dbmakler.pl

Blog tematyczny o biznesie i finansach

architekt
Finanse

Zarobki architektów – od czego są uzależnione i ile mogą wynosić?

Architekt to bardzo dobrze płatny zawód, chociaż trzeba stać się najpierw wykwalifikowanym specjalistą, aby móc myśleć o założeniu własnego biura lub zajmowaniu poważanego stanowiska. Architekci są cenieni zwłaszcza na rynku europejskim, ponieważ w Polsce od dłuższego czasu odnotowuje się tzw. przesycenie rynku. Ma to wpływ m.in. na mniejsze zarobki, choć w przypadku doświadczonych i fachowych architektów nie trzeba się o to martwić. Warto dowiedzieć się ile zarabia architekt i od czego uzależnione są jego zarobki.

Architekci w Polsce – na jakie wynagrodzenie mogą liczyć?

Architekci w Polsce mogą liczyć na dość dobre zarobki, lecz duże znaczenie ma w tym przypadku to, gdzie konkretnie wykonuje się wskazany wyżej zawód. Największe pieniądze są oferowane w dużych miastach (np. Warszawa, Kraków, Poznań, Wrocław). Różnica polega również na tym, czy architekt ukończył dopiero studia i nie posiada żadnych uprawnień, czy też może jest specjalistą w swoim fachu i pracuje w zawodzie od kilkunastu lat. W drugim przypadku wynagrodzenie będzie dużo korzystniejsze.

Chcąc się dowiedzieć ile zarabia architekt trzeba mieć pełną świadomość tego, że osoby początkujące i pracujące w mniejszych miastach zarobią około 2700-2900 złotych. Oczywiście najlepiej zarabiający profesjonaliści zarabiają dużo więcej, nawet do 8-9 tysięcy złotych. Zawód architekta jest związany z dużą odpowiedzialnością, a do tego wymaga się ukończenia 5-letnich studiów (stosunkowo trudnych). Nie dla każdego jest to łatwa przeprawa, dlatego należy najpierw zapoznać się z informacjami na temat tego ile zarabiają architekci, a dopiero potem podjąć wiążące decyzje.

Zarobki architektów – od czego są uzależnione?

Jak już zostało wspomniane zarobki współczesnych architektów są uzależnione od kilku istotnych czynników, więc nie da się jasno określić ile zarabia architekt. Wpływ na to mają:

  • zdobyte wykształcenie i nabyte uprawnienia,
  • renoma firmy lub biura, gdzie wykonuje się obowiązki służbowe,
  • wielkość miasta,
  • kraj (w Europie zarobki dochodzą do kilkudziesięciu tysięcy euro rocznie – np. około 50 tysięcy euro w skali rocznej na terenie Wielkiej Brytanii lub Holandii),
  • doświadczenie.

Na samym początku nie należy spodziewać się niewiarygodnych stawek. Pracodawcom zależy na tym, aby zatrudniać w swoich szeregach fachowych architektów, lecz w pierwszych miesiącach pracy nie powinno się liczyć na więcej niż 3 tysiące złotych miesięcznie. Nie da się ukryć, że to ile zarabiają architekci może być głównym wyznacznikiem do podjęcia finalnej decyzji, co do obrania własnej ścieżki zawodowej. 

Naszą misją jest dostarczanie Ci aktualnych i praktycznych informacji, które pomogą Ci osiągnąć sukces w życiu zawodowym i osobistym. Poznaj nasze spojrzenie na świat biznesu i rozwijaj się razem z nami!