dbmakler.pl

Blog tematyczny o biznesie i finansach

zdrapki
Marketing

Jak zrobić i wydrukować zdrapki?

Zdrapki to popularny produkt, który każdy z nas przynajmniej raz trzymał w ręku. Na zakrytym specjalna farba polu może znajdować się wygrana, kod aktywacyjny, numer kontrolny czy rabat. W związku z tym zdrapki wykorzystywane są na szeroką skalę podczas gier losowych, a także jako nośnik prywatnych informacji. Coraz częściej znajdują swoje zastosowanie także jako intrygująca forma reklamy. Jednak na czym polega drukowanie zdrapek? Wyjaśniamy!

Czym są zdrapki?

Zdrapka to produkt jednorazowego użytku przyjmujący postać kawałka kartonu lub papieru pokrytego specjalną warstwą, której zadaniem jest zakrycie pola z informacjami dostępnymi dopiero po jej usunięciu. Warstwa ta usuwalna jest w łatwy sposób przy zastosowaniu paznokcia, monety czy klucza.

Zdrapki — jak powstają?

Zdrapki to elementy wykonywany na podłożach z papieru, tworzyw sztucznych lub folii samoprzylepnych. Umieszczane są na nich projekty różnego rodzaju treści, piktogramów, kodów kreskowych, wzorów czy kodów numerycznych, na które nanosi się farbę pozwalającą na zasłonięcie znajdujące się pod nią wydrukowanego elementu. Specjalny skład farby sprawia, że po wyschnięciu można ją w łatwy sposób zetrzeć i odsłonić ukryty pod nią wydruk zdrapki.

Druk zdrapek — jak zrobić i wydrukować zdrapki?

Druk zdrapek nie jest skomplikowanym procesem. Wymaga on jednak zadbania o prawidłową realizację kilku kluczowych etapów, do których zalicza się kroki, takie jak:

  • Przygotowanie wydruku

Pierwszym etapem drukowania zdrapek jest wcześniejsze przygotowanie docelowego wydruku, na którym umieszczona zostanie farba. Projekt druku ze zdrapką wykonuje się przy pomocy programu graficznego, a jego wymiar może być dowolny. Zazwyczaj przygotowanie druku obejmuje stworzenie niepowtarzalnej treści przyjmującej postać zmiennych danych, kodów alfanumerycznych, informacji tekstowych, kodów kreskowych czy kodów QR.

  • Nałożenie farby lub lakieru

Na przygotowany wydruk nakładana jest specjalna srebrna lub złota farba, którą będzie można później zdrapać. Najczęściej jej aplikacja odbywa się przy zastosowaniu technik suchego offsetu, sitodruku lub termodruku. Jednak, aby farba lub lakier związały się dobrze z elementem, warto pamiętać o wcześniejszym nałożeniu na podłoże warstwy antyadhezyjnej.

  • Suszenie

Ostatnim etapem przygotowania zdrapki jest pozostawienie jej do wysuszenia, po którym farba ulega stwardnieniu. Umożliwia to bezproblemowe zdrapanie nałożonej na materiał warstwy wierzchniej.

Zdrapki i ich zastosowanie – gdzie są wykorzystywane?

Drukowanie zdrapek to popularne rozwiązanie, które wykorzystywane jest do ukrycia pod warstwą farby kodów PIN, kodów aktywacyjnych, wygranych i nagród oraz numerów kontrolnych, a także rabatów czy promocji. Zdrapki z nadrukiem szczególnie chętnie wykorzystywane są podczas tworzenia kart prezentowych, kart rabatowych, kuponów konkursowych, kuponów loteryjnych oraz produktów reklamowych, które mają zachęcić odbiorców do interakcji i pobudzić do działania.

Naszą misją jest dostarczanie Ci aktualnych i praktycznych informacji, które pomogą Ci osiągnąć sukces w życiu zawodowym i osobistym. Poznaj nasze spojrzenie na świat biznesu i rozwijaj się razem z nami!