dbmakler.pl

Blog tematyczny o biznesie i finansach

Finanse

Leasing a zdolność kredytowa

Zdolność kredytowa decyduje często o powodzeniu biznesu. Pozyskiwanie środków na bieżące koszty, na rozwój czy uruchomienie nowej usługi to codzienność dla rozsądnych przedsiębiorców pracujących z rzetelnym biznesplanem. Dlatego wiedza o tym co wpływa na zdolność kredytową i jak się ją wylicza to podstawowa wiedza każdego szefa firmy.

Zdolność kredytowa – czym jest, co na nią wpływa?

Zdolność kredytowa ogólnie mówiąc, daje wgląd jak wysoki kredyt instytucja finansowa jest w stanie nam przyznać. Im wyższa zdolność kredytowa, tym bezpieczniej możemy się czuć w obliczu czekających nas finansowych wyzwań.
Oczywiście, każdy zaciągnięty kredyt obniża naszą zdolność kredytową. Bank kalkulując ryzyko związane z udzieleniem kredytu pod uwagę bierze generowane zyski, miesięczne koszty oraz wszelkie inne finansowe zobowiązania. W celu zwiększenia zdolności kredytowej firmy wymagane są jak najbardziej regularne dochody, brak zaległych kredytów oraz próg zadłużenia firmy na odpowiednio niskim poziomie.
Jak w tym wszystkim wygląda kwestia leasingu?

Leasing operacyjny czy finansowy?

Zacznijmy od wyjaśnienia dwóch podstawowych pojęć:
– leasing operacyjny,
– leasing finansowy.
W przypadku leasingu operacyjnego własność przedmiotu umowy oraz obowiązek amortyzacji leży po stronie leasingodawcy. A cała rata netto leasingu jest zaliczana do kosztów uzyskania przychodu.
Natomiast w przypadku leasingu finansowego to po stronie leasingobiorcy leży obowiązek amortyzacji oraz jego własność stanowi przedmiot umowy.

Leasing a zdolność kredytowa – leasing operacyjny

Przedmiot umowy pozostaje własnością firmy leasingowej. W świetle tego co zostało napisane wyżej, to firma leasingowa dokonuje odpisów amortyzacyjnych oraz w swoim bilansie uwzględnia przedmiot umowy. Natomiast dla nas rata leasingu jest kosztem uzyskania przychodu. Wobec tego bank obliczając zdolność kredytową wyliczy dochód jako różnicę pomiędzy przychodami i kosztami ich uzyskania. Czyli nasz dochód będzie decydującym czynnikiem w kwestii zdolności kredytowej.

Leasing a zdolność kredytowa – leasing finansowy

W przypadku leasingu finansowego, przedmiot jego umowy wykazujemy w naszych księgach. Czyli kosztami uzyskania przychodu są odpisy amortyzacyjne, które teraz leżą po naszej stronie oraz odsetki od rat leasingu. Jeżeli nie mamy potrzeby dokonać amortyzacji szybciej, wykonujemy ją standardową metodą, to leasing finansowy mniej będzie wpływał na wysokość naszych dochodów.

Leasing to bardzo dobra alternatywa dla kredytu. Analizując różne możliwości jesteśmy w stanie wybrać rozwiązanie, które pozwoli nam zaoszczędzić sporo pieniędzy a my jesteśmy świadomi co się dzieje ze zdolnością kredytową naszej firmy.

Sprawdź także:

Kredyt na auto – Jak wybrać najlepszą ofertę?

Czy można wziąć kredyt na pesel? Odpowiedź i porady dla kredytobiorców

Naszą misją jest dostarczanie Ci aktualnych i praktycznych informacji, które pomogą Ci osiągnąć sukces w życiu zawodowym i osobistym. Poznaj nasze spojrzenie na świat biznesu i rozwijaj się razem z nami!