Rachunek zysków i strat jest elementem sprawozdania finansowego. To zestawienie operacji finansowych, które zostały przeprowadzone w ciągu danego okresu — najczęściej roku. Kształtują go przychody, zyski, jak i koszty, straty, czy obciążenia podatkowe. Jak sporządzić rachunek zysków i strat? O czym należy pamiętać?
Co zawiera rachunek zysków i strat?
Rachunek zysków i strat w wyczerpujący sposób opisuje sytuację jednostki gospodarczej. Dokument ten powinien zawierać przede wszystkim następujące informacje:
- przychód ze sprzedaży netto i brutto,
- koszty wytworzenia sprzedanych wyrobów i koszty sprzedaży,
- zysk/strata na sprzedaży brutto i netto,
- koszty ogólne zarządu,
- pozostałe przychody operacyjne,
- zysk/strata na działalności operacyjnej,
- przychody i koszty finansowe,
- zysk/strata na działalności gospodarczej,
- zyski/straty nadzwyczajne,
- zysk/strata brutto,
- zysk/strata netto,
- podatek dochodowy.
Na wynik finansowy składają się wszelkie zdarzenia gospodarcze, jakie wystąpiły w ciągu danego okresu.
Zapoznaj się z artykułem dotyczącym kosztów i wydawaniu pieniędzy w codziennym życiu: Rodzaje kosztów w codziennym życiu i przedsiębiorstwie
Jeśli interesuje Cię elektroniczny obieg dokumentów, który pozwoli zminimalizować koszty związane z tradycyjną formą tego typu elementów — zerknij tutaj: https://www.crowe.com/pl/services/elektroniczny-obieg-dokumentow.
Rachunek zysków i strat — jak go sporządzić?
W Polsce jednostki gospodarcze mogą wybrać dowolną formę rachunku zysków i strat. Wyróżniamy wariant porównawczy i kalkulacyjny. Zapoznaj się z tymi rozwiązaniami, a przy wyborze kieruj się przede wszystkim celem sporządzania rachunku i jakością informacji.
W internecie możesz znaleźć wzory rachunków i strat, dzięki czemu sporządzenie tego dokumentu nie powinno przysporzyć Ci żadnych problemów. Zadbaj jednak o prawidłowość zamieszczanych danych — przepisywanie liczb i liczenie może doprowadzić do pomyłki.
Pamiętaj, że masz również możliwość skorzystania z usług profesjonalnej firmy, która we wszystkim Ci pomoże. Jesteś zainteresowany? Sprawdź tutaj: https://www.crowe.com/pl/services/audyt/badanie-sprawozdan-finansowych.