dbmakler.pl

Portal finansowy

architekt
Finanse

Zarobki architektów – od czego są uzależnione i ile mogą wynosić?

Architekt to bardzo dobrze płatny zawód, chociaż trzeba stać się najpierw wykwalifikowanym specjalistą, aby móc myśleć o założeniu własnego biura lub zajmowaniu poważanego stanowiska. Architekci są cenieni zwłaszcza na rynku europejskim, ponieważ w Polsce od dłuższego czasu odnotowuje się tzw. przesycenie rynku. Ma to wpływ m.in. na mniejsze zarobki, choć w przypadku doświadczonych i fachowych architektów nie trzeba się o to martwić. Warto dowiedzieć się ile zarabia architekt i od czego uzależnione są jego zarobki.

Architekci w Polsce – na jakie wynagrodzenie mogą liczyć?

Architekci w Polsce mogą liczyć na dość dobre zarobki, lecz duże znaczenie ma w tym przypadku to, gdzie konkretnie wykonuje się wskazany wyżej zawód. Największe pieniądze są oferowane w dużych miastach (np. Warszawa, Kraków, Poznań, Wrocław). Różnica polega również na tym, czy architekt ukończył dopiero studia i nie posiada żadnych uprawnień, czy też może jest specjalistą w swoim fachu i pracuje w zawodzie od kilkunastu lat. W drugim przypadku wynagrodzenie będzie dużo korzystniejsze.

Chcąc się dowiedzieć ile zarabia architekt trzeba mieć pełną świadomość tego, że osoby początkujące i pracujące w mniejszych miastach zarobią około 2700-2900 złotych. Oczywiście najlepiej zarabiający profesjonaliści zarabiają dużo więcej, nawet do 8-9 tysięcy złotych. Zawód architekta jest związany z dużą odpowiedzialnością, a do tego wymaga się ukończenia 5-letnich studiów (stosunkowo trudnych). Nie dla każdego jest to łatwa przeprawa, dlatego należy najpierw zapoznać się z informacjami na temat tego ile zarabiają architekci, a dopiero potem podjąć wiążące decyzje.

Zarobki architektów – od czego są uzależnione?

Jak już zostało wspomniane zarobki współczesnych architektów są uzależnione od kilku istotnych czynników, więc nie da się jasno określić ile zarabia architekt. Wpływ na to mają:

  • zdobyte wykształcenie i nabyte uprawnienia,
  • renoma firmy lub biura, gdzie wykonuje się obowiązki służbowe,
  • wielkość miasta,
  • kraj (w Europie zarobki dochodzą do kilkudziesięciu tysięcy euro rocznie – np. około 50 tysięcy euro w skali rocznej na terenie Wielkiej Brytanii lub Holandii),
  • doświadczenie.

Na samym początku nie należy spodziewać się niewiarygodnych stawek. Pracodawcom zależy na tym, aby zatrudniać w swoich szeregach fachowych architektów, lecz w pierwszych miesiącach pracy nie powinno się liczyć na więcej niż 3 tysiące złotych miesięcznie. Nie da się ukryć, że to ile zarabiają architekci może być głównym wyznacznikiem do podjęcia finalnej decyzji, co do obrania własnej ścieżki zawodowej.