Dobrego inwestora można poznać po tym, że nigdy nie uważa się za wszechwiedzącego. Inwestowanie jest dziedziną, w której nie ma podręcznika, który jak przeczytamy to będziemy wiedzieć wszystko i zostaniemy bezbłędnym inwestorem.
Na czym polegają strategie inwestycyjne
Inwestowanie jest powiązane z oszczędzaniem, w celu zarobienia rezygnujemy ze zbędnych rzeczy, a zaoszczędzone środki inwestujemy. Robimy to w celu uzyskania jak największej stopy zwrotu. To, w jaki sposób chcemy inwestować i ile na tym zarobić, jest zależne od wielu czynników zewnętrznych jak:
– sytuacja na rynku,
– budżet spółki, w którą inwestujemy,
– jakie ryzyko chcemy podjąć,
– horyzont inwestycyjny.
Z tego powodu inwestycje, często nie są na tyle z naszej woli, co stają się efektem tego, do czego przymusiła nas akurat giełda. Nie możemy działać w taki sposób, że kupujemy co chcemy. Musimy poświęcać długie godziny na analizę rynku, która do tego, musi być dopełniona ogromną wiedzą z dziedziny ekonomii.
Strategie inwestycyjne to w dużym skrócie, teoretyczny plan działania, odnoszący się do przyszłych planów inwestowania, obejmujący wszystkie teoretyczne i praktyczne elementy, które mogą mieć wpływ na przebieg inwestycji.
Jakie plany inwestycyjne możemy podjąć
Strategia bieżącego dochodu- strategia ta jest bardzo bezpieczna. Jej głównym celem jest bezpieczne zwiększenie swoich dotychczasowych dochodów, przy małym ryzyku. Polega to na inwestowaniu w takie aktywa, dzięki którym będziemy otrzymywali stałe dochody z kapitału, który włożyliśmy.
Market timing – dzięki niemu możemy szybko zarobić pieniądze, ale też równie szybko stracić. Nasz portfel inwestycyjny jest bardzo podatny na wahania w tej strategii. Używając tej strategii, podejmujemy decyzje zakupu danych instrumentów, a następnie poprzez szybkie reagowanie na zmieniające się warunki na rynku, sprzedajemy je z zyskiem.
Kup i trzymaj- Nazwa mówi sama za siebie. Kupujemy coś, co wydaje nam się przynieść zyski długoterminowe. Przykładem tego typu inwestycji może być Bitcoin, który kiedyś kosztował złotówkę, a po kilku latach mogliśmy go sprzedać na dziesiątki tysięcy złotych.
Powyżej wymienione strategie inwestycyjne to tylko jedne z wielu. Wybierając strategię, najpierw powinniśmy zastanowić się, jaki jest nasz kapitał oraz w co chcemy inwestować. Na tej podstawie później możemy dopiero dobrać strategię inwestycyjną, która będzie dostosowana do nas i naszych planów. Dlatego, jeśli chcemy być skutecznym inwestorem, nie bójmy się zajrzeć do kilku książek albo nawet opracowań naukowych. Odrobina wcześniej włożonej pracy może w przyszłości zaowocować sporym zyskiem.
Dowiedz się czym są aktywa i pasywa.