dbmakler.pl

Blog tematyczny o biznesie i finansach

Finanse

Inwestycje krótkoterminowe na platformach tradingowych

Dla wszystkich, którzy nie mogą lub nie chcą czekać latami na potencjalne zyski najlepszym narzędziem inwestowania krótkoterminowego będzie platforma tradingowa. Warto jednak mieć pojęcie, jakimi prawami rządzi się tego typu narzędzie. Pozwoli to uniknąć przykrych niespodzianek w postaci niepotrzebnych strat.

Co cechuje inwestycje krótkoterminowe?

Szybki czas realizacji to pojęcie względne. Jeszcze do niedawna za inwestycję krótkoterminową niektórzy analitycy uważali zakup akcji lub obligacji w perspektywie 2, a nawet 3 lat. Wraz z tempem życia zmniejsza się także tempo inwestowania. Obecnie nawet umowna perspektywa 1 roku, która stanowi maksymalną granicę definiującą krótkoterminowe inwestycje wydaje się dla większości inwestorów zbyt odległa.

Coraz więcej osób zainteresowanych inwestowaniem w papiery wartościowe zaczyna obracać kontraktami terminowymi CFD, w tym na rynku walutowym – Forex. Mogą one być otwierane i zamykane natychmiast. Na czas trwania inwestycji zawsze wpływa bowiem płynność aktywów, w jakie lokowany jest kapitał. Akcje oraz kontrakty terminowe na indeksy, waluty, kruszce, surowce, kryptowaluty itd. cechują się największą płynnością. To oznacza, że można je z łatwością sprzedać w dowolnym momencie. Zależy on już tylko od indywidualnej strategii inwestycyjnej każdego inwestora krótkoterminowego. Na drugim biegunie znajdują się np. dzieła sztuki czy nieruchomości. Ich upłynnienie przeważnie wymaga cierpliwości i może znacznie przeciągnąć się w czasie.

Na co zwracać uwagę przy inwestycjach krótkoterminowych?

Przede wszystkim należy wybrać odpowiedniego brokera. Takiego, który może zagwarantować bezpieczeństwo kapitału. Najlepiej spekulować na platformie tradingowej, udostępnianej przez uznany dom maklerski, który podlega pod polską jurysdykcję oraz nadzór KNF. Lepiej szerokim łukiem omijać podmioty zarejestrowane w podejrzanych egzotycznych lokalizacjach.

Przy inwestycjach krótkoterminowych kluczowe znaczenie mają koszty obsługi bieżącej brokera. Zawsze powinno się dokładnie przeanalizować tabelę opłat i prowizji. Dopytać o szczegóły. Koniecznie trzeba zorientować się, czy klient ponosi koszty stałe za samo prowadzenie rachunku, czy środki można wypłacić na swoje prywatne konto bez problemu i bezpłatnie, jakie są prowizje za zakup tradycyjnych akcji i kontraktów na akcje, jak wysokie są spready na instrumentach, którymi zamierza się obracać jak najczęściej. Warto przeanalizować też tzw. swapy i rollowania. Im bardziej świadomie dokonuje się inwestycji krótkoterminowych, tym większe szanse na osiąganie długoterminowych zysków.

Sprawdź też: Rachunkowość – czym jest?

Naszą misją jest dostarczanie Ci aktualnych i praktycznych informacji, które pomogą Ci osiągnąć sukces w życiu zawodowym i osobistym. Poznaj nasze spojrzenie na świat biznesu i rozwijaj się razem z nami!