje także kryterium ich maksymalnej dopuszczalnej wartości. Co prawda, przewoźnik standardowo nie pyta o zawartość konkretnej paczki, ale w razie późniejszych problemów, przewożąc niedozwolony przedmiot będzie zwolniony z odpowiedzialności.

Jak wysłać wartościowy przedmiot z dodatkowym ubezpieczeniem?

Jeśli konkretny przedmiot nie znajduje się na objętej zakazem liście, można bez przeszkód nadać jego przesyłkę kurierem. Jednak do tej wyjątkowej usługi warto podejść z dodatkową starannością. Każdy przewoźnik oferuje darmowe ubezpieczenie przesyłki, ale zazwyczaj nie jest to wysoka suma, sięgająca kilkuset złotych, 1000 zł lub 5000 zł w przypadku Poczty Polskiej. Przedmioty, które prezentują wyższą wartość można dodatkowo ubezpieczyć, jednak realizacja zlecenia będzie wówczas droższa. W jaki sposób nadać paczkę z dodatkowym ubezpieczeniem?

Można tego dokonać bezpośrednio na stronie kuriera, ale coraz bardziej popularnym rozwiązaniem jest skorzystanie z brokera kurierskiego, na przykład Sendit.pl. Zaletą takiego rozwiązania są niższe ceny, ale nie tylko. Użytkownik po wypełnieniu formularza w jednym miejscu zyskuje dostęp do ofert wiodących kurierów działających na rynku. Zaznaczając odpowiednią opcję decyduje się na dodatkowe ubezpieczenie swojej paczki. Nadawanie szczególnie cennych przesyłek wymaga spełnienia jednego ważnego kryterium – aby ubiegać się o ewentualne odszkodowanie, klient musi posiadać dokument potwierdzający wartość danego przedmiotu.

Więcej ciekawych porad dotyczących wysyłek kurierskich można znaleźć na stronie brokera: https://www.sendit.pl/blog.

Naszą misją jest dostarczanie Ci aktualnych i praktycznych informacji, które pomogą Ci osiągnąć sukces w życiu zawodowym i osobistym. Poznaj nasze spojrzenie na świat biznesu i rozwijaj się razem z nami!